Tata in Ro

Tata in Ro | Autor: simpatic

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Citind postul "DRAME PATERNE" m-am decis sa scriu si eu pe acest forum ( pana acum am fost doar un cititor pasiv).

Nu stiu cat de reala, impresionanta sau "artistica" vi se pare povestea domnului Draghici, dar va pot spune din propie experienta ca, un tata care lupta in Romania pentru custodia copilului sau , trece prin experiente crunte ai umilitoare, si numai acolo unde relatia afectiva tata - copil este una foarte puternica, tatal va gasi energia necesara sa duca aceasta lupta pana la capat. Insa acolo unde aceasta afectivitate nu exista , cu siguranta nu poate fi vorba decat de ambitie, razbunare, interese personale, sicana si santaj. Si cum altfel ar putea fi interpretata dorinta unui parinte de a obtine custodia copilului sau, stiind ca exista o relatie afectiva mai puternica intre copil si celalalt parinte? Si , cu cat copilul este mai mic , cu atat atasamentul fata de mama este mai mare , din motive de multe ori independente de tata (vezi alaptarea , concediul post-natal etc.)
Si, intr-adevar un tata care cere in aceste conditii custodia copilului , va fi tot timpul privit cu suspiciune si nencredre, considerandu-se ca pune orcie altceva mai presus decat intresul suprem al propiului copilului.

Drama mea, si a copilului meu incepe de aici. Incercati sa va imaginati un caz (chair daca pare incredibil), invers, in care , copilul cat de mic ar fi, din motive independente de mama, este mai atasat de tata. Cum credeti ca va reactiona o mama in acest caz ? Va tine cont de copil? Va pune mai presus decat sentimentele ei, sentimentele si binele copilului?
Va spun din propie experienta : IN NICI UN CAZ! Va actiona exact ca un tata razbunator aflat in situatie similara, incercand sa distruga fara menajamente relatia afectiva tata - copil.

Inainte sa va prezint cazul meu , va intreb pe voi, toate mamicile de aici: cum ati reactiona in acest caz? Cum credeti ca reactioneaza "sistemul" in acest caz?
In cazuri similare , cat de usoara credeti ca e lupta unui tata pentru copil si cat de usoara lupta unei mame?

Va multumesc si va stau la dispozitie pentru orice nelamuriri.









Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Buna seara simpatic,

Iti pot raspunde doar cu un caz ,aproape similar.

Tata a trei copii, casatorit cu o doamna de cetatenie colombiana,traiau in colombia iar el tatal copiilor a decis sa divorteze deoarece lucrurile nu mai functionau intre ei ca sot si sotie de mult.

Fiind foarte atasat de ultimul copil venit pe lume, o fetita nascuta inainte de termen,mama s-a agatat de acest fact si l-a atacat in justitie fiind un tata pedofil.

Mama copiilor,i-a declarat fostului ei sot ca-l v-a distruge atat pe plan familial cat si profesional.

Tatal de care-ti vorbeam, a pierdut procesul deci si dreptul de a i se da spre crestere macar unul din copii,dar in acelasi timp a fost amenitat ca nu v-a mai putea niciodata sa intre in colombia fiindu-i interzis la vama.

asa s-a si intamplat,a plecat intr-o calatorie de afaceri in europa,el fiind european cu pasaport belgian, la intoarcere i s-a refuzat intratrarea in tara.

Deci,tatal de care-ti vorbesc ,are sufletul desirat,desi are dreptul sa viziteze copii odata pe saptamana ,nu are voie sa intre in tara,mama copiilor este dintr-o familie de politicieni cunoscuta in bogota deci a facut abuz de putere.

de opt ani,se chinuie cu trei avocati sa-si vada macar copiii si nu a reusit nimic.

Deci in concluzie,
Daca fosta ta sotie , a decis sa te distruga si are putere sa o faca,o va face.

p.s.exista tatici abuzati peste tot in lume.

acum ,spune-ne si noua cazul tau.




Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu cred ca faci parte din asociatia T_A_T_A, pe bune!
chiar sunt curioasa daca vei mai posta aici...s-au prima postare e totul.
daca vrei raspunsuri, citeste la acest sub-forum, "clubul mamicilor si taticilor singuri", sunt multe subiecte aici care te pot lamuri. si mai sunt si la "cabinetul PSI". asta daca vrei sa ramai in continuare un cititor pasiv...daca vrei sa fii unul activ, fi sincer si treci la dezbatere!
asta ca sa nu vb iarasi singure....

imi scuzi pragmatismul, dar asa sunt io, ...mai incisiva de fel!



Kari

dragostea care nu se exprima in fapta, nu este dragoste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simpatic spune:

Ionica :Probabil ca sunt multi parinti atasati de copii lor , care, din diverse motive ajung la divort , insa nu atasamentul parintelui fata de copil conteaza , ci atasamentul copilului fata de parinti. In asemenea situatii parintii au tendinta de a fi egoisti , gandindu-se mai mult la ei decat la copii.De multe ori , acel parinte care nu tine cont de copil , este asociat cu tatal.Dar cum va reactiona o mama care, ajunsa la divort, este extrem de constienta de faptul ca , propiul ei copil este mult mai atasat de tata?

kariguld : Nu trebuie sa te scuzi, si poti sa fii cat de pragmatica si incisiva vrei. Invitatia la dezbateri cred ca am lansat-o deja , prin intrebarile pe care le-am adresat tuturor celor de pe acest forum dar , in special mamicilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

kari, ai dreptate, cam suspecta invazia asta de TATI in ultima vreme pe DC...Si mereu aceleasi idei- mame care incearca sa distruga relatia tata-copil, lupta pentru custodie.

Am considerat intotdeauna o mare greseala sa intrebi copilul pe cine iubeste mai mult si, culmea, sa-l mai si influentezi! Sa-l pui sa aleaga! Chiar si cand parintii nu se despart. Ce-i asta?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mamma mia ce de tati extraordinari pe aici ... pana acum 2 (DOI) ... fugi si citeste despre ceilalti (majoritatea) care si-au lasat familia, copilul si au uitat de existenta lor ... avem si noi unul, vi-l trimit la reciclat ???

Si da, eu sunt o mama care nici moarta nu as renunta la fetita mea, pt ca pur si simplu e viata mea, indiferent de ce balarii scrieti voi . D`aia , ca nu vreau io !!!

Si asta cu atasamentul masurat ... cum ti-ai dat seama, totusi ??? Intreb si io, de curioasa ce sunt ... desi sigur nu vei mai trece pe aici nici tu ... d`aia pt ca sunteti asa de "multi" tati extraordinari pe cale de disparitie, normal ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Da, asta sunt foarte curioasa si eu, cum deduci ca un copil, mai ales un copil mic, este mai atasat de un parinte decit de celalalt? Prin simplul fapt ca atunci cind vine tata seara acasa dupa servici copilul ii sare in brate si vrea sa stea doar cu el? Ca doar a stat toata ziua cu mama... si deducem, uite, il prefera pe tata? Sau dupa ce toata ziua mama a avut grija de el, cu imbracat, spalat, mincare, iesit in parc, joaca, etc, seara copilul vrea sa doarma doar cu tata?
Eu zic ca copiii sunt atasati de ambii parinti si bine e sa pastreze legatura cu ambii parinti, cit de des se poate. Si custodia sa o primeasca parintele care s-a ocupat si se angajeaza sa se ocupe in continuare de toate problemele zilnice legate de cresterea lui, (dusul / adusul de la gradinita, ingrijitul cind e bolnav, etc.). Timpul liber si-l poate petrece cu ambii parinti, pe rind.
Daca ambii parinti is capabili si isi doresc sa se implice in toate problemele micutului, cel mai bine e sa se inteleaga la un program in asa fel incit sa fie amindoi implicati, indiferent de cine are custodia in mod legal.
Asa ca inainte sa incepeti lupta asta pentru custodie, stati un pic si cugetati ce e mai bine pentru copil. Si faceti tot posibilul sa pastrati o relatie buna dupa divort cu celalalt parinte si acceptati ca indiferent cine are custodia, totdeauna micutul va avea doi parinti, si are nevoie de amindoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mister nou venit care ´´ne citesti demult´´ o mama care-si iubeste copilul nu va renunta la el.Never.

