Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miluna

Nu contest faptul ca un copil poate fii atasat mai mult de tata decit de mama, in anumite contexte. Cind mama se poarta mai urit cu el, sau pur si simplu nu se ocupa atit de mult de el.
Dar daca amindoi parintii s-au ocupat de el, si are o relatie cu ambii parinti, mi se pare foarte greu sa poti decide ca e mai atasat de mama sau de tata. Copiii au preferinte, azi am chef sa stau mai mult cu mama, maine cu tata, preferinte foarte subiective... ca unul i-a cumparat o jucarie noua... sau celalalt s-a jucat ceva cu el..
Cred ca ar fii interesant de stiut si ce virsta (aproximativ) are copilul. Pentru ca una e un copil de 1-2 ani, si alta e un copil mai mare, de 10-12 ani sa zicem.
Dar hai sa zicem ca da, ipotetic, pot fii situatii in care un copil e mai atasat mai tare de tata decit de mama.
Intrebarea este daca acest fapt este un motiv suficient pentru a acorda custodia tatalui?
Cit despre cum reactioneaza o mama in situatia asta, depinde de la persoana la persoana si de la situatie la situatie. Nu se poate generaliza, una poate tine cu dintii de copil, alta poate ca n-o intereseaza, alta poate ca chiar pune interesul copilului mai presus de suferinta ei.
Lupta cu sistemul e sigur mai grea pentru un tata. Dar asta se intimpla tocmai din cauza generalizarilor. In majoritatea cazurilor, mamele sunt cele care se ocupa mai mult de copii si de aceea sistemul le protejeaza pe ele. Exista desigur si exceptii, si atunci tatii au de dus o lupta mai grea decit o are o mama.


Miluna te felicit! Esti prima persoana care a luat taurul de coarne! DA exista si cazuri in care copilul este mai atasat de tata (cat de mic ar fi - in cazul meu 2 ani si 9 luni) . Din experienta iti spun ca aceste cazuri sunt dramatice pentru copii daca se ajunge la divort. De ce? Pentru ca asa cum bine spui sistemul ajuta mama, si o mama aflata in aceasta situatie isi va da seama foarte usor ca sistemul o ajuta si va actiona in consecinta uitand de copil....De ce in aceste cazuri mama nu actioneaza in interesul copilului dar in cazuri similare cere tatalui sa tina cont de copil? Cred ca in aceste cazuri INSUSI mama ar trebui sa fie cea care sa vina in intampinarea tatalui si sa evite lupta cu sistemul. De ce nu se intampla asa?
In alta ordine de idei, un copil mic nu poate fi "atras" la un parinte cu jucarii si jocuri...e ca si cand cineva strain, vine si ii da o jucarie copilului si acesta pleaca linistit cu persoana respectiva...

La intrebarea ta, daca atasamentul fata de un parinte este suficinet pentru ca , copilul sa ii fie incredintat acestuia, iti dau doar un raspuns duresors : NU in cazul tatalui, indiferent de ce fel de tata este si ce conditii are si poate oferi minorului si DA in cazul mamei, fara sa conteze ce ii poate oferi aceasta copilului (este suficient sa demonstreze ca are "ajutoare" din alte parti). TRIST FOARTE TRIST DAR EXTREM DE ADEVARAT....

Cat despre lupta mai "grea" pe care este obligat sa o duca tatal in aceste conditii, ai perfecta dreptate, dar te asigur ca daca ai simti pe pielea ta ce inseamana acest "greu" l-ai redefini mutiplicat de 100 de ori....


