Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexiuli spune:

Buna fetelor.Luny,multumesc mult pentru pachet,te anunt imediat ce il primesc.Eu am fost plecata la tara de vineri seara pana mai inainte putin,am vazut ca mi-ai lasat si pe mess scris de pachet.Inca o data multumim frumos si eu si bebe ca te-ai gandit la noi:).
Ariel,am vazut ca mi-ai dat add in lista de mess,de acum nu ne ramane decat sa vb:).Cam asta e..in rest ce sa va mai zic..ma simt cam rau,imi simt burtica umflata si uneori este ft ft tare,noaptea nu ma pot odihni pt ca ma doare burta si in plus am un bebe ft activ care mereu se misca:)..Nu am burta ft mare,cu toate ca mai am o luna si putin pana nasc,insa abia astept sa imi vad bebelusul..chiar daca stiu ca va fi greu,mai ales la inceput,e greu fara sprijin,fara bani..si cel mai tare ma doare faptul ca mereu mi-am dorit ca atunci cand voi face un copil sa ii pot oferi tot ce va avea nevoie,si sa nu simta lipsa de nimic..acum ma gandesc ca bebe al meu nu va avea,nu stiu pana cand nici macar un carut in care sa il scot la plimbare,ca sa nu mai vb de faptul ca nu va avea un patut al lui unde sa doarma si probabil ca sunt multe alte lucruri care ii vor lipsi...
Sper insa sa se rezolve cumva situatia..uneori ma bate gandul sa plec sa muncesc in afara...cred ca nimeni nu poate intelege prin ce trec..Am invatat atatia ani,mi-am dorit sa ajung medic,iar acum nici facultatea nu voi putea sa o incep..In iasi nu am unde sa stau,bani nu am,si mai vine si un copilas care va avea nevoie de dragoste si ft multa atentie...
Am invatat pana acum ca nimic din viata nu este intamplator,si ma gandesc si ma lin totodata cu gandul ca,chiar daca acum situatia pare fara iesire Dumnezeu are grija de toti de acolo de sus,si daca El a vrut sa se intample asa stie de ce a facut-o..Numai ca atunci cand esti apasat de probleme ti se pare ca nu mai exista nici o luminita la capatul tunelului,sau cel putin asa e in cazul meu,si ma apuca disperarea..:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiuli spune:

Tocmai am citit pe net ca fiecare nou nascut incepand din 2007 primeste la iesirea din maternitatea un trusou cu haine,lrnjerie si produse pt ingrijire..E adevarat?Daca da,ce trebuie facut pt a intra in posesia lui?Si daca mai puteti sa ma ajutati,as vrea sa stiu mai multe despre alocatia de stat pt nou nascuti,ma gandesc ca nu e ft mare dar cat e macar sa pot cumpara lapte praf si pampers pt bebe..Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariutza_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexiuli

Tocmai am citit pe net ca fiecare nou nascut incepand din 2007 primeste la iesirea din maternitatea un trusou cu haine,lrnjerie si produse pt ingrijire..E adevarat?Daca da,ce trebuie facut pt a intra in posesia lui?Si daca mai puteti sa ma ajutati,as vrea sa stiu mai multe despre alocatia de stat pt nou nascuti,ma gandesc ca nu e ft mare dar cat e macar sa pot cumpara lapte praf si pampers pt bebe..Multumesc mult.



asa se spune, dar benficiezi de 200ron pt ca e prima nastere, de 195 ron trusoul, iar alocatia copilului va fi 200ron pana face 2 ani. daca esti singura atunci poti face acte pt alocatia monoparentala de 54 ron pe luna. lapte praf o rogi pe doctorita de familie sa iti dea reteta si te duci la asistenta sociala ai dreptul la 7 cutii pe luna daca nu ma insel.oricum, iti doresc sa dea dzeu sa ai piept s anu trebuiasca lapte praf. eu am avut piept numai 3 sapt si laptele praf ce ni-l dadeau nu il manca micuta mea, ii cumparam mereu, numai nan ii pria. daca vrei da-mi add pe mess poate mai vb gazutza29 eu sunt din botosani. nastere usoara sa ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ti se dau 5 cutii de vitalact, a cate 400 gr fiecare. trebuie reteta de la dr. e bine sa-l iei, chiar daca nu i-l vei da copilului cand e mititel. eu ii fac lui teo, la fel cum i-am facut si alexutzei, branzica calcica din el. o tolereaza f bine si o combin cu piureurile.
despre restul, afli multe detalii la topicurile deschise la legislative, adica aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=4

la iesirea din maternitate am primit o punguta cu cateva medicamnte si creme.
trusoul bebelusului, de care zici tu este sub forma de bani.

zi-mi te rog, tu esti in iasi sau in botosani acum?



