DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pai domnule Draghici, deschizi acelasi subiect la toate subforumurile?
si copiezi raspunsurile dintr-o parte in alta?

speri in felul acesta sa citeasca cat mai multi, poate chiar mama fetitei tale?

e trista povestea ta...dureroasa, dar sincer iti spun, imprastierea asta de mesaje imi spune altceva. cauti suport si dreptate intr-un loc nepotrivit. parerea mea...

vezi din toata publicitatea asta sa nu te alegi cu altceva....



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Kariguld, mama biologica a fetitei nu a ascultat de magistrati, psihologi, politisti, executori judecatoresti, vecini, anturaj profesional si familial, asa ca nu-mi fac eu iluzii ca ar impresiona-o postarile mele de aici. Este din pacate un om cu grave tulburari psihice, cu o stare de sanatate precara, cu traume anterioare care s-au dovedit nevindecabile. Un parinte care spune "Eu am facut-o, eu o omor!", care considera copilul un bun propriu, ignorandu-i sentimentele micutei, care isi doreste sa modeleze copila dupa chipul si asemanarea mamei, accentuand ca trebuie sa o invete sa calce pe cadavre, pt. ca doar asa reusesti in viata si devii foarte bogat, un asemenea om nu intelege nimic din dezbaterile acestui forum.
Eu am prezentat doar virful acestui iceberg, pentru ca drama este mult mai mare si cazul prezinta niste aspecte teribile. Dar am facut asta tocmai pentru a nu castiga facil simpatia colegilor de forum, pentru ca am dorit sa fie clare principiile dupa care ma ghidez si care tin cont in primul rand de interesul copilei mele.
Bogdan Draghici
www.tata.org.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Domnule Draghici...nu cred ca trebuie sa va suparati pe kariguld care v-a atras atentia asupra unui aspect.Din contra,eu cred ca toti cei ce v-au raspuns aici,fie cu un sfat,fie cu compasiunea lor scrisa pentru drama dvs.,a familie dvs,precum si copilei dvs din casatoria anterioara,au fost bine intentionati,problema pe care o aveti i-a miscat si au incercat sa vina cu solutii si cuvinte de incurajare.
Citind posturile celorlati forumisti,asa cum scria si adeia,intreb:ati cerut o expertiza psihiatrica a mamei?Cereti asa ceva intr-o instanta care s-o oblige.E adevarat ca toate aceste demersuri legate de justitie,protectia copilului si asa mai departe(revin si accentuez ca vorbesc in necunostinta de cauza) sunt costisitoare,insa cine sta sa pregete cand e vorba de un sufletel de copil chinuit?!Mai ales ca din povestea dvs. reiese clar cat de mult si in ce masura toata aceasta drama afecteaza atatea suflete.
Mult succes va doresc,in orice ati intreprinde pentru rezolvarea acestei situatii si sa dea Bunul Dumnezeu sa reveniti cu vesti bune!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Tata, este dureros sa citesc cat de mult rau i se poate face unui copil. Din pacate, nu poti face nimic pana cand nu ai o hotarare definitiva, poti doar sa incerci sa faci in asa fel incat Alexandra sa treaca prin cat mai putine momente traumatizante. Toata aceasta poveste o va afecta multa vreme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui T_A_T_A

Kariguld, mama biologica a fetitei nu a ascultat de magistrati, psihologi, politisti, executori judecatoresti, vecini, anturaj profesional si familial, asa ca nu-mi fac eu iluzii ca ar impresiona-o postarile mele de aici. Este din pacate un om cu grave tulburari psihice, cu o stare de sanatate precara, cu traume anterioare care s-au dovedit nevindecabile. Un parinte care spune "Eu am facut-o, eu o omor!", care considera copilul un bun propriu, ignorandu-i sentimentele micutei, care isi doreste sa modeleze copila dupa chipul si asemanarea mamei, accentuand ca trebuie sa o invete sa calce pe cadavre, pt. ca doar asa reusesti in viata si devii foarte bogat, un asemenea om nu intelege nimic din dezbaterile acestui forum.
Eu am prezentat doar virful acestui iceberg, pentru ca drama este mult mai mare si cazul prezinta niste aspecte teribile. Dar am facut asta tocmai pentru a nu castiga facil simpatia colegilor de forum, pentru ca am dorit sa fie clare principiile dupa care ma ghidez si care tin cont in primul rand de interesul copilei mele.
Bogdan Draghici
www.tata.org.ro



Cum Dumnezeu,femeia asta taie si spanzura in Romania?
Cum adica ´´nu a ascultat´´???
Si poate face ce doreste ea?
Probleme psihice si e inca libera cu un copil in grija,pe de-asupra?Ameninta ca daca vrea omoara copilul si nimeni nu face NIMIC???

Parca e scenariu de film,sincer daca imi pot imagina asta,oricat de mult as incerca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danabb1 spune:

Nu intervin ca sa va enervez, dar mi se pare ca toti cei ce va compatimesc au luat toata povestea dumneavoastra de buna in intregime, fara sa tina cont ca atunci cand doi oameni se despart se arunca prea mult noroi dintr-o parte in alta,dumneavoastra spuneti despre fosta sotie ca e labila psihic,ca-i doreste rau fetitei dumneavoastra care sa nu uitam ca este si a ei si multe alte lucruri din care reiese ca este cea mai ingrozitoare femeie,diabolica chiar.Pe acest forum sunt destule doamne care au trecut prin divorturi civilizate ori mai putin civilizate cum este cazul dumneavoasta,si cred ca pot sa-mi dea dreptate cand zic ca poate au fost destui fosti soti care le-au prezentat in aceleasi culori cum face-ti dumneavoastra cu fosta sotie, eu nu zic ca sotia dumneavoastra nu are anumite probleme dar care femeie si barbat nu are.
Acum aveti ,,familia perfecta" cum zice-ti dumneavoastra si va felicit dar pentru ca fosta sotie nu a reusit aceeasi performanta,si poate are unele probleme si nu se descurca la fel de bine ca dumneavoastra si nu are mediul ,,perfect" in care sa-si creasca fetita asta nu inseamna ca trebuie sa renunte la ea ca sa v-o dea dumneavoastra sa o cresteti pentru ca sunte-ti ,,mai bun",iar cand insinuati ca ea nu-si iubeste copilul scuzati-mi indoiala,poate cand a ramas insarcinata nu si-a dorit copilul dar a-ti spus si dumneavoasra ca fosta sotie e medic,deci are o cariera si sarcina i s-a parut inoportuna acum sa nu creda nimeni ca sustin avortul pentru ca nu este cazul dar ceea ce vreau sa zic este ca nimeni nu are dreptul sa ia copilul de langa mama decat daca nu si-l doreste cu adevarat si il da ea cu manuta ei ori daca este alienata mental cu acte in regula iar fosta sotie nu mi se pare ca intra in vre-o categorie.In loc sa va blamati atat fosta sotie si sa incercati sa-i smulgeti copilul de langa ea ca sa-l includeti in noua d-voastra familie ,mai bine incercati sa ajunge-ti cu ea la o intelegere in privinta copilulul in care ambii parinti au drepturi egale asupra copilului cu mentiunea ca dumneavoastra nu ar mai trebui sa face-ti parada cu noua familie in fata fetitei si sa-i faceti rau mai ales ca ea are deja o mama si nu are de ce sa-i spuna unei straine mama (oricat de buna ar fi),familia ei este aceiasi ca inainte de divort singura chestie care s-a schimbat este ca adulti au innebunit si nu mai stiu sa se poarte si sa renunte la egoism si tu si fosta sotie sunteti la fel de responsabili pentru traumele create fetitei,daca exa nu se impaca cu divortul si nu poate fi rationala fii macar tu minimalizeaza daunele facute copilului nu incerca sa-l transmuti in alta familie doar pt ca tie ti se pare ,,perfect",oricat ai vrea sa scapi de fosta sotie tot nu ai sa poti pentru ca nu o poti sterge cu buretele ea ramane o parte din viata ta pentru ca este mama fetitei tale si va ramane in ciuda lui tanti,, Helen'' chiar daca sunt sigur ca este o femeie buna cum zici.
As vre sa vad care doamna de pe aici in caz de divort ar fi dispusa sa renunte la copil pentru ca exul are o famile mai stabila ca ea,mai multi bani,mai putine probleme sa-mi spuna care mama in afara de situatii extreme considera ca,copilului i-ar fi mai bine in alta parte decat langa ea.
Am luat apararea mamei pentru ca am vazut ca pana acum nimeni nu s-a gandit ca poate si ea ar avea dreptate si personal in calitate de mama care ar innebuni daca i-ar fi luat copilul de tata doar pt ca are familie,mai multi bani si mai multe relatii,atat am avut de spus si nu in interesul de a ma face bagata in seama,de a enerva pe cineva de a jigni,s-au judeca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

danabb1 .

Si ca la 4 luni de la despartire avea... deja familia perfecta??? CU o veche prietena??!!!

Pentru mine sunt multe semne de intrebare si atat timp cat nu avem si versiunea partii celeilalte .

Una peste alta...cred ca este greu pentru o femeie sa-si lase copilul la casatoria sotului...
Asa cum mi-e mila de acea femeie care trebuie sa lupte atat pentru copilul ei...
Domnule Draghici, nu-i dati nici o sansa mamei de a reveni la normalitate, doriti sa o distrugeti definitiv???
SI avand in vedere activitatea dumneavoastra foarte bogata, cand aveti timp sa va ocupati de trei copii???

Dar in anul in care a stat la dumneavoastra de cate ori ati primit-o pe mama sa vada copila, sau i-ati dat-o la plimbare????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

danabb1

De ce mama nu a primit custodia fetitei prima data? Nu a interesat-o, sau a interesat-o, dar a pierdut? Care sunt motivele?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

bun domnule Draghici, ....
ar fi bine de auzit si varianta mamei...cea labila psihic, nebuna, iresponsabila...care a facut acea afirmatie:eu te-am facut, eu te omor..." afirmatie care a fost facuta probabil intr-o stare de nervi, suparare extraordinara...

avem aici in Germania, un prieten, care are 76 de ani, sotia la parasit acum 14 ani...motivele nu conteaza... la momentul respectiv, batranul a fost foarte afectat...dupa o viata impreuna...in fine, ce vreau sa scot in evidenta...el a mers la un consilier psihologic, pentru sfaturi....acel om la ascultat, apoi a spus asa :NU POT SA VA DAU DERPTATE, AS VREA SA AUD SI CE ARE DE SPUS FOSTA SOTIE!"
concluzia? o judecata nepartinitoare, dreapta, justa. cand se prezinta ambii parinti fiecare cu povestea lui...abia atunci s-ar putea conculziona ceva...s-ar putea...dar nu suntem NOI in masura sa o facem!




Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

danabb1,



Kari

Mergi la inceput