Dieta de 7 zile

Dieta de 7 zile | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

www.supereva.ro/info.asp?id=1510" target="_blank">Dieta de 7 zile. A incercat-o cineva? Da rezultate?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mirela nu am incercat dieta, desi ma bate gandu
oricum eu cred ca merge la cineva cine are de peirdut 3-5 kile pana la o nunta, botez sau alt eveniment, ca la mine la 84 de kile nu cred ca tine.
dar sa stii ca am sa o incerc,a cu o saptamana nu e mare lucru.
incep de maine si saptamana viitoare adu-mi aminte daca uit sa iti spun ce s-a intamplat

Mami si www.flickr.com/photos/olimpiabota/" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

Este o varianta a regimului disociat, care din nefericire aduce cu el si carente de vitamine.
Sincer nu l-as recomanda, cu atit mai mult cu cit kilogramele pierdute (care de fapt nu contin si grasime, ci excesul de apa), vor reaparea in foarte scurt timp.



www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Mie una nu-mi place aceasta dieta si nici nu cred ca as fi in stare s-o tin. Intrebare pentru cine reuseste sa o tina: dupa o saptamana ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misha71 spune:

depinde de metabolismul fiecaruia si bineinteles si de alimentatia de dupa regim.
poti sa te mentii, dar poti sa si pui la loc.


www.dropshots.com/popescu71#date" target="_blank">Curiosilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizaj spune:

eu am exact aceeasi reteta,dar cu ciorba de varza...sigur este cura de slabit cu ciorba de varza...cam drastica ce-i drept,dar mie mi-a prins bine.am tinut-o de 2 ori,prima data acum 3 ani si ceva,iar apoi asta-iarna.la mine a dat rezultate si nu e f imposibil de tinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Nu dati cu rosii, dar pe mine m-a amuzat ideea ce m-a lovit citind in ce consta aceasta dieta: trebuie sa ai pe cineva sa iti pregateasca gratarele de sambata si duminica, pentru ca dupa o saptamana de fructe si legume (disociate), nu prea te mai tin picioarele sa bucataresti...
Plus ca trebuie sa fii in concediu, ca nu stiu daca mai poti infrunta si traficul, orele de lucru, colegii enervanti... pe stomacul gol


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Dieta disociata de rezultate pe termen scurt pt ca se deschide un singur lant metabolic. Este buna ca regim de slabire rapid, sau de purificare. Dar nu pe termen lung sau daca doriti sa slabiti mai multe kg. Odata revenite la vechiul stil de viata kg se depun inapoi. Disocierea e o buna metoda pe mese, nu pe zile, sau mai rau, cum era acel regim de 3-3-3, 3 zile carne, 3 zile legume, 3 zile fructe. Puteti sa va creati propriul regim de slabire ca stil de viata, si din dieta disociata incercand sa nu combinati anumite grupe de alimente. Dar cred ca despre asta se discuta deja la alte subiecte.

Un regim disociat pe mese presupune separarea proteinelor de glucide. Cu alte cuvinte nu vei consuma carne in combinatie cu cartofi, paste sau paine si vei renunta la desert (fructe). Desertul poate fi consumat peste 3 ore, ca o gustare intre mese.
Disocierea alimentelor asigura sistemului digestiv echilibrul intre substantele acide si cele alcaline (bazice) si astfel se evita cresterea aciditatii. scaderea substantelor alcaline (bazice) si cresterea aciditatii duce la acumularea toxinelor si a depozitelor de grasimi in corp.
Din acest punct de vedere alimentele se clasifica in 3 grupe:
Fructele si legumele: ajuta la formarea substantelor alcaline (bazice). Proteinele (carnea, pestele, ouale, branza etc.) produc substante acide. Glucidele (cereale, paine, produse pe baza de faina, dulciuri) produc substante acide.
CLASIFICAREA ALIMENTELOR in functie de criteriul disocierii
GRUPA 1-Proteine: carne, branza, oua, peste, soia, iaurt, lapte.
GRUPA 2-Alimente neutre: legume, verdeturi, fructe, seminte, nuci, condimente, ulei de masline.
GRUPA 3-Glucide: paine, prajituri, biscuiti, paste, cartofi, orez, zahar, miere.
Poti combina orice aliment din GRUPA 1 cu cele din GRUPA 2. Poti combina alimentele din GRUPA 3 cu cele din GRUPA 2. NU combina niciodata GRUPA 1 cu GRUPA 3. Glucidele NU se consuma impreuna cu proteinele si fructele acide. Legumele si fructele trebuie sa stea la baza unei diete sanatoase de slabire. Proteinele, glucidele si grasimile trebuie consumate in cantitati reduse. Consuma numai cereale integrale si glucide neprocesate (naturale). Eliminati din dieta alimentele rafinate (zahar rafinat, ulei rafinat). Intre mesele cu proteine si cele cu glucide este necesar un interval de 3-4 ore. Laptele nu trebuie combinat cu nici un aliment.

Monica mami de printisor si printese

"Daca iubesti pe cineva,ii ierti orice greseala;daca esti cu adevarat indragostit crezi ca a gresit din iubire..."

Mergi la inceput