Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

tot eu sunt. mai am o problema cu ametelile cum stati? eu am ameteli de 2 ori pe zi. imi revin in 10,15 min. efectiv sunt de pe alta planeta in acel moment. am inteles ca este ceva normal in sarcina, datorita aportului mai mare de sange care se duce la fat si mai putin la creierul meu.
apropo care mai are DPN la sfarsitul lunii ianuarie-inceputul februarie?
pupici pe burtici


Am aceeasi DPN ca si tine. Din fericire eu nu am ameteli dar m-am confruntat cu greturile. Din fericire sunt pe sfarsite si astept de la o zi la alta sa simt bebele cum misca. Tu cum esti? L-ai simtit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_rosa

Salutare tuturor, sunt si eu o viitoare, deocamdata ma chinui cu starile de greata si voma matinala (care nu mai e asa de severa), insa am o intrebare la voi : in primul trimestru v-ati facut testul ptr toxoplasmoza? mi-e cam teama ca am o catelusa si sa nu ma fi afectat in vreun fel...

Catalina 8+


Testul e bine sa il faci, de obicei, inainte. Din cate am auzit toxoplasmoza se face de la pisica nu de la caine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

pentru gratiana 77. cred ca ieri a miscat bebele meu. am 17 sapt si cand am fost marti la medic mia spus ca in maxim 10 zile ar trebui sa simt miscarile lui bebe. ieri radeam mai tare si am simtit o zvacnitura in partea stanga. cred ca am ras prea tare si l-am deranjat de la locul lui. si pe seara am simtit tot asa in partea stanga. sunt foarte fericta!. apropo tu tiai facut programare pentru 4d? eu miam facut pe 6 oct la buc, atunci as avea 22 sapt-23..eu am dpn la sf lui ianuarie dar am deja o cezariana si probabil o sa mio faca si pe doua mai devreme adica pe la jumatatea lui ianuarie cred. la 38 de sapt se face cezariana. vom vedea. ametelile miau trecut si mie, de greturi nu mai stiu, ma trezesc dimineata cu o foame .... ma mai doare capul din cand in cand dar iau un nospa si un parcatemol(cam la 3,4 zile paracetamolul ca acela e permis in sarcina) si odihna.
mihaela 17+ mami de andrei_gabriel(02.05.2005)
ps baietelul meu nici nu vrea sa auda de cocuta daca e baiat. striga sus si tare ca el vrea fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Draga Myky, eu inca nu am simtit nicio miscare dar astept cu nerabdare sa se intample lucrul asta. Luni merg la medic pt a afla daca e fetita sau baiat si atunci ma programez si pentru 4D. Nu am emotii pentru ca nu imi doresc ceva anume, singurul lucru care conteaza este sa fie sanatos.
Foame de lup am si eu cand ma trezesc si am scapat de greturi in proportie de 99,9%. Medicamente nu iau deocamdata pentru ca, multumesc lui D-zeu, nu ma doare si nu ma deranjeaza nimic.
Astept vesti! Te pupicesc.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_m spune:

buna fetelor. sunt in saptamana 17 de sarcina si am trecut prin multe sa ajung aici. Alte 2 sarcini pierdute in sapt 5-6 si internari in spital, chiar si cu sarcina aceasta am fost in spital cu mici sangerari dar acum e bine si incep sa ma simt din ce in ce mai bine In ceea ce priveste durerile de burta pe care le-am avut in primele sapt., am reusit sa scap de ele cu ceai-este un ceai din plante " cretisoara"- gasiti la mag. cu prod. din plante. este super si foarte recomandat gravidelor si celor care alapteaza; mai este bun chiar in primele sapt pentru fixarea sarcinii care poate fi o problema la inceput.
pupici si mi-a parut bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