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miluna

Pot sa-ti spun cum a fost in cazul meu. Baiatul meu avea 3 ani cind am divortat, si era foarte atasat de tatal lui. Asta nu inseamna ca nu era atasat si de mine. Dar cu mine statea majoritatea timpului, si cind venea taica-sau acasa, mai rar, era innebunit dupa el. Daca cineva ne-ar fii vazut cind eram toti 3 acasa, ar fii zis copilul asta vrea numai cu tata. Dar in momentul in care am lipsit eu mai mult de acasa, s-au schimbat rolurile. De aceea zic ca la un copil mic e greu sa zici de cine e mai atasat. E atasat de amindoi. Asta din experienta proprie.
Fostul meu sot nu a pus totusi problema sa ia el custodia copilului. Nu pentru ca nu-l iubea sau n-ar fii vrut sa-l aiba la el. Dar pur si simplu eu eram cea care s-a ocupat sistematic de el, cu toate problemele zilnice, si a considerat ca vom continua in acelasi mod. Copilul petrece la el doua zile pe saptamina. El a propus programul asta si eu am fost de acord. Nu am facut nimic ca sa impiedic copilul sa fie atasat de tatal lui, au o relatie foarte buna in continuare, petrec destul de mult timp impreuna. De ce sa ne razboim pentru custodie?


Faptul ca, copilul tau vroia la tata deoarece il vedea mai rar pe acesta , indiscutabil ca nu inseamna ca era mai atasat de el si mai putin de tine.Dar te intreb , cand statea cu tine si tatal nu era in preajma te-a intrebat vreodata "tati unde e?" , sau ti-a zis vreodata "de ce nu vine tati"?, sau daca a vorbit cu el la telefon i-a zis "tati , atuma vin la tine, asteapta tati ca vin"?
Daca ai fost deacord ca, copilul sa stea 2 zile pe saptamana la el este laudabil, putine mame au taria de caracter sa fac asta mai ales cand isi dau seama ca, copilul isi iubeste si tatal....

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Iar dumneata Domnule un gust de needucat,

Cand intri pe un subiect se da buna ziua sau orice,da numai da.

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

observ acelasi trend de a stigmatiza tati ca nu sunt in stare sa aiba grija de un copil fara ajutorul unei femei.imi lasati un gust amar doamnelor.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.



Sophia 2ani
+15




ma lesi.....o temenea ar fi mai buna?

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui simpatic

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Mister nou venit care ´´ne citesti demult´´ o mama care-si iubeste copilul nu va renunta la el.Never.

Cazurile de tati cu custodie,pe care le cunosc eu, sunt tot timpul dupa acelasi tipar: bunica copilului,iubita tatalui, sunt cele care se ocupa de copil.NU TATAL.

Daca mama e o incompetenta sau nu-si doreste sa creasca copilul este alta poveste.DAR sa iei copilul mamei doar pentru ca ti se pare TIE(subiectiv) ca , copilul e mai atasat de tata, este o razbunare patetica.

Si sa intrebi un copil mic ´´cu cine vrei sa stai´´ este o dovada de imaturitate.Copiii nu au discernamant.

Iar legatura copilului cu mama,o legatura naturala,nu poate fi abolita de asociatia lu´peste.


DoamanaJ , un parinte , fie mama fie tata , care isi iubeste copilul, il va pune pe acesta in prin plan si nu sentimentele sau doleantele sale.Ever! Sau gresesc?

Nu generaliza plecand de la cazurile tale, cu siguranta ca, daca tatal nu s-a ocupat de copil , copilul nu are cum sa fie mai atasat de tata, deci nu face obiectul acestei discutii.

Intreband copilul cu cine vrei sa stai este o mare greseala - acest lucru nu reflecta atasamentul- si sa intrebi un copil de 2-3 ani este aberant. Nu am zis si nu voi zice niciodata asa ceva.

Nu stiu si nu ma intereseaza daca "asociatia lu` peste" si-a propus sa aboleasca legatura naturala dintre mama si copil, dar din ce spui tu , rezulta clar ca , esti de parere ca un copil nu poate fi mai atasat de tata.

Asa cum am mai raspuns: nu vreau sa intram in cazul meu (nu momentan), ca sa vedem ce "mi se pare mie", cat de "razbunator" sunt, si cine cui ia copilul, dar ipotetic vorbind, inteleg ca sustii ca daca un copil e mai atasat de tata, ESTE NORMAL mama sa nu tina cont de acest lucru , corect?



Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!



Domnule Simpatic, dumneata vii cu o ipoteza fara coordonate.
E ca si cum te-as intreba eu pe dumneata ´´ce faci daca maine e sfarsitul lumii´´ dar dumneata nu stii ce inseamna sfarsitul lumii.

Intai si intai, ce intelegi dumneata prin atasament?

Doi la mana, daca un copil e mai ´´atasat´´ de unul din parinti,inseamna ca pe celalat il aruncam la gunoi?

Daca nu vii pe caz concret, vei primi raspunsuri in doi peri.
Defineste ´´atasament´´,intai si intai,apoi expune cazul daca vrei discutie clara pe un subiect clar.Nici o relatie nu e la fel,familiile nu sunt trase la indigo.




DoamnaJ , am venit cu un caz "fara coordonate" tocmai pentru ca sa nu influentez cu cazul meu opiniile dumneavoastra , relativ la subiectul propus . Si, ca sa glumesc un pic....asa este un copil atasat mai mult de tata decat de mama poate fi asociat cu sfarsitul lumii....

Ce inteleg eu prin atasament...nu cred ca esta oportun sa facem teoria atasamentului, dar, pe scurt si foarte superficial , putem sa negam existenta si importanta lui in relatia parinte-copil si , astfel, atunci cand 2 perosane divorteaza , copilul poate fi incredintat oricarei TERTE persoane care solicita acest lucru (nu doar mamei sau tatalui), si care demonstreaza ca este capabila sa ofere copilului cea mai adecvata educatie - pentru ca nu-i asa , acesta este interesul suprem al minorului - si, eventual mama si tatal sa beneficieze de program de vizitare daca solicita acest lucru - pentru ca nu-i asa , trebuie sa respectam si drepturile parintilor.....

Cat despre "aruncatul la gunoi" al unuia din parinti, te-as intreba daca ai idee care din parinti este aruncat in acest moment de sistem la gunoi, indiferent de situatie, indiferent de dorintele lui , si indifent de copil, si ce lupta imensa si prin cate trebuie sa treaca daca "indrazneste" sa scoata nasul din gunoi?

Voi veni si cu cazul concret, dar asa cum am zis , nu vreau momentan sa influenteze discutiile.


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

hallo,
ionica, eu nu m-am gandit niciodata daca sa divorta cui ar fi bine sa revina copii....n-am facut pana acum scenarii si nici nu vreau sa fac....

sa dau un raspuns pentru domnul simpatic....
pentru mine un copil mic inseamna unul de cateva luni 2, 3, 5, 8 luni dar si unul de 2 ani si 7 luni, 3 ani. copii cand sunt mici, intre varstele specificate, sunt mai atasati de tati, pentruca tati sunt cel mai putin acasa iar atunci cand sunt, se joaca cel mai mult cu copilul...orice fel de joaca...iar se stie ca, copii sunt inebuniti dupa cei mari care se joaca cu ei!!!! e o chestie verificata!!
ma tot intreb, cum se poate discerne corect daca un copil mic e mai atasat de tata? in conditiile spuse de tine...atasamentul are multe fete... IO, din experienta personala iti spun, la noi ambii copii sunt atasati de amndoi, la fel cred eu...uneori mi se pare ca l-ar prefera pe sot mai mult decta pe mine....alteori observ ca ma prefera pe mine.

nu cred ca in cazul copiilor pana la 3 ani, chiar si dupa, se poate vb de atasament fata numai de unul din parinti! copii mici se ataseaza de oricine, (in general) in special de cei care petrec timp cu ei, care se joaca cu ei...si daca nu e tatal, poate fi un unchi sau un prieten al familiei.

iar in cazul unui divort, sincer ma abtin sa ma pronunt,cu cine si cum ar trebui sa ramana copilul atasat de unul din parinti...am vazut multe mizerii pe care si le-au facut parintii unii altora...





Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!



Daca n-as fi fost "acolo" langa un copil intre varstele specificate, aproape ca as da crezare cu ochii inchisi acestor vorbe...dar....am fost "acolo" si...e adevarat copilul se joaca ce se joaca, dar la un moment dat se plictiseste si oboseste si vrea sa doarma...si...oare ale cui brate le va cauta ca sa adoarma? , si oare cine il va legana si ii va canta ca sa adoarma? Si cand se va trezi dimineata va realiza ca parintele cu care s-a jucat seara nu mai e langa el ? va intreba de el? sau isi va aduce aminte de el abia cand acesta va reveni acasa? si daca parintele care nu e in acel moment langa el, suna sa vada ce face, oare copilul ii va zice sa vina acasa sau prezenta celuilalt parinte ii va fi suficienta?

Cat despre mizerii, din nefericire ai dreptate, si intodeauna cel care pierde e copilul.....

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Simpatic,

Este destul de mic puiutul tau sa poti spune ca este atasat de tine.
Daca si sotia este de acord,de ce nu faceti custodie partajata?

Nu crezi ca ar fi cel mai bine pentru copil?


Of Doamne ,cate inimi desirate intr-un divort.

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Simpatic, e foarte greu sa dovedesti ca esti oaia alba printre atatea oi negre (ma refer la un presupus tata model printre tatii iresponsabili). Realitatea este ca majoritatea barbatilor incearca sa scape de responsabilitati, de pensia de intretinere, de deranjul unor copii dintr-o alta casatorie, etc. Acum vii tu si incerci sa spui ca nu asta e regula...poate ai dreptate. Poate nu asta e regula.....speram ....Cum dovedesti ca esti un tata model, responsabil ? T.A.T.A de la celalalt topic nu m-a convins...Ce incredere sa avem noi mamicile sa va dam copiii, chiar si in W-end ? Ce garantii prezentati ? Un tata care face scandal si o jigneste pe mama? Un tata care vine sa-si vada copilul cu toate rudele... situatie in care copilul speriat se uita la multimea de oameni din jurul lui si nu intelege ce se intampla...Un tata care sta la coltul strazii la panda si se repede asupra copilului... sau care merge la gradinita, scoala si toti copiii il privesc pe micut cu curiozitate si poate il arata cu degetul ( copiii colegi sunt rautaciosi), etc...

Mai nou....tata va veni acum cu membrii asociatiei T.A.T.A.sa-l vada pe micut. Oare copiii nostri au nevoie de toate acestea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Simpatic,

Este destul de mic puiutul tau sa poti spune ca este atasat de tine.
Daca si sotia este de acord,de ce nu faceti custodie partajata?

Nu crezi ca ar fi cel mai bine pentru copil?


Of Doamne ,cate inimi desirate intr-un divort.

Sophia 2ani
+15



in romania nu exista juridic custodie comuna.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Simpatic,

Este destul de mic puiutul tau sa poti spune ca este atasat de tine.
Daca si sotia este de acord,de ce nu faceti custodie partajata?
Nu crezi ca ar fi cel mai bine pentru copil?
Of Doamne ,cate inimi desirate intr-un divort.

Sophia 2ani
+15


Din nefericire aceasta este drama mea si a copilului meu, asa cum am mai spus , cum un copil mic deobicei se ataseaza de mama din motive independente de tata , asa copilul meu s-a atasat de mine din motive independente de mama.
Si tot asa cum am mai spus , mama refuza categoric custodia comuna , stiind ca , intreg sistemul o avantajeaza si poate obtine mult mai mult , si actioneaza impinsa de egoism , nu de dorinta de ai fi bine copilului, cazand in sarcina mea lupta pentru binele copilului, si iti garantez ca, acolo unde mama se opune lupta e crunta.....



Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Nu stiam ca nu exista custodie partajata in romania,desi ar fi timpul, suntem in Europa.








Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput