S-a băgat moaşte!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Si...credca o sa fi biciuit bine pt ce ai spus. Cine este cu pupatul oaselor n-o sa te ierte. Promit sa-ti dau un pahar de apa macar sau

Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)


Pai ma autoflagelez in piata Victoriei, la ora de maxima audienta, daca exista un singur pasaj in Biblie care incurajeaza inchinatul la un cadavru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Nu exista nici un verset in acest sens, asa ca stai cuminte acasa la caldurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ham,m-ai facut sa zimbesc!din pacate asa este,sunt de acord cu tine si cu belucci!

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Eu am ajuns la o concluzie, noi romanii ducem credinta la extrem. Cand este vorba de moaste ne inghesuim sa le pupam, sa ne inchinam sa atingem niste lucruri de ele, dar aceeasi credinta o avem si in suflet? NU mai spun de inghesuiala cand se dau pachete, daca s-au luat la bataie anul trecut sau nu mai stiu cand pentru niste iconite, nu stiu cine le impartea, ma refer la cele gen calendar, din acealea mici, dar din partea mea poate sa fie si icoana pictata pe lemn nu se merita sa imi rup picioare ca sa apuc si eu una. Si de Boboteaza, este o aglomertaie la apa sfintita, unii iau cu sticlele de 5 l, chiar ca nu mai este credinta.

AURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie.
Elisei a mai facut inca si alte minuni. Dupa moartea sa, navalira in tara cete de moabiti ca sa prade. Intr-o zi, pe cand niste oameni ingropau un mort, zarira o ceata de acesti jefuitori si, spaimantandu-se, aruncara mortul in mormantul lui Elisei. Indata ce mortul se atinse de oasele lui Elisei, a inviat (4 Regi 4-6).
ia uite cum "cadavrul" unui om sfant, prooroc a lui Dumnezeu,face minuni, scrie in Biblie .Asa cum fac si moastele Sfintilor astazi, slava Domnului. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie.


Elisei a mai facut inca si alte minuni. Dupa moartea sa, navalira in tara cete de moabiti ca sa prade. Intr-o zi, pe cand niste oameni ingropau un mort, zarira o ceata de acesti jefuitori si, spaimantandu-se, aruncara mortul in mormantul lui Elisei. Indata ce mortul se atinse de oasele lui Elisei, a inviat (4 Regi 4-6).


ia uite cum "cadavrul" unui om sfant, prooroc a lui Dumnezeu,face minuni, scrie in Biblie .Asa cum fac si moastele Sfintilor astazi, slava Domnului.

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog








Imi cer scuze ca nu ma pot abtine,dar eu nu cred asa ceva!Este pot zice una din dovezile de "mina umana" in textul biblic.
Uite,in islam este haram sa faci mormintului macar o movila ridicata de pamint tocmai din acelasi motiv,sa nu ajungem sa ne rugam la morti!!!
Din nefericire acum sunt ditamai "casele" ridicate peste morminte.Am impresia ca shia au niste practici "ciudate" ,nu-s singura.
Oricum,este o forma grava de necredinta!!
Fara suparare,da?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita
www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> la joaca si undokai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie.


Elisei a mai facut inca si alte minuni. Dupa moartea sa, navalira in tara cete de moabiti ca sa prade. Intr-o zi, pe cand niste oameni ingropau un mort, zarira o ceata de acesti jefuitori si, spaimantandu-se, aruncara mortul in mormantul lui Elisei. Indata ce mortul se atinse de oasele lui Elisei, a inviat (4 Regi 4-6).


ia uite cum "cadavrul" unui om sfant, prooroc a lui Dumnezeu,face minuni, scrie in Biblie .Asa cum fac si moastele Sfintilor astazi, slava Domnului.

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog









da asa va place sa scoateti un exemplu din context, ca sa-l faceti pretext! a, dar n-ai citit si mai departe? mai scrie in Biblie ca sunt si alte cazuri de morti inviati!
da alea cazuri, n-au a face cu ce se intampla la Mitropolie! pupaciune peste pupaciune...adika microbi peste virusi...beh..ce de boli or bantui pe acolo!

acu pe bune, ce legatura e intre exemplele din Biblie si ce se intampla de sf dumitru. la parascheva si la alti asa numiti sfinti...

ham, ai de la mine o bulina MARE ROSIE!!! pentru interventia ta directa in acest subiect!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie.
Elisei a mai facut inca si alte minuni. Dupa moartea sa, navalira in tara cete de moabiti ca sa prade. Intr-o zi, pe cand niste oameni ingropau un mort, zarira o ceata de acesti jefuitori si, spaimantandu-se, aruncara mortul in mormantul lui Elisei. Indata ce mortul se atinse de oasele lui Elisei, a inviat (4 Regi 4-6).
ia uite cum "cadavrul" unui om sfant, prooroc a lui Dumnezeu,face minuni, scrie in Biblie .Asa cum fac si moastele Sfintilor astazi, slava Domnului. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

da asa va place sa scoateti un exemplu din context, ca sa-l faceti pretext! a, dar n-ai citit si mai departe? mai scrie in Biblie ca sunt si alte cazuri de morti inviati!
da alea cazuri, n-au a face cu ce se intampla la Mitropolie! pupaciune peste pupaciune...adika microbi peste virusi...beh..ce de boli or bantui pe acolo! acu pe bune, ce legatura e intre exemplele din Biblie si ce se intampla de sf dumitru. la parascheva si la alti asa numiti sfinti...ham, ai de la mine o bulina MARE ROSIE!!! pentru interventia ta directa in acest subiect! KariSi iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!
daca unora le place sa pupe "asa numiti sfinti" care e treaba ta?te-a silit careva sa stai si tu la rand? noi ortodocsii asa credem, avem motivele nostre, le impartasesti bine, nu tot bine. Microbii nostri, bolile noastre,ce te doare capul?eu nu inteleg inversunarea unora care culmea, se mai pretind si mari toleranti,contra obiceiurilor ortodoxe,pe care le batjocoresc in fel si chip.A venit vreun ortodox sa va ceara parerea, sau aprobarea?ma indoiesc. Va obliga careva sa faceti ce fac ortodocsii?nu.Si atunci?
edit- am citat din Biblie, scrie negru pe alb ca mortul a inviat atingandu-se de oasele lui Elisei, Dumnezeu lucreaza cum vrea El si prin ce vrea El, nu se lasa limitat de interpretarile neoprotestante
Cand vor face si pastorasii vostri macar o minune din cate fac Sfintii ortodocsi,vii sau morti , mai vorbim

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Oh si cel mai trist este ca....nu e Biblic sa pupi oasele nimanui. Nu scrie niciunde asta...adica in Biblie.


Elisei a mai facut inca si alte minuni. Dupa moartea sa, navalira in tara cete de moabiti ca sa prade. Intr-o zi, pe cand niste oameni ingropau un mort, zarira o ceata de acesti jefuitori si, spaimantandu-se, aruncara mortul in mormantul lui Elisei. Indata ce mortul se atinse de oasele lui Elisei, a inviat (4 Regi 4-6).


ia uite cum "cadavrul" unui om sfant, prooroc a lui Dumnezeu,face minuni, scrie in Biblie .Asa cum fac si moastele Sfintilor astazi, slava Domnului.

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog









da asa va place sa scoateti un exemplu din context, ca sa-l faceti pretext! a, dar n-ai citit si mai departe? mai scrie in Biblie ca sunt si alte cazuri de morti inviati!
da alea cazuri, n-au a face cu ce se intampla la Mitropolie! pupaciune peste pupaciune...adika microbi peste virusi...beh..ce de boli or bantui pe acolo!

acu pe bune, ce legatura e intre exemplele din Biblie si ce se intampla de sf dumitru. la parascheva si la alti asa numiti sfinti...

ham, ai de la mine o bulina MARE ROSIE!!! pentru interventia ta directa in acest subiect!

Kari

Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!


daca unora le place sa pupe "asa numiti sfinti" care e treaba ta?te-a silit careva sa stai si tu la rand? noi ortodocsii asa credem, avem motivele nostre, le impartasesti bine, nu tot bine. Microbii nostri, bolile noastre,ce te doare capul?

eu nu inteleg inversunarea unora care culmea, se mai pretind si mari toleranti,contra obiceiurilor ortodoxe,pe care le batjocoresc in fel si chip.A venit vreun ortodox sa va ceara parerea, sau aprobarea?ma indoiesc. Va obliga careva sa faceti ce fac ortodocsii?nu.Si atunci?

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)


am blog










Nu-s de acord.
Pe pariu ca, cel putin 50% din ortodocsi nu agreaza pupatul sicrielor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Irina:

´´Cand vor face si pastorasii vostri macar o minune din cate fac Sfintii ortodocsi,vii sau morti , mai vorbim´´


Bravo,uite cum ai spus un mare adevar,fara sa vrei(ma gandesc)
´´Pastorasii´´ nu sunt ridicati in slava si sfintiti unul dupa altul,DECI NU SUNT IDOLATRIZATI.Pe cand,ortodocsii il sfintesc si ridica la rang divin pana si pe Stefan cel Mare.Idolatrie adica.


Pai daca sfintii astia ortodocsi fac asa multe minuni,ar trebui ca niciun ortodox amator de pupat sicrie sa nu mai fie bolnav,mortii sa invie pe capete si asa mai departe.




PS iti dai seama ce ai scris,cum suna? Pacatul mandriei,Irina, te paste si uite de ce, din cauza sfintilor..

Mergi la inceput