Regasiri (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

BAMBO....mersi mult!si na,acuma eu nu vreau sa o fac pe mama eroina dar ....cu un copil e floare la ureche.asa ca...spor la treaba si vezi nu defila prea fliu-fliu prin casa cande schela pusa


Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


am jaluzelele trase sotul e acasa ma pazeste


Bamboletta si www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetelor,

Profit de faptul ca dadui o rulare si trebuie sa astept pana termina.

Dolores, te rog frumos sa iesi din butoi. Nu de alta, dar daca e pe-asa, o sa venim toate astea cu servici peste tine si nu o sa mai ai loc in butoi de noi. Eu de 20 de luni o tin tot asa: copil, servici, casa. Incearca sa iti faci programari cu ce ai vrea sa faci in fiecare zi, dar programeaza-ti chestii scurte, care se fac repede, sau in mai multe reprize, pentru casa obisnuieste-te ca nu vei mai putea sa faci tot ce vrei, etc. Intr-adevar este foarte greu, dar dupa ce te obisnuiesti, uiti cum era inainte. Lasa butoiul ca nu-ti trebuie, zau. Hai ca te pupam si te asteptam aici
Kokorina, felicitari surorii tale pentru sarcina. Sa aiba o sarcina usoara si un bebe sanatos. Pup-o din partea noastra
Hai ca mi-ai placut cu rucsacul plin cu "spagi". Cand citi, te si vazui cu un ochi la unul din copii, alergand catre celalalt cu o mana intinsa cu un biscuite ceva... Tu erai aia care zicea ca esti slabatura? Pai nici nu ai cum sa fii altfel in ritmul asta.
Dbunny, dar stiu ca alergi ceva ... kilometri nu gluma... Imi place mult ideea cu fructe o zi pe saptamana si aia cu gimnastica. Lor le place mult sa fie antrenati in chestii de-astea.
Si bona noastra o mai invatza pe Iulia cu "un doi trei/ Barbu, Luca si Matei" si o pune sa ridice manutele si apoi sa le aduca la umar. Si ne trezim deseori cu ea prin casa: "Un, doi, un, doi" si isi pune mainile la umar
Nici eu nu stiu de usturoiul ala in lapte. Spune tot, hai
Aelita, ce scumpa Sofia cu "Ani, cazi" Bine ca nu i-a facut un branci

Ce-mi place cand va aud spunand despre copii ca amesteca limbile. Cred ca sunt niste scumpi.
Iulia spune "today" (dar asa mai cantat) cand vine vorba de printul din Alba-ca-Zapada. Ii place mult faza aia cand canta Alba-ca-Zapada la fantana, la inceputul filmului, apoi vine printul si apare si el cantand "TODAY". Am incercat sa ii explic ce inseamna, dar nu cred ca a realizat.

Kokorina, Iulia se ia de multe ori cu joaca si uita sa spuna ca face pishu. Asa ca o intrebam noi destul de des daca face pishu si parca nu vrea sa se opreasca din joaca. Atunci ii propunem sa ii aratam lui Mutulica (de exemplu - piticul din Alba-ca-Zapada - ca avem toti piticii) cum stie Iulia sa faca pishu la olita si ii convine si sta pe olita si face.
Insa daca nu este foarte "ocupata" spune ca face pishu sau kk.
Tu incearca sa ii pui cat mai des pe olita si se obisnuiesc ei in timp sa spuna. Nici Iulia nu spunea la inceput.
Cu kk este povestea un pic altfel, ca si ei ii place sa stea ascunsa intr-un colt cand face kk. Si adoptam cam aceasi tactica, insa ii punem scaunul in fatza si ii spunem ca nu o vede nimeni de acolo de dupa scaun si accepta.
Aseara am plecat la nani si dupa cateva minute de invartit in pat, spune ca face pishu. Bun, mergem in sufragerie (ca in alta parte nu vrea) si stam pe olita. Face pishu, golim olita, la care Iulia: "tata" (kk). Pun scaunul in fatza ei, face kk, o felicit. Dupa ce golesc olita, Iulia: "altu tata". Se mai aseaza o data, face pishu, golesc olita, face kk. Pleacam la nani, dupa cateva minute, Iulia "pitu". I-o tai ca nu mai avea cum sa faca pishu asa repede, dupa care "tata... putin... putin". A inceput sa matzaie un picutz, a vazut ca nu merge si se culca. A adormit abia la 11. Dimineata la 7, Iulia: "tata". Mergem in sufragerie, sta pe oala, face pishu moarta de somn, isi da seama ca nu face kk si cere in pat. De atunci s-a mai invartit in pat inca o ora pana sa adoarma. Si daca pierdu atata somn, dimineata se trezi domnisoara mea la 10 fara un sfert. Imi venea sa ma duc peste ea sa o trezesc, ca doar am si eu servici.

Ieri mi-a spus Iulia poezia aia cu "tica tica tica". A inceput singurica prin casa "tica tica tica". M-am prins eu cam ce vrea sa fie si am continuat eu, lasand-o pe ea sa spuna ultimul cuvant din fiecare vers. Si asa am spus toata poezia.
Bona a invatzat-o cu "m-a certat mamica", pentru ca nu i-a placut sa o invete pe Iulia cu "m-a batut mamica"
Si mai stie si poezia cu "melc melc codobelc". Alea cu "un pitic atat de mic" si "un pisoi pe nume Nero" sunt "fumate" deja .


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

In cel mult 100 ml lapte puneti la fiert 2 catei de usturoi taiati in 2. Dupa ce-a clocotit strecurati laptele si il dati caldut cu putine miere si putina scortisoara (lui Dani nu-i place
scortisoara, dar e buna pt a incalzi organismul). Se simte putin la gust usturoiul dar se musamalizeaza cu cereale de bebei sau miere.

Maglavaisul asta de 70-80 ml lapte caldut i se da de 2-3 ori pe zi.
Daca sunteti deja beteguti rau, cu febra si alte problemioare nu mai are efect, adica de medicamente nimeni nu va scapa. Dar daca sunteti la inceput cand mai mult tusea ataca…este foarte eficient!

Sper sa va fie de folos.


Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny
Miro n-a venit cu poze de la chef...au chefuit 3 zile si 5 nopti si noua nu ne-a aruncat nici macar o maslina...


vine vine maslina!!!
luati si vizionati poze de la cele 3 party-uri principale.
din pacate / fericire - noi inca chefuim - deja NU MAI POTTTTT!!! - inca se gasesc dintre cei neveniti care ne mai calca pragul. La anu ii anuntz pe toti si fac un singur chef - mare si tare si in rest ca nu mai prind crac de ei, pe bune.

va pup pe toate, sanatate bolnaviorilor si multi multi pupici copiilor.
noapte buna


Miro 15+ si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

dbunny,crezi ca pe mine ma ajuta cineva???absolut nimeni....chiar nimeni si cand spun asta te rog sa ma crezi...de cateva zile mi-e efectiv rau..am niste stari de voma de nu mai stiu de mine..mi-e rau..nu ma pot tine pe picioare

dolores si David Cristian -22.11.2006-


"Nu cred in sfaturi spuse pur si simplu, cred in sustinere, in omul care iti e neconditionat alaturi, fara interese. In cel care are rabdare sa te asculte si te indruma sa-ti urmezi instinctul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

ANGI....tare frumos povestesti tu de iulia.vad ca aveti momente ca stati pe oala,dar ai mei nu vor DELOC.e tragedie,mereu ii intreb,ii incerc si nici nu vreau sa-i traumatizez.nu vor sa stea si pace,iar cand tocmai se simt bine,parca nici nu pot sa-i iau repede si sa-i asez ca 1.nu or sa vrea si 2.le mai tai si cheful.vreau cumva sa vina si de al ei...oricum iulia e tare.si frumos din partea bonei ca a schimbta versul la cantec.dar ia scrie si mie versurile la melc,melc(ca recunosc il stiu pe sarite) si la nero...pe nero nu-l cunosc(ai sa razi)

DBUNNY...

Citat:
In cel mult 100 ml lapte puneti la fiert 2 catei de usturoi taiati in 2. Dupa ce-a clocotit strecurati laptele si il dati caldut cu putine miere si putina scortisoara (lui Dani nu-i place
scortisoara, dar e buna pt a incalzi organismul). Se simte putin la gust usturoiul dar se musamalizeaza cu cereale de bebei sau miere.

Maglavaisul asta de 70-80 ml lapte caldut i se da de 2-3 ori pe zi.
Daca sunteti deja beteguti rau, cu febra si alte problemioare nu mai are efect, adica de medicamente nimeni nu va scapa. Dar daca sunteti la inceput cand mai mult tusea ataca…este foarte eficient!

Sper sa va fie de folos.

sant in faza in care tusesc sec si azi dupa ce s-au trezit dupa somnul de pranz,sophia era atat de rosie in obraji...am zis ca e incalzita de la somnic...de une,am vazut mai tarziu cu trecerea timpului ca nu-si mai revine la culoarea ei initiala ca de atata scremut la tuse,i s-au cam spart vase de sange pe fata.tusea e seaca si trebuie sa le dau(de fapt le si dau) sirop expectorant.eu nu vreau sa opresc tusea,vreau sa expectoreze.o sa incerc cu reteta asta,inca nu am apucat....dar nu cred ca or sa bea nici o lingura...incerc maine dimineata.mersi frumos!notat in agenda

MIRONO...frumoase fete,frumoase torturi,distractie maxima vad pe la voi pe acolo...ca in povesti cu printi si printese.orice party tine 3 nopti si 3 zile sau la voi au fost 5??kara e din ce in ce mai frumoasa,mi s-a parut ca s-a mai ingrasat putin,parca si culoarea de par i s-a mai inchis...are o rochita frumoasa pe ea si ii licaresc ochii de fericire.vazui si burtica,e ceva maricica...sarcina usoara in continuare si bb sanatos!si acu iar ne-ai parasit????ca sa stim cum stam...

DOLORES....
Citat:
de cateva zile mi-e efectiv rau..am niste stari de voma de nu mai stiu de mine..mi-e rau..nu ma pot tine pe picioare
...fara sa fac glume,ca numai de asta nu-ti arde..poate esti gravida....
ia niste vitamine sa te pui pe picioare putin,toamna mai da una alta nu prea bune pt organism...poate si schimbarea cu serviciul.hai ca santeti multi in familie,roaga pe cineva sa te ajute sa te poti odihni..asta daca sotul lucreaza asa mult..hai dolores fii barbata,ia vitamine si lasa butoiul,ca eram au acu cateva zile in el,dar am iesit...ce naiba sa faci acolo,te plictisesti,iti spun eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Buna dimineata!

va invit la un capuccino si-un fursec alaturi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele,

Mirona, foarte frumoasa Karina, iar in rochita aia e superba . Si are dreptate Kokorina, parca s-a mai ingrasat un pic. Si ce frumoasa este cu parul asa mai mare... Si burtica a crescut un pic... Va pup pe toti ca tare frumosi mai sunteti
Dbunny, multumim de reteta cu usturoi. Sper sa nu am vreodata nevoie de ea
Kokorina, lasa ca o sa vina si vremea cand or sa accepte sa stea pe olita. Cand vor invata ce e aia "rusine", o sa le spui ca e rusine sa nu faca la olita ca sunt copii mari si poate atunci accepta si ei.
Pai "Melc, melc..." este asa:

Melc, melc codobelc
Scoate coarne bouresti
Ca te duc la balta
Si-ti dau apa calda,
Si te duc la Dunare
Si-ti dau apa tulbure,
Si te urca pe bustean
Si mananca leustean.

Iar aia cu Pisoiul Nero:

Un pisoi pe nume Nero
Se spala la fund cu dero
Si de-atata limpezit
A ajuns cotoi zburlit.

Asta ultima este dintr-o melodie. Cred ca multe din voi o stiu.