Cazurile de tati cu custodie,pe care le cunosc eu, sunt tot timpul dupa acelasi tipar: bunica copilului,iubita tatalui, sunt cele care se ocupa de copil.NU TATAL.

Daca mama e o incompetenta sau nu-si doreste sa creasca copilul este alta poveste.DAR sa iei copilul mamei doar pentru ca ti se pare TIE(subiectiv) ca , copilul e mai atasat de tata, este o razbunare patetica.

Si sa intrebi un copil mic ´´cu cine vrei sa stai´´ este o dovada de imaturitate.Copiii nu au discernamant.

Iar legatura copilului cu mama,o legatura naturala,nu poate fi abolita de asociatia lu´peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Cazurile de tati cu custodie,pe care le cunosc eu, sunt tot timpul dupa acelasi tipar: bunica copilului,iubita tatalui, sunt cele care se ocupa de copil.NU TATAL.



Astfel de cazuri cunosc si eu. Tatii se "lupta" pentru copii din dragoste si daca le obtin custodia ii duc in nu stiu ce colt de tara sa-i creasca bunicii sau alte rude. Si tatii merg la 2 - 3 saptamani cate doua ore sa-i vada pe micuti. Asa cresc tatii copiii? Nu-i vad pe barbati IN FIECARE ZI DIN AN stand acasa, preparandu- le laptele, stergandu-i la fundulet, carandu-i in brate in piata la cumparaturi, plimbandu-i in fiecare zi in parc, facand lectiile cu ei, gatind, spaland, aspirand etc. Ei nu au timp de aceste lucruri fara sens...ei merg la job, vin seara obositi, se spala, mananca si dooooorm. Pentru ca daca ar avea timp de toate cele enumerate... ar fi si sotiile multumite si fericite, familia unita. Ei sunt un pic mai egoisti, vor sa-si traiasca viata la maxim, sa aiba n femei si sa arunce cu rosii in sotia 'sifilitica "de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

coltofeanu,

Crezi sau nu ,mai exista si barbati care se implica cu adevarat in viata de familie,chiar daca este Global Team lider la o multinationala si se urca in avion cel putin de cinci ori pe saptamana.
SOTUL MEU este unul din acele modele care in weekend merge cu copilul in parc,o schimba,ii da de mancare,chiar daca o face dor de 2 ori pe saptamana,restul zilelor imi plateste o doamna ajutor in familie.

Deci exista si femei care ne-sifilitice, care sunt cu adevarat implinite chiar daca-si petrec timpul, frumos, in compania copiilor.

Nu inteleg de ce faceti acest amalgam sii blamati pe toti barbatii, ei nu sunt toti la fel.

Daca ati cazut voi in bratele unora ca cei sus enumerati ,stiti cum se spune,cine se aseamana se aduna.

dati cu rosii scoflocite fie ele.

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

asta ce se vrea??? "T_A_T_A reloaded"...??? din ciclul:"povestea merge mai departe..."...
draga domn "simpatic", pana la proba contrarie, noi nu ne indoim de intentiile tale bune...dar cum ai citit si la "drame paterne", ai vazut cam in ce ipostaza ne-a pus dnul TATA...asa ca, speram ca povestea ta va fi mai aproape de adevar decat a lui...

ps.:de ce nu ai postat tot la acel subiect? ca in fond tot despre o drama este vb.? sau cum apare cineva nou, deschide un alt subiect, si asa umplem pagini....muuulte despre cate un caz...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput