Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (204)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniast72
daca se intampla sa bat campii, va rog sa ma trageti de maneca. Carpatina, contez pe tine.


Azi sarbatorim vestea buna, asa ca e "de voie" pe campie... Incepem de maine

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea27 spune:

sabina eu am 1.58 si 47 kg.daca mai slabesc sunt battttttttt.si nu imi place ca mie imi place sa am si ceva carne pe mine.
andreea m-ai prinssssssss nu am reusit sa citesc tot capitolul trecut ca am mai lipsit.motivat dar ma trec la coltttt.esti o dulce mamica de baiat si fata.ce frumos suna.idealllllll.
si eu sunt cam euforica asta ptr ca bebe nu are nimic alarmant mama este spre bine.ma duc sa il scot pe bibu ca deja face crizeee.azi nu si-a luat portia de iesit afara.

andreea mami de bibu papacios(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

Citat:
citat din mesajul lui toma_lly

Buna,

Ca de obicei, nu am avut timp sa intru, sunt intr-o alergatura continua :(
Abia am reusit acum sa incarc cele 4-5 poze de la petrecere.
Iata-le aici:
http://good-times.webshots.com/photo/2822375660099093129svlEBX?vhost=good-times



Tomitza, asta am apucat sa vad: suntetzi minunate! Sa itzi traiasca frumoasa si sa-ti aduca bucurii multe-multe! Ce m-am bucurat sa va vad!

Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) www.unserbaby.ch/geomo/content.html" target="_blank">
Situl lui Michael - parola o stim toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Fetelor, baietelul meu are febra 40 si i-au aparut niste iritatii pe spate (niste pete rosii intinse, cu niste buburuze in interior, ca si cum s-ar fi frecat cu urzici). Am sunat pediatra si m-a pus sa-i dau eferalgan supozitoare la 4 ore, ceaiuri si sosetele umede. Totusi, nu ii scade febra. Acum are 39,6. L-am vazut ca se tot freaca la masele, dar doctoreasa mi-a spus ca nu are cum sa faca febra atat de mare de la o masea... Ce sa fac?

Micul Yanis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Annisia, eu cred ca e roseola. Baga antitermice la greu, eu stiu ca novocalminul supozitoare are efect rapid si nu te atinge de antibiotice. In 2-3 zile or sa dispara asa cum au aparut. Sun-o si pe Betty si intreab-o de faza cu cearceafurile umede ca e experta. Pupici si sanatate multa micutului.

Andreea in 13+ si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Annisia

Fetelor, baietelul meu are febra 40 si i-au aparut niste iritatii pe spate (niste pete rosii intinse, cu niste buburuze in interior, ca si cum s-ar fi frecat cu urzici). Am sunat pediatra si m-a pus sa-i dau eferalgan supozitoare la 4 ore, ceaiuri si sosetele umede. Totusi, nu ii scade febra. Acum are 39,6. L-am vazut ca se tot freaca la masele, dar doctoreasa mi-a spus ca nu are cum sa faca febra atat de mare de la o masea... Ce sa fac?

Micul Yanis creste mare




Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

In mod normal, la roseola eruptia apare dupa ce se termina cu febra.. adica dupa vreo 3 zile..

Febra nu scade asa repede de la eferalgan.. incearca cu ceva care contine ibuprofen (nu stiu daca acolo exista supozitoare pt. bb sau doar sirop). La noi de la asta scade mai repede... Si alternam la fiecare 4 ore - o data ibuprofen, o data paracetamol (eferalgan).

Sosetele noi le udam cu otet sau cu zeama de lamaie.. si am recurs si la impachetare in cerceaf ud.. am tinut-o ceva mai putin de 1 minut intr-un cearceaf ud (udat cu apa calduta, nu rece)...
Sanatate!

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Si inceraca sa stai de veghe la noapte..chiar daca o sa-i scada febra pana se culca...

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Oof, Annisia, si Gh a facut acuma febra, nu chiar asa mare, 38.5, dar tot e nasol.
petele alea pot fi si de la febra propriu zisa...eu m-as duce sa il vada un medic, si da, alternezi nurofenul cu eferalganul sau panadolul.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Annisia, si Maria mi-a facut azi-noapte febra de 39,2. Am fost azi la medic si a vazut-o, iar pt scaderea febrei ne-a facut urmatoarea schema: din 4 in 4 ore alternam paracetamolul supozitoare de 125mg cu Nurofen pt copii 3,5 ml. In cazul in care febra ramane in continuare peste 38,5-39 vom folosi 1/2 supozitor de Novocalmin.

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze puteti vedea in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput