Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui socrate

Mai fetelor, sunteti sigure ca nu ramanem fara par?
La cum imi cade....nu sunt sigura.


mami de Edvin Sebastian



Nuuu...nu sunt sigura! Am gasit in trecut pe net probleme de genul " am alopecie (sau cum s-o chema chelirea) de sarcina" Doamne fereste!

Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

neata!

Noi mai tusim nitel, dar parca e mai bine...
Ma laud si io ca a papat ieri supita de morcov cu dovlecel de 2 ori, la 12 si la 4. :a 4 i-am pus si cereale de milupa cu orez, mar si morcov si parca i-a placut mai tare.
Am si de la nestle sa vedem cum le accepta si pe alea...


Eli papa de 2 ori pe zi Milupa din astea...sau alea cu banane...deci 300 de grame pe zi...dar in bibe...cu lingurita se enervaza ca nu sunt destul de rapida...Curios e ca la inceput cam avea alergie un pic..acum nu mai are nimic!



Wow, ce mult papa!, nu-mi vine sa cred...eu i-am facut intr-o seara bibe, i50 ml, nu a papat decat 50, din cana cu adaptor.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

chelie? brrr nu ma speriati. Si aveam o coama asha faina la sf sarcinii.. de leu paraleu!


astazi ma plang: ma doare o masea. Nu stiu care - de minte mi se pare ca iese, si probabil de aia ma ia durerea de cap.
Si nici nu am apa. Calda, de 36 ore, rece de cateva ore. Am spalat un mar sa pun la copt fetei..cu apa minerala. Morcovii nu pot sa ii fac suc, ca sunt plini de pamant, cica bio . Asha ca nu pot sa ii spal.

A, mama denaturata coace marul la microunde. Data viitoare il pun la babycook. Acu mi-a fo lene - microundele is mai usor de folosit.






o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Citat:
citat din mesajul lui bratafel

Mi-a dat o mamica adresa unui site www.sfaturi-bebelusi.info unde este o carte cu diversificarea alimentatie. Am sa ma apuc sa o studiez si eu. Nush exact despre ce e vorba.


Bratafel, vezi ca am trimis eu cartea cu pricina pe contul comun de mail. O sa-ti dau parola pe messenger.

Sa va arat ultima pasiune a lui Raducu, www.dropshots.com/gabitzam4#date/2008-10-31" target="_blank">piciorusele. Cum se prinde golutz, incearca sa le bage in gura. Altfel, le studiaza indelung

Mai avem aici o www.dropshots.com/gabitzam4#date/2008-10-27" target="_blank">sedinta foto cu jucarii.

Si noul meu ajutor in www.dropshots.com/gabitzam4#date/2008-10-26" target="_blank">bucatarie


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Getutza81 spune:

Fetelor, tot incerc sa tin pasul cu voi de cateva zile, dar nu reusaesc... vam tot cetit da nam apucat sa raspund... incerc acuma asa pe sarite sa zic cate ceva inainte sa plecam la vaccinelul de 6 lunite, tinetine pumnii sa fie bine, il fac ala gratuit si am scapat ! sper doar sal putem face pt ca neau mai iesit nitelus 2 furuncule superficiale asa ca niste cosulete cu puroi mai marisoare...Deci, multumim mult de tot la aprecierile la cum papam, si eu sunt tare incantata si norocoasa pt ca vad cat va chinuiti unele cu papica... Miss, imi pare rau ca nu merge ce tiam trimis, dar incearca sa intri pe contul comun la senduri acolo tiam scris de unde sa iei cele folosite de mine... bafta !!
Vad ca vb de scutece, servetele... nu mai stiu cine zicea ca a fol babylove... si eu sun fan babylove mi se par produse bune.... initial am luat de la unguri ca aci nu erau, dar sa deschis si la noi in arad dm si acum sunt si aici, si eu sunt multu de scutece, sunt mai ieftine ca pampers si de aceeasi calitate, si servetelele umede la fel... mai am niste creme de la ei dar nu am apucat sa vad chestia cu parabenii... si eu fol in continuare prod cu parabeni si pe viitor incercam sa le evitam...va pup pe toate, miha, imi pare rau de ghipsulete, speram sa nu mai fie nevoie de ele, laura, sanatate !!!

===============


Geta mami de Bogdan Silviu

Povestea nasterii lui Bogdanel - Micuta mea minune mare !
Micuta mea minune mare !

Pentru ca oamenii rai sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic (Edmund Purke)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

chelie? brrr nu ma speriati. Si aveam o coama asha faina la sf sarcinii.. de leu paraleu!


astazi ma plang: ma doare o masea. Nu stiu care - de minte mi se pare ca iese, si probabil de aia ma ia durerea de cap.
Si nici nu am apa. Calda, de 36 ore, rece de cateva ore. Am spalat un mar sa pun la copt fetei..cu apa minerala. Morcovii nu pot sa ii fac suc, ca sunt plini de pamant, cica bio . Asha ca nu pot sa ii spal.

A, mama denaturata coace marul la microunde. Data viitoare il pun la babycook. Acu mi-a fo lene - microundele is mai usor de folosit.






o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii



deci sa nu faceti ca mine. la microunde...am caramelizat merele.
soarta, cruda, ma pune sa curats merele si sa le pun la babycook.
in 10 min, erau aburite si inmuiate. mai greu o fo pana m-am prins cata apa sa pun in aburitor, cata in vas, si ca pt blender, sa nu invart apa simpla, ci sa rastorn in apa fructele din cosh. Acum sa se raceasca, si sa speram ca le primeshte fiica mea.

Mare afacere cu el, in 10 min am merele facute.


edit: mult succes la vaccinel, Bogdanel, pui de getutza!


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

deci o zi nasoala


-apa rece nu e
-apa calda nu e
- am ars merele la cuptioru cu microunde
- am facut altele la babycook, spalate cu apa minerala rasuflata. Mi le-a scuipat pe toate. Probabil voia sa le spal cu pepsi
-pediatra noastra e ocupata pana la sf lunii. Cealallta care ne place, e in concediu. M-am programat la primu pediatru liber.
-ortopedul in concediu
-daca se mai kk, ma impushc. Sasu nu. am servetele de sters.

Dimineatsa nu ma durea capu. Acu... iar. ma duc sa iau un elevit, un calciu cu magneziu, etc.

ptiu, ce proasta is. de aia ma doare capu!! ca nu am mancat nik. Ca nici nu am ce. Lasa ca cumpara Socrate mai multe, ma duc sa o ajut sa le duca din mashina in frigider



o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Cleo chiar asa rapid e babycook? Ma bate gandul sa-mi iau am vazut undeva prin oras. Nu se numeste babycook este facut de o firma cunoscuta tefal sau philips parca si face exact ce face si babycook.Sunt curioasa in cat timp gateste legumele. Ne spui si noua?


pisica mama de Ana Maria(3.08.2003) si Elena Ruxandra(28.05.2008)
http://community.webshots.com/album/568228087tqrEjX?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lilly79 spune:

Buna fetelor.

Multumim alina_anto, Belleane, Ylari, piggy, monik16, Nicole1980 pentru urari .

La multi ani cu intarziere pt, Aldaesme si
La multi ani si bebelusilor care au implinit ieri
6 luni : - Vlad de Alysh si Robert Daniel de SilviaPop
5 luni: Sara Maria de alex@sara si scumpa mea fetita Julia

Pt astazi La multi ani! Eric de Andree27

Andree27 ai fost la ceva doctor pediatru? In ce cartier e? Si cu cat timp inainte trebuie programare? Ma tot gandesc sa ma duc la un pediatru sa-mi consulte fata din cap pana in picioare, ca pana acuma am fost doar la d-ra de familie care doar o cantareste, o masoara si o vaccineaza . Bafta multa cu diversificarea. Astept sa aud cum a scuipat prima lingurita de suc

Ieri nu am putut scrie ca am avut o fata tare maraita. Intai mi-a facut un frumos cadou cu ocazia celor 5 luni: a dormit de la 22:30 la 7 cand a cerut papa, si-apoi a mai dormit pana la 9.Azi noapte a avut o singura trezire la 5 si-apoi s-a trezit la 8. Doar eu mama nebuna m-am tot dus pana la ea in camera sa vad ce face, dar ea dormea bustean.Poate trecem de la 2 treziri la una singura sau niciuna
Ieri am cantarit-o si are 7.3 kg. Is foarte multumita de greutatea ei; sa vad ce va zice si doctorita peste 2 saptamani cand mergem la bilant.

MissParker si noi suntem tot doar cu lapte de tzitzi. Diversificarea o vom incepe la 5 luni jumate.

Simonix Julia doarme pe burta de la vreo saptamana si nu a patit nimic. In patut nu vrea sa doarma altfel. In carucior doarme pe spate si mai dormea pe-o parte sau pe spate in perioada cand a dormit cu mine in pat dar se agita f rau.

mihaser am vazut pozele cu ghipsul Elianei. Of,of,dar lasa ca scapa ea de ghips si va fi totul bine

bratafel chiar ca ai fost curajoasa sa mergi cu caruciorul atata. Eu is mai panicoasa de felul meu,dar atunci cand e nevoie sa plec undeva imi iau inima in dinti si plec cu fata dupa mine. Tot asa am fost si eu acum vreo 2 saptamani pe jos cu marsupiu din centru clujului pana acasa vreo 3.5 km Asa frumos era afara si copilita mea era asa fericita ca am zis ca ma duc vreo 2 statii de troleu pe jos, dar a adormit in marsupiu si-am luat-o in brate sa nu spanzure si ne-am dus asa pana acasa.

iulia83felicitari pt scaun si Mufitza mancacioasa.Am vazut si poze cu soferita

socrate si eu cred ca voi cheli ca asa de rar mi-e parul si ma uit cu jind la pozele din ultima luna de sarcina cat de des era si ce plete lungi aveam...acum e scurt si sta tare dezordonat mai ales dimineata Cred ca o sa incep sa iau ceva vitamine.

Reallaura ma bucur ca Mirciulica e mai bine Insanatosire grabnica.

gabitzam tare dragalas e Raducu si ce interesat e de picioruse.Parca ar sti ca un piciorus dinala a fost dat la TV Si ce ajutor ai la bucatarie .


cleo si noi am renuntat la pampers de cateva saptamani.Noi am optat pt Happy. Is tare bune pt noi. Au si astea elastic in spate si nu mai iese din ele. Cu pampers ii iesea cam des pe la spate si m-am saturat sa-i dau hainute pe care le poarta 2-3 ore si-apoi sa le pun la spalat.
Of cate necazuri ai astazi.Nici noi nu am avut ieri gaz pana dupa masa si a trebuit sa incalzesc apa cu fierbatorul electric si sa spal copilita la lighean de vreo 3-4 ori ca ieri s-a gandit sa faca kk mai des Eu am mancat ieri mancare de la frigider; ar fi fost mai buna calda, dar no, daca mi-era foame...
si sper sa vina repede apa.

Apropo de parabenii astia, eu nu ii arunc acuma produsele. Oricum la baita folosim doar sapun si o data pe saptamana sampon. Avem crema avene pediatril cu care o mai dau din cand in cand daca e in toane bune si ceva crema de la Klorane pt cruste cu care o mai dau iar din cand in cand. Si eu is de parere ca mai bine mai putine cosmeticale, dar eu o spal si cu sapun la fundulet cand o schimb si o dau cu crema Petrini doar daca se irita.

Si mi-am amintit ceva ce nu v-am zis niciodata si nu vreau sa fie confuzie: numele fetei mele se pronunta Iulia. E scris cu J pt ca si numele de familie e nemtesc. Va zic asta pt ca unii care ne cunosc tot cu J ii spun pe nume, chiar daca le-am explicat cum se zice

Hai ca trimit mesajul ca prea m-am lungit.


Poze
Lilly, mami de Julia (30.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

LA MULTI ANI ERIC !!!!!!

Laura, ai vazut ca papa supa Mirci? Azi ii pun si eu putin piept de pui fiert. Abia astept sa-i vad reactia!
Mihaser, acum am vazut-o si eu pe Eli..mititica. Lasa ca se face ea bine si va avea cele mai frumoase picioare din lume! O sa auzim peste vreo 16-17 ani!
Getutza succes la vaccin! Sa stii ca si eu ma chinui sa fac fata ritmului asta in care scriu fetele..

Va pup , intru mai tarziu, merg sa ma joc cu printesa mea

Scortisoara Sara

Mergi la inceput