DRAME PATERNE

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Bogdan,

Eu te inteleg perfect.Lumea te condamna pt. ca toti au impresia ca tu te folosesti de functia detinuta pt. a obtine custodia copilului tau.
Eu stiu foarte bine ca deep down tu nu esti decat un barbat ca multi altii dar poate nu ca toti altii.Si pt. asta te admir.
Sotul meu a fost in aceeasi situatie ca si tine.In urma divortului de o femeie isterica a avut(si inca mai are)aceleasi probleme legate de dreptul de a vizita cei 2 copii rezultati din prima casatorie.
Este in permanenta acuzat ca se va folosi de imunitatea diplomatica pentru a-i rapii pe copii- lucru care nu ne-a trecut niciodata prin cap.
Ceea ce este mai grav este ca mama lor biologica de multe ori spune ca este de acord sa ii vedem si apoi se razgandeste cu cateva ore inainte.Asta in conditiile in care sta la sute de mile distanta.
De ex anul trecut de Craciun am vrut sa le oferim copiilor o vacanta la Disneyland.Ea a fost cea care ne-a rugat inca din vara sa luam copii pe perioada sarbatorilor deoarece pleaca intr-o vacanta in Caraibe cu actualul prieten.Dupa ce ne-a facut sa inchiriem o casa in Paris si sa platim biletele de avion pt copii si pasapoarte noi pt ca nemaifacand parte din familia de baza a tatalui nu mai beneficiau de pasapoarte diplomatice, ne-a spus ca ea nu mai pleaca in vacanta, deci nu mai are rost.Nu i-a pasat o clipa ca i-a facut sa sufere.
Din momentul in care a aflat ca vom avea un copil a inceput sa ii faca tot mai multe probleme sotului meu.El nu vrea decat sa ii vada, nu s-a pus problema sa ii luam copiii pt. ca nici eu nu mi-as da copilul de langa mine.Ea pe de o parte spune ca s-a saturat sa aiba grija de copii non stop in timp ce el se plimba prim lume lamentandu-se ca nu a mai avut o vacanta demult, si pe cealalta parte cand vrem sa ii luam noi cateva zile ne acuza ca vrem sa ii rapim.Si ca stie ea cum o sa ne folosim influenta ca sa nu ii mai dam copii inapoi.Si ar vrea sa ii vedem pe copii la ea in casa.Acest lucru este de neacceptat pe sotul meu si pt mine mai ales ca avem un copil nou nascut.
Mai rau este ca noi urmeaza sa plecam intr-o alta tara la post timp de 3 ani.Deci nu am putea fizic sa zburam mereu in UK ca sa ii vedem.Mai mult ca sigur nu ii va lasa sa ne viziteze.
Solutii din pacate nu prea avem, decat sa incercam sa ii vedem cand se poate si sa vb la tel.
Cred ca pana la urma si tu ar trebui sa incerci sa te impaci cu gandul ca o vei vedea mai rar decat ti-ai dori pe Alexandra.Ea te va iubi la fel de mult.Tarand-o prin pocese si certuri e mai rau.Tu ai spus ca te-ai despartit de fosta sotie pt ca Alexandra suferea de pe urma neintelegerilor.Oare nu sufera mai mult daca va certati acum?
Si mai am un sfat, sper sa nu te superi.Oricat de greu ti-ar fi fara Alexandra, incearca sa nu faci din aceasta lupta pt custodia ei singura ta ratiune de a trai.Sotia ta insarcinata se va simti marginalizata oricat de mut te-ar intelege si te-ar iubi.Va crede ca, bebelusul pe care il poarta ea nu e la fel de important.Sarcina e o perioada destul de emotionala pentru o femeie si pt. ea copilul pe car il poarta devine prioritatea nr.1 .Incearca sa ii dovedesti la fiecare pas ca, desi iti lipseste Alexandra astepti cu nerabdare copilul vostru si ca va fi foarte foarte iubit.
Multa bafta iti doresc,
Lara

Lara
Erinn's mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_A_T_A spune:

Doamna Lara,
Va rog sa ma contactati la adresa asociatiatata@gmail.com sau sa-mi spuneti cum va pot contacta, pentru ca sotul domniei voastre are o poveste tulburatoare ca tatic. Mi-ar face placere sa-l cunosc. Va felicit! Stiu ce inseamna sa ai o sotie exceptionala!
Va asigur ca sotia mea se bucura de toata atentia si dragostea mea, fiind o graviduta foarte fericita.
Bogdan Draghici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo77