joi pe la pranz am mancat niste salata de varza. dupa masa a inceput sa ma doara stomacul si burta si mijlocul. toata noaptea m-am zvarcolit de burta. ieri dupa masa am fost la ecograf ca miera teama ca nu cumva sa fi patit bebele ceva de la agitatia mea. bebele este foarte vioi, mi-a masurat capul si femurul si masuratorile dct corespund cu nr de sapt pe care il am. mia zis ca e bibe este dezvoltat cum trebuie ptr varsta lui. si a vazut ca este baiat!!!
dap. acum nu stiu poate e ink devreme dar avem timp sal convingem pe celalalt baietel ca va avea un fratior nu o surioara. mia mai zis dct ca pe linga fiinta care o am in burtica mai am si " o copae de mate". am inteles ca varza, fasole nu am voie sa manac ca fermenteaza. acum am invatat la cat de rau mia fost.
mai vb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miha_m

buna fetelor. sunt in saptamana 17 de sarcina si am trecut prin multe sa ajung aici. Alte 2 sarcini pierdute in sapt 5-6 si internari in spital, chiar si cu sarcina aceasta am fost in spital cu mici sangerari dar acum e bine si incep sa ma simt din ce in ce mai bine In ceea ce priveste durerile de burta pe care le-am avut in primele sapt., am reusit sa scap de ele cu ceai-este un ceai din plante " cretisoara"- gasiti la mag. cu prod. din plante. este super si foarte recomandat gravidelor si celor care alapteaza; mai este bun chiar in primele sapt pentru fixarea sarcinii care poate fi o problema la inceput.
pupici si mi-a parut bine.



Sper sa fii bine de acum in colo si sa nu mai ai niciun fel de probleme.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_m spune:

multumesc Gratiana,cu voia lui Dumnezeu va fi bine. Azi am simtit si cum sa miscat; e vioi nu gluma.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinabadici spune:

buna fetelor
Am 34de saptamni si pot zice ca am trecut prin tot ce inseamna "simptome jenante ale sarcinii":-
-am vomitat in fiecare zi tot ce mancam timp de 8saptamni, de atunci am ramas cu arsuri gastrice :(
-am suportat o durere groaznica de masea de minte pe la sapt 15(nu s-a bagat nici un medic stomatolog deoarece eram gravida)
-acum am ameteli , simt ca imi fuge pamantul de sub picioare, ma doaare spatele ingrozitor , adorm foarte greu deoarece nu pot sa respir(desi dorm cu 2perne sub cap din cauza arsurilor)
-mi s-au umflat picioarele (glezna) si noaptea ma dor inchieturile la maini si imi amortesc(mai pun cate o fasa elastica dar degeaba)
-aaaa ca sa nu mai zic ca am o sensibilitate la sani , nu pot sa ating cu nimk ca ma ustura si inebunesc daca sotul pune mana
-pe lanaga toate astea bb-ul meu imi mai da si cate un ghiont in ficat de ma pune jos .
Acum intrebarea mea este : Ce mai urmeaza??? Este cineva "mai mare decat mine" si sufera de ceva in plus???
Asi vrea sa stiu la ce sa ma mai astept desi nu prea mai conteaza
Importnat bebe sa fie bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

ptr alinabadici.
ce pot eu sa-ti spun de la prima mea sarcina e ca mai ai ink 4,5 sapt de dus asa. nu ai ce face. eu in din luna a 8-a, pe langa arsurile la stomac seara mai ales(baietelul meu a avut parul foarte mare) dimineata ma trezezam de la ora 6 cand pleca sotul meu la servici pt ca miera frica sa ma trezezc singura, deoarece ma trezeam amortita de la mijloc in jos, efectiv vreo 5 min nu ma puteam misca. ziceai ca sunt invalida. nu simteam picioarele. prima data cand mam trezit singura am intrat in panica cand am vazut ca nu ma puteam misca, nu ma puteam ridica in fund. groaznic!. mam speriat foarte tare si dupa tiam zis ma trezeam de la 6 o dat cu sotul meu. plus ca noaptea mi se puneau niste carcei la picioare de incepeam sa plang...plus ca mise sarcina imi apasa pe nu stiu ce nerv de ma durea piciorul stang, aproape il taram sa merg....
si cu toate astea acu il fac pe al doilea....ai sa uiti toate astea cand ai sa-l tii in brate.... sentimentul de a fi mama nu se compara cu nimic in lume.
gentiana ce mai fc? sper ca bebele tau e ok. nu a miscat ink?
pupici

Mergi la inceput