DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Ce murdar joci!

http://www.ziare.com/Revolta_tatilorvor_custodie_comuna_dupa_divort-413401.html

Te folosesti de numele tau, de influenta, de orice ca sa iti ataci fosta nevasta si fetita! O asaltezi pe toate partile, prin ziare, prin cunoscuti, la gradinita, acasa, chiar si in parlament!
Sa schimbe legea ca sa o ai la mina, sa faci tot posibilul sa ii iei copilul incredintat ei de catre judecator! Nu te gindesti cit rau ii faci fetitei tale? Cind va fi destul de mare sa citeasca pe internet si sa dea un search folosind numele ei, al mamei sau al tau si va vedea ca o categorisesti ca sifilitica, denaturata si de moravuri dubioase...
Eu daca eram in locul ei demult imi luam copilul si ieseam cu el din tara ilegal. Da, asta faceam, ca sa scap de tine si de nebunia ta!

Daca te interesa cu adevarat ceea ce se intimpla cu fetita ta ai fi abordat altfel problema: "Cum sa fac sa ii fie mai bine fetitei mele" fara sa pleci de la convingerea ca ei ii este mai bine cu tine.

Asa, pentru cultura ta generala in ceea ce priveste copiii pot sa iti spun ca in primul an in care au contact cu un grup de copii, copilul care pina atunci a stat izolat (crescut singur) se imbolnaveste mai mereu. Si fetele mele la inceput se imbolnaveau in fiecre saptamina de cite ceva: ba de raceli, diaree, pneumonie, infectie la urechi... au venit acasa si cu paduchi! Dar asta nu inseamna ca eu nu am avut grija de ele sau ca gradinita nu era buna. Pur si simplu este normal! Nu iti poti creste cpilul intr-o bula sterila!

Alta data cind te duci sa te intilnesti cu fosta nevasta ca sa discuti binele fetitei, lasa-ti mama acasa si pe fratele tau. Nu aveti nevoie de arbitri. Si nicidecum nu te duce la usa ei la 4 dimineata...

Mos Nicolae aduce dulciuri sau cadori micute, nu camere intregi ca sa intre in competitie cu mama! Bleah!

Fetitelor actualei neveste le poti explica fosrte usor ca fetita ta este cu mama ei asa cum si ele sint cu mama lor... Logic nu?... SI fara prea multa drama ca le zapacesti si pe ele de cap!

Cind te duci sa te intilensti in parc du-te singur. Nu iti lua si celelalte fetite cu tine sau pe actuala sotie imbujorata si graviduta... Crezi ca o sa poti vorbi civilizat si matur cu fosta? Eu cred ca pui gaz pe foc si asta intr-un mod constient...ca doar esti om citit si destupat la minte!

Nu ar fi rau daca cineva i-ar spune fostei sotii ce se intimpla pe aici... Nu de alta, dar i-ar folosi la dosar aceste povesti imprimate. Usurinta cu care tatal fetiei posteaza numele reale, adrese, adresa gradinitei, poza ei pe internet...hhmmm... oare ar cadea bine la dosar? Ce zici?

Ale dracu sifilitice femeile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Bogdane, abia pot sa ma abtin de la comentarii...
Iti spun doar un singur lucru: ma rog la Dumnezeu sa nu-mi scoata in cale oameni ca tine. Si asta ti-o spun din pozitia copilului care a trecut prin ceea ce trece fetita ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Mimonix, ca sa nu ma intelegi gresit, fac parte din categoria femeilor care au ajuns sa creada ca toti barbatii sunt niste... si niste... si niste...
Insa o sa-ti dau un exemplu real. Parintii locuiesc in aceeasi zona. Ambii au program flexibil. El ar putea sa ia copilul de la scoala de joia. Vineri ar intra in contact si cu scoala, cu profesorii. In weekend, copilul lui are o activitate extrascolara, astfel ca, de multe ori, in acel weekend la doua saptamani el sta si asista la activitatea extrascolara a copilului, fara sa aiba timp propriu-zis impreuna cu copilul. Timpul impreuna se reduce la sambata, dupa ora opt seara... Duminica de la ora 10 reincepe activitatea copilului. Apoi se face seara si o duce direct la ea acasa, sa se pregateasca pentru scoala. Insa exista o hotarare in care scrie sambata si duminica, de care mama pomeneste daca tatal vrea sa ia copilul de joi, dupa ore... ca macar sa se adune cateva ore petrecute impreuna o data la doua saptamani.
Copilul isi iubeste ambii parinti foarte mult. Ar vrea sa stea mai mult cu tatal, insa uneori se ajunge la situatii de genul "stai sa o intreb pe mama daca ma lasa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui catale

Mimonix, ca sa nu ma intelegi gresit, fac parte din categoria femeilor care au ajuns sa creada ca toti barbatii sunt niste... si niste... si niste...
Insa o sa-ti dau un exemplu real. Parintii locuiesc in aceeasi zona. Ambii au program flexibil. El ar putea sa ia copilul de la scoala de joia. Vineri ar intra in contact si cu scoala, cu profesorii. In weekend, copilul lui are o activitate extrascolara, astfel ca, de multe ori, in acel weekend la doua saptamani el sta si asista la activitatea extrascolara a copilului, fara sa aiba timp propriu-zis impreuna cu copilul. Timpul impreuna se reduce la sambata, dupa ora opt seara... Duminica de la ora 10 reincepe activitatea copilului. Apoi se face seara si o duce direct la ea acasa, sa se pregateasca pentru scoala. Insa exista o hotarare in care scrie sambata si duminica, de care mama pomeneste daca tatal vrea sa ia copilul de joi, dupa ore... ca macar sa se adune cateva ore petrecute impreuna o data la doua saptamani.
Copilul isi iubeste ambii parinti foarte mult. Ar vrea sa stea mai mult cu tatal, insa uneori se ajunge la situatii de genul "stai sa o intreb pe mama daca ma lasa".


Uite, vezi, eu din asta inteleg ca de multe ori conteaza foarte putin ce-si doreste copilul, si mai mult se flutura o decizie a unui judecator care nu are de-a face cu viata de zi cu zi.

Din punctul meu de vedere ce e scris pe hartie e una, ce-si doreste copilul e alta.

Daca tatal obtine pe hartie 2 week-end-uri pe luna dar copilul prefera sa stea cu mama, atunci el va trebui sa ramana cu mama, indiferent de ce scrie acolo. Daca in afara celor 2 week-end-uri el vrea sa petreaca mai mult timp cu tata si solicita asta, eu chiar nu inteleg cum poti, ca mama, sa te opui, doar pentru ca in hartie scrie nu stiu ce.

La mine e simplu: fii-mea hotaraste ce si cum. Hartia aia in care scrie ce scrie e egal cu zero, taica-su o ia de cate ori doreste ea. Ce-i asa greu sa intrebi copilul: vrei sa vina sa te ia tati? Vrei sa dormi la tati in seara asta? Are de ales si e alegerea ei.

Evident, chestia asta functioneaza in cazul in care intre cei doi parinti exista respect. Nu vad cum sa pui in practica asa ceva cand tu duci un razboi declarat celuilalt. Totusi ar fi bine sa se inteleaga ca in acest caz ambii parinti sunt de vina, in masura in care-si alimenteaza reciproc ura fata de celalalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In cazul in care cei doi parinti nu se pot intelege (cum e si cazul razboiului din acest topic), cred ca cea mai inteleapta decizie este sa ramana copilul doar la unul dintre parinti si sa se rupa total contactul cu celalalt parinte.

Sa asiste copilul la tot felul de scene, rapiri, scandaluri, amenintari - mie mi se pare de departe cea mai nefericita solutie pentru el, si traumele pot fi mult mai mari decat intr-o familie monoparentala in care celalalt parinte este absent total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Uite, vezi, eu din asta inteleg ca de multe ori conteaza foarte putin ce-si doreste copilul, si mai mult se flutura o decizie a unui judecator care nu are de-a face cu viata de zi cu zi.

