Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nilufera spune:

Eu in primele 3 luni am fost zombi: greturi-fara varsaturi, poate sa imi fie oricat de rau, nu pot vomita-somn nonstop,ameteala etc...greturile le-am combatut cat de cat cu grisine, mestecam automat inainte sa ma ridic din pat si ma simteam mai bine toata ziua.
Acum nu prea pot dormi, se joaca bebe toata noaptea in burta, iar spatele meu e in durere mai ales cand schimb pozitiile de stat sau dormit. aaa..si arsurile...m-am obisnuit asa de mult cu ele incat nici nu le mai bag in seama desi simt k imi explodeaza gatul si stomacul...iar constipatia..ehee..din luna a -4a deja a devenit o stare de..spirit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Divaaa spune:

Buna fetelor,

Ieri mi-am facut cont pe forum, sperand sa gasesc un suport linistitor in opiniile voastre. Noi suntem in 5 saptamani si ma aflu la prima sarcina.

Ce pot spune este ca ma simt teribil, am niste stari de zici ca sunt drogata : imi vine sa vars tot timpul, nu pot dormi, ametesc f rau, imaginea imi joaca feste, n-am chef de nimic, imi vine sa plang ...si plang ...apoi imi revin, incerc sa ma inveselesc....iar mi se face rau...si uite asa, bla bla toata ziulica, de vreo saptamana si ceva.

Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi...ceva, caci altfel o ia razna.

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janine78cl spune:

Buna fetelor,
am aflat ca sunt insarcinata de curand desi aveam o banuiala, medicul de fam zice ca sunt in luna a-II-a, dar astept rezultatele analizelor si cu ele sa merg la un medic ginecolog....caut cu disperare pe forum simptome ale sarcinii, desi stiu ca difera de la femeie la femeie.In schimb nu scap de dureri plus cate un carcel care ma jeneaza cateodata dimineata...vreau sa citesc cat mai multe despre sarcina simptomele care apar in timpul ei...Durerile nu sunt ca cele din fiecare luna ci ma doare pe sub burta,desi pe sot il cam resping tocmai de frica acestor dureri....nu prea am probleme cu greturile deocamdata, sunt minuscule, numai daca manac ceva si nu-mi prieste (cel putin asta am observat eu), am stari de ameteala cateodata, manac cu o pofta nebuna orice...si-mi satisfac si cea mai muca pofta dar putin ca si asa sunt o durdulutza....astept impreasiile voastre...adresa mea de mess este uk....
va pup mamicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Janine si divaaa

felicitari pentru bbi.

cititi si ce au scis pe forum colegele de odisee (burtici fericite de septembrie-octombrie2009), din ce spuneti voi data nasterii ar fi in octombrie.

va astept acolo,
anomis

7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_alina spune:

buna fetelor.sunt gravida in 14 saptamani si nu mai pot de stomac .Ma umflu chiar daca nu mananc nimic si in capul piptului simt ca am un pietroi.Seara nu mananc aproape niciodata si tot am aceste probleme.Nu stiu ce sa mai fac.E posibil sa ma simt asa toata sarcina?Si alceva ce parere aveti ecografiile dese fac rau copilului pt.ca doctorul meu cred ca are nevoie de bani si ma cheama la 3 saptamani la ecografie.Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurino spune:

sunt in 4 saptamani. azi am aflat sigur, dar am simtit deja de o saptamana ca e ceva ciudat cu mine si trebuia sa imi vina ciclul lunea trecuta. a venit sambata, cu 3 zile mai devreme si m-a tinut 5 minute. si era negru si vascos... apoi ameteli, greata, dar nu imi vine sa vomit. si am picioarele reci de o saptamana. e si asta simptom?
toata lumea mi-a zis ca sunt nebuna sa cred ca sunt gravida, am facut testul si duminica si marti si a iesit negativ. si azi tot negativ, abia la sange si-au dat seama. cica e usor anormal sa imi dau asa repede seama...dar na...s-a intamplat :) si ma bucur pt ca am mai mult timp sa beneficiez de BB :)

dar...ma simt asa de aiurea.... uf.... ametelile ma omoara, si picioarele astea reci, si imi vine sa plang intr-una... si deodorantul glade de camera ...l-am oprit ca brusc miroase naspa.
sunt normale aceste simptome? sunt la prima sarcina si habar nu am ce si cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique29 spune:

Buna,

sunt insarcinata in 36 saptamani,nu mai am mult,nu?Am trecut si eu prin cateva incepand cu greturi cat tinea ziua de mult,oboseala ce nu o puteam linistii nicicand,sanii durerosi,carceii din timpul noptii,iar acum am ajuns la ceva cu ce nu prea m-as lauda...ragai ca o scrofita,cat e ziua de lunga si pe unde ma apuca,cica e normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EmaDanciu spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_alina

buna fetelor.sunt gravida in 14 saptamani si nu mai pot de stomac .Ma umflu chiar daca nu mananc nimic si in capul piptului simt ca am un pietroi.Seara nu mananc aproape niciodata si tot am aceste probleme.Nu stiu ce sa mai fac.E posibil sa ma simt asa toata sarcina?Si alceva ce parere aveti ecografiile dese fac rau copilului pt.ca doctorul meu cred ca are nevoie de bani si ma cheama la 3 saptamani la ecografie.Va multumesc

dusa

Salut, eu sunt insarcinata in 8 saptamani si urmeaza sa fac prima ecografie in saptamana a 13-a. Doctorul mi-a spus ca maximum 3 ecografii/sarcina sunt de ajuns si recomandate. De la 3 in sus - doar in caz de necesitate (probleme cu sarcina, cu bebe...). Deci ar veni cam o ecografie/trimestru. Nu am de ce sa n-o cred deoarece am verificat si pe anumite site-uri de specialitate si se pune acelasi lucru. Deci, daca dupa prima ecografie totul e in ordine, poate ai putea sa astepti putin pana s-o faci pe a doua... Dar hotararea iti apartine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_alina spune:

multumesc de sfat EmaDanciu, cam asa auzisem si eu dar nu eram sigura.Problema mea poate este ca eu am facut inseminare dar am fost tinuta sub observatie( sa zicem asa)cam 3 luni cat se zice ca e un pic periculos dar acum m-a asigurat ca e totul foarte,foarte bine deci nu ar mai trebui sa ma duc asa des.Luni am programare ca sa vedem sexul .De abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Buna ...va povestesc si experienta mea...
Sunt insarcinata in 15 saptamani...
-totul a inceput prin a fi mult mai sensibila,ma enervez repede si ori tip ori plang..
-mancarurile care odata imi placeau numi mai imi plac...greturi / vomitat
-oboseala /dureri de burta si de spate
-mai nou dureri de cap ,ameteli
-miros f sensibil ,mananc acum ceva si dupa ceam mancat nu mai suport sa simt mirosul ,tre neaparat sa duc de langa mine ceam mancat
-mers zi si noapte f des la toaleta
-constipatie
--cred ca am zis maj starilor mele ,deci nu e usor dar sper sa fie mai putine cand misca bb.

15+

Mergi la inceput