cezariana

cezariana | Autor: boo lina

Link direct la acest mesaj

Buna mamici!
Peste putin timp voi naste si datorita placentei praevia trebuie sa fac cezariana. Mai doua nasteri la activ, ambele normale foarte usoare, fara niciun fel de anestezii iar gandul ca trebuie sa fac cezariana MA INGROZESTE!
Va rog sa imi povestiti despre experientele voastre cu bune si rele;as vrea sa stiu cum ati reactionat, atat voi cat si bebe, la anestezie si apoi, dupa operatie, daca ati ramas cu vreo sensibilitate, la cat timp dupa operatie ati putut face efort, etc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaD29 spune:

Buna,si pe mine m-ar interesa care mai este "pretul" pt o cezariana ,poate ne raspund proaspetele mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geta_florina spune:

buna
si eu am nascut cu cezariana pt ca asa a fost necesar in septembrie 2006. pt mine a fost o experienta super ok. mi s-a facut anestezie epidurala, deci am fost perfect constienta in timpul operatiei si l-am vazut pe bebe imediat ce s-a nascut. dupa operatie, mi-a fost putin greata de la anestezie si am avut frisoane, dar toate astea doar pt scurt timp si n-a fost foarte rau. dureri mari eu n-am prea avut, doar in prima noapte am solicitat calmante, dupa aceea n-am mai avut nevoie. primele zile m-a durut mai tare cand ma ridicam din pat, dar perfect suportabil. si cam dupa o sapt n-am mai avut probleme. n-am ramas cu nici o sensibilitate, cicatricea de la operatie abia se mai vede. de bebe m-am putut ocupa imediat, la o zi dupa operatie puteam sa-l tin in brate. efort mai mare, adica exercitii fizice am facut doar dupa 6 saptamani de la nastere. bebe a fost fara probleme.
curaj, sa ai un bebe sanatos si o refacere usoara.

Geta, mami de Alex

http://community.webshots.com/user/geta77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Boo_lina, experienta vor fi si bune si rele. A mea a fost una rea. Am facut cezariana cu anestezie generala, m-am trezit cu o durere cumplita pe care nu o intelegeam - motiv pentru ca acum as vrea sa fac epidurala, sa fiu constienta tot timpul. Primele 2 ore au fost cumplita, dupa care a fost ok pana a doua zi cand a fost vorba de ridicat din pat. Atunci a inceput chinul care a durat vreo cateva zile, dupa vreo saptamana mi-era putin mai bine, dar am inceput sa fiu mai dreapta si mai sigura pe mine dupa vreo 3 saptamani. Acum nu mai am probleme, cicatricea este de bun simt, nu ma doare nimic, exista o zona inca amortita in jurul taieturii si cam atat.
Daca faci cezasriana si doresti sa alaptezi iti sugerez sa iei galactogil inainte de nastere cu cateva zile, ca sa iti stimulezi lactatia. Si sa te pregatesti psihic pentru o experienta neplacuta. Este mai bine asa decat sa pleci cu gandul ca va fi floare la ureche, cum am facut eu.
Nastere usoara!

Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Salut! Asa cu mspune si bebe Beca nu e o experienta nemaipomenita, dar nici nu e asta cel mai important. Ca nici foarte rea nu este.
Depinde de perceptia fiecaruia...eu ma gandesc ca daca ai nascut natural, ce mai conteaza o cezariana! Pe cand tu, esti ingrozita de ideea operatiei, asa ca revin, e vorba de perceptie.
Si eu am avut anestezie epidurala, am fost constienta tot timpul, mai putin 5 minute, caci dupa ce mi-a bagat anestezicul si mi-a amortit totul de sub stomac in jos, atunci am simtit si o greata imensa, drept pt care m-a adormit f putin ca sa imi treaca senzatia. Si m-am trezit fix cand deja il scosesera pe bebe si mi la-u adus la cap sa ma "pupe".
Mai plictisitor mi s-a parut in urmatoarele 45 minute, cat a durat cusutul straturilor. DUpa operatie am tremurat cam o ora, mi s-au dat calmante (la cerere!) si noroc cu zidul de linga pat, ca am dat niste pumni in el....mama, mama cand trece anestezia se simte durerea taieturii.
Apoi incet, incet iti revii, mergi mai cocosata cateva zile si apoi e totul normal.
Pot sa iti zic ca dupa o saptamana stateam pe chat pe forum cu orele, cat timp dormea bebe
Sanatate multa, nastere usoara si bebe sanatos!



Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am perceput-o ca pe ceva usor.
Am avut rahi anestezie, nu m-a durut capul, cu toate ca l-am miscat, iar dupa ce a trecut efectul anesteziei, nu am simtit nici o clipa taietura propriu zisa, durerea de dupa fiind asemanatoare cu durerea de ciclu.
In aceeasi seara m-am mutat in salon, iar a doua zi umblam.
Durerile au fost putine, cu piafen treceau 100%, iar refacerea a fost ultra rapida si usoara.

Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.
concerning your soul


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Buna,
Eu am facut cezariana vara asta, desii asi fi preferat sa nasc natural, dar au aparut complicatii in ultimul moment (pe scurt preeclampsie, dezlipire de placenta, hemoragie ... dar asta e alta poveste) asa ca nu am avut de ales.
Am avut rahi anestezie, am fost perfect constienta si mi-am putut admira puiutul cand au scos-o. Mi s-a parut ca timpul a trecut foarte repede, defapt toata ziua respectiva trecut naucitor de repede, nici nu am apucat sa imi dau seama ce mi se intampla. Dupa operatia am tremurat vre-o 10-15 minute dar mi-am revenit repede, a mai durat vre-o 3-4 ore pana mi s-au dezmortit calumea picioarele.
De durut nu m-a durut nimic (nici capul), nici nu am avut nevoie de calmante, deci ma consider fericita . Vre-o 2-3 zile a fost mai complicat cu ridicatul si asezatul in pat, si cu intorsul de pe o parte pe alta, era ca si cand asi fi avut o febra msculara puternica asi zice. Dar asta a fost o inconvenienta minora.
Pe Aida am putut-o lua in brate de a doua zi , dupa 5 zile ne-au externat (ne-ar fi externat si mai repede dar Aida facuse icter), dupa inca o saptamana mi-au scos atele si de-abia de atunci am avut voie sa fac baie si sa ud zona respectiva. Si dupa 6 saptamani, aerobica, abdomene...
In concluzie eu am suportat foarte bine operatia, iti doresc si tie o nastere la fel de usoara (dar fara complicatiile pe care le-am avut eu)

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Cura de slabire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boo lina spune:

din relatarile voastre imi dau seama ca este o loterie, ca si la nasterea naturala. unele suporta mai usor, unele mai greu, probabil ca o parte din merite apartin si doctorilor.

v-as mai ruga sa-mi spuneti daca bebicii s-au resimitit in vreun fel dupa anestezie si cum se alege tipul de anestezie - a fost optiunea voastra, a anestezistului sau a ginecologului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Citeste experienta mea descrisa pe larg la Nasterea lui Bubu. Eu am nascut acum 2 luni jumate, nu am ramas cu nici un fel de durere de cap, am facut anestezie peridurala (alegerea doctorului meu impreuna cu anestezistul), deci am fost constienta tot timpul si l-am putut pupaci pe bb imediat dupa ce l-au scos. Nu e nici usor, nici greu, e doar ...neplacut. Si nu te astepta ca in primele 2 saptamani sa ridici carut sau ceva greu, pe bb il poti tine insa la piept fara probleme (apropo de Galactogil, eu am luat 2 cutii, dar nimic, am alaptat doar o luna cu completare lapte praf ). Iti doresc nastere usoara si un bb sanatos!

Mami de Bubu (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Dana, pretul e in functie de experienta si notorietatea doctorului pe care il vei alege, undeva intre 200-800 EUR. (si nu vorbesc de spitale particulare!)

Mami de Bubu (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu am avut rahi anestezie, iar copilul a fost super ok, scor Apgar 10.


Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.
concerning your soul


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput