Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina, da ii lipseste degetul ; au citit-o 6 copii din 1977 (este a verisoarei mele).

Musetto, abia acum am vazut ca ap. foto s-a stricat. Cred ca are condens pe lentila, in interior. De asta ies pozele incetosate in mijloc. Uite, am fotografiat o pagina:

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Din%20lada%20cu%20vechituri/

P.S. Cartea cu Shakespeare nu este tiparita in rosu. Nu are nici macar ilustratii.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

ML, multumesc pt raspuns. In privinta fotografiatului... probabil ca nu are sens. Dar am citit si mesajul de la Lectii, sa scrii te rog acolo daca a functionat reteta cu orez. Sunt curioasa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cetateanu spune:

M-am bucurat sa gasesc postul aceasta. Caut cartea de mai bine de 10 ani. Nu mai stiam decat de Chioras chiondoras. Problema mea este ca nu am gasit adresa lui Marius. Daca puteti sa mi-o dati, as fi foarte fericit. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Cetateanule :), la care carte te referi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anuska

Vin si eu cu cateva carti:
"Invitatia la vals" - Mihail Drumes
"Elevul Dima dintr-a saptea" - Mihail Drumes
"La Medeleni" - Ionel Teodoreanu
"Lorelei" - Ionel Teodoreanu
"Dumbrava minunata" - Mihail Sadoveanu
"Ciresarii" - Constantin Chirita
"Print si cersetor" - Mark Twain
"Tom Sawyer si Huckleberry Finn" - Mark Twain
"Winnetou" - Karl May
"O mie si una de nopti:Povesti orientale"
"Pinochio"
"Alice in Tara Minunilor" - Lewis Carroll
"Micul print" - Antoaine de Saint-Exupery
"Calatoriile lui Guliver..."
"Ultimul mohican"
"Printul fericit"
"Tartarin din Tarascon" - Alphonse Daudet
"Colt Alb" - Jack London
"Adela" - Garabet Ibraileanu

si le-am pastrat pe cele dragi sufletului, mai asa la adolescenta :
"Arta conversatiei" - Ileana Vulpescu
"Panza de paianjen" - Cella Serghi

Daca imi mai aduc aminte, mai revin!
Imi place subiectul!





*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004




In afara de Adela, toate le-am citit o mie si una de nopti este cam sexi, amanunte prea picante, eu am citit volumele in liceu.


Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Sunt multe carti care imi amintesc de copilarie, dar prima pe care am citit-o cu sufletul la gura a fost Talismanul de safir de Elvira Bogdan. Eram prin clasa a treia cred.

Minunata calatorie a lui Nils Holgerson de Selma Lagerloff a fost si ea una dintre cartile care mi-au marcat copilaria. Apoi, un pic mai tarziu, Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas.

A, si mai e una... o poveste... Lebedele se cheama sau Cele 11 lebede, cu o fetita care a impletit camasi din fire de urzica pentru fratii ei transformati in lebede de o vrajitoare.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cetateanu spune:

Era vorba despre cartea cu Cipi. Dar intr-un final, am gasit intr-un alt post tot de pe site de aici o referire la aceeasi carte si la Marius. Si bine-nteles ca am intrat pe site-ul lui... si... surpriza! Linkul cu ebook nu mai e valabil... Am pus asadar mana pe telefon, cu retinerea de rigoare, am vorbit cu omul, si mi-a dat linkul. Trebuia ca in loc de ebook sa scriu "cipi" . Si ii multumesc cu aceasta ocazie si pe site, fiindca pentru mine cartea aceea a insemnat foarte mult. Dar nu stiam atunci ce inseamna sa pastrez o carte, asa ca am distrus-o. Iar acum ca o am din nou... Vreau s-o scot la imprimanta.

Inca odata multumesc lui Marius, si voua nu in ultimul rand pentru ca nu lasati cartile sa moara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Vaaai, da cartile copilariei! Citeam enorm, devaoram biblioteci, pentru ca umilele biblioteci ale prietenilor imi erau deja prea cunoscute!
Cartea mea preferata, cartea mea de suflet, pe care o stiam pe de rost, pe care am facut-o ferfenita era "Captivi in defileul panterei", scrisa de acel armean cu nume greu, Vahtang Ananian. Adoram personajele, radeam si plangeam alaturi de ele, iar si iar...
Alte carti dragi: "Noi,cei dintr-a saptea", o carte scrisa de un rus, al carui nume nu mi-l amintesc. "Noi, profesorul si valiza albastra" de Rodica Moldoveanu. Aaaa, un roman pe care il adoram "Primavara tuturor" de Ionel....
"Cei trei grasani" de Iuri Olesa, cu ilustratiile gen pictura naiva, in care ma cufundam.
"Luna Betiluna si Dora Minodora"
"Povesti nemuritoare"
"O mie si una de nopti"
"Nuvela chineza medievala"
Povesti culese sau scrise de Ioan Slavici, de Victor Eftimiu
"Cavalerii Pardaillan" Michel Zevaco
"Hotarul nestatornic" din ciclul "La Medeleni" de Ionel Teodoreanu

Inca doua carti, pe care nu pot sa nu le mentionez, desi le-am citit la adolescenta, si pe care le stiam pe de rost "Pe aripile vantului" si "Sogun"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

are cineva curatel si murdarel?

astazi mi-am adus aminte de ea dar nu o gasesc de vanzare nicaieri, la nici un anticariat online.

si nici in format electronic nu este

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianbv spune:

O parte din cartile amintite de Liliana si alte cateva le puteti gasi pe Scribd la adresa http://www.scribd.com/groups/documents/17553-cartile-copilariei .
Pentru a putea descarca fisierele trebuie sa va inregistrati pe site, dar nu este o procedura complicata. Spor la citit.

Mergi la inceput