Toate forumurile Sarcina de la A la Z  Odiseea sarcinii in 40 de saptamani ...

Ce culoare vor avea ochii bebelusului?

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 7
shpiry
shpiry

68 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite shpiry un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sigur ca ne place sa gasim ceva (un studiu, un cercetator de renume) care sa ne poata prezice culoarea ochilor lui bebe.
Ha, e nostim, sincer....doar incarcatura genetica are in spate generatii si generatii de bunici, strabunici....etc - fiecare cu propria-i culoare si structura a irisului. E suficient un singur bunic cu ochi albastri - dintr-o mare de bunici/stra...stra...etc cu ochi caprui, ca sa ne dea o speranta.
Culoarea ochilor nu se poate prezice. Parerea mea.
E o surpriza atat de placuta. - cam singura care ne-a mai ramas, din cauza tehnologiilor care au evoluat atat de mult.
mama:ochi caprui
tatal:ochi capriu
copiii, amandoi cu ochi albastri ca bunicul de pe mama.(singurul cu ochi albastri )

dragut, nu?

Shpiry, fericita de Alex
Mergi la inceput

ANDREEASMAR

65 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu: ochii caprui
sotul: ochii albastri

Concluzie: orice este posibil

Sincera sa fiu imi doresc sa aiba ochii tatalui sau...pentru ca sunt o frumusete!

36+ Albert Stefan
Mergi la inceput
dana2602
dana2602

6 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu-ochii caprui
tati- ochii caprui
bunicii- trei dintre ei au ochii caprui, unul singur albastrii

Desi mi-as dori sa aiba niste ochi albastrii superbi (sa semene cu tatal meu)cred ca sansele sunt destul de reduse. O sa fie o fetita cu ochii ca maslinele cum ii avea mami a ei cand era mica :)
Mergi la inceput
ynna25
ynna25

14 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ynna25  Trimite mesaj yahoo luiynna25 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
fetelor...eu sunt bruneta cu ochi caprui,sotul blond cu ochi albastri.cum v-a arata bebe meu?ce ochi va avea?
Mergi la inceput
blackpanterro
blackpanterro

6192 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackpanterro un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu ochi verzi-caprui, sotul ochi caprui, Aidan ochi albastri! :)
Sper ca si bb2 va avea ochii albastri.

Adriana 14w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier
Mergi la inceput

inbox

1698 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite inbox un Mesaj Privat  Reply with Quote
La noi a fost asa, eu am ochii caprui deschis, sotul caprui inchis (maro ciocolatiu), copilil are ochii albastrii, i-a avut albastru clar d ecand s-a nascut si asa i-au ramas...ce-i drept avem neamuri cu ochii albastrii, cumnata mea si bunica mea si a sotului. Copilul cumnatei are ochii caprui, deci nu si-a mostenit mama.
Acum sunt curioasa al doilea copil cum va avea ochii, de data asta nu mai am pretentii :).

Mami de Maria (noiembrie 2006) si din nou cu burtika !!
Mergi la inceput

ela2233

126 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiela2233 Adauga semn de carte la raspuns Trimite ela2233 un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu ochi caprui
sotul ochi verzi
fetita pana la patru luni ochi albastrii, iar dupa ochi verzi si pe fiecare o pata mica de caprui

7 sapt+ andreea raisa (16.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/28705464@N07/

"http://lbdf.lilypie.com/yTDRp2.png"

http://lb2f.lilypie.com/Wmftp2.png
Mergi la inceput

danutza_p75

5 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luidanutza_p75 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna seara burtici...Sunt noua, va scriu din Italia...si sunt insarcinata in 22 de saptamani si 2 zile...Voi fi mamica de printesa.Se va chema Miruna, nume de origine greaca(la fel ca ca nashul).Numele l'am ales pur intamplator...dar pe parcurs am aflat ca soarta, sau mai bine zis Dumnezeu ne'a "luminat" asupra numelui. Miruna in limba greaca inseamna mir, aducator de liniste si pace..Ea ar trebui sa se nasca pe 17 august...si in acea zi este sfantul Miron!!Deci..nimic nu este intamplator pe lumea asta!!Inca nu i'am pregatit sosirea pe lume, nu i'am cumparat trusoul pentru ca e prematur..Oricum, toate prietenele m'au anuntat sa nu ma agit..ca vor avea ele grija de printesa mea!Probabil ii voi cumpara cateva tutine (5-6) pentru nastere, carutul,patutul, masa de infasat, caditza..plus "cosmeticele" aferente unei printese..sampon, creme, uleiuri de masaj..etc ca o orice printesa trebuie sa se respecte!!
Am facut toate analizele, ecografiile..la 20 de saptamani avea deja 20 de cm si 360 grame...Maricica, ca tat'su...Si foarte jucausa...A miscat de la 2 luni jumate(ce'i drept m'a speriat enorm, fiind la prima sarcina).Acum la aproape 5 luni aproape implinite, afce tumbe...se plimba..exploreaza tot..La ecografie, tinea manutzele langa cap( filozoafa ca maica'sa)..De obiecei, ei sug degetelul.. Sa vedem la urmatoarea ecografie..

Cam atat despre micuta mea printesa, va pupa mamica Danutza si printesa Miruna
Mergi la inceput

XIO

12528 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Haideti sa va demoralizez putin : mama-mea ochi albastri , bunicul din partea ei albastri , strabunica mea din partea ei albastri , taica-miu ochi caprui , mama lui ochi albastri , eu ...caprui-verzui (verzi vara).

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro
Mergi la inceput
elizuka
elizuka

22 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui elizuka Adauga semn de carte la raspuns Trimite elizuka un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am ochii caprui, mare dezamagire, caci tatal meu are ochii verzi. Iubitul meu are si el ochii verzi, tatal lui la fel, asa ca am o speranta ca poate-poate puiutzul nostru o sa mosteneasca din linia masculina. Sper sa nu imi fac iluzii, caci mi-am dorit dintotdeauna, daca nu pt mine, macar pt bebel sa aiba ochii verzi!
Mergi la inceput
Pag. din 7 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com