Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Tot eu, caci de... m-am apucat sa citesc si din urma si am gasit povestea se numeste Floarea curcubeu scrisa de Valentin Katayev;
Thanks ML pe ambii obrajori; poate o gasesc si in limba romana..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Si la un moment dat am avut trecute prin mana, nu stiu de unde imprumutate, dar fara coperi, povesti nemuritoare...si erau multe, parca vreo 5 volume aveam...(am terminat de citit tot capitolul 2 sac)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Vulpisor de Sergiu Milorian
http://www.scribd.com/doc/18752050/Sergiu-Milorian-Vulpisor-............................................. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , Otilia (9 oct. 09 )am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu.
Am mai avut o carte cu povesti frumoase, din pacate nu mai tin minte nici cine a scris-o si nici numele ei. Era vorba de povesti scurte in care se spunea de pilda despre doi frati: unul era Lucu, fratele cel mai mare care avea si vioara. Cel mai mic fratior avea piatra la rinichi si Lucu se decide sa ii cante si in acest fel ii usureaza durerea . Sau povestea unei manusi pierdute care ajunge pe un raft de obiecte pierdute. Sau ''Kaiser imparat".
Stie cineva cum se numea cartea?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu.
Am mai avut o carte cu povesti frumoase, din pacate nu mai tin minte nici cine a scris-o si nici numele ei. Era vorba de povesti scurte in care se spunea de pilda despre doi frati: unul era Lucu, fratele cel mai mare care avea si vioara. Cel mai mic fratior avea piatra la rinichi si Lucu se decide sa ii cante si in acest fel ii usureaza durerea . Sau povestea unei manusi pierdute care ajunge pe un raft de obiecte pierdute. Sau ''Kaiser imparat".
Stie cineva cum se numea cartea?

cred ca e scrisa de Octav Pancu Iasi.sunt mai multe cu Lucu scrise de el.una din ele este "Tartine cu vara si vant"
Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
POZE
ALTE POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bitzu_ioana spune:

Buna fetelor

Apelez la voi cu o rugaminte mare de tot. Caut de ceva vreme cartea "Zupi, un iepuras tare poznas" si nu am reusit sa o gasesc pe nicaieri. Tin neaparat sa o dau cadou unei persoane de suflet, persoana care o cauta si ea de muuult timp. Tinand cont de dicutiile de pe aici, daca cineva o are si este dispusa sa o vanda, m-as bucura tare mult sa o pot cumpara!

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chri70 spune:

Ce subiect incantator!
Una din cartile mele preferate era Povesti cum altele nu-s (toate scrise-n versuri) de Stefan Augustin Doinas. Si acum tin minte aproape toata povestea Fatei cat un fus
Pe-un deal span
Traiau odata
Un batran
Si-o batranica
Nu aveau decat o fata
O fetita foarte mica
Cat un fus stralucitor.
Intr-o zi, o vrajitoare
Raspanzind in jur duhoare
Se-ngurzi la casa lor
Am venit ca s-a zvonit
Daca n-o fi vreo poveste
Ca la voi in casa este
O fetita nu prea-nalta
Dar frumoasa si invoalta
Ca floarea de garofita

Vrajitoarea ia fetita si incearca sa ii cauzeze moartea, dar Fusulica iese cu bine din toate peripetiile la care e supusa. Ce mi-ar placea s-o recitesc!

O alta favorita a fost si va ramane Dabada si Nubanu, de Gica Iutes. Am aflat numele autoarei de aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=959

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiccutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu.

A fost si cartea mea preferata!Am gasit-o scanata si acum o citesc si copiilor mei.

MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005)
ALTE POZE
BLOGU' MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

frumos subiect.
ce amintiri minunate.
iata cateva carti care mi-au incantat copilaria:

luna betiluna si dora minodora
apolodor imparat de Petre Ispirescu
Praslea cel voinic si merele de aur de Petre Ispirescu
seria povestilor nemuritoare
soarecii carturari(o carticica cu povestioare f frumoase)
Nazdravaniile lui Nastratin Hogea de Anton Pann
Tom Sawyer de Mark Twain
Pinocchio de Carlo Collodi
Ridichea uriasa
Haiawatha,capetenia pieilor rosi.

Insa cartea mea de capatai a fost Coliba Unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe, iar in adolescenta m-a fascinat Melania cu Mirciulica, personajele Rodicai Ojog Brasoveanu.

Cuore de Edmondo de Amicis
Singur pe lume de Hector Malot
Dumbrava minunata de Mihail Sadoveanu
Familia Roademult de Cristian Cristescu
Manusa-un basm ucriniana, si carticia era chiar in forma de manusa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Vai, cat ma bucur sa vad ca au mai citit si altii "Bastonul cu maner de argint" si "Raul fara nume"! Am citit si eu aproape toate cartile mentionate aici, si sunt incantata ca Habarnam si Cipi au asa multi fani :)!

O alta carte care mi-a placut si m-a amuzat foarte mult in copilarie a fost "Peripetiile iepurasului Emanoil" de Dorin Bujdei, e geniala, despre un iepuras care se loveste la cap in timp ce fuge de vulpe si astfel devine foarte curajos, spaima padurii :)! Cititi-o neaparat daca aveti ocazia, eu nu pot sa-i uit pe ursul Calancea-Malacu si pe Lupul fioros cu trup armonios .

Mergi la inceput