America (128)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Pumba eu fac reteta asta cu mere
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/5912/Prajitura-turnata-cu-mere-sau-branza/
e simpla de facut si tare buna.
Apoi am mai facut budinca de orez cu mere , clatite cu mere si tort de mere . Cam atit imi trece prin cap asa la prima strigare.


Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Deci am nevoie de ajutor...ca pleznesc de nervi (si trebuie sa respir adinc si sa numar pina la 10, sau 100000).

Sint responsabila pentru un raport lunar care imbina doua sisteme: unul static (se inchide o data pe luna si nu se mai schimba) si unul live (care se schimba din moment in moment)...acu de cind am luat eu raportul in primire am tot avut hiccups si am incercat sa imbunatatesc "the process" disciplinind un pic pe cei care baga informatia in sistem. Prin mai, am trimis la unul dintre sefii mei (cel mai mic) un memo detaliat cum cred eu ca ar merge mai bine si am avea informatia cea mai recenta si accurate.

N-a facut nimic si am mers continuare dupa sistemul care schiopata...pina IERI...cind la ultima conferinta, unul dintre "big honchos" vine cu ideile mele la seful cel mare (ala de ma innebuneste toata ziulica pe mine)...word for word La conferinta si seful mic care acuma cam se uita piezis la mine...astept cu rabdare si la sfirsit zic si io: "Pai cam asta am spus si io acu citeva luni"...la care raspunsul lui big honcho: "Well, aren't you a star, now...we think alike then".

Eu am documentatia ca am initiat chestiunea dar nenea asta are putere mare...seful meu cel mare nu i-a venit sa creada...iar cel mic me evita ca pe ciuma.

Ce fac? Ca acuma big honcho mi-a pus in circa sa execut prezentarea SUB NUMELE LUI Si se face roll-out la toata compania. Deci strategia mea, munca mea dar creditul lui.
Imi cer dreptul "de autor" (daca insist sint sigura ca seful ma sprijina, dar mi-l pun in cap pe nenea asta) sau tac?

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Fireste ca ceri credit,
(intreaba-l pe sefu cel mic cum sa faci, ca sa se simta bagat in seama, si daca tot esti acolo intreaba-l if he has any ideea cum big honcho a ajuns la memo-ul tau, doar daca nu stii deja adica l-ai cc-ed sau ceva)
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Seful nostru cel mare nu aprecia chestiile astea. Ei vor sa mearga bine firma si sa fie liniste intre angajati.
Tu il stii mai bine pe al tau.
Daca ai dovezi eu as face un dosar, m-as programa la seful mare si daca vrea sa vine si seful tau direct, cu atit mai bine.
Nu te intinzi, ii spui ca nu esti sore loser sau ceva, dar ai muncit ceva timp la proiectul asta si uite astea sint ideile.
Ii multumesti pentru timpul acordat, lasi dosarul si good-bye. Asta ar merge mai bine decit lamentarile.
Data viitoare cc pe toata lumea, sa nu mai poata face una ca asta.
Seful meu direct era disperat sa fie singurul cu acces la seful cel mare, nu stiu de ce se temea asa tare pentru scaunul lui si submina pe toata lumea. Biroul meu era linga seful mare si de regula auzeam conversatiile lor.
Ghinionul lui era ca eu ma intelegeam foarte bine cu seful cel mare si aveam acces sa-mi dau cu parerea (el e cel cu casa din East Hampton, unde mergeam din cind in cind - asa ca eram dublu asuprita de seful cel mic, cit putea si el).
Eu asa zic, "don't let go" dar nici nu te crampona prea tare si data viitoare sa te asiguri ca nu se poate intimpla asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

V-am spus ca i-am luat lui Alexandru CS Lewis (The Lion, the Witch and the Wardrobe). Eu nu ma asteptam sa-i placa, dar i-a placut. Asa ca mai vrea. Astea sint intr-o ordine anume? Ce urmeaza?
Pina atunci incepe The Wind in the Willows, sa vedem ce trecere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Uite aici Ramona
http://books.narnia.com/chronicles/books/index.html
Vreau si eu sa cumpar seria ca Bianca a fost innebunita dupa filme si m-am gindit ca ii vor placea si cartile cu siguranta.

Happiness keeps you Sweet,
Trials keep You Strong, Sorrows keep You Human,
Failures keeps You
Humble,
Success keeps You Glowing,
But Only God keeps You Going

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc. Deci nici n-am inceput cu prima...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspoliss spune:

Anamaria, eu cred ca daca te duci la seful cel mic sa-i ceri parerea n-o sa rezolvi nimic, ca daca i-ai trimis memoul la inceputul anului si el nu a facut nimic cu el, atunci o sa cada el de magareata in fata sefului mare. Dar il poti intreba cum de a ajuns memoul tau la ala care se da rotund. MAi bine aduna toate documentele si prezinta-le la seful cel mare...succes!

Crisss 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Anamaria, f. nasol!!:( Cred ca nu's prea multe de facut, doar sa fii sigura ca se stie ca a fost ideea ta. Mergi la seful mare cu dovezile si spune cui vrea sa asculte si cam atat vad eu. Si data viitoare sa fie o lectie, sa nu mai lasi sa ti se fure ideile. Eu stii cum fac? Merg pe la lunchuri cu unii si altii si le spun ideile mele si ce am de gand sa fac. Sunt sigura ca se stie ca e ideea mea. Dupa care poate sa ia oricine creditul, se intelege ca eu i-am dat voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Update la situatiunea mea...
Am sunat la seful mare (e plecat la Washington) si l-am intrebat direct ce are de gind...si-mi zice ca politically sa "share" creditu' si sa ies la lunch cu cel mic ca sa-i dau sansa sa-si ceara scuze...si el a fost foarte dezamagit de atitudinea la "honcho" dar ca ar avea nevoie de el in urmatoarele luni. Cica "he owes me one"...acuma el e un scump si jumatate si am incredere in el (m-a ajutat extrem de mult mereu si mi-a sustinut cariera mereu) asa ca imi calc pe suflet si accept.

Am iesit la lunch...am "buried the hatchet"...am asa un gust amar...



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput