Hepatita B depistata in timpul sarcinii

Hepatita B depistata in timpul sarcinii | Autor: adela-ida

Link direct la acest mesaj


Buna la toata lumea!
sunt noua pe aici si vreau sa discut cu cele care au trecut sau trec prin aceeasi experienta ca si mine, respectiv povara unui diagostic de hep B, am descoperit ca am asa ceva cand mi-au venit rezultatele la analizele din trim 1, ulterior am fost la V Babes si am facut mai multe analize, dar d-na doctor Calomfirescu, a spus ca nu este nevoie sa fac viremia acum, ca o voi face in ianuarie (adica la 6 luni de la diagnosticare) si din interpretarea rezultatelor a reiesit ca virusul nu se multiplica, dar asta nu insemna ca sunt purtator sanatos.......destul de complicat, urmeaza sa ma programez in scurt timp la ea sa vedem ce va mai spune.
Am facut rost si de imunoglobulina, trebuie sa merg sa o ridic de la o farmacie, contra cost bineinteles, 3 sute lei doza care sa acopere toata schema de vaccinare si cam atat.......
Va pup si multa sanatate!
Astept reactii!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:


Imi pare tare rau pt aflarea acestei vesti. Uite aici niste subiecte mai vechi :

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66917&whichpage=1

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69025

multa sanatate!

Mami de fetita si de baietel 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela-ida spune:

multumesc frumos, intre timp m-am mai linistit, insa nu am luat o decizie privind alaptarea, cei mai multi recomanda sa nu, dar am inteles ca in state si in canada chiar se incurajeaza alaptarea in aceste cazuri..mai am 3 luni sa ma hotorasc...
Sanatate.
Mami de , 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionik76 spune:

Adela-Ida, am depistat si eu ca am virusul hep. B in timpul celei de a doua sarcini pe care din pacate nu am avut norocul sa o duc pana la capat, dar din alte motive, si a cazut cerul pe mine pt ca eu stiam ca la prima sarcina imi facusem testul si iesise neg. De fapt, sunt convinsa acum ca cele de la lab nu mi-au facut analiza asta, desi eu o cerusem si nestiind cum tb sa arate rezultatul, am stat linistita. Cine stie de cand am contactat virusul. Pb e ca nestiind de existenta lui, nu am putut lua masuri pt imunizarea specifica a copilului imediat dupa nastere, dar din fericire matei e ok, i-am facut si lui analize. Nascand prin cezariana, oricum riscul de transmitere a fost mai mic, iar lapte nu am prea avut ca sa-l alaptez. Acum sunt din nou insarcinata si as vrea sa stiu de unde ai facut rost de imunoglobulina si cat costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela-ida spune:

Buna Ionik,
pai pasii sunt cam urmatorii, cei pe care i-am urmat eu, de la spitalul Victor Babes, doctorita care imi monitorizeaza hepatita, respectiv Dr Calomfirescu Cristina, mi-a completat un formular de "solicitare a autorizatiei pentru furnizare de medicamente pentru nevoi speciale" in care solicitam imunoglobulina, formular pe care l-am depus la Ministerul sanatatii, la registratura, dupa cam 3 saptamani sau max o luna, am fost anuntata ca mi-a sosit imunoglobulina si sa merg sa o ridic de la Farmacia Academiei, care este chiar pe langa Minsteru sanatatii-strada Ion Campineanu, cand vii de la universitate metrou pe partea opusa intercontinentalului, spre romana, prima strada la stanga, mergi pana cand vei vedea o mica intersectie, iar la una din colturi vei vedea ca scrie mare Farmacia Academiei, eu am dat pe vaccin 265 lei si il pastrez pe usa frigiderului pana la nastere, poti merge la farmacie sa intrebi daca mai au si poti sa cumperi sau trebuie sa faci comanda.
Pentru ridicare sa stii ca am avut nevoie de reteta de la doctorul infectionist de la V Babes.
Sau mi-a mai venit o idee, cei de la minister mi-au dat un nr de telefon de la directia farmaceutica,unde ceri cu D-na Dobrin=021.307.25.50 sau 021.307.25.47, si ii explici cum stau lucrurile....
Sper ca ti-am fost de ajutor...
Daca mai ai intrebari, cu mare placere...multa sanatate voua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela-ida spune:

Ionik, acum am vazut ca esti din Iasi, oricum poti suna la nr de tel pe care ti le-am dat,
mult succes

Mergi la inceput