Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Alexa, Sper ca bebele asta sa iti aduca atatea bucurii incat sa compenseze cumva toata durerea prin care ai trecut.



Monik 20+

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Gina2008 doctorul meu mi-a spus referitor la streptococul B ca e important sa-l tratam doar dupa saptamina 28. Pina atunci nu afecteaza cu nimic nici pe bebe nici pe mama, dar dupa saptamina 28 poate duce la nastere prematura prin ruperea membranei. Se trateaza din cite am inteles eu cu antibiotic, dar asta numai la recomandarea medicului. Stai linistita, nu e nimic grav.


Alexa101 bine ai venit si numai bine de acum inainte!


m14+ & m - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetelor!

Alexa, bine ai venit! Povestea ta e cutremuratoare, dar cu siguranta Dumnezeu te va rasplati si te va ajuta sa duci cu bine sarcina pana la capat si sa ai un bebe minunat si sanatos.

Astazi stand la birou, usor mai lasata in scaun ca deobicei, parca parca simt si eu un usor falfait prin burtica. Poate printesa mea s-a hotarat sa o lase pe mami sa fie partasa la joaca ei.
Azi am schimbat si noi semnatura, ce mai trece timpul

Pupici pe burici

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Buna!

Nu am mai scris ca a fost (si mai este, dar spre bine) fetita mea bolnavioara, si am luat si eu viroza de la ea. Acum sunt in concediu medical, am luat oscilo dar nu a trecut, iau 2 paracetamoale pe zi si mi-e f frica sa nu imi afecteze bebelusul (la prima sarcina nu am fost deloc racita, dar nu am avut o moata mica langa mine). Eu tare cred ca ni se trage de la vizita la doctor - cand Manu era doar un pic racita - si am stat langa niste copii de gradinita. Nu m-a dus capul sa chem doctorul acasa.

Alexa, bine ai venit M-a cutremurat povestea ta! pentru tine si toti ai tai!
Multa sanatate si multa fericire si veselie inainte


Lysebeth, si eu am primit foaia de analize de la medsana, dar tot doctorul de la medsana mi-a zis ca 2,3 e mult (iar nu inteleg de ce la fetita aceeasi valoare, acelasi medic - era putin)
Pe 4 fac triplu test sau dry test... Desi nu ma prea trage inima.
Si tot atunci aflu daca Manuca va avea o fratioara sau un surior ;)

Anca 15+ & Manu 02.06.2007



Poze1 Poze2
www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

MADYN, multumesc pentru raspuns. Ideea e l-am avut si inainte de a ramane insarcinata. Am facut 4 tratamente cu antibiotic in decurs de 5 luni pentru a scapa de el. De fiecare data m-am dus la Medsana si imi tot iesea pozitiv. Penultima oara, de nervi ca doctorita nu imi dadea voie sa raman insarcinata din cauza asta, nu m-am mai testat la Medsana ci la renumitul Adrian Streinu Cercel. Care mi-a spus ca nu am niciun streptococ.
In fine, acum, la saptamana 18, mi-a iesit iar. Dna doctor mi-a spus ca e absolut necesar sa il tratam acum si sa retestam periodic pana la nastere pentru ca rupe membrana (apa) si atunci se produce - DOAMNE FERESTE - avort spontan. Si e absolut enervant acest streptococ. Nu scap de el si sunt la al 5-lea fel de antibiotic. Acum m-am dus la Synevo sa ma testez, inainte de a incepe tratamentul cu antibiotic. Poate ca iar au gresit cei de la Medsana.
Am zis ca dupa ce nasc, ma duc la Cantacuzino sa ma vaccinez contra streptococilor... Ca nu mai pot!

Gina 20+ mama de Calin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

iza, nu mi-a dat nimic ptr ca a spus ca sunt normale aceste contractii nedureroase care cica ne pregatesc de travaliu. doar daca devin dureroase sau uterul ramane contractat si nu se mai relaxeaza mi-a zis sa iau no spa si sa sun sau sa merg direct la cabinet sau spital...

pisik, asadar si bebelina ta a inceput sa dea semne!bravo! si mie mi-a zis dr ca s-ar putea ca acele contractii de aseara sa fi fost insotite si de primele miscari fetale. acum cica e cel mai probabil sa il simt. deabia astept!

silvi 18 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Bun gasit gravidute dragi

Am schimbat si noi semnaturica papam miere cu lamaie sa nu se ia vreo raceala de noi ca am cam inceput sa stranut.

Lysbeth treaba cu greata la mine azi e in floare ,de dimineata mi-a fost si inca imi este...trece cand pap lamaie dar revine la scurt timp.

Pup

Alina 15+
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Fetele eu m-am gandit si m-am hotarat sa nu mai fac triplu test.
Nu am facut nici dublu test dar am sub 30 ani si nu avem cazuri in familie cu pb. In plus eu cred ca daca ceva nu va iesi ok la test o sa ma stresez toata sarcina si oricum la bb nu renunt.

Acum eu zic asa dar sa vedem ce zice si Dr sapt viitoare

Alina 15+
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

salut fetelor
alexa bine ai venit si sa ai o sarcina usoara si bb sanatos, imi pare sincer rau pt ce s-a intamplat cu baietelul tau
poohy- imi pare rau ca esti racita, dar stiu cum e- si eu sunt foarte racita si tot asa am primit de la baietelul meu
si el se simte foarte rau si eu la fel
abia stau in picioare
de aia si scriu f rar, adica abia o data la 2-3 zile
sper sa scap de raceala ca nu mai suport- medicamente am luat doar oscilo, dar nu prea are efect
si problema mea mare e cu nasul infundat
nu pot dormi ,nu pot respira
am mai furat cate un pic din olynth-u lui fiu meu, chiar daca stiu ca nu prea e voie dar pur si simplu nu mai pot
si cu nasomer nu rezolv nimic- nu are nici un efect


17+ si de Daniel(05.03.2006)

bb 2

varsta bb2
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PetraTudor spune:

Alexa, am fost si eu impresionata de povestea ta... iti doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput