Oligospermie -cap.31

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

roxana Imi pare nespus de rau ca mai ai si tu probleme dar cu Inseminari nu mai conteaza oricum,eu zic ca reusiti va tin pumnii strans de tot Doamne ajuta....
Eu azi am sunat la Sibiu la Polisano,e mai aproape de noi decat Bucuresti....am facut programare pt sapt viitoare miercuri,sunt tare nerabdatoare,o sa facem si o spermograma acolo...si o sa vedem ce ne propun in continuare,problema e ca trebuie sa facem rost de bani...

Pup toate fetele

"Visand la o minune"
http://tt.lilypie.com/duzAp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Evanesence, multumesc!

Poop,

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica11 spune:

multumesc fetelor de incurajari, stiu ca toate ducem greul cum putem fiecare. incerc si eu zi de zi sa ma impac cu tot ce mi se intampla si-l rog pe bunul Dumnezeu sa ma ajute.
am tot felul de vise in ultimile zile despre copii, sarcina, flori multe si tot asa. ce-a vrea Dumnezeu si pentru noi.

evanescence multa bafta si noroc la sibiu si sa va ajute Dumnezeu sa gasiti banii de care aveti nevoie.

multa sanatate.
monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

evanescence si Multa bafta!

http://tt.lilypie.com/7aaqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

din pacate sau din fericire, nici eu nu stiu cum sa spun, ma alatur si eu grupului vostru. ieri am primit si noi rezultatul la prima spermograma a sotului. pana acum nu a mai facut. am zis ca totul e ok, dar la rugamintea dr mele de a face si sotu o spermograma, am facut-o. rezultatul oligozoospermie severa. parca a picat ceru pe noi, am avut senzatia sa ne fuge pamantu de sub picioare. el s-a intristat foarte tare. se simte vinovat, dar nu inteleg de ce.
nu am sa inteleg niciodata orgoliul asta masculin. nu se astepta sa fie o problema si la el. dar uite ca e. simt ca imi crapa capu de durere, dar trebuie sa ma ridic si sa merg mai departe. pt el, pt mine, pt noi.
i-am aratat aseara acest topic si a vazut ca sunt barbati cu un nr mai mic de decat are si el si totusi au reusit sa aibe copii. am incercat sa-l incurajez cat am putut. s-a inchis ca intr-o carapace. abia ne-am vorbit dimineata.
vom reface analiza peste 21 de zile si vom vedea ce va fi si atunci. luni vom merge la dr sa ne vada analizele si sa vedem ce tratament i se va da.
sper cu ajutorul vostru sa putem trece peste acest impas din viata noastra.

poze
Just Me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandrab spune:

Delphinas imi pare rau ca ati primit o astfel de veste.
Mai mult nu stiu ce sa iti spun, decat ca ar trebui sa eviti o perioada sa discutati pe tema asta, sa il lasi in pace sa isi linga ranile.

http://tt.lilypie.com/7aaqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

DELPHINAS bine ai venit la noi...din pacate ,e foarte greu acum la inceput...o sa se obisnuiasca cu timpul,stiu ca e greu de acceptat si la noi a fost la fel,sotul meu nu a vb cu mine 2 sapt,era inchis in el si suferea in tacere si eu la fel ca pana la urma urmei nu e doar problema si vina lui dar barbatul e incapatanat n-avem ce face...eu nu am incercat sa deschid subiectul...am zis ca astept pana e el pregatit,si uite ca pana la urma s-a obisnuit cu ideea si a inceput sa lupte,si eu i-am aratat forumul,si a fost bucuros sa inceapa trat naturiste recomandate pe aici.Ce sfat pot eu sa-ti dau...nu stiu...trebuie sa ai rebdare cu el si sigur isi va reveni si va vrea sa schimbe ceva,si tu la fel,ca noi fetele cam uitam de noi si incercam sa ii luam pe barbatii nostrii cu manusi dar si noi suferim la fel si avem nevoie de incurajare...

