Ingineri fosti, viitori...(25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

'Neata, dragele mele!

Poftiti la bunatati: , ceiut, laptic, ciocolata calda, capucino, fresh de ce vreti voi si-o delicioasa , servita cu moderatie ... si nu prea, ca doara-i micul dejun si-i voie! .

"Clenciul" meu, Claudita, draga, este cu bataie lunga, caci este o problema care a inceput inca din 2006, de prin decembrie, cand m-am hotarat sa inscriu copii pentru anul scolar ce avea sa vina, la o gradinita situata aproape de apartamentul pe care tocmai il cumparasem si-n care urma sa ne mutam in 2007, dupa ce-l renovam. Ei, aproape de noi sunt doua gradinite (daca-ti vine a crede), la 50-100 m una de cealalta. Normal c-am vorbit cu directoarea de la cea mai apropiata (nr. 26), caci mi s-a parut si curtea mai dichisita si cladirea mai bine pusa la punct. Plus ca se lauda directoarea de acolo ca o sa faca si o grupa speciala pt copii cu varste de 2 ani+ si mi-l poate lua pe Ducu, daca se va invata la olita pana atunci. Zis si facut. Sora mea, insa, ma sfatuieste sa duc copii la cealalta gradinita (nr. 36) ca acolo-i directoare o fosta educatoare de-a nepotilor mei, care-i de treaba tare si m-a asigurat ca gradinita este curata si modern amenajata in interior, chiar daca din exterior nu pare (ceea ce este perfect adevarat). La insistentele ei am sunat-o pe respectiva directoare, i-am zis ca o sa vin cu dosarele, dar pentru ca, intre timp rezolvasem dincolo, nu m-am mai dus. Ei, nebunia a inceput in 17 septembrie 2007, prima zi de gradinita a anului scolar trecut, cand m-am trezit ca in grupa lui Vladut erau inscrisi 41 de copii (si-am uitat sa spun ca grupa speciala nu s-a mai facut, asa ca lui Ducu i-am luat bona). Dupa o zi de gradi Vladi se saturase deja de noua gradinita si se cerea insistent la cea veche, caci, zicea el, "mi-a placut destul aici", iar dupa 3 zile era deja virusat, caci se bagau in sala, pe langa paturile din dotare, inca vreo 8-10 pliante, ca sa poata dormi toati copii. Vazand asta, m-am dus disperata, cu caciula in mana si cu un camion de cenusa gata pregatit sa mi-l torn in cap, la directoarea de la 36 sa o intreb daca poate sa mi-l mai ia pe Vladi... S-a cam infoiat la mine, ca de ce n-am venit cand am stabilit, ca-s deja 29 in grupa mijlocie (mie-mi luceau ochii de placere, auzind ca-s doar 29 in grupa), dar pana-n coada s-a induplecat si mi l-a luat. Buuun, intre timp m-am imprietenit cu tipa, suntem la per-tu si, firesc, anul asta l-am inscris si pe Ducu la gradinita ei, ca-i cu clasa vis-a-vis de-a lui Vladi si mananca in aceeasi sala. Partea shoc acuma vine: in grupa lui Ducu sun 60 de copii! . La prima sedinta, din prima saptamana a anului scolar s-a scuzat pentru situatia data si ne-a asigurat (doamna director, desigur) ca in doua saptamani, max o luna, se va remedia situatia si va amenaja inca o sala pentru a imparti grupa mica in doua grupe. Ma credeti sau nu, nici in zi de azi nu s-a intamplat marea scindare. Ieri, suparata foc din cauza asta, o sun sa o intreb cand se va intampla minunea si m-a luat peste picior, ca mai vin si eu cu "pretentii" din astea, cand ea are atatea probleme si nu stie cum sa mai scoata camasa, ca sa ma cert cu Ciuhandu (primarul), ca el este de vina pentru faptul ca se taraganeaza treaba cu amenajarea si cu Inspectoratul ca i-au bagat mai o grupa pe gat si-a culminat cu "daca nu-ti convine, muta-l la gradinita privata" ... Acuma eu nu stiu ce sa fac: sa mai astept mai o luna (timp in care ea a zis ca se va rezolva problema, desi tare nu-mi mai vine a o crede), sau sa incep sa caut in alta parte ... Dar nici nu l-a-si desparti pe Ducu de frate-su ... pe Vladi nu l-as muta ca-i indragostit de colegi, de gradinita si de educatoarea tanara ... nu stiu ce sa fac, crede-ti-ma!

Cam asta-i of-ul meu si l-am zis dintr-o suflare, ca sa ma mai descarc o lecutza ...

Sunt intr-o stare destul de ciudata, usor depresiva si nu stiu de ce ... poate din cauza ca saptamana viitoare mai pun un an la "colectie" ... nu ma luati in seama, ca-s cam varzuita ...

Dori, mami de Vladuc (17.10.2003) si Raduc (15.10.2005)!

"IERI este trecutul, MAINE este misterul, ASTAZI este un DAR!"


Clubul miorlaitorilor
Ziua Pisoiasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salutare!
Pisi draga mea, te inteleg perfect, pai cum doamne iarta-ma sa fie atatia copii intr-o grupa? si 30 e mult, dar mai dublu incaperi ar avea destule sa se mai faca inca o grupa? nu se pot aduna semnaturi din partea parintilor, sau ceilalti sunt multumiti cu situatia asta??? Nici nu-mi pot imagina cum se pot ocupa de 60 de copii, presupun ca sunt 2 educatoare si probabil vreo ingrijitoare insa tot e putin personal la atatia copii!
Of, doamne ca greu e, nu stiu ce sa zic, copii insa nu i-as desparti, poate totusi se remediaza situatia intr-o luna...ar trebui sa fie un nr strict de locuri, 25 in grupa si gata daca sunt cereri mai multe sau sa faca inca o grupa sau pe lista de asteptare!
te pupicesc si astept sa ne mai spui noutati cand or fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Nu, Claudita, mama, nu au nici macar sala in care sa zic ca vor putea sa amenajeze! Ea zicea ca in actuala uscatorie, dar este cam micuta si nu vad cum ar incapea copii acolo. Poate doat pentru activitati, iar la somnic ... nu stiu. Eu, una, sincer, nu vad unde si cum va mai amenaja o sala ... Sincer!

Daca nu mai reusesc sa postez azi, va anunt ca din 10 si pana-n 20 n-o sa mai prea intru (numai daca nu mi-o face hazbandul vreo surpriza de ziua mea si mi-o cumpara vr'un laptop) caci merg la cursuri si nu prea mai "prestez" pe la berou. Asa ca va dau de pe acuma de , de si de in cinstea zilei de maine, cand eu si Vladi ne sarbatorim ziua onomastica (suntem si Gabei) si pentru 13, ca mai pun un an la muuuultii pe care-i am ... !

LA MULTI ANI SARBATORITELOR SI SARBATORITILOR DE MAINE, SA FIE SANATOSI SI SA AIBE PARTE NUMAI DE BUCURII!

V-am si-un WE de vis va doresc!

Dori, mami de Vladuc (17.10.2003) si Raduc (15.10.2005)!

"IERI este trecutul, MAINE este misterul, ASTAZI este un DAR!"


Clubul miorlaitorilor
Ziua Pisoiasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:


LA MULTI ANI!!!! tuturor sarbatoritilor de miine!!!!!zic acuma ca nu se stie cum o fi miine!!!!
deci, dorina, va chefuiti din nou!!! sa fiti sanatosi si bucurosi mereu!
la noi situatia nu este deloc roz sau alta culoare: robi are febra aproape non-stop de trei zile, se invirte in jur de 39 si ceva. noroc ca mai scade dupa nurofen. dr zice ca are purpuriu in git(nu rosu!) si timpan congestionat. luam antibiotic dar dupa doua zile, tot avem febra mare de tot. colac peste pupaza, a luat si fata, la ea e la inceput, are febra dar moderata, gitul putin rosu(aici cred ca isi spune cuvintul imunitatea deja). asa ca, suntem acasa, cu miriieli, siropele si controlam bubitzele, sa vedem daca ies sau nu(la cresa avem o colega cu varicela).
multa sanatate bolnaviorilor iar celor sanatosi, sanatate de fier de va doresc, in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Buna dimineata fetelor!
Sunt virusata rau ca si Ancuta! I-ar mi-a disparut vocea dar culeme e ca nu ma doare de fel in gat si cred ca este mai mult de la oboseala.
Ancuta daca poti mama stai in pat ca si eu as sta dar de dimineata la 6.30 m-am dat jos taras-grapis ca trebuia sa vin la osanda.
Miki a fost foarte frumos la calarie si cat imi era mie de frica de cal acum nu-mi mai este. Al meu era asa de bland si de dragut ca parca ma invata el ce sa fac.
Nico sa sti ca ce a facut Andruta ta nu este grav este doar amuzant. Asa sunt copiii isi baga nasul peste tot. Roxy nu se simte bine daca nu imi varsa toata geanta sa verifice ce am pe acolo.
Pisi imi pare rau mamica ca este sa o imbulzeala acolo. Eu eram un pic nacajita ca erau pe lista la Roxy in clasa 32 dar nu veneau mai niciodata toti. Mai mult de 28 n-au fost niciodata. Dar la voi 60 este groaznic. Nu stiu educatoarea cum poate suporta dar biata femeie ce sa faca ca eu cred ca nua er nici ea incotro. cat despre politicienii nostri sa-i ia gaia ca daca nu dau bani si la scoli si la gradinite numai in contratimp. Trebuie sa zugraveasca cand sunt copiii acolo, sa schimbe geamuri in decembrie si tot asa. Numai cu fundul.
Sa zicem la toate lumile cu nume de Mihail si Gavril la multiani cu sanatate, spor si toate dorintele sa se implineasca!
Va pup si sa aveti un weekend minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Sunt asa de aiurita ca doar acum am realizat ca maine e sambata. Nu cred ca mai apuc nici eu sa intru maine asa ca pup dulce toti sarbatoritii. "La multi ani!".
Pisi draga "La multi ani!" , multa sanatate si fericire maxima. Multumin de bunatati.
Ar trebui sa imi fie rusine caci eu am comentat la Alex la camin cand am aflat ca sunt 35 pe lista. Acum la gradinita sunt 20 in clasa. In mod normal o educatoare trebuie sa se ocupe de 15-17 copii (cel putin eu asa stiu). Din pacate si la privat sunt 15-20 in clasa. Eu ma inteleg bine cu o familie care are o gradinita privata si ei se plang ca nu gasesc personal.
Sper sa se rezolve situatia cumva. Acum vor fi alegeri asa ca sigur vor gasi o solutie.
Anca nu stiam ca esti asa de rau. Multa sanatate! Din pacate trebuie sa amanam putin achizitionarea noului DVD caci aseara am aflat ca o parte din cei care au sa ne faca plati stau foarte prost cu finantele asa ca noi o sa trebuiasca sa dramuim bine banii.
kati, Cristina sanatate multa! Nu stiu ce sa intampla de toata lumea e virusata. Eu am noroc ca toti suntem in parametrii.
Noi maine trebuie sa ajungem la 5 Mihaela si 1 Mihaita (copilul nasilor). Nu stiu cum o sa ne descurcam.
topate inginerele.


salvati-i inima lui Robert

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

'Neata!
Pisi la multi ani, voua celor 2 Gabei, sa aveti o zi faina, asa cum va doriti!
La multi ani Miha si Gabitzele, si tuturor celor ce azi isi serbeaza ziua numelui!


Si sanatate multa celor bolnavi!

pupici tuturor si un we placut!
Elena parca si voi va pregateati de petrecere azi, asa ca toate cele bune si sa iti reuseasca totul asa cum iti doresti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Buna dimineata!
LA MULTI ANI de SFINTII MIHAIL SI GAVRIIL! Multa sanatate si fericire tuturor celor care poarta aceste nume.
Pisi, acuma sincer...mi-aduca aminte cand eram eu prin clasa 1 ce scandaluri erau la scoala ca in unele clase erau cate 40 de copii in clasa. In clasa mea erau vreo 37 si parintii ziceau ca-i bine.La gradi eram in jur de 30-35 max. intr-o grupa...Acum nu mai stiu care sunt metodele dar eu mi-aduc aminte, dpdv al copilului, ca era fain cu mai multi colegi. De imbolnavit...copilul se imbolnaveste si intre 20 de copii si intre 60 daca e de imbolnavit. Nu stiu ce este mai rau: sa nu ai unde duce copilul sau sa-l duci intre 60 de copii? Sa-l duci la o alta gradi unde-s mai putini in grupa si sa-l rupi de colegii cu care deja s-a obisnuit si se simte bine? Nu sunt eu in masura sa iti dau sfaturi dar...poate ar fi bine sa il tragi nitel pe copil de limbuta si sa incerci sa vezi cat de bine se ocupa de ei, daca ii place unde este acum...Eu am fost la 2 gradinite: de una imi amintesc cu groaza de alta cu placere. Cred ca parerea copilului conteaza foarte mult! Iti doresc sa iei cea mai buna decizie!
Nico, mi-a fost ingrozitor de rau, acum ma simt ceva mai bine dar nu extraordinar. Nu mai am temperatura dar sunt nitel ametita si am o stare de slabiciune...dar sunt spre bine. Nu mi-a scazut temperatura deloc pana nu am luat antibiotic....am luat vreo 5 antitermice in decurs de vreo 6 ore si temperatura continua sa-mi creasca, am facut 39 de grade ceea ce nu cred ca am avut nici cand eram copil. De la asta: ameteli, rosu in fata ochilor, tiuieli in urechi, greata etc. Nu am ajuns ieri la intalnirea cu Beneficiarul si arhitectul...or fi zicand ca sunt neserioasa..dar chiar nu eram apta.
Si eu am multi sarbatoriti de Mihail si Gavriil, in fiecare an e bataie pe noi sa ii onoram pe toti dar anul asta cred ca nu voi onora pe nimeni din cauza starii mele.
Va pup si va doresc tuturor petrecere frumoasa, un weekend linistit si relaxant.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

celor care se sarbatoresc astazi, sa fie sanatosi si iubiti!

Iepuras, chiar ma gandeam ieri la tine, mai mereu bolnavioara. Nu crezi ca ar fi bine sa faci un vaccin pentru stimularea imunitatii? Sau macar din Oscillococcinum luat preventiv? Stii ce mi se pare ciudat ca nu circuli cu RATB-ul, nu ai un copilas care sa vina virusat acasa mereu si totusi le faci.
Pisoias, eu am renuntat sa ma mai plang de gradinita. Ba am primit si un avertisment ca am intarziat intr-o zi, stiu exact cand am facut-o lata de tot dar m-au luat niste dureri de burta de nu mai puteam merge de unde am lasat masina. Oricum din februarie cred ca o retrag cand venim in tara si va incepe din toamna din nou. Luni merg sa vorbesc cu directoarea din nou.
La Ana ce folos ca sunt 17 in grupa daca a avut 4 accidente intr-un an, e adevarat piciorul rupt a pus capac mai ales ca inca nu-i complet vindecata desi am fost si la bazin de vreo 15 oris si la fizioterapeut o data.
Xerxe, am vazut ca ati ridicat casuta, faceti voi si amenajarile in timp, greul cel mare a trecut. E super ca sunteti tineri si aveti deja casa voastra, aveti si un copilas sanatos.
Cristina, poti sa mergi bine dupa calarie. Ai mei au mai avut cai, si acum au dar am urcat o data pe o iapa gestanta de am mers 2 zile cracanata . Oricum, e bine ca iti gasesti cate ceva de facut si altfel trece timpul.
Katik, multa sanatate!


Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 36+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha-germ spune:

Cu toate ca ieri de ziua numelui am fost plecata sa fac niste seminarii la 250km de mine, si am ajuns tarziu acasa si obo, tot am gasit cateva ore sa serbez cu familia.
Asta este in afaceri, trebuie sa te sacrifici, ca altfel nu merge.

La multi ani din partea mea, cu intarziere pt sarbatorite si sarbatoriti!!

miki-mami de trei muschetari!

Mergi la inceput