fiv la cluj 3

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

moniland cind faci testul, sa ne dai de stire . Orice veste buna e tare binevenita. ai grija de tine in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

mara, sper sa va dau veste buna. In 24 mi-a zis dr. sa fac testul dar eu il fac mai repede. Daca e sa fie, va fii si in 20 nov. o valoare >0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

moni o sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

salutare fetelor,
jovana sunt tot in mm, pe 9 dec plec in franta,
uratica cred si eu ca e mai bine sa l intreb pe dr problema cu trompa, desi probabil nu e ceva de speriat.
enni ma bucur ca sunteti bine tu si bebeii, sa ai grija in continuare de ei.
moniland inca un pic si vi cu testul pozitiv.
fetelor va pup..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

buna fetele!ce mai faceti?
eu am stat lipita de pat, nu mai sangerez..si astept sa-mi vina rusii ca sa il sun dupa pe dr sa ma programez pentru operatie...offf..de-abia astept!sa-mi scoata toate cele din mine si sa ma gravideasca odata!!!oare nu se pot face toate de-odata? ca nu mai am rabdare..
deja ma simt super dupa operatie..nu ma mai doare deloc,pot sa respir ok..oare si dupa cealalta clasica tot asa repede o sa ma refac?sper ca da!ptr ca apoi sa trec direct la proiectul bebe!!si nu stiu de ce..dar presimt asa cum a zis mara ca anul 2009, ne va fi prielnic si ne vom gravidi cu toatele!!si promit ca daca eu ma gravidesc prima,va iau imediat si pe voi dupa mine!!!
moniland..te rugam da-ne vestea cea buna!!!ca e bebe!!!ptr ca de-abia astept sa te intreb si sa aflu cum e, ce simti...
brunadria..nu e de speriat treaba cu aderentele..asta in cazul in care nu ai facut prostia de a face instilatii asa cum am facut eu..mi-am agravat singura starea!sper insa sa nu fie ffff grav si sa rezolve dr la operatie totul..oricum e cam naspa cu aderentele astea,,pot dauna sarcinii si se dezvolta si reapar mereu..
madutz..tu ce mai faci draguta?
enni,jovanna,criadema..si moniland=pupici la bebici!!!
ela..bafta la burtica!
si mara...accept cu placere cateva kg in plus!!!!!!!!chiar te rog! si.. am afcut analizele de care zici si au iesit ok! eu slabesc datorita felului meu de a fi si in functie de starea sufleteasca!!zbenguita cum sunt mereu..ard calorii de zor!insa acum mi-am impus sa mananc cat mai des, la aceleasi ore..ptr ca am primit un prim avertisment de la anestezist-ca sunt sub cota normala!!!desi nu par a fi atat de slaba-ptr asta ii multumesc lui mami!!m-a proportionat super bine!!!!

toate fetele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

uratica deci singura solutie e sa maninci ca sa pui ceva kg pe tine. Doamne, ce n-as da sa fie si eu asa, sa pot minca oricind orice si kg sa ramina tot alea . Adevarul e ca in urma cu citiva ani, pe vremea cind fumam si eram mai tinerica puteam minca orice oricind si nu ma ingrasam.Dupa ce am trecut de 33-34 de ani a trebuit sa fiu mai vigilenta, nu dulciuri, piine si paste mai putine, nu mincare seara tirziu deci o gramada de sacrificii . Iar tratamentu de la primul fiv m-a lasat cu ceva kg in plus. O sa incerc sa fiu si eu mai agitata, oare merge? Poate asa mai dau jos ceva. Uratica, deci luna asta te operezi din nou? Cind, pe la sfirsitul lunii?
maddutz tu cum stai cu kg in plus, le-ai dat jos? Eu stau bine, ce dau jos in cursul sapt. pun la loc simbata si duminica, desi ma straduiesc sa nu stau in casa sa nu fiu tentata de una si de alta.
brunadria, nu te mai stresa, daca stamatian credea ca e vreo problema cu trompele tale inainte de fiv ti-ar fi zis.Eu nu eram pacienta lui si inainte de fiv, cind am mers sa imi aprobe dosarul mi-a zis ca parerea lui e ca trompele arata rau si ca ar trebui scoase inainte de a trece la fiv. Eu i-am zis ca imi asum riscul de a face fiv fara sa le scot, credeam ca o sa reusesc din prima si nu voi mai fi nevoita sa le scot. Pe vremea aia nu stiam cu ce se maninca fiv-ul, credeam ca e atit de usor sa iti iasa din prima daca nu ai probleme mari.Asa ca, discuta cu dr. inainte si daca iti spune ca ar trebui curatate inainte de fiv nu ezita sa o faci.
criadema, enni, jovana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