Vreau si eu sa fiu

http://tt.lilypie.com/duzAp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

multumesc de sfaturi, de primire.
deja am vorbit cu dr si maine ne ducem la ea sa ne daca rezultatul si sa ne spuna ce sa facem de acum in colo. i-am zis ca as prefera un tratament naturist, decat pastile chimice.
i-am comunicat ca maine mergem la dr si a reactionat bine, chiar mai bine decat ma asteptam.
stie cat de mult imi doresc un copil, e visul meu suprem. si acum ca el are aceasta problema...l-a intristat. crede ca din cauza lui nu putem avea bb. i-am zis sa aiba rabdare, se va trata.
si el adora copii, poate si de asta s-a inchis in el.isi doreste un copil enorm si el, iar acum nu se poate din cauza lui.
am mai zis...nu am sa inteleg orgoliul asta masculin niciodata. si mai ales orgoliu dus la extrem. bine ca nu e cazu sotului meu.

poze
Just Me


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dear_bambie spune:

Buna!

Fetelor, am si eu o intrebare, sotii au avut rezultate dupa tratamentul cu spermotrend,profertil sau maca? Ma gandeam, sa-i dau sotului sa ia profertil cu maca, ori spermotrend cu maca, sa mai imbunatatim spermograma pana la fiv? Ce sfat imi dati? Multumesc!

toate fetele!

aniversare casatorie; asteptand o minune;

"Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evanescence spune:

Am venit...a fost groaznic...nu spitalul sau DR.Mutuliga ci spermograma facuta acolo.dezastru...
12 mil
0 % rapid progresiv
38 % lent progresiv
33 % neprogresiv
29 % imotili

morfologie;
normal 14%
defecte de cap 73%
piesa interm. 4%
def.de coada 9%
Oligozoospermie
Astenozoospermie
Teratozoospermie

Suntem socati,distrusi,suparati..s-a prabusit cerul pe noi...
Nu inteleg de ce e asa nula mob pana acum am avut 25% rapid progr,33% chiar si 52%...nr in loc sa creasca a ramas asa.

Dr.Mutuliga a zis sa intrerupem trat cu GONAL-F care il face sotul pt FSH scazut,ca ne-a zis clar CA NU EXISTA TRATAMENT PT BARBATI.
Am avut incredere in acest trat,a fost un efort financiar imens pt noi sa il facem,si acum ne zice ca e degeaba...nu stiu ce sa facem in continuare????
Inseminare a zis ca nu are rost sa facem cu 0 mob nu am sanse...dar la sfarsit a zis ca daca vrem putem sa incercam una,facem baba oarba ca a zis ca conteaza sperma in ziua inseminarii,ea se modifica mereu,si mai fac si stimulare si 3 drumuri la Sibiu pt monitorizari si atunci daca sperma nu e buna ce o sa facem???

Am facut si eu eco intravaginal sau cum se va chema,si la mine e totul perfect sunt sanatoasa tun,am un ditamai Foliculul in Z9 de 16MM si a zis ca azi sau maine voi ovula...degeaba pt cine sa ovulez...asta ma doare cel mai tare as vrea sa fiu eu bolnava si sa stiu ca nu pot ramane insarcinata si ar fi mai usor de suportat,ma doare inima in fiecare luna cand stiu ca ovulul meu va muri...efectiv nu stim ce o sa facem,nici nu ne-am vorbit tot drumul am fost suparati,sa adoptam? sa fac cu donator? sa asteptam pana se intampla minunea? cand o sa se intample minunea? suntem tineri avem 27 ani dar asteptam de 1 an si 6 luni,perioada asta de asteptare ne distruge pe amandoi psihic si peste 3 ani cand se va intampla poate nici nu ne mai bucuram,noi vrem ACUM,nu ca ne incapatanam dar stiu ca timpul nu lucreaza in favoare noastra...ne va afecta relatia poate...ne iubim dar....

Imi cer scuze ca m-am intins atat,dar trebuie sa vb cu cineva altfel mor,cu sotul nu pot el e foarte afectat si nu vreau sa-l bat la cap,dar si eu sunt afectata si macar voi ma ascultati...va multumesc pt asta .
Va doresc la toate sa se implineasca visul vostru cat mai curand.


Vreau si eu sa fiu

http://tt.lilypie.com/duzAp3.png

Mergi la inceput