Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns romanitza spune:

Am revenit, n-am apucat inca sa citesc tot, dar recuperez eu...

Fire - imi pare foarte rau ca n-a fost sa fie, iti doresc sa ai puterea sa te ridici si sa o iei iar de la capat! Eu tot ma inspir dupa motto-ul Cristinei Nu vei avea de unde sa stii de ce nu a fost sa fie acum, tot ce putem face e sa nu ne dam batute si sa incercam iar si iar pana vom reusi. Ai sprijinul nostru moral.

Anca - m-am topit dupa fetita voastra... e atat de frumoasa! Sa aveti parte numai de bucurii din partea ei. pe toti 3!

Mada - frumos gand, o sa incerc sa il aplic si pe mine... Sper sa reusesc. Deocamdata ma duc la acupunctura, zambesc mai mult, merg la gym si sper ca va iesi si soarele pe strada mea.

Luci - tu esti o adevarata enciclopedie aici. Ma bucur ca te avem in mijlocul nostru, sa ne mai luminezi si pe noi... Acum 2 ani nu stiam nici eu mare lucru, de-abia acum incep sa pricep cum e treaba, cu toate ca endometrioza asta e o boala atat de ciudata si am gasit atatea pareri... De exemplu, acum rasfoiesc cartea pe care de-abia am primit-o, cu retete in endometrioza, cu ce alimente sunt indicate si care nu sunt indicate. Promit ca de acum o sa conspectez si o sa va scriu mai des.... mai ales ca toate ne intrebam ce avem voie sa mancam (ca ce nu avem voie ni s-a spus deja!).

xdidi - nu ma pricep la anticonceptionale, dar sunt sigura ca Luci are dreptate, nu trebuie sa iei ceva care contine estrogen, asta e clar! Asa ca mai bine ceri si parerea altor medici in primul rand.

Cris - sper ca esti bine. din Canada

Ioana - am inteles ca te pregatesti de o procedura... Iti tin pumnii sa iti reuseasca cat mai repede!

Vestea buna pentru mine e ca am luat o decizie... am tot cautat pe internet si am reusit sa gasesc un doctor care se pare ca isi da interesul, care are cele mai multe reusite si care are o experienta mare in acest domeniu. Am reusit azi sa imi fac o programare, aveam de-abia prin luna mai primele locuri libere, dar am fost pusa pe o cancellation list si am reusit sa obtin o programare in martie! Sunt atat de fericta azi, aveam nevoie de aceasta programare, macar pentru psihicul meu ( si asa labil ) Faptul ca am facut ceva in sensul asta imi da curaj... Daca nu reusesc natural pana atunci, sigur voi reusi ajutata de acest minunat doctor. Sunt mai vesela azi si sper ca sa raman asa si de acum inainte...

Am o propunere de facut... pentru fetele care vor. Ma gandeam sa ne facem o semnatura in care sa scriem pe scurt istoricul nostru... asta pentru a fi mai bine informate. Nu stiu ce sa zic, poate ar fi o idee buna sa ne dam seama ce tratamente au dat roade, ce nu trebuie sa facem, etc. Pentru mine a fost o problema mare sa imi dau seama ce am, ce ar trebui sa fac, ce ar trebui sa nu fac si asa mai departe... O sa incerc sa imi pun eu o semnatura si sa imi spuneti ce parere aveti.

ENDOMETRIOZA
Eu - 29; Sotul - 31
TTC din Iulie 2006

Natural - Iulie 2006 - Mai 2007;
IUI#1 - July/August 2007-
IUI#2 - August/September 2007-
IUI#3 - September/October 2007 -
Laparoscopie & histeroscopie - August 2008 - endometrioza stage 3. Doctorul ne-a dat sanse mari sa concepem in primele 6 luni dupa operatie. Programare la alta clinica pentru Martie 2008.


toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina19777 spune:

buna

exista cineva care a suferit o operatie de chist endometriozic si a descoperit ulterior si probleme hormonale?
sau cineva care face tratament cu brocriptin?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Multumim pentru noul capitol Madutz. Doamne ajuta sa auzim numai vesti bune !

Pup fetele dragi.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Fireyes,sunt inmarmurita!Nu pot sa cred...Dupa atata chin,si alergatura,de bani nici nu vreau sa ma gandesc...De ce a trebuit sa fie asa???Ma doare sufletul...E cumplit,nu stiu cum sa te incurajez....Cu treaba cu chistul asa zis endometriozic,ma confrunt si eu.Am inceput sa iau tinctura de mladite de zmeur in speranta ca scap de cea de a doua laparo,fie ea si facuta de Tutu...Chiar nu as mai vrea sa ma gauresc inca odata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Flacarica......cuvintele sunt de prisos in astfel de momente....ma rog sa iti dea DD putere s-o iei de la capat, lupta trebuie sa continue. Daca ai nevoie de ceva suntem aici


poop fetele

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
voteaza, nu se stie cand ai nevoie www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> si www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Romanitza multumesc frumos de urari!
Alina19777 eu am facut laparo pentru a scoate un chist de 4cm si dupa aceea am observat ca aveam Prolactina marita. Am facut tratament aproape un an, am inceput cu Brocriptin si am terminat cu Dostinex, care a fost mult mai bun si a dat rezultatul scontat. De atunci au trecut doi ani si nu mi-a mai crescut niciodata asa de mult, acum e mereu in limite. Multa bafta si tie!

Fetelor, eu observ ca dieta noastra pentru Endometrioza e aproape vegetariana, iar cum eu studiez acum dieta pentru FIV, constat ca e total opusa celei pentru endo. Intrebarea ar fi, daca noi mancam mai mult verdeturi ca sa tinem endo in frau, cum sa speram ca vom avea si ovocite de calitate??? Pentru ca se spune ca lipsa de proteine, scade calitatea ovocitelor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina19777 spune:

@Ioanatugs - multumesc frumos. si eu tot laparo, 8 cm, din pacate si cu jumatate de ovar... apoi FIV, insa nu a fost sa fie si oricum raspunsul a fost unul slab (putine ovule dupa stimulare). deocamdata, iau brocriptin, una pe zi. nu am nici un fel de efect advers. doctora spune ca sunt sanse. asa ca, nu-mi ramane decat speranta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Lucialu unde ai disparut???
Alina19777 urmeaza tratamentul si pe urma vei avea si ovocite de mai buna calitate, pentru ca nu e important sa fie multe, ci de calitate. Si eu am avut putine, insa au fost de calitate buna si asta conteaza.
Mada23

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare dragelor, mi-am luat un mare bolovan de pe inima ....am sunat-o pe dr. mea si mi-a zis ca e normal sa am sangerari chiar si o luna din cauza operatiei, deci sunt bine pana acum. va puup


didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Sunt pe aici,trag cu ochiul la voi.Ieri am crezut ca ma mut cu totul la toiletacamping...respiram-fuga la wc,papam o ceva,fuga la wc...si tot asa cu durerule de rigoare-toata ziua!Azi am umblat lela cu al meu cumparat ultimele lucruri finel(care btw se stramba si trage cu foc din suzi si m-a vazut efectiv pt prima oara...m-a studiat ca o soacra asa mai mica...bine mica in pampersi ),iar apoi cu finela comenzi praji.Si omenit cu...o berica non alcoholica la terasa in cinstea noastra si a fineluluiSunt rupta de picioare,ca mi-am luat pantocii frumosi ca era caldicel si ma cam batIntre timp mi-am facut dictai listoiul cu bioflavonoide care sunt mama si tata antioxidantilor si urmeaza sa dau iama in portofelul falimentar al nasului cu proxima ocazieDupa botez...ca maine mai dau iama la fortofel sa ma tung sa fiu si eu oama la botez cand ma lepad de rele si belele si de NichiperceaFreza imi fac sola ca am Remington...asa ca il ling bine sa nu arat ca scoasa din prizasa sperii cupilul
Romanitz spor la gym si alte misculatii de fel!As vrea eu sa fiu clocinclopedie,dar la treishtrei greu mai avansez...in mod normal cica pierdem neuronii pana la pensie,ca sa ne potrivim cu vb "a da in mintea copiilor".Dar tanx ca ma iubesti si ai o parere atat de buna despre mine!
Didel(de la Didi ) ma bucur ca te-ai linistit si vezi si tu?Cat rau poate face o intrebare?Nada,au contraire numa bineSanatate!
Ioana cum stai cu pregatelile?
Mada-homepatie?,Roxana-mai bine?,Lilisor,Crisis,Goldi,Mariaraluca-timida(dar sper ca te tratezi ),Magdi,Aerlilian...toate iubitele curajoase va pupacesc! O sa va vizitesc mai rarut ca scris...dar sunt geana pe voi!AAaa mi-am luat neste carti vechi din piata bune de fel dar si bune de ,Asa ca cica mai citesc si eudaca nu dormAaa si sa ma vedeti cand scot eu de la naftalina papainoagele(port incaltaminte joasa! de fel),smacuita si cu bb fff miscator in brate
KISSES

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput