Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana-alexia spune:

Lucialu, ce harnicutza ai fost!
Ce de cercetari ai facut... multumim!

Si multumim pentru ingerasi si pentru randurile atat de frumoase si pline de intelepciune !

Am gasit si eu ceva despre flavonoide...http://www.formula-as.ro/2007/769/mica-enciclopedie-as-27/flavonoidele-7984 ...mai trebuie studiat, analizat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

'Neata!Missed me?
Acata cum apar iubitele inimoase si istete
Lilisor ridicam privirea de pe jos ca iti jic eu ca nu facem nimic daca ne admiram pantocii.Zi ce stii si nu tacea
Ana-Alexia cea mai mare multumire a mea ar fi sa ne amelioram situatia semnificativ.Remember?Si eu inot in oala cu ciorba langa voi,deci o fac si pt mine
Am mai facut neste sapaturi inclusiv printre linkurile mele(am un carnat mare la favorite despre endo si alte alea )si inainte de a continua ce am inceput ieri,voi reposta cred un link pt fetele cu chisturi pe ovare-endometrizoice,care fac FIV-uri.E vb de un studiu
http://www.ivf1.com/cyst-removal-fertility/ de la care puteti broda,adica searchui alte gaselnite.
Si amu ni punem legat de tratamentul cu bioflavonoide o chestie buuuuna de luat in considerare..."Cum putem influenta dezvoltarea celulelor stem
Magie sau eficienta? Piata prezinta nenumarate produse ce au pretentia de a oferi o solutie problemelor de sanatate, de la banalul guturai, pana la maladii etichetate ca incurabile.
Prospectele afiseaza compozitia detaliata si, pentru necunoscatori, structura aparent complexa si provenienta exotica sunt caracteristicile suficiente pentru achizitionare. Sunt insa eficiente toate aceste produse? #350;i, mai ales, in ce masura? #350;i care e punctul in care eficienta se dispenseaza de magie si reuseste veritabil sa sustina procesele de vindecare?
Autovindecarea insa, conform ultimelor cercetari efectuate de Mario Capecchi, Oliver Smithies si Martin Evans, este un atribut al activarii celulelor stem in organism. #350;i aici incepe magia... Cele mai potente celule stem sunt cele de origine embrionara, datorita proprietatilor intrinseci de a reproduce caracteristicile structurale ale oricaror tesuturi existente in organismul uman. Cu toate acestea, atat cercetarea, cat si folosirea lor sunt interzise din considerente morale si etice, acestor practici opunandu-li-se foruri si institutii de prestigiu, de la cele religioase pana la cele de reglementare internationala.
In urma unor studii fundamentate, s-a stabilit ca exista o alternativa la folosirea celulelor stem de origine embrionara: utilizarea celulelor stem adulte, care se regasesc in orice organism. Celulele stem adulte sunt o populatie constanta a maduvei osoase hematogene, dar se regasesc in numar mare si la nivelul testiculului sau uterului. La nivelul maduvei hematogene ele se divid permanent in celule ale liniei eritroide sau ale celei limfoide, contribuind la buna functionare a sistemului sangvin si a sistemului imunitar al organismului. S-a dovedit insa ca celulele stem pot parasi maduva hematogena si pot intra in torentul sangvin, pe seama caruia ajung la tesuturile periferice.
O adevarata descoperire stiintifica a fost demonstrarea unui mecanism ciclic de recirculare a celulelor stem adulte, intre maduva osoasa, organele si tesuturile din organism si celulele/tinta sau, mai exact, celulele care si-au pierdut functionalitatea normala. Desi aceste celule sunt inlocuite fie prin mecanisme specifice precum apoptoza, fie eliminate prin interventia sistemului limfoid si, mai ales, a liniei monocit-macrofag, functia lor trebuie pastrata pentru buna functionare a organismului.
Din acest motiv, celulele pe cale de a fi eliminate sau care nu isi mai pot desfasura activitatea emit un semnal biochimic destinat receptarii de celulele stem in stare de repaus. In cea de-a doua etapa a mecanismului descris incepe proliferarea si o prima diferentiere a celulelor stem care se indreapta in mod specific spre organele lezate. Acestea, o data ajunse la locul modificarii patologice, suporta o a doua faza de transformare. Acum, celulele susa se transforma efectiv in celule ale tesutului-tinta. Efectele acestui sistem de innoire a organismului sunt extrem de favorabile atat asupra intregului organism, cat si asupra organelor si tesuturilor la nivel microscopic. Sunt notate rezultate extrem de favorabile in cazul vindecarii fracturilor osoase, a restabilirii functionalitatii sistemului imunitar, a refacerii functiei pancreatice la soarecii de laborator bolnavi de diabet si se incearca chiar stabilirea efectului pozitiv al celulelor susa in refacerea integritatii si continuitatii celulelor nervoase. Mai mult chiar, cercetarile stiintifice au dovedit ca exista un numar foarte mare de celule susa in organism, multimea acestora fiind o functie direct dependenta de varsta si de volumul sangvin. De exemplu, la un adolescent, numarul total de celule stem din organism este de pana la 25 de milioane in aproximativ 5 litri de sange. La adult si la senescent, numarul total poate scadea pana in jurul cifrei de 3-5 milioane la acelasi volum sangvin.
Se stie ca o data cu inaintarea in varsta este evidenta o inmultire a afectiunilor. Se manifesta tot mai multe stari patologice si maladii, precum o accelerare a proceselor de imbatranire, infarcte de organ, modificari ale structurilor normale ale organismului si chiar decese subite. Coreland valoarea absoluta a celulelor stem din organism cu varsta se obtine un indicator al starii de sanatate care pare sa fie mai fidel si sa aiba o capacitate de predictie mai buna relativ la starea generala de sanatate decat masurarea colesterolului, a glicemiei sau a tensiunii arteriale. Din aceste considerente rezulta o concluzie evidenta - cu cat numarul de celule stem din organism este mai ridicat, cu atat probabilitatea dezvoltarii de maladii este mai scazuta. Intrucat este aproape imposibil sa se izoleze numai celule stem, interactiunea cu sansele cele mai mari de izbanda in privinta cresterii numerice a acestei populatii celulare consta in hranirea si protejarea ei direct la locul de rezidenta, adica in fluxul sangvin. Studiile unui grup de cercetatori de la Universitatea din Pecs, bazate pe urmarirea interactiunii diferitelor substante naturale asupra numarului de celule stem la animale de laborator, concluzioneaza ca pentru a reusi dezideratele de mai sus este necesara o dubla operatie - in primul rand trebuie protejata populatia existenta de celule, iar in al doilea rand se stimuleaza diviziunea si producerea lor pe cale naturala. Protectorul celulelor stem trebuie sa contina antioxidanti in cantitate suficienta pentru a favoriza dezvoltarea celulara si, in acelasi timp, trebuie sa impiedice dezvoltarea celulelor cu alte caracteristici genetice decat celulele normale ale organismului. Pentru stimularea cresterii celulare este imperativa selectionarea atenta a produsilor care impulsioneaza numai diviziunea normala genetic, dar nu favorizeaza dezvoltarea celulelor canceroase. Astfel, pentru protectia celulara s-a stabilit in mod stiintific efectul favorabil al urmatoarelor substante: gelatina, sorgul, strugurii rosii, murele negre, semintele de coacaze negre si extractul din coaja acesteia, coaja de cirese amare, socul, coaja de prune si mere uscate, urzica, coada calului, florile de soc, extractul din frunze de mesteacan, concentratul de seminte ale strugurilor rosii.
Toate acestea sunt materii comune ale florei caracteristice climatului temperat, deci accesibile consumatorilor din aceste zone, atat in mod direct, pentru cei care vor sa isi constituie propriile rezerve de plante, cat si pentru cei care nu dispun de timpul necesar si opteaza pentru procurarea lor din magazine specializate. In etapa a doua, cea de stimulare celulara, cele mai indicate materiale s-au dovedit a fi: polizaharidele, tripsina, aminoacizii, fucsina, clorofila, nanosiliciul, licopina, polifenolii, flavonolul, antioxidantii, fenitetilamina, fitocianina, antocianinele si bioflavonoidele care sunt extrase din urmatoarele materiale de baza: antrodia camphorata, AFA (Aphenizomenon flos aqua), fucoidan, ganoderma lucidum, semintele de canepa, cartilajulul de rechin, clorofila, porumbul, algele verzi si albastre, galbenelele, usturoiul, litiul. Readucand in prim plan principiul medical conform caruia prevenirea este mai eficienta decat tratamentul, fara a avea pretentia de originalitate, consideram ca un stil de viata organizat, evitarea stresului fizic si psihic, a factorilor care duc la imbatranire prematura si controlul si stabilitatea conditiilor de viata, insotite de o alimentatie adecvata (conforma cu indicatiile mentionate mai sus), sunt cea mai sigura cale spre pastrarea unei stari optime de sanatate, a vitalitatii si energiei psihice la orice varsta.
Nu excludem insa necesitatea suplimentarii nutritiei individuale, necesitate ce survine din urmatorii factori: cresterea numarului de factori afectogeni din mediu, expansiunea volumului de stimuli senzoriali si informationali cu care este solicitat organismul in viata cotidiana, schimbarile majore ale stilului de viata general, promovarea pe criterii comerciale a unor obisnuinte de consum denaturate, fapte care conduc la modificarea mecanismelor normale de autovindecare. Suplimentarea nutritiva este recomandata in special in perioadele de maxima solicitare fizica si psihica: examene, stres profesional, sarcina, senectute etc., dar si in sezoanele de trecere, toamna si primavara. Desi organismul are toate resursele necesare pentru a evolua si a-si mentine starea de echilibru, modernitatea creeaza handicapuri severe in mecanismele de autocontrol energetice vitale. Putem insa sustine functionarea lor in mod cert prin adaugarea de produsi ce stimuleaza proliferarea celulelor stem, factor esential in mentinerea echilibrului organismului.
Naturopatia
Medicina naturopata este o ramura aparte a medicinei care pune accentul pe capacitatea organismului de a se autovindeca, abilitate pe care adeptii acestui curent o considera innascuta."
Dr. Doru Selagea http://farmacist.pulsmedia.ro/article--x-Cercetare-Cum_putem_influenta_dezvoltarea_celulelor_stem--5820.html

