Tata in Ro

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cazurile de tati cu custodie,pe care le cunosc eu, sunt tot timpul dupa acelasi tipar: bunica copilului,iubita tatalui, sunt cele care se ocupa de copil.NU TATAL.



Astfel de cazuri cunosc si eu. Tatii se "lupta" pentru copii din dragoste si daca le obtin custodia ii duc in nu stiu ce colt de tara sa-i creasca bunicii sau alte rude. Si tatii merg la 2 - 3 saptamani cate doua ore sa-i vada pe micuti. Asa cresc tatii copiii? Nu-i vad pe barbati IN FIECARE ZI DIN AN stand acasa, preparandu- le laptele, stergandu-i la fundulet, carandu-i in brate in piata la cumparaturi, plimbandu-i in fiecare zi in parc, facand lectiile cu ei, gatind, spaland, aspirand etc. Ei nu au timp de aceste lucruri fara sens...ei merg la job, vin seara obositi, se spala, mananca si dooooorm. Pentru ca daca ar avea timp de toate cele enumerate... ar fi si sotiile multumite si fericite, familia unita. Ei sunt un pic mai egoisti, vor sa-si traiasca viata la maxim, sa aiba n femei si sa arunce cu rosii in sotia 'sifilitica "de acasa.


Din dragostea cui se lupta? a copilului sau a tatalui? si cu cine se lupta? cu mama copilului? incearca sa o convinga pe mama ca brusc isi iubeste copilul si ca va lupta pentru el? Eu zic ca mama poate sa isi dea seama daca intr-adevar tatal si-a iubit copilul din timpul casniciei ,daca a avut sau nu grija de el, precum si invers, astfel incat sa se inteleaga in privinta copilului chiar daca intre ei lucrurile nu mai merg, dar ce zici de o mama care se foloseste de tot ce poate inclusiv de minciuna ca sa nu se vada faptul ca tatal s-a ingrijit de copil, tocmai pentru ca vrea sa desparta tatal de copil cu orice pret?

Iar daca vrei sa ii vezi ,macar un tata care face ceea ce tu esti convinsa ca nici un tata nu face, te invit sa stai o saptamana cu mine si copilul meu...si mai vorbim.

Pentru unii "viata la maxim" inseamna sa se dedice total familiei si copiilor lui , sa gaseasca intr-o femeie ce ar gasi in n , dar asta nu exclude faptul ca se poate ajunge la divort. In cazul meu, de ce am ajuns eu la divort, pot discuta pe un topic separat, e o dicutie lunga si nu are rost sa discutama aici.

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

coltofeanu,

cred ca suntem doi adulti destul de educati si nu cred ca vom ajunge sa ne uram ,atata timp cat candva ne-am iubit si am facut si doi copii.
Cand spui ca nu bagi mana in foc ,din start imi suna in urechi o mama sau o sotie care nu are suficienta incredere in ea sau sotul ei.

Din ce stiu eu de la prietenii nostri, toti au divortat in calm si fara tam tam, isi vad de viata lor in continuare,de viata profesionala iar copiii cresc ok.
Ma rog, cel mai bine le v-a fi in celula familiala,dar daca nu se mai poate ,nu se mai poate.

Nu cred ca-mi voi urä vreo data sotul ,fie el si ex,avand in vedere momentele minunate pe care mi le-a oferit in acei ani petrecuti impreuna.


Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Miluna ....probabil Ionica va ceda custodia, iar ea va lua copilul doar in W-end sau il va vedea conform programului stabilit de instanta. Exista si riscul sa fie decazuta din drepturile parintesti, daca ex sotul se supara si nu o mai vrea prin preajma. Nu se stie cum reactioneaza un sot MODEL in asemenea situatii, se poate transforma 100%. NU GENERALIZEZ! Si nu bag mana in foc pentru nimeni. Valabil si la sotie. Atunci, unde ii este mai bine copilului : la mama sau la tata ?


Parerea mea este ca mama si tata sa nu fie doua pietre tari...fiecare sa lase de la el si sa vada situatia prin ochii copilului, insa sa o judece cu ratiunea maturului.

Ionica, ai ceda sotului tau fetita, daca ea este mai atasata de el?


Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Tocmai am un caz in familie, sora mea mai mare, are un copil cu un barbat care a disparut in ceata timp de 17 ani,s-a aratat acum cateva luni fiind pe pat de moarte sa-si arate recunostiinta fata de fiica lui.
mentin ca nu a platit niciodata pensie alimentara si nu a scris niciodata un rand nepoatei mele.
Nepoata mea, s-a dezvoltat destul de bine emotional si intelectual ,dar si-a dorit mereu sa-si cunoasca tatal,l-a cunoscut si-l iubeste ,nu la judecat nici o secunda de ce a parasit-o.

Citat:
citat din mesajul lui catale

ionica,

Eu merg pe ideea ca poate fi un barbat (iubit, sot etc) execrabil si un tata foarte bun. Nu inseamna ca, in unele cazuri, acel iubit/sot care ne-a dezamagit nu este si un tata care prefera sa nu se implice sau chiar nu are chef sa faca asta.


Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Si daca tot se vorbea pe aici de proverbe....imi vine in minte acum unul "de la dragoste la ura este doar un pas". Realitatea o demonstreaza, din pacate. De aceea am spus ca nu bag mana in foc pentru nimeni. Important este sa pastram armonia si sa nu facem pasul acela spre ura. Dar, cati reusesc asta dupa divort ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Fetelor,

eu ma retrag de la acest subiect,mai ales ca sunt insarcinata



Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Coltofeanu,

Ma ard degetele daca nu-ti raspund,desi spusesem ca ma retrag
Acel pas, depinde ,DOAR de tine sa nu-l faci.

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu

Si daca tot se vorbea pe aici de proverbe....imi vine in minte acum unul "de la dragoste la ura este doar un pas". Realitatea o demonstreaza, din pacate. De aceea am spus ca nu bag mana in foc pentru nimeni. Important este sa pastram armonia si sa nu facem pasul acela spre ura. Dar, cati reusesc asta dupa divort ?






Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

asta ce se vrea??? "T_A_T_A reloaded"...??? din ciclul:"povestea merge mai departe..."...
draga domn "simpatic", pana la proba contrarie, noi nu ne indoim de intentiile tale bune...dar cum ai citit si la "drame paterne", ai vazut cam in ce ipostaza ne-a pus dnul TATA...asa ca, speram ca povestea ta va fi mai aproape de adevar decat a lui...

ps.:de ce nu ai postat tot la acel subiect? ca in fond tot despre o drama este vb.? sau cum apare cineva nou, deschide un alt subiect, si asa umplem pagini....muuulte despre cate un caz...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!



Daca vrei sa faci o analogie cu cazul TATA , este alegerea ta, poate ambele cazuri au ceva in comun , dar in multe privinte sunt diametral opuse. "Cazul" meu, se desfasoara acum, poate fi vazut de oricine vrea, acolo in viata reala nu aici in zona virtuala, ca sa simta pe "propia piele" mizeriile si umilintele pe care trebuie sa le indure un tata ca sa demonstreze chestiuni care, in cazul mamei sunt considerate IMPLICITE, sa vada cum se opune "sistemul" de la A la Z tatalui, cu cata usurinta este crezuta o mama, si cata lupta de convingere trebuie sa duca un tata, cu cata usuirnta obtine o mama o adeverinta si cat de greu i se da tatalui, cum toata lumea arata cu degetul spre tata cand isi lasa copilul plangand in bratele mamei , si multe multe altele.....

ps: nu am postat la acel subiect pentru ca nu vreau ca acolo sa alunce discuta catre acest caz, iar aici eu v-a propus o tema de discutie care se pare ca este ocolita : cum reactioneaza o mama care ajunge la divort stiind ca , copilul este mai atasat de tata , repet "ipotetic" vorbind....no answer.....

Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Eu vorbesc de experienta mea personala ... so ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)


parca eu as relata povesti de jules verne.....

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Iar dumneata Domnule un gust de needucat,

Cand intri pe un subiect se da buna ziua sau orice,da numai da.

Citat:
citat din mesajul lui espiritu

observ acelasi trend de a stigmatiza tati ca nu sunt in stare sa aiba grija de un copil fara ajutorul unei femei.imi lasati un gust amar doamnelor.

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.



Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Cred ca am raspuns tuturor celor care mi s-au adresat direct.
Datorita faptului ca mesajele mele sunt inca in monitorizare vor aparea (candva?) intercalate cu ale voastre .
Sper sa nu imi fi scapat nici un raspuns.

Ca o concluzie din ceea ce am citit pana acum, reiese ca, mamele nu concep ca un copil sa fie mai atasat de tata, nici macar ipotetic.

Citez din postul meu initial:
"Incercati sa va imaginati un caz (chair daca pare incredibil), invers, in care , copilul cat de mic ar fi, din motive independente de mama, este mai atasat de tata. Cum credeti ca va reactiona o mama in acest caz ? Va tine cont de copil? Va pune mai presus decat sentimentele ei, sentimentele si binele copilului?

Inainte sa va prezint cazul meu , va intreb pe voi, toate mamicile de aici: cum ati reactiona in acest caz? Cum credeti ca reactioneaza "sistemul" in acest caz?
In cazuri similare , cat de usoara credeti ca e lupta unui tata pentru copil si cat de usoara lupta unei mame? "

Raspunsuri directe nu am primit. Ne-am ascuns in spatele vorbelor de genul "ce mai vrea si asta?" "ce este atasamentul?" , "cum se poate cunatifica?" , "tatii nu au grija de copii, deci nu poate fi mai atasat de tata", "copilul isi iubeste ambii parinti", "nu e normal sa pui copilul sa aleaga" , "nu e normal sa intrebi copilul cu cine sta", "legatura naturala dintre mama si copil este indiscutabila" asta ca sa dau doar cateva exemple.
Am incercat sa raspund la toate acestea, si voi rapsunde si in continuare, dar intrebarile raman , chiar daca nu va raspunde nimeni direct....


Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!

Mergi la inceput