buna fetele,
trompa care mi a ramas nu poate fi curatata mi a zis ca e foarte incalcita ..dar o sa intreb totusi cand merg la dr, eu instalatii nu am facut.
asa ca sper sa fie totusi bine sa nu mai trebuiasca sa mai astept si dupa alte interventii chirurgicale, doar ca m ati pus un pic pe ganduri.
mara am reusit sa dau jos 3 kg mai am de dat vreo 2-3, nu am facut mare lucru doar ca mananc o data pe zi , si acuma mi am propus sa tin postul cum trebuie poate mai reusesc sa mai scap de kg.
adevarul e ca eu mai fumez inca , mi am propus sa ma las iar cat de repede, cred ca atunci o sa iau iar kg mele inapoi , e o problema si cu greutatea asta ma obsedeaza, nu am depasit limitele niciodata, dar asa cum ai zis tu mara cred ca kg de dupa fiv la dai mai greu jos.
fetelor nu va stresati ramaneti pe pozitii, calme si optimiste, si totul o sa fie bine.
pupici la toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

uratica, nu stiu cand vin cu testul ca mi-e frica sa-l fac. Daca as putea nici nu l-as mai face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

moniland..hai fetita..curaj!!sigur vor fi doua liniute!!!trebuie sa faci testul!ca sa stii incotro te indrepti!!!nu ai voie sa te dai batuta!!in multe privinte gandim la fel! eu am tot citit mesajele tale si nu cred ca te dai batuta asa usor!nu ai de ce atata timp cat mai exista sansa!!!!hai..incepe tu cu cele 2 liniute si ia-ne si pe noi dupa tine!!!
mara...eu asa agitata sunt de fel!si..problema la mine e faptul ca si atunci cand am ceva de facut..las mancare, las tot pana nu termin!asa e firea mea!si mai ales daca nu fac 5 lucruri de-odata, nu ma simt bine! si.. referitor la operatie-asa am calculat..pe la sfarsitul lunii sau chiar inceputul lunii viitoare..depinde cand imi vin rusii..
madutz...fata frumoasa ce mai faci? te-ai gravidit natural si nu vrei sa ne zici??sa dea Domnul sa fie asa!!!iti simtim lipsa!
brunadria.. referitor la aderente..daca sunt numai pe trompa e ok!nu e nici o problema!insa daca se extind pe ovare, uter..etc e mai rau...asta vrea dr sa vada si la mine.. daca s-au extins peste tot!si problema la mine e ca s-au extins din cauza instilatiilor!!asta e partea dureroasa-nici nu m-as fi gandit vreodata ca antibioticele(ca din asta sunt preparate instilatiile)pot face atata rau..dar asta e!a fost prostia mea! si..am vorbit ieri si cu dr tutunaru..din intamplare!a venit o prietena la mine cu inca o prietena de-a ei, care il cunoaste..si l-a sunat sa ii zica despre cazul meu! pana si el a zis ca multe fete si chiar doctori nu stiu faptul ca instilatiile pot agrava starea pacientei!el unu nu este de acord cu ele!a zis ca chiar si in urma unui hsg iti poti agrava starea!!si mi-a zis si el la fel..cel mai bine operatie clasica!!mi-a zis sa merg la el, dar i-am explicat ca sunt fidela dr-ului micu!!nu stiu de ce dar presimt ca el va fi cel care ma va gravidi si imi va da sa-mi tin bebele in brate!!operatia mi-a zis ca va fi grea, mai ales ca s-au extins bazaconiile alea in mine-si ca spera la fel ca mine sa nu fi ajuns la trompe, ovare.uter...ptr ca asa cum mi-a explicat, se poate sa iti taie si o parte din ovare daca sunt afectate!!si apoi nexam ovule!insa eu sunt ff optimista si am mare incredere in sansa mea si in dr micu!!presimt ca de data asta va fi ok!!!chiar daca asa cum a zis si dr tutunaru singura mea sansa-cu un astfel de diagnostic este fivul!asa ca mara..madutz..in februarie suntem pe baricade!!!
si sper sa nu va speriati de ce v-am zis acum!!repet-asta e cazul meu!! la voi e posibil sa nici nu aveti asemenea aderente!!eu v-am spus doar ce mi s-a explicat in cazul meu!
enni,jovanna,criadema,moniland-pup bebicii!!
ela-bafta multa!!!
deci fetele,bafta multa si bebei cat mai multi, sanatosi si frumosi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

moniland, curaj..da ne vestea buna, sigur esti graviduta...
uratica merci de incurajari, joi merg la cluj , o sa stiu cum sta treaba exact dupa control..
pupici..

Mergi la inceput