Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE cap39

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Multumim,

Eu de maine intr-o saptamana fac a doua injectie si m-am hotarat sa le cumpar acum pe amandoua. Am auzit si eu ca se mai scumpesc si nu vreau sa risc, ne prea am vazut eu cazuri in care sa reduca cineva pretul daca scade Euro...asa ca le iau acum.

Deja ma simt tare rau de la prima injectie, nu vreau sa ma gandesc ce urmeaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Buna scumpele mele,

Nu prea am mai scris demult aici, insa v-am citit mereu.
Ralu, asa cum am postat si la povestea ta, m-a emotionat profund tot ce ai povestit si m-am regasit mult in tot ce ai scris. Sa va traiasca Tudorelul, sa fiti sanatosi toti si sa aveti o viata minunata, lipsita de orice probleme si necazuri.
Lucic, Madutz, multumim frumos pentru tot ce faceti .
Ioana, Doamne ajuta la acest FIV . Iti tin pumnii stransi si ma rog pentru tine.
Despre mine, sambata, 15 nov, am facut prima injectie de diphe. Deocamdata n-am absolut niciun simptom, sper sa ma tina asa 5 luni de-acum inainte. Ce suplimente ar trebui sa iau in aceasta perioada ? Mai am acasa ulei de seminte de in, ulei de limba mielului ( borago ), acid folic. Si ma gandeam sa mai iau si ceva pentru oase , just in case. Regimul pentru endo il tin acum in aceasta perioada foarte strict, asta pentru ca tin post. Sper sa reusesc sa tin tot postul Craciunului. Si in rest, incerc sa ma relaxez si sa nu ma mai stresez deloc .
Raluca, nu mai fii tristutza iubita. Ce simptome urate ai de la diphe?
Liliana, Aerlilian, Fire, Madutz, Lucic, Romanitza, Ancutza, Boo, Ralu, Alexia si toate fetele nementionate, pupicei dulci .


Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

salutare la toata lumea,
URATICA eu m-am operat clasic pe 23.10.2008 si operatia a descurs destul de bine , taietutara e sub burta si are vreo 15 cm exact cat o cezariana, la mine chisturile au fost foarte mari inca de cand mi-am facut eco si am optat din prima pt operatia clasica, recuperarea dureaza cam o luna insa in spital, si depinde de spital aici, stai vreo 4 zile.eu am stat vreo 8 ore la reanimare si in a 5-a zi m-am externat cu toate ca puteam sa plec acasa din a 4-a.Pt ca am ajuns la capitolul spital si doctori, ai grija la cine si unde, si eu sunt din brasov ,dar stau de 4 ani in bucuresti si m-am operat aici in sistem privat unde conditiile au fost ireprosabile si aici vorbesc atat de profesionalismul medicilor cat si de conditiile de cazare , care m-au ajutat fffff mult.Anestezia mea a fost combinata am avut si rahie si intravenos, bineinteles totatla, iar operatia a durat vreo 2h 30min, calmante eu nu am luat decat 3 si alea in spital in schimb am facut paracetamol in perfuzie vreo 3 zile ca am avut temperatura.Asa ca recuperare e destul de dificil cu mersul, cel putin eu am tot lesinat in prima zi dupa operatie ca aveam tensiunea mica si lipsa de calciu dar a trecut cu medicatie, insa miscarea te ajuta la tranzitul intestinal. prima zi dupa operatie manaci doar lichide si fara sare,aaa si branza de vaci si iaurt asta mi-au dat mie, iar de a doua zi poti manca pipt de pui cu legume, ou fiert,sunca , cascaval, cam asta am mancat eu. Important e sa fie cineva langa tine care sa te sustina si care sa te ajute sa te ridici pt ca psihicul conteaza cel mai mult si vointa.daca mai ai intrbari iti voi raspunde cu drag atat cat stiu,
in rest eu sunt bine astept rusii iarasi si pt ultima data pe nau asta. Fetelor ca hepato protector acum iau silymarin, voi ati auzit de medicamentul asta, cum vi se pare ?
va puuuuuuuup

didi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piroscka spune:

Am si eu o intrebare pentru fetele care s-au operat. In cat timp vi s-a inchis voua operatia? La mine au trecut 11 zile de la operatie, nu ma mai doare aproape deloc, in schimb este inflamata in partea stanga. Am sunat doctorul si a spus ca fie am o infectie, dar in cazul asta as avea temperatura,ceea ce nu am, fie am facut efort si s-au imflamat muschii. Nu am facut nici un efort in mod special, este drept ca nu am stat numai in pat, dar in afara de plimbat prin casa nu am facut nimic. Sunt cam ingrijorata, a mai patit cineva asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

Draga Piroscka,nu stiu cum arata inflamatia respectiva........ce pot sa iti spun este ca mie cam o luna mi-a fost inflamata zona si si mai mult timp si mai tare.Ce e drept e faptul ca noi am inceput in acea perioada sa ne cautam apartament ca de"cat mai repede trebuie sa faceti bebe"ca urmare am intrat in criza de timp(asta era acum mult timp in februarie am un an)si am urcat la scari si la dealuri de mi s-a facut acru.Dar doctorul meu zicea ca e normal sa fie mai tare si mai umflata zona respectiva.La fel si mie intr-o parte imi era mai tare si intr-una parca se cicatrizase mai frumos,acum totul arata normal,aproape ca nu se mai vede operatia.Dar inca o data,nu stiu cum arata la tine dar daca e inchisa si nu supureaza pe langa fire ........as zice sa stai linistita dar neaparat trebuie sa te vada un medic ca sa fii tu sigura.........Eu am fost cusuta cu un singur fir dintr-un capat in altul iar in capatul cu capatulera mai umflata......Sper sa nu fie nici o problema dar neaparat trebuie sa te vada un medic.
Pupic si insanatosire grabnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginamaria spune:

hmmmmmmmmm,in februarie am 2 ani...........Doamne ce repde a trecut vremea.......si ce ma mai lasa memoria......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

de mai bine de un an de zile nu am mai intrat aici...dupa laparoscopia din sept 2007 am luat pina acum AC

ei bine, m-am hotarat....pe 16 oct le-am oprit....pe 8 nov a fost prima zi a primului ciclu dupa pastile...a venit mao repede la 25 zile, dar a fost ok, adica anu abundent si dureros ca inainte de pastile

traiesc cu frica ca se vor intoarce chisturile ( am avut 4 in total pe ovare)....in tot acest timp am luat pastilele pt a fi ovarele in repaus....acum ca nu mai iau, oare cite luni am la dispozitie ? sper sa apara bebe inaintea chisturilor

daca a mai fost cineva in situatia asta, as fi recunoscatoare pt orice informatie....ce as mai putea face sa impiedic (re)aparitia chisturilor si sa raman repede? momentan nu iau decit vitamine prenatale

multumesc, uta_ciun


The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Magdita,

Am o mare parte din simptomele rele trecute pe aici. Partea cu caldurile, dureri de cap, ceva nervi dar iau MagneB6 si ce ma sperie mai tare este ca ma doare burtica cum nu ma durea inainte de operatie. Am mai scris si ca mi-a venit la 16 zile de la ultimul ciclu si ma tine de 5 zile, nu mult dar...

Azi sunt fix 3 saptamani de la prima injectie, sunt in general rezistenta la diverse lucruri si foarte ascultatoare la ce imi spune doctorul meu.

Iti doresc sa treci repede de perioada asta si sa ne intalnim cu burticile mari pe la cabinet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

UtaCiun ...eu nu stiu sa-ti raspund neavind astfel de probleme(pina acum)..dar pot sa-ti spun bine-ai revenit

...despre mine...ieri am facut o sonoisterosalpingografie de control in urma hsc op.de luna trecuta:deci trompa eliberata de aderente e inchisa in interior...deci tot fiv(dr.zicea ca daca e buna sa incercam doar cu o stimulare si rap.mirate dat fiind ca am ramas gravi.natural alte dati)...uterul e cicatrizat pe fund unde a fost sinechia...a trecut doar un cm,nu stiu daca va ramine asa sau...oricum daca ramine asa nu e bine...impiedica un implant embrionar....si ca sa puna capac la tot...in urma ultimului fiv m-am ales si cu un chist endometriozic...pina cum nu avusesem onoarea......cu cit ma controlez mai mult cu atit ma descopar tot mai bolnava...off...endometrioza asta...!!!

tuturor si va astept pe voi cu vesti mai bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Raluca, nu mai baga in seama simptomele astea, care sper sa te lase de tot si sa te simti din ce in ce mai bine.
Liliana, tare rau imi pare de vestile pe care ni le dai. Cel mai mult ma ingrijoreaza chistul endometriozic, pentru ca uterul sigur se va cicatriza, iar de trompa stiai ca e infundata, chiar daca o desfundasera la hcs. Ia-le pe toate usor si pe rand si roaga-te la Dumnezeu, mai ales acum in Post. Fii increzatoare in sansa ta si nu-ti pierde speranta ca intr-o zi iti vei tine copilul in brate, indiferent de probleme si obstacole.
Asa sa ne ajute Bunul Dumnezeu tuturor.

Pup toate fetele.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput