Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

fetelor, eu am descoprerit cu surprindere ca deja imi protej copilul ca o leoiaca. ma bufneshte si rasul cand imi dau seama. de cate ori sunt intr-un loc aglomerat imi feresc burta de zici ca e de sticla. si voi faceti la fel? sau am luat-o razna

cine zicea ca a fost la prenatal? aveau dresuri? ca trebuie neaparat sa imi iau o masura(sau doua)mai mari.

aaa aseara imi venea sa rad de al meu care a intrat in panica ca avem inca f multe lucruri de cumparat si a incept sa ma intrebe: tu nu trebuie sa-ti faci o geanta pt spital? eu: ba da, dar mai incolo. ce mai trebuie sa cumparam pt bb? vai, nu avem caditza! nu trebuie sa cumparam si haine? scutece nu avem nici macar un pachet!
imi venea sa-l manac de drag ce mi-a fost. ma gandeam, saracii barbatzi, si ei ishi fac griji dar nu ca noi, pentru ca responsabilitatea lor cea mai mare este sa ii ofere tot ce trebuie din punct de vedere material.

MADYN - felicitari pt rezultatul bun. dar de ce zici ca ai cheltuit 1500lei? ce te-a costat atat de mult? eu am platit eco+analiza 350lei.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

aris, si eu imi protejez burtica de nu se poate. am fost ieri la un targ de haine, si mi se parea ca toata lumea se izbeste de bebe al meu. asa ca am impins si eu la greu, sa-i fac loc lui bebita al meu.


diana 17+ David Gabriel
poze si filmulet 4D bebe mic - http://community.webshots.com/user/ladydykitty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

anamariame, eu am luat cam 1,5- 2 kg maxim...nu ma plang!
petra tudor, esti multumita de mopul ala H2O? ca l-am comandat si noi si abia astept sa vad ce poate face

de cateva zile am iar dureri din acelea ca la cm, cum am avut la inceputul sarcinii, dar tot asa, trecatoare si de scurta durata! e normal sa le mai am inca??????

maine mergemla echo, am iar emotii!

pup burticile

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_27 spune:

dragele mele,
Intru si eu pe fuga sa va salut. Am foarte multa treaba la serviciu si va citesc printre picaturi....
MADYN - felicitari pentru TT.....
Aris- te rog din suflet spune-mi si mie ce fel de Omega 3 recomanda dr.T? De la ce firma si ce concentratie/ gramaj?... mie mi-a spus printre dinti sa iau ulei de peste - si am presupus eu ca e Omega 3....

Va pup pe toate sa auzim de bine.......
Sper ca maine sa pot sa mai stau si eu la palavre putin cu voi...

Alina 15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Si eu imi apar burtica, in aglomeratie mai ales in supermarket, sunt deadreptul agresiva cu cei neatenti, le bag cate o privire sau le imping cosul.
Cat despre gentuta eu am inceput sa strang, mi-am luat:
papuci, sosete, chilotei (sau mai bine zis chilotoi), sutien mare, 2 perechi de pijamale, prosopele - toate colorate in diverse nuante de albastru, bleo
Imi caut camasi de noapte din bumbac si dragute si lejere si cu nasturi - pt alaptat; dar nu am gasit nimic pana acum.
Mai tb sa-mi gasesc cu capod dragut....si marimea XL o culoare in afara de alb nu gasesc.
Restul de tampoane, vata, pempars, servetele umdede si hainute pt bebe mic o sa mai astept pana in decembrie
Oricum il asteptam pe bebe cu drag si emotie
Florinela20Albert

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

fetelor chiar! apropo de camasute: am vazut in carrefour o camasuta speciala pentru alaptat. Era roz, destuld e grosuta ca pentru iarna/primavara. Avea gaurele speciale prin care puteai sa scoti sanul si peste partea aceea avea o alta bucata de material care venea pe deasupra si masca gaurile pentru sani. Mi s-a parut super interesanta ca idee in sensul ca n-am mai vazut asa ceva. Eu cred ca imi iau una.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

doranna
Despre Maternitatea Bucur....nu stiu ce sa-ti zic, probabil sunt pareri pro si contra,....ca despre orice alta maternitate dealtfel. Depinde fiecare ce stie, ce i s-a intamplat ce a vazut ce a auzit.
Eu am o cunostinta, o fata asistent medical in spitalul respectiv, anul trecut a fost graviduta la 34 de ani, desi s-a simtit superr pe perioada sarcinii, o mamica vesela fara pb..(la recomandrea mediculi nu a facut TT, nici morfofetala, pentru ca a zis ca nu e cazul), a nascut o fetita, cu pb. la inimioara, din nefericire...povestea a avut final tragic, incercand orice se poate la un spital in Italia.
Asta e o experienta tragica, asta nu inseamna ca daca e sti o mamica perseverenta si cu un punct de vedere ferm si medicul care te supravegheaza e ok si te asculta cred ca va fi bine.
Mergi o data de doua ori la medicuyl tau din maternitate si vezi cum hotarasti.
Eu sunt la maternitatea Polizu (Dna Doctor sete medic la Polizu)..acolo voi naste...toate analizele si consultatiile le-am facut la o clinica particulara. Am fost sa vad spitalul(zguduitor asa la prima impresie, la a doua ne-am mai imprietenit , parca nu a mai fost asa rau). Medicul meu daca ai sa cauti pe interneti pareri si sugestii despre Dr. Alina Dascalu ....unele te ingrozesc, altele sunt foarte bune. Eu am ajuns la dansa la recomandarea ferma a medicului care m-a ajutat sa raman insarcinata Dr. Corina Neamtu si pe care o respect si am mare incredere.
Sunt sigura ca si tu vei gasi un criteriu decizional numai bun pentru tine si puiul tau mic! Doamne ajuta!
20Albert

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Upssss, Aris, am pus un zero in plus, TT m-a costat 150 iar eco 200 ...

Alyna 27 eu l-am intrebat pe dr. T de care omega 3 sa iau, ca exista de mai multe feluri, si a zis ca nu conteaza ...



Mady16+ si Mihai - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

neatza

alina.n - eh, aia era Maria ta felicitari!...nici eu nu am fost sigura la inceput dar acum senzatia este cam aceeashi doar ca e mult mai puternic domnul. daca vrei sa o simtzi mai bine aseazate un pic culcata pe canapea sau in pat sprijinita de multe perne, cu piciorele ridicate si tine mana pe burta incepand de la cativa cm sub buric. o sa o simtzi atat la palma cat si din interior. oricum sa nu te sperii daca o sa o simtzi rar, o data la cateva zile, e inca micutza si trebuie sa prinda o pozitie buna pentru ca tu sa ii percepi mishcarile.

19+



Aris merci de indicatii le voi respecta cu strictete , am inceput sa o simt si cand se misca atunci cand e pozitionata f. jos o si vad cum imi deniveleaza burtica .
Ma cam ingrijoreaza un junghi ce apare din cand in cand pe dreapta jos sper ca nu e ceva in neregula.

Eu azi merg la dr de familie sa ma ia in evidenta ca inca nu am ajuns...sper sa o mai prind pe la cabinet.

Alina 16+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_27

dragele mele,
Intru si eu pe fuga sa va salut. Am foarte multa treaba la serviciu si va citesc printre picaturi....
MADYN - felicitari pentru TT.....
Aris- te rog din suflet spune-mi si mie ce fel de Omega 3 recomanda dr.T? De la ce firma si ce concentratie/ gramaj?... mie mi-a spus printre dinti sa iau ulei de peste - si am presupus eu ca e Omega 3....

Va pup pe toate sa auzim de bine.......
Sper ca maine sa pot sa mai stau si eu la palavre putin cu voi...

Alina 15+ cu




Alina dar pt ce se ia ulei de peste/ omega 3?

Alina 16+ cu Maria
Vine barza!

Mergi la inceput