Din punctul meu de vedere ce e scris pe hartie e una, ce-si doreste copilul e alta.

Daca tatal obtine pe hartie 2 week-end-uri pe luna dar copilul prefera sa stea cu mama, atunci el va trebui sa ramana cu mama, indiferent de ce scrie acolo. Daca in afara celor 2 week-end-uri el vrea sa petreaca mai mult timp cu tata si solicita asta, eu chiar nu inteleg cum poti, ca mama, sa te opui, doar pentru ca in hartie scrie nu stiu ce.

La mine e simplu: fii-mea hotaraste ce si cum. Hartia aia in care scrie ce scrie e egal cu zero, taica-su o ia de cate ori doreste ea. Ce-i asa greu sa intrebi copilul: vrei sa vina sa te ia tati? Vrei sa dormi la tati in seara asta? Are de ales si e alegerea ei.

Evident, chestia asta functioneaza in cazul in care intre cei doi parinti exista respect. Nu vad cum sa pui in practica asa ceva cand tu duci un razboi declarat celuilalt. Totusi ar fi bine sa se inteleaga ca in acest caz ambii parinti sunt de vina, in masura in care-si alimenteaza reciproc ura fata de celalalt.

de acord cu Adina.si la noi se petrece la fel.vrea fata sa nu vina la tati,e perfect fiindca asta e vointa ei.vrea in mijlocul saptamanii sa vina sa doarma la tati,iar e perfect fiindca asa vrea copilul.noi ne supunem dorintei copilului.ce ar insemna sa stam fluturand hartia si sa nu tinem cont de dorinta copilului?

ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului.
in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

A povesti despre fosta sotie cu apelativul "vaduva neagra" si "numita A.P" e una, nu comentez problemele dintre fostii soti, dar sa iti apelezi si copilul cu expresia "numita Alexandra Draghici" e deja jenant.

Mai mult, mie mi-a fost suficient sa aflu ca domnul tata a apelat la Dan Diaconescu de la OTV pentru a pune pe tapet povestea vietii lui si a fetitei lui in 235 de episoade. Ce calitate de tata ii da lui dreptul de a face din fetita lui un personaj de telenovela la OTV?

Rufele murdare se spala in familie, nu la TV, presa si pe un forum care protejeaza de regula membrii sai prin pastrarea anonimatului. Pana si in procesele penale iti e acordata prezumtia de nevinovatie si se protejeaza identitatea persoanelor, fie ele si criminali periculosi.

Prima persoana afectata a fost si va fi fetita, care dupa ce va creste suficient de mult pentru a intelege razboiul dus in jurul si pe seama ei va avea nevoie de multa consiliere psihologica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mata

Mai mult, mie mi-a fost suficient sa aflu ca domnul tata a apelat la Dan Diaconescu de la OTV pentru a pune pe tapet povestea vietii lui si a fetitei lui in 235 de episoade. Ce calitate de tata ii da lui dreptul de a face din fetita lui un personaj de telenovela la OTV?



Ceeeee? Nu stiam nimic de asta. De unde stii?

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ra_mata

Prima persoana afectata a fost si va fi fetita, care dupa ce va creste suficient de mult pentru a intelege razboiul dus in jurul si pe seama ei va avea nevoie de multa consiliere psihologica.




De acord cu tine. Si in plus pot sa-i spun lui Bogdan Draghici ca in felul in care procedeaza isi va indeparta tare mult fetita, iar atunci cand va creste este posibil ca ea sa nu mai vrea sa-l vada niciodata. Daca isi iubeste atat de mult fetita ar trebui sa caute metode pacifiste sa si-o apropie cu acordul mamei, ci nu cu scandal, presa, televiziune, pancarde prin oras si plangeri la politie si parchet. Ca doar e om invatat, posesorul a n diplome.

Ce vrea sa dovedeasca ? Ca el este ingerul, iar fosta sotie demonul? Copilul pentru el este un obiect?

Mergi la inceput