Fulguleti de nov-dec 2006 (195)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Dia, ce fel de pat i-ai luat Oanei? Cu exemplificare vizuala, please ...

Usturoi: nu i-am dat crud inca, doar gatit, insa cred ca voi incepe sa-i pisez si eu in mancare ca-i sanatos. Sa vedem si daca i-o placea.

Dianarus,



Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis 1+
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Citat:
citat din mesajul lui deeaA

sa vedem ce iese,ca habar nu mai am sa mai pun poze http://picasaweb.google.com/DeiutaA/10808#....noi,la strand

deeaA de DAVID IONUT 24.12.2006
pozedavidutz


ce haioasa ai fostttt,bine macar ca nu ai asteptat craciunul sa ne arati frumusetile astea de la strand
inca o data constatarea:iti seamana leit,scump ca si tine



Mamica stralucitoare
37+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Dbunny,
usturoi crud nu i-am dat...sincer chiar nu stiu cu ce sa-l combin sa ramana crud...,i l-am gatit si l-a mancat fara probleme...
o curiozitate...ce inseamna "utraveltura"(sper ca am scris bine)?
Dia,
da-mi si mie reteta aia cu spanac si usturoi,te rogiti dau la schimb una cu biscuiti
12 linguri de zahar
12 linguri de lapte
12 linguri de ulei
500 g faina
o lingurita de bicarbonat
2 oua

amesteci zaharul cu ouale,adaugi lapte,ulei si apoi faina amestecata cu bicarbonat.intinzi foaia,modelezi si pui in tava in care presari doar un pic de faina,lasi 10 min daca ii vrei mai moi si 15 daca ii vrei mai crocanti
ps:cand framanti foaia s-ar putea sa mai fie nevoie de un pic de faina cat sa nu ti se lipeasca de maini,dar nu mult...
noi facem la doua zile reteta,pt ca-i simpla si gustoasa...da' deja mi s-a luat,mai nou ne-am dat pe salam de biscuiti



Mamica stralucitoare
37+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:




Multa sanatate bolnaviorilor Garga, Marc si Ianis, Roxana.

Asiza, felicitari! Sa fiti sanatosi si linistiti in noua casuta.

Roxanica, saru mana. Din lista ta (am listat cateva pagini) mi-am mai ales.. muzeul de martipan .. sper sa si ajungem. Maine plecam. G si-a revenit.. a durat cateva zile-o saptamana cu raguseala cu tot. Am gasit o doamna, deocamdata pare o.k. Si da.. AMR mai putin de o luna.

Admirat flacai de Porumbita (pe cat e Mario de blond, pe atat de brunet e Radu ) si flacau de Alba ca Zapada la balaceala, plus sexy mama Yagmur la nunta.

Donia, si chiar nu zice nimic Cristinelu cand il lasi la day-care? Adica cum faci.. cat stai pana pleci? Inteleg ca nu a ramas si Roxana cu el. G inca se refugiaza in brate daca vine cineva mai nefamiliar in casa.. da parca dureaza mai putin pana se imprieteneste cu respectivu. Imi trecuse prin cap ideea sa-l dau la gradinita in toamna viitoare.. la 2 ani si 10 luni.. dar la cum pare acum.. nu cred c-ar fi prea incantat. Mai vedem.

Danutz, petrecere frumoasa la nunta.

Acs, sa va traiasca finutul Matei. Pare rau pt Tito.. Era Pampers simplu sau din ala "stretch", cu omida?

Dia si eu vreau reteta aia, cu spanac+usturoi, please.

Dandusa am salvat reteta de biscuiti. O sa-ti dau si eu una de biscuti mai incolo.. da s-o incerc mai intai. Ai primit mailul cu albumul?

tema cu usturoiul:
- G a papat usturoi crud intr-o salata de-a noastra (conopida fiarta, cu maioneza lungita cu iaurt + usturoi)

Cam asta, trec inapoi la bagaje. Sa fiti cuminti. Va tare, tare. Si pe curand.




Ah, si Dandusooo.. nu care cumva sa nasti pan ce nu ma-ntorc. Auzi?! Raducu m-ajuti?



de M (6) si G (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

acs, oana face iritatie de cand avea 3 luni de la pampersii romanesti (mai exact de cand am trecut la pampers nr. 3). de cate ori ii pun un scutec pampers made in romania, face o iritaie ingrozitoare. nici noi n-am stiut, dar am fost atunci la dermatolog cu ea si a spus ca f multi copii fac din cauza stratului verde care contine nu stiu ce chimicale f nasoale pt pielea fina.... asa ca noi folosim de atunci pampers din austria sau germania - pampers activ fit (sunt super si n-au banda aia verde) sau libero (acum numai chilotel, up&go)... vezi ca si servetelele umede de la pampers au aceeasi substanta, schimba-le si pe alea!

asiza, o sa pun maine poze cu patul, acumulatorii sunt la incarcat, cu ocazia asta mi-am amintit sa-si incarc ... patul l-am facut la comanda, ca n-am gasit de cumparat ce vroiam noi.

mi-am luat pantofi
am avut un mega noroc si am dat peste o tanti draguta la un magazin care mi-a scormonit dupa nr. 40 .. ulterior am aflat de unde i se tragea elanul: avea si ea nr.40 la picior si stia cat de greu se gasesc

dandusa, ruxandra, pai e retea obisnuita (cum se face pe aici spanacul): adica spanac maruntit, o lingura de faina si mult lapte, si niste usturoi pisat aruncat acolo... credeati ca detin nu stiu ce secret in ale gastronomiei? ... dandusa, merci de reteta de biscuiti, chiar mi-am propus sa fac si eu biscuiti sa rontaie si oana ceva mai sanatos... dc zici ca se fac usor, ma incumet :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

ruxandra, iar pleci?? budapesta only sau mai mult? cate zile? detaliiii :)) o sa va placa budapesta, e frumoasa,... si se mananca ff bine :)... dc tot sunteti in zona, de ce nu trageti o fuga si pan' la praga? ca nu ati mai avea asa mult si meritaaaa... eu sunt indragostita de praga, imi place de mor! a, si praga e super faina de shopping

porumbita, tare frumosi sunteti in 4! ce diferiti sunt baietii, mario blond, seamana cu tata si radu brunet, seamana cu mama ? sau si mario a fost asa brunetel cand era bb? tu cum te descurci?

danutz, poze proaspete cu maria-sa nu vedem ? :)

yagmur, bravo mami, petreci! si vad ca slabesti in continuare ... cu luca: ai incercat sa urmaresti dc nu-i provoaca ceva crizele de nervi? a de ex pe oana o chinuie iar rau dintii in perioada asta si e super nervoasa... si cand nu-i convine ceva sau nu ne executam imediat cu ce vrea ea, trage niste crizute de isterie cu tot cu aruncat pe jos si alte cele, de toata frumusetea... eu incerc s-o alin cat pot, dar stiu ca e asa agitata si nervoasa din cauza dintilor si in cateva zile o sa treaca totul... poate are si luca o stare de disconfort cauzata de ceva...

deea, frumos foc david al tau... vorba ruxandrei, are pe cine semana, pe alba ca zapada :)... cum mai stati cu mancatul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

Azi sunt mai binisor. Ieri am suferit ca un caine. Ma dureau toti muschii. Noroc ca a stat tati cu Sara. Ea ieri s-a trezit vesela, mi-era tare teama ca avand aceleasi simptome sa nu se simta rau ca mine. Cred ca amandoua am facut o indigestie. La Garga mi-era frica ca vomase si cu o zi inainte.
Ma duc sa citesc. Diana sper ca Marc e bine!

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Salutare!
nu scriem, nu scriem si cand o facem in loc sa povestim lucruri frumoase noi venim sa ne plangem.
ieri iar am avut o zi din cele pe care as vrea sa le sterg din calendar:La 11 eram progemata cu briana la consultul de 5 luni si cand s-o schimb, imi dau eama k are febra..Pun termometrul...38,8..sa innebunesc nu alta.darius n-a avut niciodata febra si nu sunt obisnuita. sper sa nu devina o obisnuinta cu ea....Am mers la medic, ne-a intors pe toate partile si avem faringita virala, dar ne-a dat numai homeopate.Am adus-o pe ea acasa, am lasat-o cu mama( e la mine pana maine caci a fost cip plecat din tara) si l-am luat pe darius in parc. S-a zbenguit vreo ora dupa care am plecat la autogara sa o asteptam pe bunica mea. Am asteptat o ora jumate caci se decalase ora de plecare a microbuzului si nu a avut cum sa ne anunte, neavand telefon mobil. Daca ma vedeati prin autogara, aratam k tigancile alea cu copii atarnati de gat, caci darius adormise si aia nu m-au lasat sa intru cu masina in autogara, asa k a tebuit sa-l iau in brate si sa ma asez pe una din minunatele bancide acolo.Nu va spun ce era pe capul meu de nervi, ingrijorare si oboseala . Da dumnezeu , apare microbuzul cu bunica-mea o luam , venim acasa, dar se apropia ora in care trebuia maica-mea sa mearga la un medic caci are hernie de disc si tot incearca sa o trateze inainte de operatie... Deci harnesc copiii , ii imbrac si ne urcam toti in masina, in ideea k maica-mea va termina in 15 min si vom avea si timp de joaca in parc.Norocul meu a fost k briana a adormit pe drum si nu s-a mai trezit pana la plecare, caci consultatia si procedurile maica-miii au durat 2 ore, timp in care eu m-am invartit cu darius in jurul blocului unde era cabinetul...Va dati seama: alti nervi, alt stres, alta obseala...da d-zeu ajungem acasa, schimb copiii ii hranesc si sa-i pregatesc de culcare,cand incepe darius sa vomite... a vomat pe hol tot ce mancase ....Strange, aduna, baga mocheta la inmuiat in cada, schimba-l,fa-i ceai...incearca sa-l adormi, cand..o noua repriza de voma in pat...Bineinteles k a trebuit sa fac din nou acelasi lucru k mai inainte, plus k nu stiam ce sa-i dau cand am vazut k faza se repeta....Prima data a vomat pt k se innecase cu o bucatica de paine, dar la a doua deja am intrat in panica gandindu-ma la pacatoasa de enterviroza
Nu stiu ce am mai facut in continuare caci devenisem robot, dar tin minte k era ora 1 noaptea cand m-am asezat in pat si adormisera si ei in sfarsit .La 5 am fost in picioare caci brianei ii era foame si pe de-asupra avea din nou febra...
De dimineata darius a vomat din nou putin ceai si de atunci s-a oprit, dar nu stiu ce sa-i dau sa manance pt k el ar vrea numai din cele interzise in situatiile astea.
acum dorm amandoi si mi-s dragi de mor de-mi vine sa-i mananc, cu toata oboseala si stresul meu din ultimul timp.
Desi am avut-o pe maica-mea cu mine, saptamana asta mi s-a parut mai grea decat in cele in care eram singura.( asta vi-o spun numai voua k dc ma aude, nici k mai calca pe aici)
De-abia astept seara, sa vina cip acasa si sa ne reintram in normal...



Madalina+Darius Cristian (14.12.2006)+
Briana Amelia (08.05.2008)

www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html?msg_ok=1" target="_blank">Semneaza petitia pt introducerea procedurilor de reproducere asistata
in Programul national de Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

acs eu mai am un stoc de pameprsi 6 de la d, daca va sunt buni ii donam cu drag. sa tot fie vreo juma' de cutie..tre sa ma uit


Parent like there's no tomorrow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Dia, danke. Nu numai la Budapesta.. las ca povestesc back Fuseram la Praga.. unii zic ca Budapesta-i mai frumoasa.. Nu prea-mi arde de shopping acu cu criza asta.. mi se cam rupe sufletul de banutzi.. da nu stiu cat de cumpatata voi si fi. Da ma gandesc .. ca decat sa dau aici mai mult pe mai prost si mai urat, mai bine acolo. Cu pantofii.. eu port 39, uneori 40. Si chiar am niste papuci 41. In Romania, mi-i cumpar de la Bucuresti si de la Brasov.. si nu am observat sa nu fie aste numere. Adica 40 am gasit fara probleme.

.. se vede ce chef de bagaje am.. ca de obicei.




de M (6) si G (1)

Mergi la inceput