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm Dle Draghici este uimitor cu cata usurinta va exprimati dispretul fata de mama fetitei d-voastra,cum o numiti in fel si chip si este atat de trist pentru ca la un moment dat fetita va avea acces la aceste afirmatii ,daca nu cumva i-s- a facut deja educatia in anul in care a fost in custodia d-voastra cum ca mama ei e sifilitica etc.La fel de uimitor este faptul ca d-voastra aveti deja o alta sotie si familie etc pe cand mama fetitei e inca singura mai mult ca probabil fiind preocupata de cresterea fetitei decat de aventuri amoroase si mai ales sunt sigura ca nu-si permita sa aduca barbati necunoscuti la usa ei.in definitiv are o fetita ,nu?pe care trebuie s-o protejeze .am si eu o fetita de 4 luni cu un cetatean strain care n a venit in tara la nastere n-a binevoit s-o recunoasca si uite ca -si permite sa-mi spuna la tel ca el si iubita lui pe care a cunoscut-o in mai anul acesta vor sa -mi ia fetita s-o creasca impreuna cu acea femeie.cat de departe poate sa mearga un tata?Doar pentru ca e tatal biologic?Eu nu-mi permit sa am un iubit pt ca am alte preocupari in 1 ul rand sa -i asigur un echilibru emotional fetitei mele asta insemnind sa cuget bine inainte
sa aduc vreun barbat in casa. Domnule Draghici daca vrei sa pacalesti pe cineva acela esti dumneata insuti si apoi fetita Alexandra.Saracuta probabil cauta un locusor al ei si afectiune de aia e asa pupacioasa.Eu nu v am vazut s-o pupati in vreo poza....sau mama elena...fetita va pupa ...pentru ca orice copil ar cersi afectiune daca ar fi in situatia Alexandrei,de frica sa nu mai auda scandaluri si s-o mutati de colo colo.



Nu sunt de acord cu tine, imi pare rau.
Sunt curios ce ai face si cum ai vorbi daca acel tata biologic din cazul tau ar castiga custodia copilului tau acum ?!? Un tata poate merge la fel de departe pe cat poate merge o mama pentru binele copilului. Si pentru binele copilului este normal ca ambii parinti sa aiba legaturi cu el. Sa ajute la dezvoltarea lui. Sa ii arate ca il iubesc amandoi desi adultii nu se inteleg. Nici nu are legatura ce s-a hotarat in justitie cu dreptul la vizita. Pentru binele copilului este absolut necesar ca ambii parinti naturali sa continue sa aiba relatii bune cu copilul. Ca unul s-a recasatorit si unul nu, nu are nici o relevanta in cazul de mai sus. Acum spune-mi tu ca si situatie ipotetica ce e mai bine sa vada copilul ? O femeie singura fara idee de familie sau un tata recasatorit cu multi copii in care spiritul de familie este in jurul ei tot timpul ? Doar pentru educatie nu mai mult ... :)
Vreau doar sa subliniez ca un tata care se intereseaza de copil este infinit mai bun decat unul care habar nu are si in nici un caz nu il tii departe de copil orice probleme personale ai avea cu el.
Da, copilul nu vrea sa auda scandaluri. Dar cine le provoaca ? Un parinte care se intereseaza copil sau unul care se intereseaza de binele personal sau nu stiu ... razbunare personala ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Bogdane, daca ceea ce ai scris in primele postari este adevarat, iti doresc sa-ti cistigi fetita inapoi! pe mine m-ai impresionat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egon spune:

Am citit cateva pagini aici si am renuntat sa mai urmaresc toata aceasta nebunie in jurul unei tragedii.

un singur exercitiu ar fi bine de facut pentru fiecare care vrea sa judece o asfel de situatie:

sa va imaginati ca o femei e casatorita cu un nemernic si dovorteaza. Cred ca efortul nu e asa mare, nu-i asa? Si Nemernicul ii creaza probleme, ea cere ajutor si multi oameni se apropie de ea si o sustin.

Acum incercati sa va imaginati ca un barbat e casatorit cu o nemernica (e mai greu? de ce oare? credeti ca nemernicia tine de sexul persoanei?) si ajunge sa divorteze. Nu importa detaliile. Regula justitiei in tara asta e ca de regula da copilul mamei. Barbatul cere ajutor, oamenii se apropie sa il asculte.

Nu fac nici o comparatie sau contrast dintre femeia din primul caz si barbatul din al doilea. Amandoi sunt cumsecade, bine intentionati, iubitori, tot ce vreti. Ei sunt modele ideale.

Doar va rog sa comparati genul de sprijin pe care il primeste aceasta femeie si cel pe care il poate primi acest barbat.
Nu trebuie sa scrieti aici concluziile. Doar sa va ganditi.

Ce este uimitor pentru mine care am trecut printr-o poveste similara dar totusi mult diferita este ca atunci cand femeia zice ceva rau de barbat este crezuta. Cand barbatul zice ceva rau de femeie... adevarul trebuie sa fie la mijloc. E o problema de logica care cred ca ar trebui sa fie luata in calcul.

Apoi
Cand zice femeia ca sufera, ca nu se mai poate, ea este repede inteleasa. cand zice barbatul asta i se raspunde ca trebuie sa se gandeasca la copil

Apoi
daca iubeste copilul nu mai trebuie sa traga de el. fireste. trebuie sa il paraseasca si atunci toata lumea revine la confortul psihologic anterior. barbatii e porci.

apoi
nu e de mirare ca sub asemenea presiuni ale prejudecatilor opiniei publice barbatii devine liberi (zicea cineva asta prin alta parte). Evident, dupa ce si-au parasit copiii pentru ca trebuiau sa se gandeasca la ei...

De ce se intampla asa ceva?
pentru ca multi care stau sa judece... nu pot fi obiectivi si se indentifica involuntar cu personajul de acelasi gen din poveste.

NU ma refer la aceasta situatie. Se poate ca si mama sa aiba dreptatea ei. Dar, se poate ca si tatal sa aiba dreptate. Are rost sa judecam aici? Putem ajuta cumva? Nu. Putem sustine ideea unei tutele comune de aici incolo pentru ca asa e drept.

Altfel spus, lumea crede ca numai mama are dreptul de a "trage de copil". Ei bine, blestemata sa fie aceasta lume.

In ce priveste pe d-nul Draghici, ii doresc multa sanatate si putere sa treaca peste asta si sa se bucure de fiica lui daca se poate.

D-le Draghici! asa e. si noi am gresit! cand faci un copil cu o femeie aceasta ramane mama lui indiferent de cat de buna sau rea e ea. Si tatal la fel. Copilul oricum va suferi avand un parinte netrebnic, oricare ar fi el. Asta e. Unii vor trai cu asta toata viata. Dar poti oare regreta faptul ca ai facut un copil pe care "intamplator" il iubesti? D-zeu sa ne ocroteasca.
Asta e tragedia. Orice faci e gresit si e greu de inchis cercul acestor greseli.

Egon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Insider

Citat:
citat din mesajul lui simo77

Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm Dle Draghici este uimitor cu cata usurinta va exprimati dispretul fata de mama fetitei d-voastra,cum o numiti in fel si chip si este atat de trist pentru ca la un moment dat fetita va avea acces la aceste afirmatii ,daca nu cumva i-s- a facut deja educatia in anul in care a fost in custodia d-voastra cum ca mama ei e sifilitica etc.La fel de uimitor este faptul ca d-voastra aveti deja o alta sotie si familie etc pe cand mama fetitei e inca singura mai mult ca probabil fiind preocupata de cresterea fetitei decat de aventuri amoroase si mai ales sunt sigura ca nu-si permita sa aduca barbati necunoscuti la usa ei.in definitiv are o fetita ,nu?pe care trebuie s-o protejeze .am si eu o fetita de 4 luni cu un cetatean strain care n a venit in tara la nastere n-a binevoit s-o recunoasca si uite ca -si permite sa-mi spuna la tel ca el si iubita lui pe care a cunoscut-o in mai anul acesta vor sa -mi ia fetita s-o creasca impreuna cu acea femeie.cat de departe poate sa mearga un tata?Doar pentru ca e tatal biologic?Eu nu-mi permit sa am un iubit pt ca am alte preocupari in 1 ul rand sa -i asigur un echilibru emotional fetitei mele asta insemnind sa cuget bine inainte
sa aduc vreun barbat in casa. Domnule Draghici daca vrei sa pacalesti pe cineva acela esti dumneata insuti si apoi fetita Alexandra.Saracuta probabil cauta un locusor al ei si afectiune de aia e asa pupacioasa.Eu nu v am vazut s-o pupati in vreo poza....sau mama elena...fetita va pupa ...pentru ca orice copil ar cersi afectiune daca ar fi in situatia Alexandrei,de frica sa nu mai auda scandaluri si s-o mutati de colo colo.



Nu sunt de acord cu tine, imi pare rau.
Sunt curios ce ai face si cum ai vorbi daca acel tata biologic din cazul tau ar castiga custodia copilului tau acum ?!? Un tata poate merge la fel de departe pe cat poate merge o mama pentru binele copilului. Si pentru binele copilului este normal ca ambii parinti sa aiba legaturi cu el. Sa ajute la dezvoltarea lui. Sa ii arate ca il iubesc amandoi desi adultii nu se inteleg. Nici nu are legatura ce s-a hotarat in justitie cu dreptul la vizita. Pentru binele copilului este absolut necesar ca ambii parinti naturali sa continue sa aiba relatii bune cu copilul. Ca unul s-a recasatorit si unul nu, nu are nici o relevanta in cazul de mai sus. Acum spune-mi tu ca si situatie ipotetica ce e mai bine sa vada copilul ? O femeie singura fara idee de familie sau un tata recasatorit cu multi copii in care spiritul de familie este in jurul ei tot timpul ? Doar pentru educatie nu mai mult ... :)
Vreau doar sa subliniez ca un tata care se intereseaza de copil este infinit mai bun decat unul care habar nu are si in nici un caz nu il tii departe de copil orice probleme personale ai avea cu el.
Da, copilul nu vrea sa auda scandaluri. Dar cine le provoaca ? Un parinte care se intereseaza copil sau unul care se intereseaza de binele personal sau nu stiu ... razbunare personala ?


ei na...hai d-le sa fim seriosi ...se intereseaza de copil si-l iubeste.ma intreb unde era cand s-a nascut acest copil sa vina sa -i fie alaturi in primele clipe,sa se duca sa-l inregistreze.eu nu -l tin departe de copil ,Doamne fereste.Din contra ii trimit poze ,l-am sunat sa incercam sa fim impreuna pt copil sa fim o familie ,daca merge bine ,daca nu asta e ,macar am incercat.El nu e insurat cu iubita lui,nu are familie,si munceste e vapoare ,adica e vreo 2 -3 luni acasa,in rest e pe mare.Asa vrea el sa creasca copilul?????O ia de linga mine sa o duca la o tipa pe care a cunoscut-o de cateva luni.Mie nu mi -se pare prea responsabil.Asa ca merg pe mana mea.Sa ma dea in judecata pt custodie Abia astept.
Da cunosc cazuri de custodie comuna >oamenii se inteleg super ,copilul nu simte ca mami si tati sunt despartiti (sau se urasc).Dar aici vb de oameni care se respecta ,care au ajuns la concluzia ca nu mai e nimik de facut in relatia lor ca sa mearga.Si mai ales ca el stie ca cel mai bine pt copil este linga mama lui ,cu implicare totala din partea tatalui.Asta e .Unii sunt mai educati si responsabili ,altii se lasa ghidati de noile iubite.(amante).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

@simo77

in romania nu exista custodie comuna.

I'm not crazy my reality is just different than yours !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo77 spune:

din pacate in romania nu este custodia comuna.ai dreptate.m am exprimat gresit.
isi cresc impreuna copilul.dar ei nu mai sunt un cuplu.
oricum cand un barbat vrea sa ia copilul de linga mama(care nu -i o drogata ,alcoolista.etc)o face tot din razbunare sau pt ca n are chef sa mai dea pensie alimentara pe care o administreaza mama copilului.asta e cam toata problema barbatilor.banul.....din toate povestile astea si egoismul adultilor numai copii au de suferit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo77 spune:

http://i349.photobucket.com/albums/q378/simona77ciobanu/Picture214.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Insider spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo77

din pacate in romania nu este custodia comuna.ai dreptate.m am exprimat gresit.
isi cresc impreuna copilul.dar ei nu mai sunt un cuplu.
oricum cand un barbat vrea sa ia copilul de linga mama(care nu -i o drogata ,alcoolista.etc)o face tot din razbunare sau pt ca n are chef sa mai dea pensie alimentara pe care o administreaza mama copilului.asta e cam toata problema barbatilor.banul.....din toate povestile astea si egoismul adultilor numai copii au de suferit.



Off, off Simona, Simona. Nu face legatura intre cazul tau si cazuri diferite de al tau automat. Ranesti cu o fraza aruncata asa pe cei care stau cu copilul lor pentru simplul motiv ca IL IUBESC ! Care vor sa fie cu copilul lor pentru a-l indruma, pentru a-l sfatui, pentru a se juca cu el, pentru a fi langa el. Nu din razbunare, nu din cauza banilor sau mai stiu eu ce motive deosebite care fac parte din experienta ta personala. Si nu e problema barbatilor ci a unor barbati, in speta poate fi cazul tau ... la fel cum nu e vina femeilor ci a unor femei ...

Mergi la inceput