Cearcane

Cearcane | Autor: alina_s

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

As vrea sa va cer sfatul intr-o problema cu care ma confrunt de ceva vreme si care se agraveaza...am cearcane mai tot timpul. Uneori am ochii vineti parca m-a batut cineva aproape, asa de vizibile sunt vasele de sange...si sunt trasa la fata, parca as fi ostenita. Mananc sanatos, dorm bine, nu beau, nu fumez (ma rog, ocazional mai trag cate o tigare...) - si totusi cearcanele sunt acolo si cu cat ma apropii de 40 de ani, cu atat parca se accentueaza!! Nu folosesc fond de ten - nu stiu sa-l aleg potrivit tenului meu si nu-mi place aspectul acela de hartie pe care-l vad la multe femei pe strada...deci nu le pot ascunde. Stiti cumva niste remedii sau ceva similar? Am incercat crema de ochi cu vitamina K, dar e apa de ploaie...si ce-am mai constatat recent - cand dorm mai mult ma trezesc "umflata de somn" - adica cu pleoapele umflate, ceea ce nu mi se intampla niciodata pana acum. O fi varsta, sau ce??
Multumesc de eventualele sfaturi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Eu ma trezeam cu ochii umflati -taman invers- cand dormeam foarte putin!

Acum cativa ani am trecut printr-o perioada agitata in care nu ma odihneam suficient. Cearcanele la mine erau din acelea care se adancesc, nu vinete. Dar ma trezeam si cu pleoapele umflate.

Eu am folosit si s-au mai atenuat semnele:

-infuzie de albastrele (se gaseste la Plafar, acum am vazut ca nu stai in RO nu stiu ce sanse ai sa gasesti acolo da nu e exclus); de obicei in weekend aveam timp sa imi aplic compresele

- spray cu apa termala de la Avene; il foloseam dimineata, la trezire

Oricum o schimbare mai mare s-a vazut abia cand am inceput sa ma odihnesc cum trebuie, sa mananc mai multe legume si fructe si sa fac nitel sport...deci abia atunci cand am iesit din ritmul haotic in care intrasem...



Aprilwww.flickr.com/photos/mikipreda/page2" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cate ore dormi pe noapte?

Nu conteaza cat dormi,important e cum dormi.Trebuie sa te odihnesti pe bune.

Pana afli motivu principal al cearcanelor,poti folosi estetic un anti-cearcan.Dar unul de calitate.
Ar fi bine sa-ti faci niste analize,ca sa inlaturi suspiciunile unei boli.


PS-Se mai folosesc compresele de ceai de musetel pentru ochi umflati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

la mine se mai atenueaza daca folosesc dimineata si seara o crema de ochi. ca sa le estompez folosesc anticearcanul mastertouch de la maxfactor (recomandare primita pe DC ), este foarte bun. acopera bine si are o textura foarte fina, ceea ce-l face "invisibil".

apa multa bei?

sa nu-i uitam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

uite am gasit un articol in care sunt date cateva sfaturi anticearcane:

"Cearcanele reprezinta o problema destul de frecvent intalnita, avand in vedere stilul de viata stresant cu care ne confruntam multi dintre noi. De asemenea, o dieta nepotrivita este o cauza importanta care determina aparitia acestora.
Trebuie sa stiti ca nici un tratament (crema, gel, retete naturiste) nu vor reusi sa va scape definitiv de cearcane. Insa este bine de stiut ca va puteti ajuta singuri pentru a le diminua.
Aveti la indemana cateva solutii simple, insa trebuie sa fiti perseverenti, deoarece efectele vizibile nu apar imediat, ci in timp. Fiti foarte atent la ceea ce aplicati pe pielea din jurul ochilor, deoarece aceasta portiune este foarte sensibila, iar substantele nepotrivite pot fi foarte daunatoare. Iata, deci, cateva solutii simple:
- 8 ore de somn - trebuie sa incepeti sa constientizati importanta pe care o are somnul asupra refacerii organismului;
- beti multe lichide - cel putin 2 litri de apa pe zi va vor mentine pielea perfect hidratata si elastica;
- o dieta echilibrata - acordati atentie deosebita produselor lactate, precum si legumelor si fructelor proaspete. Alimentele bogate in fier sunt indicate in lupta impotriva cearcanelor;
- sucul de cartofi - contine agenti care au proprietatea de a lumina pielea afectata de cearcane. Asadar, este foarte indicat sa tamponati aceasta zona cu suc de cartofi si sa lasati sa actioneze timp de 20 de minute;
- castravetii - razuiti marunt, impreuna cu sucul lor sunt deosebit de folositori in situatia de fata. Aplicati-i pe cearcane si lasati timp de actionare 20 de minute;
- ceaiul - reduce cearcanele si ajuta ochii umflati. Dupa ce va preparati un ceai, puteti lasa frunzele in apa si bagati totul la congelator (eventual intr-un recipient special) pentru a obtine cuburi de gheata. Tineti cuburile de gheata pe ochi (deasupra unei dischete demachiante) timp de 20 de minute;
- mare atentie la soare! Purtati ochelarii de soare pentru a oferi o protectie eficienta ochilor. Pentru orice siguranta mai aplicati pe cearcane si o lotiune cu factor de protectie foarte ridicat;
- masca cu lapte praf si miere – amestecati o lingurita de lapte praf cu o lingurita de miere de albine. Aplicati aceasta compozitie peste cearcane si lasati sa actioneze timp de 15-20 de minute;
- inainte de somn, aplicati o crema sau un gel pentru cearcane. Insa, ar fi mai indicat sa nu-l lasati sa actioneze pana dimineata."

sper ca iti vor fi de folos informatiile acestea si daca nu poti sa faci sa dispara aceste cearcane, macar sa le reduci considerabil! voiam si eu sa mai adaug ca nu toate fondurile de ten lasa tenul ca si cum ar fi pictat cu ceva! si eu urasc sa vad asemenea fete care parca sunt date cu creta pe fata, eu nu folosesc, dar imi dau cu parerea pentru ca am avut ocazia sa vad si contrariul!


mult succes si sanatate multa! poate intri sa ne spui si noua ce a functionat... cine stie cand vom avea nevoie si noi de aceste info...

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

eu stiam ca cearcanele se accentueaza din cauza rinichilor, o disfunctie sau o hidratare incorecta.

Mergi la doctorul de familie si cere-i sfatul.

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Asta am auzit si eu,ca cearcanele se accentueaza pe fondul unei probleme renale.Poate n-ar strica sa vezi care e situatia pe acolo:-)

Mergi la inceput