coafura stil anii '30

coafura stil anii '30 | Autor: White Pisana

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Apelez si eu la experianta voastra pentru cateva sfaturi privind realizarea unei coafuri gen anii '30.

Pana acum trei saptamani eu am avut parul lung pana la jumatatea spatelui si filat destul de puternic. Firul este fin, moale, si destul de ondulat. La ultima vizita la coafor din greseala mea (i-am spus fetei "taiati fara grija!" si ea a taiat saraca) am ajuns sa am parul scur pana la umeri si filat. Dupa primul soc m-am indragostit la modul absolut de noua mea coafura (parul are mult mai mult volum se aranjeaza mai usor am scapat de facut cocuri si cautat clame elegante pentru ocazii etc.)

Problema este ca pentru prima oara am chef sa experimenteze mai multe in materie de tunsori-coafuri (pana acum am fost ultra conservatoare in domeniu, ani de zile cu aceeasi tunsoare). Si m-am oprit la cateva modele de anii '30 (mie imi place foarte mult epoca).

Pun mai jos si cateva linkuri spre exemplificare:

http://www.celebritypicturesarchive.com/avatars/220x220/m/myrna-loy/myrna-loy.jpg

http://farm2.static.flickr.com/1209/1043038302_7187ba96fb.jpg (asta e preferata mea)

http://www.leninimports.com/jean_harlow_gallery_7.jpg

http://imagecache2.allposters.com/images/pic/CLASS/130-011~Jean-Harlow-Posters.jpg

Isi poate da seama cineva cum se face o asemenea coafura? E nevoie de permanent? Daca da, pe ca portiune de par? Pentru ca din cate imi dau seama in varful capului e lins si e buclat numai pe langa urechi...si nu as vrea sa arat ca un pudel sau cu o coafura afro...

Eu as vrea o solutie de durata mai lunga, pentru ca nu am timp sa stau in fiecare dimineata sa il pun pe bigudiuri sau sa il ondulez. Si mai sunt si destul de neindemanatica.

Eu am bantuit putin pe net cautand sfaturi practice dar marturisesc cu rusine ca nu am inteles mai nimic...cu siguranta si datorita ignorantei mele totale in ale coafatului.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

Eu nu am incercat niciodata dar am o prietena care poarta parul asa, si iti pot spune ce am vazut la ea.

Dupa spalare, pe parul umed, fixeaza bigudiuri mici. Ia o mesa de par si prinde un bigudiu sub mesa, unul pe mesa, alternand. Apoi usuca parul normal, fixativ si gata.
Alta solutie e sa iti cumperi o placade par care faceastfel de valuri, de ex ( al 3-lea din stanga ):
http://i284.photobucket.com/albums/ll1/lecagibidetoile/DSCF2154copie.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Motanel, nu am idei pentru coafuri; nu sunt in stare sa ma ocup de al meu, arata uneori ca o varza. Tu esti in plus o verzica nobila, de Bruxelles.
Mi-a sarit in ochi machiajul anilor '30. Oare va trebui sa te pensezi si machiezi asa? Oricum, va iesi ceva frumos si vei iesi in evidenta. Poate ne pui si fotografii? Mult succes!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Cred ca e imposibil ca o asemenea coafura sa fie "permanenta". Dimpotriva, sunt coafuri elaborate, care necesita ceva timp de aranjare a parului. Cred ca in general parul este pus pe bigudiuri, apoi tapat si in final aranjat cu ajutorul degetelor pe fiecare "val". Si apoi mult fixativ, sa stea. O zi, ca nu cred ca a doua zi cand te scoli arati la fel. Poate doar daca porti plasa, ca bunica. Nimeni nu are parul asa natural sau doar facand un permanent.

Cred ca cel mai simplu ar fi sa te duci la coafor, sa rogi sa te aranjeze ca in fotografie si apoi sa repeti acasa metoda pe care a folosit-o coafeza.

Oricum, putin timp nu are cum sa-ti ia o asemenea coafura, desi faptul ca ai parul ondulat natural te va ajuta.

Sunt coafuri frumoase, foarte feminine, ai noroc daca ti se potriveste asa ceva la fizionomie. Eu arat groaznic daca-mi ondulez parul.

Bafta la coafat!

Bedrosmart

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Multumesc de raspunsuri!

Blue eyes m-am amuzat copios: nu sunt verzica nobila de Bruxelles, ci ditai varza moldoveneasca implantata la Bruxelles :))) Nu cred ca voi avea vreodata curajul sa imi pensez sprancenele asa...eu mai port si ochelari si cred ca as fi la limita grotescului cu doua arcuri subtiri peste linia ochelarilor...probabil as parea mereu mirata.

Multumesc de sfat Petaluda! pare destul de simplut, chiar si pentru mine. Eventual sa imi cumpar niste bigudiuri electrice. O placa ma cam sperie...am auzit destul de multe opinii contra.

Oricum ma voi sfatui si cu coafeza mea, dar speram sa ma lamuresc un pic pe forum mai intai. In plus, din filmele epocii (am o colectie intreaga) am vazut ca doamnele se permanentau. Din nefericire nu se dau amanunte cum se face chestia asta ca sa nu iesi ca o oaie creata cu tot capul ondulat...mai ales ca parul e destul de scurt ar fi un dezastru.

Deci nu stiu care e metoda exacta...sper sa nu se fi pierdut in "negura timpului"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui White Pisana

Multumesc de raspunsuri!

Blue eyes m-am amuzat copios: nu sunt verzica nobila de Bruxelles, ci ditai varza moldoveneasca implantata la Bruxelles :))) Nu cred ca voi avea vreodata curajul sa imi pensez sprancenele asa...eu mai port si ochelari si cred ca as fi la limita grotescului cu doua arcuri subtiri peste linia ochelarilor...probabil as parea mereu mirata.

Aha, pai scriem asa: io mi's ditai varzâ moldovinieascâ implantantâ la Brüksel. Am eu ce am cu Bruxellu' asta! Ieri i-am dat bruxellezului papucii, dar tot n'am scapat de el!

Te-ai gandit sa-ti pui lentile de contact?
Salutkjes et à tantôt!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

White Pisana o sa incerc sa-ti explic...

Singura, nu vei putea sa-ti executi asemenea coafura, e una elaborata, dar...daca ai o prietena, cu putina indemanare, sper sa te descurci...

Asa cum vezi in titulatura mea, sunt ciufuleasca de meserie, dar nu o sa-ti predau o lectie despre melci, ondulatii Marcel, sau ondule, ca nu ai intelege mare lucru.
Ce trebuie sa stii despre acest gen de coafura, este ca se executa doar cu placa de intins...da...ai citit bine...placa nu se foloseste numai pentru a intinde parul, stiai?


Asa ca, fii atenta, cauta-ti vecina sau prietena, fa-ti rost de un piaptan de tapat cu coada, un fixativ normal, flexibil, nu strong, cateva clame mari, si sa inceapa distractia...

Iti arat doua filmulete, e tot ce am gasit mai simplu, pentru acasa...





Enjoy!


BLOG DC-Impreuna Timisoara


Uneori, chiar si sa traiesti e un act de curaj. Seneca



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns White Pisana spune:

Multumesc mult Doris! Adevarul este ca daca nu observai subiectul, voiam sa iti dau un PM! M-am uitat la filmuletele cu pricina si mi se pare teribil de complicat. Am avut impresia ca e nevoie de cineva care chiar stie ce face, super profesionist in materie ca sa duca la bun sfarsit o asa intreprindere...In plus nu cred ca toata arhitectura rezista la o noapte de somn de pilda. Adica a doua zi ar trebui sa o iau de la capat.

Eu aveam impresia ca la coafor se poate face ceva care sa dureze mult mai mult si sa fie relativ usor de intretinut. Si care faca parul sa nu se umfle prea tare. Probabil am fost indusa in eroare de fotografii precum cele de pe site-ul urmator: http://www.angelfire.com/retro/lisawebworld/30sfashion.html

La prima vedere arata cam sadic dar nu cred ca doare Pare a fi vorba de un fel de tehnica de permanentare.

O sa vorbesc si cu domnisoara care m-a aranjat splendid ultima data sa vedem ce spune si ea. Daca e prea complicat de intretinut si de facut probabil voi ramane la actuala lungime si imi voi lua niste bigudiuri electrice sa fac buclite romantice!

Va multumesc mult pentru sfaturi!

PS: Blue eyes nu vreau sa pun lentile de contact pentru ca mie imi place foarte mult cum imi sta cu ochelari. Si in al doilea rand am oroare sa umblu cu degetele prin ochi de doua ori pe zi. Deh, fiecare cu stolul lui!

Mergi la inceput