Cum va place numele Oriana?

Cum va place numele Oriana? | Autor: gcibo

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor

Urmeaza sa avem al doilea copil, o fetita in februarie 2009. Numele care ne place cel mai mult noua, viitorilor ei parinti, este Oriana.
Pana acum, familia si prietenii, in proportie de 90% au strambat din nas la auzul acestui nume si mai ales la intentia noastra de a o numi asa pe fetita.
Am vrea sa stim daca este intr-adevar un nume ciudat si i-am face rau numind-o astfel si numai noi nu ne dam seama de asta.

Va multumim si asteptam cat mai multe pareri.

Mami si tati de mini strudel roz (23 saptamani)

Mami de Rares (26 octombrie 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Eu o sa am doi strunfuleti roz, in martie. Deci doua nume. Ne-a fost greu sa alegem, de decis nu am decis inca. Dar ne-am ghidat dupa cateva "reguli" stabilite de noi. In primul rand sa se "potriveasca" si cu numele de familie. Apoi sa fie ceva modern al anului in care se naste, nici prea "vechi" dar nici prea "excentric". Am incercat sa-mi imaginez fetitele mele, si sa gasesc un nume care sa le reprezinte. Nu doar ca asa imi place mie numele sau ca e melodios. Ci vazut din punctul meu de vedere sa simt ca le reprezinta si cand vor avea 5, 15 sau 25 de ani.
La intrebarea ta, numai tu si tati puteti raspunde acum. Fetita mai tarziu.
Iti doresc sarcina usoara in continuare si o fetita sanatoasa!

Monica mami de printisor si printese

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mie personal imi place.

Fiind un nume mai deosebit, asteapta-te la dezaprobari din partea apropiatilor.Se vor obisnui ei pana la urma

Nu vad de ce ar suferi fetita cu un asemenea nume...doar pentru ca e ´´altfel´´?

Oricum decizia va apartine ,faceti cum simtiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

E frumos, uite ce-am gasit pe wiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Oriana

Oana_B
www.fertilityfriend.com/home/ysatis" target="_blank">vesnica aspiranta
I love pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Mie-mi place numele asta.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

e foarte frumos si pe se potriveste foarte bine cu numele de familie. si nu mai zic ca inseamna ceva frumos...

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gcibo spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ati atins cateva dintre ideile noastre si anume ca trebuie sa se potriveasca cu numele de familie, sa ne putem imagina fetita pe care dorim sa o crestem purtand numele pe care i-l alegem, sa fie un nume armonios si nu ciudat. Ma bucur sa vad ca place mai multor mamici. Oricum, mai avem timp sa ne gandim si vom lua o decizie in doi ;) in final.

Mami de Rares (26 octombrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

va avea un nume celebru: http://en.wikipedia.org/wiki/Oriana_Fallaci
ps. numele de familie e italian?

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Imi place foarte tare numele asta. Este numele unei printese dintr-o carte foarte draga mie, pe care am citit-o de cateva ori in copilarie. Se numea "Nemaipomenitele peripetii ale neinfricatului cavaler Amadis de Gaula". Mi-ar fi placut pentru fetita mea dar sotul este mai conservator asa ca am ales un nume "mai romanesc".

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mie mi s-a pus pata pe numele RAISA
numai ca n-am cui sa-l dau deocamdata...
ce parere aveti?


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

ce chestie, cind am citit numele asta nu am putut sa-mi imaginez decit o fetita blonda
abia apoi am vazut pe wikipedia

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput