Simptome jenante ale sarcinii

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiee21 spune:

[]buna, sunt si eu o viitoare mamica, insarcinata in 8 saptamani, sarcina a fost confirmata la ecograf insa nu am nici un fel de simptome.... nu ma dor sanii, poate doar un pic de greata, si oboseala multa... in rest nimic... voi ce spuneti ar trebui sa ma sperii?[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moanecorina spune:

eu sunt mica in saptamani si pana acum am avut senzatia de acrusi imi vine sa mananc intr-una..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisica_alba spune:

am sters mesajul. eram ingrijorata dar nu mai e cazul sa fiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisica_alba spune:

eu am aflat acum 2 saptamini ca sunt gravida. banuiam ca as putea fi dar atunci mi s-a confirmat. acum astept rezultatul analizelor, si intre timp ma bucur ca n-am prea multe probleme cu greturi si alte treburi specifice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artis spune:

buna ziua, sper sa ma lamureasca si pe mine cineva, sunt insarcinata in 35 sapt, si de ceva vreme mi se intareste toata burta.Am inteles ca e vb de contractiile false braxton-hicks, nunmai ca la mine au devenit f dese indiferent de pozitia in care stau, si f regulate.mentionez ca medicul ginec mi-a prescris Gynipral, la 8 ore, apoi la 6 ore plus nospa de 3 ori pe zi.Cu toate astea am aceeasi problema, o burta fff tare cu mici perioade in carer se relaxeaza.A mai trecut cineva prin asa ceva?aceste contractii pot provoca suferinta fetala?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ady@p spune:

artis vad ca esti din galati si eu sunt din galati.
eu sunt in 19 saptamani si merg la dr. pop ioana.
tu la cine mergi?

imi pare rau prin ceea ce treci, iti doresc sanatate si nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Buna... ma alatur si eu voua gravidutelor..
Acum vreo luna am inceput sa am probleme de sanatate.. sau cel putin asa credeam: sani mariti si curerosi, greata, gust amar, foame continua si arsuri de stomac, oboseala cronica, dureri usoare de cap, constipatie, usoara stare de ameteala. Toate simtomele le puneam pe seama caldurii si ma gandeam ca am ceva probleme cu stomacul.. asta pana au inceput sa apara simtome care ma pregateau de venirea CM, dar CM nu veanea. Am tot zis ca poate pur si simplu intarzie mai ales ca nu il aveam regulat si l-am asteptat pana ieri cand mi-am dat seama ca l-am asteptat toata luna degeaba asa ca am facut un test de sarcina. Pe test scria ca rezultatul apare dupa 5 minute dar la mine pe masura ce urca urina pe bat apareau si liniutele clare si rosii. Apoi am intrat pe topicul asta un am descoperit ca simtomele mele de "probleme de sanatate" le au si alte gravidute si mi-am dat seama ca nu mai tre sa caut scuze pt ele si nici nu mai trebuie sa ma duc la doctor sa vad ce nu e in regula cu mine. Acum trebuie sa am si confirmarea doctorei si sa vad cate saptamani are bebe.
Sarcina usoara doresc tuturor gravidutelor si bebe sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

buna tuturor gravidutelor! sunt destul de noua pe forum si vad ca citind acest subiect am gasit neplaceri comune la toate gravidutele. eu am avut greturi pana in sapt 10, acum am 14 sapt si am o pofta de mancare, mananc orice, nu imi mai miroase mancarea a nu stiu ce si nu stiu cum sa fac ca nu as vrea sa ma ingras prea tare. o problema neplacuta care o am acum ar fi balonarea+constipatia. gazele de la stomac nu le pot da afara ragaind si atunci ramane cealalta cale.... cand sunt acasa e ok dar in public......rade sotul meu de mine si baietelul (are 4 ani si 4 luni) imi spune mereu mami spune scuze.in privinta constipatiei o rezolv cu o lingura de miere de albine pe stomacul gol dim. vreau sa va spun ca la prima sarcina am fost cea mai fericita gravidutza din lume. nu am avut absolut nimic. doar stres la munca ca aveam un sef mai tampit, dar in privinta sarcinii nu am avut nimic. nici macar migrene. eu sunt o migrenoasa de 16 ani. acum la a doua sarcina nu mai este asa. am avut migrene la 1 sapt jumate, doua.... nasol... mai incerc cu un paracetamol, metoclopramid... dar cand nu vrea sa treaca.... o zi sau doua leguma la pat, vomitat din ora in ora, nu mananc nu beau nimic.... crunt.
pe la 11 sapt am avut nunta fratelui meu si in dimineata aia mam trezit cu o migrena crunta. am luat un sumatriptan desi numai eu stiu ce in sufletul meu, dar nu puteam lipsi de la nunta. abia astept sa fac triplu test si 3d sa stiu ca bebe e ok.... in concluzie asta e o sarcina mai nasoala. clar.... multam de ascultarea.
sarcina usoara la toate gravidutele si ce e mai important un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

tot eu sunt. mai am o problema cu ametelile cum stati? eu am ameteli de 2 ori pe zi. imi revin in 10,15 min. efectiv sunt de pe alta planeta in acel moment. am inteles ca este ceva normal in sarcina, datorita aportului mai mare de sange care se duce la fat si mai putin la creierul meu.
apropo care mai are DPN la sfarsitul lunii ianuarie-inceputul februarie?
pupici pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artis spune:

ady@p Posted - 21/07/2009 : 15:42:34 artis vad ca esti din galati si eu sunt din galati.
eu sunt in 19 saptamani si merg la dr. pop ioana.
tu la cine mergi?

imi pare rau prin ceea ce treci, iti doresc sanatate si nastere usoara.

....la dr ciobotaru, multumesc de mesaj

Mergi la inceput