Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella_t spune:

salut tuturor
dupa luni de asteptari dupa o sarcina extrauterina ...au aparut 2 liniute si odata cu ele au aparut si durerile de burtica, ametelile, dusul la baie exasperant de des, gingiile dureroase, durerile de sani, crampele musculare la nivelul gambelor .....dar nici amplificate toate acestea de 1000 de ori tot nu ar umbri imensa fericire de a avea un copil. Va doresc tuturor o sarcina cat mai usoara...si pupici pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bordeancavio spune:

buna fetelor,

eu sunt in a 10-a saptamana acum de sarcina, si pot sa zic ca m-am mai obisnuit cu simtomele.
semne am avut din saptamana a 5-a cand am si aflat ca sunt insarcinata. au fost destul de rau, mai ales greturi si arsuri ingrozitoare. de vomitat nu a fost cazul desi de vreo 2 ori am fugit la baie. alte simtome am avut dureri de sani, care erau tari si umflati si ma dureau mai ales sfarcurile, cateva dureri de cap foarte rele, oboseala cronica, lipsa de energie si lipsa de chef de orice. stateam mult in pat la televizor sau dormeam.
ce pot sa zic insa ca cam de o saptamana am inceput sa ma simt mai bine, s-au mai atenuat simptomele si parca mai am ceva energie.
sa vedem in continuare.
va pup pe toate si sarcina cat mai usoara!!!
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabadici spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

buna gravidutelor!
nu am mai scris nimic de ceva timp.
am si eu o nelamurire, nu mai tin minte de la prima sarcina. mi-au aparut deja arsurile pe gat. seara ma linistesc tare greu. nu e prea devreme sa imi apara arsurile? am 4 luni jumate.


Cam de acum incep arsurile (asa au inceut la mine) , uterul creste si apasa pe stomac eliminand sucul gastric.Eu trebuia sa ma ridic in fund nopatea ca altfel ma incecam, inceraca sa bei un pahar cu lapte si evita sa papi mult seara. Sarcina usoara


38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_stan spune:

Buna! Sunt insarcinata in 23 saptamani si pot spune ca am avut o sarcina usoara pana acum,greturi usoare in primele 3 luni dar fara vomitat, in schimb ma trezeam noaptea sa mananc, mancam cam din 3 in 3 ore fapt pentru care m-am si ingrasat in acea perioada, am luat cam 10 kg pana acum, de la 70 la 80.Desi mai am pana nasc mi-e teribil de frica de momentul acela. Eu as vrea sa nasc prin cezariana, de frica bineanteles!Si epidurala ar fi o solutie dar.....ceva fara durere deloc se poate!
Sarcina usoara!

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicutza81 spune:

Buna fetelor, se pare ca sunt si eu viitoare mamica, dar avem abia 7 saptamani. Va scriu aici, pentru ca nu prea am cu cine discuta pe tema asta, mai ales ca am hotarat cu sotul meu sa nu anuntam inca pe nimeni, penru ca ni s-a parut ca ar fi prea devreme.
Problema este ca am facut o prostie mai mare ca noi...am fost plecata din tara pentru 2 saptamani, iar aseara, dupa ce m-am intors, dupa un drum foarte obositor si zdruncinat de vreo 12 ore, ne-a cam luat valul...ca nu am mai stat atat de mult departe unul de celalat niciodata.
Deci, revenind la problema: in timpul... ostilitatilor ... m-am trezit cu o sangerare destul de puternica, de culoare rosie.
Ne-am speriat foarte tare si m-am pus instantaneu pe bocit, pentru ca eram sigura ca am pierdut sarcina... Dupa ceva timp, sotul meu a reusit sa ma linisteasca, si am adormit asteptand sa vad ce urmeaza.
Dimineata am observat ca nu mai sangerasem deloc, insa acum, dupa-amiaza am mai observat ceva pete rosii cand m-am dus la toaleta...si in plus, am in continuare (ca si inainte de incident) dureri surde de abdomen.
Sincer, nu stiu ce sa fac sau cum sa reactionez. Ca sa ma duc la medic nu prea am cum, ca inca nu ne-am stabilit la unul anume, iar acum e week-end si trebuie sa astept pana luni...
Imi pare rau daca am scris la topicul nepotrivit, dar simteam nevoia sa vorbesc totusi cu cineva despre asta.
In asteptarea unui raspuns, va doresc o sarcina cat mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

