Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noi2sibebe spune:

Buna seara.Eu sunt insarcinata in 5 saptamani-dupa calculele mele si spusele ecografului- dar burtica mea e cam maricica pentru o luna si o saptamana.
Am greturi din a doua saptamana, ma simt foarte slabita, am ameteli, abia ma tin pe picioare, plus ca locul de munca ma consuma foarte mult fizic=> picioare umflate la sfarsitul fiecarei zile. De balonare si constipatie nu mai zic.


Am observat ca micul dejun mai taie din greata, dar nu pentru mult timp.In rest ma dreg, ca sa zic asa, cu lamaie-cat se poate de multa- si muraturi....
Numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_fota spune:

Buna fetelor, sunt noua pe forum.Eu am 21 sapt.Ce va pot spune pana acum este ca pt greturi in primele luni eu mincam ceva sarat cate putin iar pt constipatie seara cate o cana de iaurt cu tarate de grau. A dat rezultate.Fructe f multe si legume.Pana acum nu am avut probleme deosebite.Sarcina usoara la toata lumea si ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pattycriss spune:

Buna fetelor, eu sunt insarcinata in 14 saptamani si ma confrunt si eu cu simptomele astea urate si nu prea am ce sa fac decat sa sper ca dupa 4 luni vor disparea. Arsuri pe gat si stomac de as chema pompierii[:D, ameteala de zici ca sunt beata asta de la tensiune mica, greturi sa zice ca s-au mai rarit si oboseala cronoca adica daca mi-e saomn sa terminat tre sa dorm neaparat ca zici ca sunt zombi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_bianca spune:

Buna fetelor,
Este prima data cand scriu pe acest forum,adica sunt noua printre voi.
Noi avem 15 saptamani de sarcina,ne simtim si acum rau,greturi dimieata,dureri de cap :(
Asteptam sa treaca toate,si sa nu ma vb despre constipatie,care ma termina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_bianca spune:

Buna
Eu sunt noua printre voi,si e prima data cand scriu e acest forum.
Noi avem 15 saptamani de sarcina si inca ne mai e rau de dimineata,sa nu mai spunem de durerile de cap care uneori nu se mai opresc.
In rest suntem bn,si asteptam sa treaca toate astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_bianca

Buna
Eu sunt noua printre voi,si e prima data cand scriu e acest forum.
Noi avem 15 saptamani de sarcina si inca ne mai e rau de dimineata,sa nu mai spunem de durerile de cap care uneori nu se mai opresc.
In rest suntem bn,si asteptam sa treaca toate astea.


Buna tuturor
Si eu sunt tot noua pe acest forum dar am citit tot ce s-a scris pana acum si m-am regasit si eu in descrierea simptomelor.

Eu tocmai am intrat in saptamana a 6-a si avem asa:
- greturi si un fel de arsura in capul pieptului dimineata; pana acum inca nu am
- dureri de cap acum 2 zile (ma durea toata fruntea si parca eram si putin ametita); daca revin, sper sa fie blande
- cand au aparut greturile prima data (la 33 de zile de la UM) am avut in primele zile si niste intepaturi in zona uterului
- acum au trecut intepaturile si au inceput durerile de burta si crampele sunt tot acolo...
- balonare la greu
- de constipatie nici nu mai zic, aveam probleme si inainte; eu o rezolvam cu 2-3 linguri de cereale (musli) pe care le las de seara pana dimineata sa se inmoaie in lapte si le pap dimineata; problema e ca acum numai gandul la cereale imi face greata

va si va doresc sa duceti cu bine sarcina la termen,
cristina (5+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna! am 31 de saptamani si vreau sa intreb alte gravidute dak au gasit un remediu pt jegaraie saua arsuri la stomac, banuiesc ca sunt cam acelasi lucru. aseara m-am culcat in fund, rezemata de perne, din cauza jegaraiei pe care o aveam la stomac. a fost crunt. aveam inpresia ca bebele meu se ridica exact in stomacul meu care stomac impinge mancarea inapoi....... miam intreabt giencologul si mia zis ca pot lua dicarbocalm. voi ati luat ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_barbu spune:

Bine v-am gasit! Sunt noua pe forumul vostru si am o situatie mai delicata. Am 13 saptamani de sarcina, 2 bebei in burtica, insa am avut si cateva probleme ....... oricum,nu am voie sa am activitate sexuala, nu am voie sa ma dau jos din pat, fac tratament cu utrogestan, no-spa deoarece am hematom .....insa alta e intrebarea mea ...... inca de la inceputul sarcinii am avut vise erotice care se sfarsesc cu orgasm ...dar parca ar fi contractii..a mai avut cineva asa ceva? ...... aveti idee daca poate reprezenta un pericol pentru sarcina?....am intrebat doctorita insa ea mi-a spus ca nu a mai auzit de asa ceva.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Buna la toate fetele...eu sunt noua pe aici si am in jur de 6 saptamani de sarcina..e prima si suntem foarte emotionati...iar eu foarte derutata...am greturi...mi-e rau..iar de pofte nu mai zic..cel mic viseaza numai muraturi si fructe :)) iar de grasimi nici nu vrea sa auda...cand ii este rau..daca il aude pe taticul lui se linisteste imediat :D..sunt abia la inceput cu totul..e o noua senzatie pentru mine..dar cu ajutorul jumatatii mele si al acestui site..sper sa fie mai ok ...va pup pe toate si sarcina usoara la fiecare in parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

buna! am 31 de saptamani si vreau sa intreb alte gravidute dak au gasit un remediu pt jegaraie saua arsuri la stomac, banuiesc ca sunt cam acelasi lucru. aseara m-am culcat in fund, rezemata de perne, din cauza jegaraiei pe care o aveam la stomac. a fost crunt. aveam inpresia ca bebele meu se ridica exact in stomacul meu care stomac impinge mancarea inapoi....... miam intreabt giencologul si mia zis ca pot lua dicarbocalm. voi ati luat ceva?


da am luat dicarbocalm, maaalox, rennie. poti lua linistita. amelioreaza pe moment arsurile.

36 +

Mergi la inceput