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Lilisor cat timp nu ne cresc 6 deste la o mana,2 capete si mai stiu eu ce alte metamorfozari,zic eu ca ADN-ul nostru e in buna regulaUnde mai pui ca nici macar celor care au avut endo mult mai avansata plecata la plimbare prin corp,satula de burtica nu li s-a intamplat neka de genul.Glumesc,fireste...Dar si BB-eii veniti de la mamici cu endo sunt perfecti:grasuni,frumosi si sanatosi.Asa ca eu iti propun sa vedem partea plina a paharului.Am citit si despre meioza si eu cred ca e ceva cale de la endo la ea.Iar la bartbatii afectati de ea,care sunt ceva mai numerosi decat femeile...tre sa fie neste probleme grave la gigei ca sa fie luata in calcul si posibilitatea asta,adica o cauza viabila.
Deci citim art postate mai sus si avem incredere in ce bunaciuni ne-a lasat DD pe pamant.
Recapitulare de ieri pana aziVa spun eu,ori facem clubul cufaritelor si purtam chilotzi de plastic si un sul de hartie la noi,cocotate pe tron cu tastatura pe genunchi si cu pantalonii in vine,ori ne facem bine cu antocianinelesi nu numai,dar mai ales
-Avem made in Ro,dar cu efect subtire pt noi:extract de coacaz negru,extract de mladite de zmeur si extract de samburi de struguri.Mai este produsul Donavital care are in plus si vitexul.Si altele:macese,afine...etc.
-Gemoderivati de la Hofigal...de toate natiile.
-Roxana ne-a spus despre Medox care din pacate inca nu se gaseste la noi(oare nu putem sa le sugeram farmaciilor sa-l aduca? )Si chit costa?
-Ana-Alexia ne-a spus de Flavin 7.Parca siropul imi face cu ochiul personalCam scumput numa sa fie macar 100% naturel.Ca suna mistoc
-Spun asta pt ca de la FLP exista botelcuta pe nume Forever Pomesteen Power-recomandata ca bautura antioxidanta(contine:suc de rodii, de pere,de Garcinia mangostana L,de zmeura,de mure,de afine si extract de seminte de struguri)=suna excelent,nu?Ei bine,nu!Pentru ca antioxidantii vin la pachet cu niste E-uri de conservare a aromelor cica...sorbat de potasiu si benzoat de sodiuAm avut o sticla pe care nu am aruncat-o dar nici nu mai mi-am luat alta din cauza E-urilor.Daca stiti altceva si credeti ca ar fi ok,ziceti.Dar eu stiu ca asta contin si sucurile din magazine si nu prea fac parte din categoria E-urilor bune.Chestiile astea le-am remarcat si la alte produse-gen suplimente alimentare-vitamine,aduse din USA.
-si ar trebui sa avem sucul de afine si sucul de rodii care se lauda ca e BIO(au postat si un certificat ca e organic pe site)de la firma Bio-vitalini. Am mai dat link cu situl nu de mult... http://biovitalini.hu/roman/index.html Am intrebat la un plafar de la unguri daca au si ori tanti era nevinovata(ca multe de la magazinele naturiste de pe la noi ) ori chiar nu aveau. ei se lauda ca ar trebui sa se gaseasca prin marmaciile noastre de profil.ramane de cautat si de vazut chit costa.Ca nu au preturile postate din cat am vazut eu.Mai suna bine si sucul bio de aloe de la ei si cel de noni(nici n-am auzit de fructul asta,dar se pare ca mai sunt produse pe piata noastra care contin aceasta planta)
Si cam ata ete cu antocianinele noastre din ce am vazut eu pana acum.Nu exclud consumul efectiv de fructe care contin flavonoidele si nici ceiuturile super meseriase.Si poate un pahar de vinut rosu?Stiu ca e concentratie enorm de mica de antocianine in ele,dar tot e ceva,neh?
-iar de la cei care fac flavinul(tot iunguri-cred ca ne mutam cu totul la ei ) suna taaaare bine si chestia asta Olimpiq StemXcell
Si pt ca am vb de sucul de noni,acata un link pt edificare http://www.nutriward.com/noni_ro.php
Un produs deosebit: Gynex.
Cred ca mi-am incheiat mesiunea...daca mai gasesc ceva alerg cu el in gura sa va anunt.Daca mai gasiti ceva...spuneti-ne si noua,sa vedem ce reusim sa luam dupa calitate mai ales dar si sa fie pe bozonarul fiecareia dintre noi.
KISSES




