Carti pentru adolescenti

Carti pentru adolescenti | Autor: mandyksch

Link direct la acest mesaj

Vin indata sarbatorile si trebuie sa ne gandim si la cadouri...Am doi nepoti, unul de 14 ani, iar celalalt are 15 ani si m-am gandit sa le fac cadou niste carti de Craciun.
Problema e ca nu mai stiu ce se citeste la varsta asta? Cam ce carti mi-ati putea recomanda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

"Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandyksch

Vin indata sarbatorile si trebuie sa ne gandim si la cadouri...Am doi nepoti, unul de 14 ani, iar celalalt are 15 ani si m-am gandit sa le fac cadou niste carti de Craciun.
Problema e ca nu mai stiu ce se citeste la varsta asta? Cam ce carti mi-ati putea recomanda?


Fara sa-i cunosc pe nepotii tai, imi vine oarecum greu sa fac niste recomandari faine, unele care sa mearga la fix. Ce cred eu ca i-ar prinde, ar fi ceva care nu se studiaza la scoala, ca ei de cartile din manual is satui pana peste cap, iar daca tu crezi ca i-ar bucura ceva de citit, clar ca au un alt orizont decat cel limitat strict la programa scolara. Uite ce le-a placut pustilor mei de la scoala (eu predau la un colegiu de informatica):

1.N. H. Kleinbaum – www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=1735" target="_blank">Cercul Poetilor Disparuti, care care a avut si o ecranizare celebra: http://www.cinemarx.ro/filme/Cercul-poetilor-disparuti-Dead-Poets-Society-1617.html

2.Harper Lee – www.humanitas.ro/carti/carte.php?id=836" target="_blank">...Sa ucizi o pasare cântatoare, si ea ecranizata de mai multe ori; e ceva mai masiva, dar e un epic dens, fluent, realist, care, fara sa fie didactic sau moralizator (dimpotriva!), i se potriveste unui pusti ceva mai deschis spre nitica reflectie;

3.Mario Vargas Llosa – www.librariaeminescu.ro/isbn/973-50-0996-X/Mario-Vargas-LlosaPovestasul" target="_blank">Povestasul

4.J.K. Rowling, HARRY POTTER - vol 1-7 - pentru ca de fantasy nu se satura nicicand.

Astea-mi vin repede, repede in minte. Dar ar mai fi atatea! Mai da-ne ceva indicii despre cei ce vor primi cartile, ar fi mai usor.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor, va multumesc pentru idei, o sa le aprofundez zilele astea....Unul din nepotii mei are inclinatii artistice, in sensul ca danseaza muzica populara, canta la pian si la vioara. E un pic mai visator. Celalalt e mai calculat, atras de matematica si stiinte.

M-am gandit si eu la Harry Potter, si la Philip Pullman (desi nu stiu daca mai merge la varsta asta, si Lee Harper e o idee buna, si mie mi-a placut cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Daca am sti cate ceva despre gusturile nepotilor tai in materie de citit ar fi mult mai usor sa facem niste recomandari bune.

In caz ca le-a placut seria filmelor "Lord of the Rings", poti sa cumperi cateva carti de Tolkien (cele dupa care s-au facut ecranizarile sau "The Hobbit", care am inteles ca se filmeaza chiar acum).

Din pacate, eu nu mai stiu ce se citeste in Romania in ziua de azi la varsta adolescentei, dar o sa listez cateva din cartile care se citeau pe vremea mea, poate unele din ele mai sunt inca "la moda" printre tineri.

De Eliade ar putea sa le placa si proza fantastica (in special Domnisoara Christina, La tiganci, Secretul doctorului Honigberger).

Din literatura britanica: "Sorrell si fiul" de Warwick Deeping, piesele de teatru ale lui Shakespeare si "Sonetele" daca le place poezia, orice carte de Jerome K. Jerome (sunt umoristice, dar le vor gusta numai daca sunt putin anglofili) si romane politiste clasice precum seria lui Sherlock Holmes de Sir Arthur Conan Doyle sau romanele Agathei Christie.

De asemenea, foarte multi din generatia mea mai citeau s.f.-uri (majoritatea de Asimov), dar eu nu am fost pasionata asa ca nu as sti ce sa recomand in domeniu).

Sper sa reusesti sa gasesti cadoul potrivit pt nepotii tai. Daca sunt genul care nu au foarte multa rabdare sa citeasca, atunci o alternativa ar fi sa le cumperi niste dvd-uri cu ecranizari dupa carti celebre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Abia acum am vazut si ultimul tau mesaj. Nepotului pasionat de matematica ar tb sa ii placa Sherlock Holmes :), iar celui pasionat de muzica si dans eu i-as cumpara mai degraba un dvd cu un musical sau cu un balet celebru (gen "Spargatorul de nuci").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Vezi si asta, desi, s-ar putea sa fie prea mari...:

http://www.movieblog.ro/inventia-lui-hugo-cabret/

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

M-am hotarat pana la urma.
Am sa cumpar Lucas de Kevin Brooks si Tribes de Slade Arthur. Astea doua in mod sigur. Probabil ca le voi cumapar si cate o carte politista (mai ales ca le-am descusut mamicile un pic si am aflat mai multe despre preferinte ).
Va multumesc inca o data pentru recomandari.

Mergi la inceput