Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Giulia, sarcina usoara si bebe sanatos! Sa stii ca sfatul cu odihnitul nu este chiar un mit , mai ales daca intentionezi sa alaptezi exclusiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chani86 spune:

eu am 23 de saptamani de sarcina si in ultima perioada am probleme cu ...balonarea si cu ... gazele si nu stiu ce sa mai fac cum sa rezolv problema asta pt ca deja ma dispera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Eu timp de o luna, prin luna a treia, nu mai puteam sa imi inghit saliva, drept care umblam in permanenta cu o punga la mine si cu un pachet de servetele (de ala de 100 de bucati!) in care...scuipam de cate ori se aduna saliva in gura. Era in grozitor de stresant si jenant, mai ales ca meseria mea presupune cel putin 2 meetinguri pe zi cu un grup de 10 persoane. Colegi, este adevarat, dar asta nu inseamna ca era mai putin jenant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Buna Floaredemac. De ce crezi ca e importanta odihna daca vreau sa alaptez la san? Sa fie deoarece trebuie sa ma pregatesc pentru o perioada lunga de "imobilizare" sau din alte motive? Acum am 30 saptamani si nu prea mi-am scimbat din obiceuri... O fi rau, o fi bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea1909 spune:

Buna fetelor! Sper ca sunteti cateva la ora asta pe aici sa-mi raspundeti cumva...Sa va spun cum sta treaba...Am fost mai devreme la toaleta si am observat pe chilot o pata mica asemanatoare cu sangele, cam ca primele picaturi de menstruatie, tot asa o culoare spalacita.
Maine implinesc 35 de saptamani de sarcina (asta dupa ecografie, ca dupa calculul doctorului as implini 37 de saptamani). Am citit pe un site ca ceea ce mi s-a intamplat este o chestie normala inainte cu o saptamana sau doua de nastere...Aveti mai jos citatul:
"Cand cervixul incepe sa se relaxeze pregatindu-se pentru nastere, mucusul care astupa deschiderea cervixului este indepartat. Cand are loc acest proces, vei observa o scurgere care poate semana la culoare cu sangele. Este un proces normal care poate avea loc cu o saptamana sau doua inainte de nastere. "


Dar eu sunt totusi putin speriata si vreau sa stiu daca voi ati patit asa ceva inainte de nastere. Sora mea a vb cu o prietena si i-a spus ca la ambele nasteri i s-a intamplat asa inainte cu o saptamana si ceva. Dar parerile sunt impartite, cumnata`mea de exemplu mi`a spus ca ei nu i se pare normal. Si sunt putin speriata, va rog sa-mi spuneti daca vi s`a intamplat asa ceva. Mie mi s-ar parea prea devreme sa nasc peste 1 saptamana sau 2, tinand cont de faptul ca am DPN pe 22 mai dupa calculele doctorului, si pe 2 iunie dupa ecografie.
Oricum maine am de gand sa ma duc la doctor, dar totusi vroiam sa mai aud cateva pareri inainte. Sper sa fie cineva pe-aici sa-mi raspunda. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Giulia, daca bebe e alaptat la san, va cere mult mai des papa si va dura un pic pana vei ajunge la un program (daca veti reusi asta, eu nu am reusit - ii dadeam sa suga cand vroia si la fel fac si acum cu al doilea copil). De altfel, se si numeste "alaptat la cerere", adica atunci cand cere... tu trebuie sa ii dai. De cate ori cere, asta poate fi de 1-2 ori pe noapte, sau de 5-6 ori.... La bebelusii hraniti cu formula, acest lucru nu se intampla prea des (o stiu de la cunostintele care nu au alaptat). Nastere usoara si bebe sanatos!

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

Si eu sunt in 31 saptamani si am avut exact aceleasi simtome ca si Delia pana de curand. Mancam cel mai adesea paine unsa cu ceva si o ceasca de ceai, dar abia dupa vreo ora dupa ce ma ridicam din pat. Daca incercam sa beau, chiar si o gura de apa imediat dupa ce ma trezeam, simteam ca-mi vine sa vomit instant.
Si mie imi trosnesc oasele noaptea, cand ma ridic sa ma duc la baie, si dimineata.
Alta ciudatenie: ma trezesc pe la 1-2 noaptea, fara senzatia aia de mers la baie, dar totusi ma duc, ca altfel nu pot adormi la loc.
Apropos de somn: de cateva saptamani folosesc o perna care ma face sa nu ma mai plang de somn. Mi-am luat-o pentru ca aveam nevoia sa imi tin ceva sub burtica si sa-mi ridic piciorul peste sotul meu care nu rezista foarte mult intr-un loc. Va spun si voua de unde am luat-o, poate va este de folos, cu atentionarea ca mai rebuie scos putin din continut. Mi-a explicat doamna cu care am vorbit cum se face, asa ca nu e greu deloc. O gasiti in 2 variante, mie mi-e bine cu cea in forma de cornulet, ca sunt mai scunda si n-as fi incaput prea bine in pat cu cea mare. Eu am gasit-o pe www.pernegravide.weebly.com sau dati o cautare pe google, ca are un site numai pentru pernele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra333 spune:

buna fetelor. si eu sunt insarcinata in 6 saptamani (in sfarsit, ca astept momentul asta de 1 an jumatate). medicul mi-a recomandat si mie arefam 200 o data pe zi, dar am o mica problema. dupa o ora de cand il iau simt o ameteala puternica, abia stau in picioare. la voi a fost la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giulia_S spune:

multumesc floaredemac ptr raspuns, de-abia acum l-am vazut:)
Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Cu placere! Intre timp am nascut... si savuram din plin noptile cu cateva ore de somn, zilele cu tzitzi in gura aproape permanent...dar ii multumim lui Dumnezeu ca bebe e sanatoasa si ca mami are laptic pe saturate! Ceea ce va dorim si voua!

http://salveazavieti.ro/858/doneaza.html

Mergi la inceput