www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Lucia, jos palaria!!!! e incredibil!!! ma regasesc perfect la capitolul de indepartare chist (e drept, nu de endo, dar oricum) si scaderea nr si calitatii ovocitelor! imi vine sa musc peretii, desi oricum nu aveam alta solutie
La restul info, inca mai studiez...

still counting...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Fire in primul rand nu musca din pereti...In al doilea rand,stii ca eu sunt fabricuta de chistulete neendo(dar fac aderente endo,deci mai mistoc )...asa ca nici nu vreau sa ma gandesc la oute de calitate proasta.Eu le vad perfecteSi eu trebuia sa operez si am respins din toti rarunchii ideea.Pt cele care nu sunt endo/hemoragice/dermoide mai putin le rezolvam homeopatic!!!Si ma refer la homeopatia bazta pe aceleasi principii care stau la baza Mastodynonului.Vedeti ca sunt scoli diferite de homeopatie.Si privim inainte,ca daca ne cautam mereu in spate ne ducem la balamuc.Da iubita?
Repet:trebuie sa apelam cu maaaare grija la tratamente hormonale ori chirurgicale...laparo/HSG/HSC si alte alea.Facem FIV,dar cu cap.In sensul ca nu ne aruncam sa trecem de la unul la altul fara o pauza BUNA intre ele,tocmai datorita hormonilor ingerati plus ca diminuam semnificativ rezerva ovariana.Corpul nostru e obisnuit sa elibereze un!unul!!!ovul la un CM.Deci trebuie ales pe mana cui ne dam in orice,dar mai ales in FIV.Am mai scris in paginile trecute ce inseamna disfuntie hormonala si disfunctie imunitara(de preferat sa se umble cat mai putin la instalatie si doar de maini pricepute),asa cum m-am priceput ca pacient,dar ajutata de linkurile puse la dispozitia noastra.Acuma sunt si pe prima pagina.Mada

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

bon jia
ei da incepe sa-mi placa ...
parca am adus si io in discutie minunatiile unguresti ..daca cumva le-am pomenit doar pe la tutunici .. scuzili mele ..