Aseara ma jucam cu Iulia cu un castel de l-a primit de ziua ei. Si i-a placut atat de mult joaca asta incat nu mai vroia sa o lase ca sa o imbrac in pijama. Daca am vazut asa, am luat un omuletz de statea sus pe un turn al castelului si am zis tare (adica omuletul vorbea): "Toate jucariile se opresc putin ca sa se imbrace Iulia. Nu mai misca nici o jucarie. Gataaa..." Iulia a inceput sa rada si a sarit iute in pat sa o schimb

Hai ca va pup ca mai am treaba multa la servici.


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Citat:
Un pisoi pe nume Nero
Se spala la fund cu dero
Si de-atata limpezit
A ajuns cotoi zburlit.
ce sa fac daca eu chiar m-am tavalit de ras...

Citat:
Aseara ma jucam cu Iulia cu un castel de l-a primit de ziua ei. Si i-a placut atat de mult joaca asta incat nu mai vroia sa o lase ca sa o imbrac in pijama. Daca am vazut asa, am luat un omuletz de statea sus pe un turn al castelului si am zis tare (adica omuletul vorbea): "Toate jucariile se opresc putin ca sa se imbrace Iulia. Nu mai misca nici o jucarie. Gataaa..." Iulia a inceput sa rada si a sarit iute in pat sa o schimb


foarte tare!super!mi-a placut spiritul tau....mai angi esti durere,stiai?meri mult pt tot si spor la munca...

eu poate intru mai pe seara dupa ce culc copchii,ca vine la noi sorsa lui andu cu barbacsu,ca ei nu au fost la ziau copchiilor...deh,sambata e ziua la ailalta nepoata si cum sorsa lui andi este "nasica" a venit plina de cadouri...si la copchii mei ce-i drept.v-am povestit ce cadou au primit copchii mei de la cumnata mea?....un singur cadou la doi copii....un sac de dormit si 300 euro.asta a fost tot.dar si eu am sa-i dau fii-si 15 euro si o papusa care nu va avea ce face cu ea si nu mai mult de 5 euro,hai 7 ca sa nu zica nimeni ca sant fata rea.nu stiti cum se cearta copchii de la sacul ala,si doar asa pt ca stiu ca e unul singur si vor sa intre in el,nu ca le-ar placea mortal.plus ca nu au ce face cu el,nu e de joaca,e de nimica asa,de ocupat mie spatiu.l-am bagat in sifonier macar sa nu se mai certe.in primul rand scrie pe eticheta ca nu este pt copii sub 3 ani si nici nu mai gasesc unul sa cumpar.stiti cat costa nu?5 euro...mai bine vebea cu 2 saci,in total costa 10 euro si nu-mi mai trebuia aia 30 euro,iesea mai convenabil si iesea si ea ca o doamna cu doua cadouri la doi copchii....de ce tot scriu sume,cat si cum?pt ca la ea e totul pana la bani,vrea sa faca din rahat bici si sa dea cacaturi la toata lumea ca si cadou ,in schimb fii-sa sa primeasca numai ce-i scump...ea nu-i cumpara nici o masinuta de 4 euro.la craciun,paste,zi onomastica,le da tel la toti si le spune de ce are nevoie iulia.pe noi nu ne-a sunat niciodata,ca daca ar mai indrazni si astaaaaa...chiar i-as trage una-n mufa.dar bravoei!are cu cine,cu prostii care percuteaza..eu fata fina nu zic nimic primesc "scatoalce",cine e tare in cleantza,primeste cadauri castoace...asa-i in viata!dar totusi sa vii la ziua de nastere a unor gemeni si sa aduci numai un cadou...mi se pare josnic si luata la misto....eu nu as putea...maine cica e ziua zilelor mele a familiei familiei mele,sant stransi toti si ma duc mai mult pt copchii,ca eu nu am chef...de fapt ma mai gandesc daca ma duc,iaca ce-i obligatoriu sa ma duc undeva unde trebuie sa-mi musc limba si sa inghit rautati...de ce naiba nu pot sa le-o trag?de ce nu pot?nu ma inteleg pe mine...la altii functioneaza dar la ei nu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

Citat:
300 euro


noroc ca am recitit ce-am scris...este vorba de 30 euro...doamne fereste 300 eurooooo

Mergi la inceput