Activitati extra gradinita

Activitati extra gradinita | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

In categoria de varsta 5-7 ani cate activitati in afara gradinitei pot fi facute de copii? Citeam pe undeva ca nu este bine sa-i 'fugarim" mereu, ca ei trebuie sa aiba momente de liniste, de joaca in camera lor, singuri sau cu fratii, sa-si poata folosi imaginatia. Am cunoscut pe cineva al carei copil de 5 ani, in afar gradinitei are 5 "cursuri": engleza, germana, inot, pian si tenis. Fetita mea merge numai la pictura si baiatul la inot. La gradinita au engleza, teatru si dansuri. Nu am considerat necesar sa-i indop, am preferat sa alerge prin parcuri, sa se joace. Cum este mai bine? Ce au ei nevoie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am baiatul la engleza si karate. Si eu as fi preferat inot, dar dupa jumatate de an a refuzat sa mai mearga. Cu toate ca sunt doar 2 activitati extragradinita are toata saptamana ocupata. Am ales gradinita, scoala de engleza si clubul sportiv cat mai aproape de casa (10 minute pe jos) astfel incat sa nu mai pierdem timp cu drumul. Asa, spre exemplu, iese la 4 de la gradinita, la 4.30 incepe antrenamentul, la 6 e gata de joaca in parc, cu fratele lui mai mic. Pe la 8 seara se aduna si ei pe acasa.

Sambata si duminica suntem impreuna cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Noi facem dans sportiv de 2 ori pe saptamana cate 1,5 h si, mai nou, la rugamintile repetate ale copilului pian 0,5 h/saptamana.
In rest frecventam cursurile de la Muzeul de arta (2h, o data pe luna) si anul trecut am fost si la Muzeul de geologie (tot 2h o data pe luna).
Monica are 6 ani si nu exista zi fara minim 4 h ore de joaca 9afara sau in casa)


Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Am cunoscut pe cineva al carei copil de 5 ani, in afar gradinitei are 5 "cursuri": engleza, germana, inot, pian si tenis. Fetita mea merge numai la pictura si baiatul la inot. La gradinita au engleza, teatru si dansuri

Pai poate copilul acela nu facea nimic la gradinita. Ca asa si ai tai au 4 activitati.

Cum la noi gradinita se termina la ora 12, avea tot timpul sa si alerge, sa petreaca si timp in camera lui, chiar daca avea in fiecare zi o activitate de o ora... dans, pian, canto si de doua ori engleza.
La ce i-a folosit??? Am aflat cam spre ce poate fi indreptat, daca are timp liber, etc...si cat rezista, asa ca dupa ce am inceput scoala am pastrat canto si engleza...

Ar mai fi un aspect, la ce nivel face cursurile...daca vrei performanta nu poate face fata la mai multe, daca vrei doar sa-i dai o ocupatie si lui ii place, se poate opta pentru mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Corect Filofteia, nu m-am gandit la programul de la gradi. Monica iese de la gradi la 14.00, cu exceptia zilei cu pianul, cand iese la 14.30.
Daca ar fi la gradi pana la 17 sau 18, probabil am renunta si la dans ....

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Ai mei au program pana la 13 la gradinita. Dupa care vin acasa si mananca, apoi dorm de pe la 14 pana la 16-17. M-am gandit ca la varsta lor ar putea sa renunte la somnul de dupa amiaza dar sunt somnorosi (seamana cu mine) si daca nu dorm seara sunt tare mofturosi. Nu stiu daca e bine sa-i trezesc fortat sau sa nu-i mai culc pt a-i duce la diverse cursuri. As vrea ce-i mai bine pt ei, fara sa-i fortez. Si n-as vrea sa aiba impresia ca-i tot duc de-acasa ca sa mai scap de ei...stiu ca vi se pare ciudat, dar de, varsta, am ajuns si eu la dileme existentiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu cred ca nu e gresit sa testezi ce-i place copilului si asta afli doar "vizitand" unele cursuri. Vedeti pe parcurs ce va place.
Noi stem grupa mica si au la gradi engleza, pc, dans-gimnastica. Am vrut sa o duc la pictura dar am renuntat, picteaza destul home, ramane sa vedem la primavara noul curs. La fel, sper ca la primavara sa testam inotul. Pana atunci prestam vizite dese la spectacolele teatrului de papusi
Si noi avem gradi pana la 12, dupa care parc, pranz si somn, dupa care vin io si ori iesim la zbenguiala in parc, ori la o inghetata sa socializam , ori lenevim si ne jucam impreuna sau se joaca la pc in functie de toanele don`soarei
As vrea tare mult karate, dupa ce va implini 5 ani, sper sa-i placa !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Noi o ducem pe cea mare la balet si la inot
O iau de la gradinita la 12, stam o ora in parc.
Daca am noroc, la ora 2 e in pat si doarme pana la 4 jumate.
La balet merge de la 6 jumate, lunea si miercurea.
La inot merge sambata dimineata.
Am vrut sa o inscriu si la un curs de initiere in muzica, la Scoala de Muzica de langa noi (un curs special pentru prescolari) dar nu am mai avut timp sa ajung, si am lasat-o balta.
Mie nu mi se par multe 2-3 activitati.


Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Si n-as vrea sa aiba impresia ca-i tot duc de-acasa ca sa mai scap de ei...stiu ca vi se pare ciudat, dar de, varsta, am ajuns si eu la dileme existentiale.

La mine nu era cazul, ca eu stateam cu el...de fapt stau si acum. Ca pentru o ora mai mare deranjul sa mai plec pe undeva.

Citat:
Dupa care vin acasa si mananca, apoi dorm de pe la 14 pana la 16-17.

Daca dorm, lasa-i sa doarma...nu le scoate somnul pentru ca vrei tu, ci atunci cand vor vrea ei...unii dorm pana la 10 ani dupa amiaza, altii nu mai dorm de la 2 ani. Fiecare copil este altfel.

Adi nu mai doarme de la 4 ani dupa amiaza, asa ca aveam timp mai mult...spun aveam pentru ca decand cu scoala programul trebuie sa fie foarte bine organizat ca sa avem timp si de extra si de teme si de alergat prin parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

si noi avem activitati la gradi: pian, cor, engleza, dans, mai nou franceza (avem 5,5 anisori).
dar de dragul socializarii si a eventualelor noi prietenii in afara gradi, ma gandeam sa il mai dau ceva, si l-as da la olarit...

nu l-as da la computere, nu a vrut la karate, nu prea i-a placut nici la inot - desi are foarte multa energie, e cam lenes, pe partea asta as mai lucra, sa gasesc un sport care sa ii placa.

mai nou a inceput sa deseneze pe acasa intr-o frenezie... insa am inteles ca pe la 10, 11 ani, desenul cam dispare din activitatile preferate...

nu stiu ce vreau sa zic cu toate astea, poate asta ca trebuie sa ne urmarim copiii sa vedem ce ii atrage si pe ei.

inclin totusi spre principala activitate, joaca in aer liber.

pup toti copiii

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput