placenta anterioara

placenta anterioara | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

Cunoaste cineva mai multe despre aceasta pozitionare a placentei? Eu abia acum am observat pe ecografia de la 16 saptamani ca dr Iosup a precizat acest lucru. Dar nu mi-a atras atentia ca ar fi ceva grav sau anormal ( la prima sarcina vad ca am avut placenta posterioara). Din ce am citit pe net, ar insemna ca placenta e pozitionata anterior ( spre burtica, cum ar veni) si ca, desi e mai rara aceasta pozitionare, nu ar insemna nimic grav, doar ca as putea simti mai greu miscarile bebelusului. Ar trebui sa ma ingrijorez? Se poate nastere naturala in conditiile astea?

Mami de fetita si de baietel 17+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

draga mea
si eu am palacenta anterioara si pot sa iti spun ca nu are nici o traba cu nasterea sau alte lucruri...eu din contra il simt mult mai bine pe bb2 cu aceasta placenta decat pe bb1 la care am avut posterioara...nasterea nu are nici o treaba cu pozitia placentei...cel putin din cate stiu eu...deci relax o sarcina cat mai usoara si sanatate multa tie si lui bb mic
36+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Eu am avut placenta anterioara la primul copil si n-am avut probleme din cauza asta. Daca nasti cu cezariana e important ca medicii sa stie ca atunci cand taie prima data vine placenta si apoi restul dar... in rest nu stiu sa fie vreo problema de-aici. Sau cel putin eu n-am avut probleme din cauza asta.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor, se pare deci ca nu e motiv de ingrijorare! Nu intentionez deloc sa nasc prin cezariana, ci natural.

Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Multa sanatate scumpa!!

Alina 14+
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Alina

Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Si la mine pe ecografie scrie placenta pe peretele anterior E1...si am uitat sa intreb ce inseamna E1 si dk e vreo problema. Se pare ca nu. Stiti voi ce inseamna E1?
Pupici

Nicoleta Cristina 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

si eu am placenta anterioara si dr a spus ca este OK. Diferenta dintre placenta anterioara si cea posterioara este doar de pozitie si unii zic ca simti miscarile copilului mai tarziu decat cele care au placenta posterioara, dar nu este o regula. Sarcina usoara in continuare.

Lali 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

este vorba de une s-a inserat placenta in uter.
acolo unde ea se fixeaza pe peretele uterului, placenta va fi mult mai groasa.

sigura problema este daca placenta este inserata jos, in dreptul colului. in cazul asta nu se poate rupe membrana deci nu prea se recomanda nasterea naturala...sau deloc..sa confirme cineva avizat. oricum faptul ca e anterioara sau posterioara nu este o problema, eventoal o sa iei suturi mai puternice in ficati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nonni

este vorba de une s-a inserat placenta in uter.
acolo unde ea se fixeaza pe peretele uterului, placenta va fi mult mai groasa.

sigura problema este daca placenta este inserata jos, in dreptul colului. in cazul asta nu se poate rupe membrana deci nu prea se recomanda nasterea naturala...sau deloc..sa confirme cineva avizat. oricum faptul ca e anterioara sau posterioara nu este o problema, eventoal o sa iei suturi mai puternice in ficati


Eu am avut placenta anterioara si mi s-a rupt apa si am nascut natural fara probleme. Placenta anterioara nu afecteaza cu nimic sarcina si nasterea, decat ca simti atenuate miscarile copilului (in al doilea trimestru, ca deja in ultimul le simti fara probleme).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

koruccia, pai da, inserata anterior e ok. eu ziceam ca daca e inserata jos, in dreptul colului, si acopera cervixul: placenta previa

"Cele mai multe cazuri de placenta previa diagnosticate pana in 20 de saptamani se rezolva de la sine. Pe masura ce uterul se mareste, placenta urca ocupandu-si pozitia normala. Daca acest lucru nu se intampla, nasterea va avea loc prin cezariana, pentru ca nasterea vaginala este foarte riscanta, existand posibilitatea producerii unor hemoragii puternice."

Mergi la inceput