so , sotului meu i s-a recomandat o cestie ..care se numeste maxima , el avand probleme su spermograma ... si , ghiciti ce ... Olimpiq StemXcell (mie mi s-a parut ... cam ciudat ca ne-a fost descris ca un panaceu universal ...dar si asa sotul e tentat de idee).. scumput , dar cica e bun .. ok astea ni s-au recomadat din romanica ...iar la unguri am avut surpriza sa constatam ca drita i-a recomandat un fel de gem din fructe negre ... sa ma bata vantu'n dunga de mai tin minte cum se numea ..dar imi sun soata sa-l intreb si va spun ...


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

fac asa de la flavonoide, de azi dimi bag la ele
ma dau astia afara pana la urma
Nu prea mai am ce sa zic, ca Lushic ai zis tu tot da imi fac rau tare cu ochiul produsele VITA CRYSTAL INSTITUTE , chiar au o baza de cercetare super tare, acu vorba ta, Luci, daca cu adevarat sunt 100%naturale. Intrati pe toate suplimentele chiar sunt explicatii beton,cel putin cu celule stem adulte m-au dat pe spate
http://www.flavin7.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=38
http://celulestem.blogspot.com/search/label/flavin%207
Tot cautand am dat aseara peste o chestie tare, ca frecvent am vazut pe forum intrebarea daca iau nu stiu ce ceai sau tincura ce efect hormonal au, estogenic, progesteronic, mai jos sunt explicate cateva chestii foarte interesante despre hormoni
http://www.comarion.ro/sanatate/minerale.php?text=Hormoni.

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> sa facem o minune de Craciun, haide-ti sa o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Vin sa va spun ca am ales sa merg inainte si azi am inceput stimularea. I-mi pare rau ca nu am apucat sa citesc tot ce a-ti scris. Va doresc mult noroc in tot ce v-ati propus si va pupic pe toate.
Fireyes i-ti multumesc frumos pentru vizita si sa stii ca mi-a facut tare bine discutia noastra.
Lucialu i-ti multumesc pentru incurajari iubita!
LilianaFi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

lucic drag , saru'manusitele pentru tot ce faci .
Ne informezi si ne luminezi!
Citesc si bazai ca un barzaune .
Auzi ce ma intreba dr. endocrino. " nu aveti si o stare mai depresiva? Tiroida autoimuna da aceasta stare frecvent.."?!!Pai zic...dna nu miros a butoi ca din el plecai? In afara faptului ca la o varsta rezonabila :( descopar de ce nu a venit bebe 11 ani (endometrioza),de ce ma caut pe la doftori de aia aflu mai multe ...si nu bune.Ma apuca plansu' , da vorba ta lucic drag nu ne lasam .
Toate pe lumea asta au un rost.
Pup toata supergasca!!!!
”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Luca te rog sa nu plangi.Astea sunt info tari,adevarat greu de ingerat,dar sunt pt noi astea mai cu prea multa vechime la aspirante,deci calitehai ca vedem la sfarsit,cand facem nota de plata sa vezi tu plans atuncica tate cooooooosta de te apuca strechea si imi vine sa gatui pe careva de la CNASTooaaaaata ziua nu aud decat de pensii...pensiii de 20 de ani sau cati au trecut de "democratie" asiguram pensiiiiiile celor care au intronat pe oxiurii astia ce ne conduc tara!si daca spun de fo boala...compensaaaaaaaate tot pensionaaaaaaarii au nevoie...si numai diabeticii.Uf!stiu ca sunt rea si stiu ca sunt mici ,dar nici pe aia nu i-au rezolvat -cresc doar la aia cu burti mari oricum,iar pe noi cand? Ca in stilul asta nici peeeeeensia nu o mai apucamScuzati...
Georgia bafta multa la intalneala!!!sa fie cu rod!Sa spui numele la magiunul unguresc
Ioana SA FIE CU OCHISORI!!!
Maduleeeeeeeeeeeee te iubesc!!! E superb linkul si stii ca am ochii in cruci dupa fitohormoni acum?Si mie imi curg ochii dupa germenii de broccoli ca nu-mi place leguma si dupa alti germeni din borcanelele ispititioare...iar il plimb pe al meu prin plafaruri

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput