Gravidutze si mamici de Cluj - 96

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

No m-am mai linistit... credeam ca numai al meu e zvapaiat la masa. Ziceam ca ar fi bine al doilea bb sa fie fetita, daca va fi, ca sint mai cuminti.
Il suspectez ca nu mai vrea sa manince de la mine, adica vrea sa manince singur. Acum seara i-am dat iaurt, altceva nu a vrut, l-a baut singur si cornul l-a mincat dupa aceea. Nu a vrut sa ii dau eu cu lingurita Poate ca i-or iesi si ceva dinti. Ar trebui sa se apropie caninii, dar nu se vede nimic inca. In rest e linistit, dar vb lui Meli, are de unde da jos citeva grame, poate a auzit ca are burtica si vrea sa intre si el in echipa de abdomene plate

Meli sa stii ca atit cit am fost la munte, la curte mare, animale, copaci, strada... nu a miriit P nici pe sfert cit face la Cluj. Aici se mai plictiseste si simte nevoia sa mai faca cite una... Noi jucam fotbal, strigam "gloo", citeodata mai da gool si cu altceva decit cu mingea, ceea ce nu e indicat




Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALEX29 spune:

ALINUTZA superrrrrrr ca totul e ok ,mai scrie ne
MELI si ANCA cand Tiadris e treaza iesim afara in parc sau la cumparaturi ,cand stam prin casa ,nu se plictiseste deloc ,ma ajuta la tot ,la scosul oalelor din dulap ,la impaturatul prosoapelor de bucatarie ,nu are timp sa se plictiseasca ,se plimba dintr o camera in alta ,se mai joaca si singura dar nu mai mult de 10 min ,vorbeste intruna la telefon ,ma mai piaptana
mai dansam ,asta se intampla zilnic
ne jucam cu mingea ,cu baloanele ,citim ...si trece timpul f repede
ADA ce bine ca ati avut o petrecareatza asa de cuminte ,ai pus pozele?


in seara asta i am dat mamarutzei sa pape paine in ou cu ceai

tu fetelor voi schimbati marca de lapte praf sau le dati acelashi lapte praf cu care ati si inceput ?





INGERASHUL MEU TIADRIS-3oct2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariandra spune:

ALEX - scuze ca-ti spun, dar la cat doarme Tiadris nici nu are timp sa se plictiseasca.

Eu ii dau tot aceeasi formula de la inceput, daca i-a mers bine inseamna ca-i ok, n-avea rost s-o tot schimb.

Sa stiti ca-i o generalitate.Nici Daria nu sta deloc sa savureze mancarea, ne uitam prin carti si inventam tot felul de povesti, punem tot felul de jucarioare mici si capacele in cutii mai mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Salutare!!!
Vreau sa va zic ca am primit analizele Beiutei.Sunt foarte buneee!!!Nu are intoleranta la proteina din lapte si nici la gluten.Si celelalte care erau acolo erau bune.Se pare ca si de paraziti a scapat.Am dus 6 probe si a fost negativ.Acuma sa vedem ce e cu amidonul ala nedigerat.Maine ma duc la doctorita sa vedem ce zice.Cred ca ma las pagubasa cu atatia doctori,asta e felul ei,papa cat ii trebuie.N-am ce sa-i mai fac.Bine ca e sanatoasa,asta conteaza.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Alinuta, ma bucur din suflet ca totul este bine cu tine si bebe. Te mai asteptam pe aici!
Ioana, eu nu mai zic cum adoarme Sara ca e de vis. Avem ritualul nostru, dupa cina, ne spalam pe dinti, stam pe olita, apoi ne punem in patut cu paturica preferata, dupa caz bem sau nu laptic, si o las singura in camera, dar cu TV aprins. Rar se maraie, doar daca e excesiv de obosita. Asta se intampla de la 6 saptamani.
Ioana, si Sara mai face scheme la masa, imi varsa bolul sau nici nu vrea sa guste. Recunosc sportiv ca sunt singurele momente cand imi mai pierd rabdarea.
Ramona, ma bucur mult de rezultatele bune ale Beiutei! Vezi? Ai un copil sanatos! Sa ai incredere in ea!

Fetelor eu sunt asa de fericita ca merge mamaruta! Si-a dat ea drumul mai greu, dar uite acum ce misuna prin casa. Am fost in Polus, asa fericita umbla pe acolo. Cred ca ii place si ei senzatia asta de libertate. Si in plus are si mai multa independenta! Nici noi nu ne plictisim deloc in casa, citim din carti, dansam, ne jucam cu bilele, cu jucariile, mai nou desenam, cautam prin sertare si tot felul.

Mey, fetele, ce tot spuneti ca Tiadris doarme mult? Exact atat doarme si Sara si mi se pare normal, cred ca fiecare copilas are ritmul lui, altii au nevoie de mai mult somn, altii nu, de exemplu, Sara cand e treaza e ca spirtul(imi imaginez ca si Tiadris) nu sta locului decat cateva secunde.
Va pup, tot doare spatele, somn usor!

Lore, tu pe unde mai esti? Elenuta?

Gabriela, mami de Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

saluatare fetelor

ce tortulete buen am vazut pe aici , vreau sa comand si eu de sarbatori

ce fetita frumoasa am vazut Sara , a fost superba si mami a fost la inaltime dar tati???? unde e???

ramo ce tare ma bucur sa aud vesti bune , ai vazut k nu e as grav, o sa fie bine ai sa vezi , sananatte multa

alina bravo mami fii curajoasa k totul va fi bine, eu am patit la 8 saptamani si totul a decurs ok, sanatate multa, sarcina usoara si sa ne scrii mai mult, cf/.cum esti/?? hai si tu la intallnire sa te vedem , ce ziic??

noi in casa ne jukam cu minegea sut si gool, apoi hainele le impaturam, ne jukam cu puzzle tic -tac, ii un ceas in care are puzzle cu animale si numere, e 4 in 1, apoi cuburile le asezam castele, cu lego, ascunsa , mata, ne iubim intre jokuri asta nu lipseste din meniu, vb la telefon, aranjam pantofi, dansam , cantam , citim din carti. am invatat animalele salbatice , eu il intreb si el mi le arata leu, girafa, sarpe, pasarele, fluturi, maimuta, vaca, gorila, elefantu , iar daca ne plictisim inventam tot felu de chestii pe moment

la mancarica si noi facem mofturi adiak o lingura la el una la mine, si papam alternativ cand eu cand el baga in gurita, deja e mare si nu prea ma mai lasa

va pu[pik , eu ma retrag k maine am o zi grea , mergem la oradeea si asa mi de groaza de drum

noapte buna

Elena si Dragos Stefan

Floare alba, floare albastra, ce dor mi-ai lasat..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ar trebui sa ii punem pe toti la o masa sa isi dea ei, unul altuia de mincare, sa vada ce frustrant e sa nu iti manince
Bine ca sint sanatosi, iar noi sa avem intelepciunea sa nu ne enervam prea tare cind fac figuri de genul asta! Azi miine stiu ei sa manince si am terminat faza asta, dar incepe aia ca "nu vrea asta, vreau aialalta" si de "aialalta" sa nu avem in frigider

Azi P a adormit f frumos, l-am invatat sa pupe asa "moaaa" si a adormit fericit!

Nopate buna

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuta23 spune:

gaby

exact as doarme si dragos , sear ii arat sticluta si fuge direct in camera la patut ii dau sticluta il invelesc inchid usa , becu stins binenteles si doarme, decat 2 saptamani am avut mari probleme cu el acuma in septembrie k ii era frica s anu il ami lasam cu atatea nunti. sunt atre mandra de el k doarme singur de cand era mititel papa titi il puneam in pat si somn, sau se jukaa pe intuneric paa adormea

acuma ii mortal cand nu are chef de somn povesteste de imi vine sa il pap , sytau il ascult si rad


Elena si Dragos Stefan

Floare alba, floare albastra, ce dor mi-ai lasat..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

ce bine de voi cu dormitul copilasilor singurei..in seara asta nici nu m-am mai stresat.la 10 i-am umplut vana de apa,i-am umplut-o cu jucarii...s-a jucat,a facut baita...apoi am pus-o in pat sa se uite la poze si la o carte noua pana eu am adunat din baie si ma pus laticul..apoi s-a tot zbenguit iarasi...a si tras o tranta din pat..eu ma uitam la tv si incercam sa n-o bag in seama.apoi pe la 11 fara 20 am intins-o,isi tinea papusa in brate si a picat iarasi franta..dar ii ies caninii,ca se vad deja cum apraope sparg gingia..si ziua iarasi e tare maraita.numa cum vrea ea si ce vrea ea.nu asculta deloc.

ramo ma bucur de ce-am auzit..multa sanatate

alinuta sanattae multa si voua...sa cresca bebe mare si sanatos si sa ai o sarcina frumoasa.

somn usor la toata lumea...eu maine fac curatenie generala..

ioana...mami de sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

Neatza! Ce activitate intensa aici!


Ioana, cu mancatul...recunosc si eu ca sunt printre singurele momente cand imi pierd cumpatul. Asta probabil pentru ca nu pot sa fiu 100% singura in ceea ce mananca la cresa. Si noi mancam cu cate o jucarie, obiecte interzise, etc. Vrea sa manance singura (asa a vazut la cresa), tot timpul trebuie sa bage ea lingura in mancare si sa o duca la gura..si va dati seama ca totul ajunge pe haine. La selectatul mancarii suntem campioni...adica nu-i place piureul de cartofi, fasolea..pur si simplu le da cu limba afara. Acum nu stiu daca mananca bine sau rau..nu-mi dau seama..Cert e ca la cresa mananca cam 50% cat ar manca daca ar sta acasa. Dimineata probabil ca ciuguleste paine si cozonac. Apoi la amiaza mananca ce i se da si ce apuca sa bage ea in gura si acasa mananca doua mese, una la 16..si una pe la 20. Parca a mai slabit putin(ca tot veni vorba de burtica) dar nu e de mirare, la cresa trebuie sa-ti porti singur de grija cu mancarea, ca nu sta nimeni numai dupa tine, asta stiu.

Alina, ma bucur ca sunteti bine!

Ramo, de asemenea, ce bine ca au iesit bune analizele!

Vizonez imediat si pozele cu Sara



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

POZE ALEXIA

Ne nastem uzi, goi si flamanzi..dar greul de-abia dupa aceea incepe...

Mergi la inceput