Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Bandolina, stai linistita! Sigur nu e nici o problema, eu cred ca se poate sa fie de la anticonceptionale. Eu am luat 2 ani, apoi am renuntat si dupa 10 luni am ramas insarcinata. Pe ele scria ca poti ramane imediat ce le-ai intrerupt, dar la mine nu s-a intamplat. Si iti mai zic ce mi-a spus mie dr: sa calculez cu aproximatie data ovulatiei, pt ca sexul neprotejat in afara acestei perioade nu are nici un rezultat. Eu recunosc ca nu am facut asta, mi se parea prea la comanda totul, dar dupa ce am aflat ca sunt insarcinata, am calculat si am vazut ca ramasesem la fix 14 zile de la ultima menstruatie.Important e sa nu te stresezi prea mult. Imi amintesc ca eu si sotul intrasem la idei, eu fusesem la dr, imi spusese ca totul e ok, iar el era gata-gata sa se duca. Si am ramas insarcinata intr-un concediu, urma o perioada naspa la servici, nici nu ma mai gandeam la copii, a fost o surpriza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

bandolina, eu la 6bsaptamani am afalat ca sunt insarcinata
testele de sarcina sunt ok, dar mai sigur e la ginecolog cu ecograful

sanatate maxima

adriana 23+ cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

nu vazusem postul tau

lasa ca vine el bebele cand te astepti mai putin

adriana 23+ cu elena alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bandolina22 spune:

Multumesc pt sustinere.. sper sa se lege bebe luna care vine.. k imediat cum imi trece ciclonu.. ne apucam de treaba.. acuma, cand o veni o veni.. speram sa fie cu sanatate..:X:X:X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zanabuna spune:

Am 22 saptamani si ma simt f greoaie, nu mai pot sa merg repede, respir mai greu.Asa e si la voi?

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

si eu ma simt asa dar abia suntem la 12 sapt!sora mea rade de mine k sa nu ma plang acum sa astept sa ajung la 7-8 luni!


kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Fetelor curaj si sa nu ne mai plangem, mai ales eu. Imi place sa ma uit la burtica. Sotul imi zice ca bebele nostru o sa se uite toata ziua in oglinda atata ma uit eu la burtica sa vad daca a mai crescut. In schimb nu imi place ca o simt tot mai mare si mai mare, ca imi ingradeste libertatea de miscare. Acuma ma gandesc la oamenii supraponderali, vai greu li. Si nu am decat 18 saptamani si doar 3-4 kg in plus fata de inceputul sarcinii, si peste 4 saptamani in sap mergem in excursie in Egipt la plaja , o sa vedem noi atunci. Numa bine o motivatie ca sa ma apuc de gimnastica pt gravidute si sa ma duc de cateva ori la masaj inainte.
Sa ne bucuram de momentele acestea frumoase, unice.

Pusic de la Feli si bebe( fetita dupa unii ori baietel dupa altii :)ca e rusinos nu vrea sa ne arate cuculetu sau pasarica ) in 18 sap +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

esti o burtica fericita daca ai luat doar asa puin in greutate!!!
eu abia ma 12 sapt si deja am cu 5 kg in plus!(dei cam cu 2,5kg mai mmult decat arata cantarul de pe site k ar treb sa am)

kmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Referitor la kg in plus fetele am tot citit peste tot am mai vb cu mamici si am ajuns la concluzia ca vitaminele de cele mai multe ori ingrasa si ca trebuie luate cu prudenta, adik atunci cand situatia impune. Doctorul mi-a recomandat inca de la inceputul sarcinii Elevit o tableta pe zi eu am luat una cam la 3 zile, insa toata ziua am mancat fruncte de sezon si mancare cat mai nerafinate. Analizele au iesit foarte bune a zis doctorul. Lui nu i-am spus ca iau vitaminele nu chiar atat de des, dar din moment ce ma hranesc sanatos nu vad rostul sa ma ingras eu si copilul meu. Si un copil prea mare nu este chiar o binecuvantare in timpul nasterii. Important este sa fie sanatos, nu cu un gramaj mare.
Unei prietene chiar moasa i-a spus ca sa nu ia vitamine prea multe atat numai cat este necesar pt ca acumulezi kg care apoi le dai foarte greu jos apoi, plus o nastere mai greoaie a unui copil mai mare.
Kmy_black incearca sa faci miscare cat de mult poti si nu manca prea sarat, ca sa nu retii apa . Poate ca retii apa mai usor. Oricum am o verisoara care a inceput sarcina cu 58 kg si a terminat cu 92 kg si acum dupa 2 ani este la fel ca la inceput( adika slabutza). Fiecare reactioneaza in felul sau.Bebe sa fie sanatos.
Pupicei mamicutelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronna81 spune:

Sunt gravi in 31 sapt si imi era tare frica de constipatie, ami ales ca inainte nu prea aveam scaun sau daca il aveam imi ieseau ochii din cap. De la inceputul sarcinii am avut scaun in fiecare zi si asta datorita faptului ca in fiecare dimi mancam lapte cu cereale (orz, ovaz, grau.
Si eu ma sint ffff greoaie, respir greu nu pot sa dorm, ma dor toate cele parca sunt o baba. Daca mananc prea mult si ma aplec imi vine mancare inapoi. Urata senzatie. Va doresc la toate sarcina usoara si bebei sanatosi si frunmosi

Mergi la inceput