draga bunicutza asta se numeste iminenta de avort. nici o sangerare nu e a buna. parerea mea e ca ar trebui sa te duci la maternitate la urgenta e vreun medic de garda, te pune pe perfuzii cu gynypral si de acolo vede el ce se mai poate face. dak stai asa sa nu iti para rau mai tarziu. nu sta asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellaecko spune:

Citat:
citat din mesajul lui bunicutza81

Buna fetelor, se pare ca sunt si eu viitoare mamica, dar avem abia 7 saptamani. Va scriu aici, pentru ca nu prea am cu cine discuta pe tema asta, mai ales ca am hotarat cu sotul meu sa nu anuntam inca pe nimeni, penru ca ni s-a parut ca ar fi prea devreme.
Problema este ca am facut o prostie mai mare ca noi...am fost plecata din tara pentru 2 saptamani, iar aseara, dupa ce m-am intors, dupa un drum foarte obositor si zdruncinat de vreo 12 ore, ne-a cam luat valul...ca nu am mai stat atat de mult departe unul de celalat niciodata.
Deci, revenind la problema: in timpul... ostilitatilor ... m-am trezit cu o sangerare destul de puternica, de culoare rosie.
Ne-am speriat foarte tare si m-am pus instantaneu pe bocit, pentru ca eram sigura ca am pierdut sarcina... Dupa ceva timp, sotul meu a reusit sa ma linisteasca, si am adormit asteptand sa vad ce urmeaza.
Dimineata am observat ca nu mai sangerasem deloc, insa acum, dupa-amiaza am mai observat ceva pete rosii cand m-am dus la toaleta...si in plus, am in continuare (ca si inainte de incident) dureri surde de abdomen.
Sincer, nu stiu ce sa fac sau cum sa reactionez. Ca sa ma duc la medic nu prea am cum, ca inca nu ne-am stabilit la unul anume, iar acum e week-end si trebuie sa astept pana luni...
Imi pare rau daca am scris la topicul nepotrivit, dar simteam nevoia sa vorbesc totusi cu cineva despre asta.
In asteptarea unui raspuns, va doresc o sarcina cat mai usoara!



Ce medic trebuie sa ai????Dute la urgenta si desi e duminica trebuie sa fie si particular cu program de dimineata..nu vreau sa te sperii insa sangele chiar nu are ce cauta in timpul sarcinii si nu poate fi nimik bun asa ca daca pana acum nu ai plecat pleaca acum ..acolo o sa te primeasca cineva.Ai grija de tine si de bebe ,tot binele ti-l doresc sa ne tii la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeanuny spune:

salutare ! Sunt noua pe forum si as vrea sa ma lamureasca cineva despre o scurgere maronie pe care o am de 3 zile. testul m-a anuntat ca sunt insarcinata de 5 zile. Am fost la echo si nu s-a vazut nimic. Medicul meu ginecolog mi-a recomandat DUPHASTON , magneziu si no spa, spunandu-mi ca sarcina e poate prea mica sa se vada. de la ce o fi acea scurgere? voi ati avut asa ceva??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa13 spune:

Buna seara burtici,
Vin si eu cu o adaugare a simptomelor jenante din timpul sarcinii, mai exact, cand se misca bb-le si apasa pe vezica urinara ma taie o senzatie "foarte placuta"- trebuie sa merg neaparat la toaleta desi pana in momentul respectiv nu aveam nevoie. Asta acum la 28 saptamani, dar mai incolo nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie.
A si am inceput sa respir mai greu, daca urc prea multe scari chiar gafai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana2011 spune:

Buna
Si pe mine ma doare un pic burtica.... defapt e ca o intepatura.. am 6 sapt :D

Mergi la inceput