Gravidute si Mamici curajoase de Nov-Dec2008 (107)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa.1983 spune:

Ma lasati singura pe forum sa cant " singuuuuuuuuuuur...atat de singuuuuuuuuuuuur......" ????

...Vine unla mami...

...Albume Burtica, Bebe, Diverse!!!...


LAURA 36+ Deniel Alexi
----------------------------------------------------------------------------------------------

AMR 3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Vrabiuta,
42 de sapt a stat Lia in burtik???olalaaaaaaa
Crinuta a stat fix 40 si simteam ca nu mai pot...,acum am aproape 39 si iarasi simt ca nu mai pooot,da' 42...


Mamica stralucitoare
38+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirtha

Nu trebuie sa va lasati dominate nici de frica , nici de durere . E doar o zi atit . Iar dupa te asigur ca durerile sunt o amintire. Creirul refuza as putea spune organic sa iti reaminteasca durerea , ti-o reamntesti fara a avea sentimentul durerii ci doar faptul ca a fost . Trebuie sa subliniez ca se poate .



Vai ce bine ai descris faptul ca dupa ce nasti se strege din memorie travaliul, fantastica substanta aceasta secretata de organism care sterge durerea din memorie. Eu de multe ori am spus ca desi am avut dureri nasolae in travaliu pur si simplu nu le pot reproduce imaginar tot cezariana mi-a pus capac, pentru ca durerile dupa operatie au durat cam o luna (scazand in intensitate) si nu a mai avut oxitocina efect si apai ramai fizic cu o taietura pe burta care o vezi, te jeneaza, nu iti mai simti pielea in jurul operatiei parca nu te lasa sa o uiti.
Daca nu as fi avut termen de comparatie poate ar fi fost mai bine pentru psihicul meu.

Si da psihicul conteaza foarte mult, e foarte usor sa dai intr-o depresie daca nasterea nu a decurs cum sperai.

Oricum Mirtha pana acum nu stiam de procedura aceasta de anesteziere a mamei in travaliu. Calmante poate am avut si eu in perfuzii dar la anestezie nu m-am gandit niciodata.
Nici nu pot defini durata ideala de travaliu. Daca este scurt, contractiile se succed atat de repede ca nu mai ai timp sa respiri si trebuie sa ai un organsim rezistent sa faci fata unui efort mare in timp scurt. Daca tine 12 ore, la mine atat a durat de la ruperea apei pana la cezariana, este extenuant, deja mama nu mai are putere pentru expulzie. La mine dupa 12 ore nu am mai avut nici o contractie, degeaba bagau ei perfuzie ca organismul a obosit/ clacat mai ales ca am avut vreo 3-4 ore cu contractii una dupa alta.
Mersul ajuta, in pat intinsa nu cred ca poate sta cineva.

Cred ca in mare lucrurile au decurs la fel si cu Ana pentru ca sotul meu s-a panicat rau de tot ca nu a plans cand s-a nascut, tot Apgar 7 a luat, ea a inghitit meconiu si de abia dupa ce au curatat-o bine si-a revenit. Poate a fost mai bine ca nu am vazut-o asa.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 33+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

alexa,ai pm..

Cherie 33+ Sasha...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherieactiv spune:

mamiseli...mie daca vrei, imi spui direct, in cateva cuvinte...ce si cum..ca inca nu m-am prins!!!scuze daca am atins o coarda sensibila, daca as fi stiut nu as fi facut-o neam ca doar nu sunt tampita...si cam asta e...dar daca io, in calilate de; viitoare mamica sensibila;, nu am dreptul sa zic nimic rautacios...tu de ce insisti cu jignirile si vb pe ocolite, cu aluzii si chestii de astea?;iar tu;...iar eu ..ce?de maine se stie..ignore...


inca nu m-am lamurit, nu stiu despre ce este vb...

Cherie 33+ Sasha...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Criss, ce bebeluna mare ai la purtator. Uite www.awog.it/bpd.htm" target="_blank">aici si www.ilmiobaby.com/imbol/pages/sezionebaby/tools/pesoFeto.jsp" target="_blank">aici linkurile de care ai nevoie, sunt cele de care spunea si Mamiseli.
Corina, tinem pumnii, ai mai depasit un prag!
Darling, ce bine ca vine mama ta, nici eu nu ma incumet fara ajutor. Ma uimesti cat de mult mergi la servici, aici la 37 de saptamani se intra obligatoriu, nici mai devreme nici mai tarziu.
Mamiseli, chiar am vrut sa zic ca foarte bine ai facut sa chemi fetele la apel.
Cherie, nu mila este sentimentul pe care trebuie sa-l ai fata de persoanele cu dizabilitati, nu e corect. Trebuie sa-i respecti asa cum o faci cu ceilalti si cred ca faci o mare greseala ca nu le iei bani pe consumatie, ma si mir ca ei accepta. Pe mine chiar ieri m-a lovit in burta un carucior la magazin si era condus de un copil cu Down, mama si-a cerut scuze dar i-am spus ca se mai intampla, e ceva normal ca un copil sa nu fie mereu atent. Trebuie sa ne autoeducam putin si sa uitam de folclorul popular cu scuipatul in san si alte babisme.
Acum cu accidentul Anei am vazut si eu cum este cu un carucior cu rotile si am remarcat destule priviri curioase/miloase si atunci fara sa vreau ma gandeam ca e bine ca nu s-a intamplat in Ro ca de la bloc pana la piata probabil se gaseau destui curiosi sa intrebe ce si cum.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 33+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ph spune:

Se pare ca nici voi nu aveti somn.....eu am dormit azi o ora dupa-amiaza si acum nici un semn ca ar veni Mos Ene.
Am descoperit ca e foarte reconfortant sa faci cumparaturi pentru bebe....azi am terminat si eu de cumparat strictul necesar.
Problema mea cea mai mare este ca nu am luat patutul,si nu-mi place nimic din ce am vazut pana acum,iar cele care imi plac pe net dureaza prea mult pana le aduc......trebuia sa fac comanda mai devreme....dar deabia am scapat de gura familiei ca nu e bine sa cumperi inainte de nastere nimic pentru bebe.
Fetelor,m-ati cam speriat cu nasterile naturale,.....stiu ca difera de la persoana la persoana,dar eu sunt micuta de inaltime(1,60) si ingusta in bazin...frica mea cea mai mare este sa nu-i fac rau lui bebe.Am vb zilele trecute cu o mamica(vecina de-a mea)care imi spunea ca ea a regretat ca s-a incapatanat sa nasca normal pentru a chinuit copilul(s-a blocat in oasele bazinului si nu mai putea sa o scoata)....concluzia medicului a fost ca nici nu a vazut copil mai sifonat ca al ei!!
Eu sper sa nu patesc asa si medicul sa faca cum este mai bine pentru copilul meu!
In seara asta bebelusul meu e tare activ......e o misuneala in burtica mea de am senzatia ca vrea sa iasa prin buric...apropo,am schimbat semnatura ,,,,,azi avem 35 sapt.


35+Andrei Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Otilia multumesc.

Mihaela 35+ Miruna Cosmina
Gargarita lui mami
Pozele mele

AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Plec in curand si eu la nani ca la 9 trebuie sa fiu la doctorul de familie .
Mav, ce faci, prajiturele sau ai grija de Sebi bolnavior?
Dandusa, mai poti, mai ai rabdare?
Alexa, mersi de poza, este dulcica foc!
Diana, te-astept sa vii, sa te intorci la odisee, adica sa scrii!
Dea, nebunica mica, da un semn de viata ca nu se mai poate asa!
Si nu in ultimul rand, a vorbit cineva cu Simona, Leeloo?

Gata, a inceput zodia Scorpionului. Intotdeuna mi-a placut cand copii au personalitate si vin ei mai devreme sau mai tarziu in zodia care vor .

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 33+
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Fetelor se pare ca mai vin si zile mai bune...dupa o seara in care nu am dormit decat cateva ore, si acelea intr-un fel deoarece eram disperata ca am ramas fara medic astazi am fost la Medlife si am vb cu o alta Dr de care imi placea mie si dupa indelungi rugaminti m-a luat in evidenta.
Asa ca mi-a recoltat din col o proba, se pare ca Leyre sta bine in pozitie craniana doar ca nu este coborata destul si se pare ca mai trebuie sa fac o ecografie saaptamana viitoare.
O singura problema am...dr zice ca nu stie daca as putea naste normal pt ca sunt prea mica in bazin.......AJUTORRRRRRR...nu vreau sa fac cezariana, oricum nu e inca stabilit si sper sa isi schimbe parerea pana data viitoare.eu ma duc sa fac un sa spal dintoiasii si sa ma bag la.
Va pup fetelor va urez o noapte buna si pe maine...aveti grija de voi si de puiutii vostrii!!!

Mergi la inceput