Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (82)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

multamim de aprecieri!! :)) chiar vi se pare mare??? io daca n-am mai avut nici o sursa de comparatii chiar nu stiam ce sa zic!! el oricum ca masuratori a fost un pic mai maricel mereu, asa ca de data asta mi s-a parut ca a luat mai putin ca de obicei!! :))) femeie gravida care sunt... :)))
cristi - am vazut ca te plangi de kg... da' cat ai luat tu pana acum??? stiu ca tu erai f slaba inainte de a ramane insarcinata si ca de obicei voi slabaturile ( - vorbeste invidia din mine) puteti lua mai mult fara probleme!! Si doar ca sa te fac sa te simti mai bine o sa-ti spun cat am luat eu pana acum: 30 de kile!!!!!! e bun???? si mai am 2 luni dupa cum spuneam!! Sincer, nici nu vreau sa ma stresez!! Matei sa fie sanatos, si-apoi o sa vad ce-o sa fac!! Ma descurc eu!!! Il pun pe tati la treba!!! Cica se consuma multe calorii in felu asta - cre ca din lipsa de alte activitati m-am ingrasat eu :))))))))))))) (nu ma bateti ca vorbesc prostii - neuronu meu a luat-o razna!!!!! :))) )
Billy - programare la ceza pe 24 dec??? minunat!! Revelionul il faci acasa cu bebe cu tot!!!
Mi-am luat garmastan... e bun, nu??? stiu ca cineva zicea ca-i bine sa ne dam de pe acum!!!!
Raportam multe multe multe vergeturi pe burta in conditiile in care o dam in fiecare zi cu: Mustela, Nivea Baby Oil si Eucerin pt vergeturi - ulei.... Ata ete!!!

30+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

AMR 10 saptamani!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

raluca - sa stii ca si eu imi pun mari sperante in acel sport. am auzit ca face minuni pe toate planurile - fizic si psihic. si stim cat e de important pentru o tanara mamica sa fie ok cu neuronii...

vergeturile cum se vad?

nici eu nu-s stresata cu kilogramele - adica daca pana acuma am avut un stil de mancat (tot ce este prin jur) si bebeul a evoluat asa de bine nu o sa-l schimb taman acuma pe final. doar ma gandeam la recuperarea de dupa - da si aceea asa, cat mai mult de la sine daca se poate adica sa se elimine apa si sa ramana ca inainte, nu?

andreea - era o poza pe un coridor cu pereti desenati si zicea cu mami si tati - nu cred ca era nasa

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea
Roxana, tu meriti batuta pentru pozele alea. Cum mai sa fii mai slaba ca inainte de nastere dupa 3 saptamani? Io 9 luni cat am alaptat n-am slabit 1 gram.
Patrick a fost un bebel dulce foc.


mah io mai mult decat sa zic ca mancam ca sparta si slabeam nu mai stiu [emoticon care se scarpina nedumerit in cap]. recunosc pe de alta parte ca a fost singura perioada din viata mea de acest gen, care de obicei se descrie prin "ma ingras si daca respir". asa ca... promit ca nu mai fac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Raluca, si eu am facut vreo cateva vergeturi in plus pe burta. Ma oftic rau! Speram sa nu mai capat.
Cristi, bine, eu eram, da' zau ca aveam ditamai burtoiu.

Ideea cu pozele a fost sa le arat fetelor care nasc la Municipal cum arata A2 acum 3 ani. Desi n-am pozat tocmai salonul.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 31+ am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

daca aveai inseamna ca nu se vedea. sau poate ti se parea tie mare

raluca v-ati mutat in apartament? cum e cu el renovat? si fara soacra?

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

Asa, si acu ca sa recuperez, ca-s total nevorbita pe acest forum :)), mai am 2 intrebari:
- stie cineva care ar fi valorile normale pt IR-uri??? - cumatra mea e insarcinata cu o saptamana mai mare ca mine si are valorile undeva la 0.75. e ok??
- daca bebe o sa aiba peste 4 kile (toti bebii nascuti in ultima perioada par a avea peste...) ar fi bine sa fac cezariana, nu??? (stiu ca trebuie discutat cu drita, dar vreau sa stiu si parerile voastre, pt cultura mea generala, sa ma pregatesc sufleteste... mai ales fetele care au mai nascut...) Eu nu stiu daca oasele mele e normal sa se dilate cat pt un bebe de 4 kile!! Nu sunt nici f inalta (1.68)... dati-va cu parerea va rog!!

30+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

AMR 10 saptamani!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

raluca - stiu 2 fete care au nascut bebei de peste 4 kg - una mai mica de inaltime, sub 1.70, cealalta pe la 1.80. au nascut greu dar natual. a doua, cea inalta, a vb dupa aceea cu un alt doctor si i-a zis ca el i-ar fi recomandat cezariana pt ca la asa bebei mari pot sa apara dupa aceea diferite probleme (dar nu e garantat ca apar).

si masuratorile la eco sunt cum sunt - ei i-au zis 3.700 si bebe a avut 4.250. o miiica diferenta...

trebuie sa iti masoare tie oasele, la bebe capul, ce ma masoara ei...

da neaparat zic eu sa faci epidurala. neaparat.

31+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

AMR 7 SAPTAMANI

am zis de probleme - era vorba mai ales de probleme la mama, gen incontinenta urinara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor, m-ati imbolavit cu bebelusii, sunt superbi...

Eu mananc ca spata toata ziua. De exemplu sa va spun cat am mancat eu azi sa imi spuneti daca si voi mancati asa mult: dimineata inainte sa plec de acasa o felie de paine cu salata de vinete, dupa ce ajung la birou inca o felie cu vinete apoi biscuiti apoi la ora 11 ciorba de fasole cu afumatura, pe la ora 13 o portocala, pe la 13.30 un covrig mare cu susan si 2 cioco micute kinder....si ziua inca nu s-a incheiat,....ce sa fac daca as manca continuu....asa sunteti si voi????

27+ Vlad Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

cadia, andreea

raluca chiar ca e grasunel!

Mai sa stiti ca mie mi s-a parut Ioana uratica la inceput. Si nu recunosteam nimic, absolut nimic din mine, parca nu era a mea. Realitatea e ca s-a schimbat mult de tot mutrita ei si continua sa se schimbe.
Iar acum e exact cum mi-am imaginat-o. De cate ori ma gadeam la copii (inainte sa o am) ma vedeam de mana cu o fetita slabuta cu parul saten ondulat si cu ochii mari si nasucul mic. Ei bine, chiar asa e si culmea e ca a iesit asa desi nimeni in familie nu are par saten, nimeni ondulat, iar la ochi nu seamana cu nimeni
Pe asta mica insa mi-o imaginez total diferita, cred ca o sa semene cu mine

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 30+ cu Nadia - Ana
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns justme25 spune:

Hai ca am mai intrat si eu sa ma bag in seamaAm dormit azi muuuulttt de tot, pana pe la vreo 12, dupa ce m=am culcat la 12 noaptea ca am umblat aseara sa fac ultimele cumparaturi pentru bebe. Ma declar foarte multumita, in sensul ca am terminat cu cele mai importante lucrusoare (de la servetele umede pentru baita, pana la scaunel pentru masina).Imi place la nebunie sa fac cumparaturi pentru bebe, imi da un sentiment de mare satisfactie!
Si parca au inceput sa ma ia incet incet emotiile. Ma gandesc ca mai sunt vreo 5 saptamani (sau maxim 8 in cazul in care fata vine exact la 40 de saptamani) si ma apuca tremuriciul. Mi se accentueaza din ce in ce mai tare senzatia ca nu o sa suport multa lume pe langa mine (nici chiar pe maica=mea daca va vine sa credeti) atunci si vad ca multi ma anunta ca "vezi ca o sa venim sa vedem fetita"..parca ma apuca si nervii. Sunt eu ciudata? Chiar ma apuca o stare de nervi cand ii aud si imi vine sa le raspund rautacios Pana acum, m-am stapanit eroic sa nu le spun "veniti cu program incepand cu data de..."

Justme 32+
http://bd.lilypie.com/sejIp3.png
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=justme25&year=2009&month=1&day=3&babycount=1

AMR 8 SAPTAMANI

Mergi la inceput