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiuli spune:

Multumesc de informatii:)..Ariel,acum sunt in bt,in iasi nu am primit camera la camin,iar in gazda...doamnele care primesc in gazda vor doar "fete cuminti",iti dai seama ca nimeni nu intelege situatia..au impresia ca daca sunt insarcinata atat de devreme inseamna ca sunt usuratica..Iar bani de chirie nu am,chiriile sunt exagerate,nici daca as lucra ceea ce e imposibil,pt ca nu as avea timp sa raman cu copilul ca sa nu mai vorbim de mersul la facultate,nu as avea cum sa platesc chirie,cheltuieli si tot ce mai trebuie...:((
Cam asta e situatia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

alea numai doamne nu sunt!!! nu te mai amari din cauza unor acrituri!
cat despre facultate...poate ca e mai bine la anul. acum te asteapta o perioada dificila. tu ai dat admiterea? nu poti ingheta anul?
intrebam, pt ca e posibil ca al meu sa ajunga la is la sf sapt asteia sau viitoare...
oricum, daca ajunge, ii lasa pachetul fratelui lui, care cand va ajunge la bt va lua legatura cu tine...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiuli spune:

Ce pot sa zic..lumea in ziua de azi e rea,si judeca fara sa cunoasca situatia.Am dat admitere si nu pot ingheta anul de la inceput..mai rau e ca speram sa pot merge doar la lucrarile practice si in sesiune,si sa iau cursurile de la colegi,numai ca am amestecate lucrarile practice cu, cursurile in fiecare zi aproape si nu am cum sa ajung..imi pare rau,pt ca mi-am dorit mult sa intru la medicina,si chiar am invatat pentru asta,dar daca nu se poate asta este..cine stie ce va fi in viitor.
Poate mai vb pe mess,numai ca eu de fiecare data cand am intrat nu erai on:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariutza_mea spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexiuli

Multumesc de informatii:)..Ariel,acum sunt in bt,in iasi nu am primit camera la camin,iar in gazda...doamnele care primesc in gazda vor doar "fete cuminti",iti dai seama ca nimeni nu intelege situatia..au impresia ca daca sunt insarcinata atat de devreme inseamna ca sunt usuratica..Iar bani de chirie nu am,chiriile sunt exagerate,nici daca as lucra ceea ce e imposibil,pt ca nu as avea timp sa raman cu copilul ca sa nu mai vorbim de mersul la facultate,nu as avea cum sa platesc chirie,cheltuieli si tot ce mai trebuie...:((
Cam asta e situatia..



dar in botosani ai unde sa stai? ai unde locui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

alexiuli, daca citesti mesajul asta, pls, da-mi si mie nr tau de mobil. azi a plecat al meu la iasi si a luat si pachetul pt tine. il va lasa la fratele lui care in we asta sau in cel viitor (depinde de raspunsul cuiva) va merge la BT si-l va lasa la socrii mei. ei vor lua legatura cu tine, dar te rog sa-mi dai nr.pup.

ti-am lasat mesajul si pe mess, dar esti off...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

cryys, am facut un pachetel pt prietena ta cu fetita prematura. daca vrei ti-l dau cand poti sa-l iei sau daca vrei mai asteptam, intre timp poate mai strang ceva pt puiutza ta.
ai intrat la mica publicitate, la donatii? am vazut un anunt referitor la un carucior, nu stiu daca e sau nu sport, pt prietena ta...nu stiu daca mai e de actualitate, e cam vechiut, dar cine stie...merita pusa o intrebare.

nu stiu ce tot are mess-ul meu ca mi se blocheaza imediat dupa deschidere ...uneori imi merge, de cele mai multe ori insa se prosteste...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput