Prima zi de gradinita

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Hei salutare Miki01 ! Si deci Andreiu...gaaatttaaa....de la 01. la gradi carevasazica !!! Apai sa le fie intr-un ceas bun amandurora !!roker


Ma bucur ca imi confirmi continutul bagajului. Eu nu am reusit sa vb. cu directoarea , numai sotul a vizitat locatia si a reusit in mare sa aiba o discutie cu ea. Cand as fi vrut sa merg cu Eva aveau dezinsectia asa ca bagajelul e proiectat fara sa fi reusit sa am o discutie in amanunt cu doamna.

Nu stiu daca la prinz ii vor spala pe dintosi dar am mai vizitat chiar in perioada prinzului o alta gradi , tot in regim particular , unde erau incolonati la baie pentru toaleta dentara.rade

Cu exceptia baveticilor si pantofiorilor din pinza am cumparat tot. Inclusiv rucsac. Problema este ca acum nu mai gasesac deloc bavetici cu fetze duble iar cele pe care le am sunt deteriorate. In we urmator cred ca vom trage o fuga pina la Pitesti. Sper sa gasim acolo.Eu am inceput job-ul si naveta asa ca trebuie sa profit de fiecare sf. de saptamana pentru ca pina la 01.09. sa fie totul gata.

Va pupam dulce .pupic pupic pupic

[PS. Nu stiu ce poze a pus Cherie cu Eva si Ale , nu am mai intrat de ff. mult timp pe la Cozonacei dar daca tot m-ai atentionat o sa ma uit cat de repede pot.


Citat:
citat din mesajul lui miki01



Buna Mirtha!

Si noi incepem gradi tot la 01.09, tot la grupa mini, la privat. Eu cred ca ai cuprins mai mult decat este necesar .
Noua ne-a spus la obligatorii, urmatoarele:
- 1 schimb /zi;
- 1 pijamaluta pe care o schimbam cand dorim in cursul saptamanii;
- botosi/papuci pentru interior (am gasit unii f ok de la babyfox dar ajung pe la sfarsitul lunii in magazine, este cam devreme pt gradi ;
- scutece+serv umede, unde este cazul (si noi avem nevoie);

Nu ne-a spus nimic de sapun, servetele (am presupus ca este asigurat de ei).
Ref la periuta si pasta de dinti, Andrei se spala pe dinti dimineata si seara. Crezi ca asa mici cum sunt puii nostri se vor spala si inainte de somnul de pranz? Tb sa intreb.

Pupici multi Evei scumpe (vazut poze minunate cu Ale)


Miki, fericita de Andrei (11.11.2008)

si aspiranta la bebe 2

www.stavila.ro/album.html" target="_blank"> Poze cu voinicelul nostru iubit
Povestea puiului nostru


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Prima zi de gradi este o zi foarte importanta pentru copii nostrii. Atunci incep sa devina "elevii" vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Azi, prima zi de gradinita, lacrimi de crocodil. Cu toata pregatirea mea psihologica de o vara intreaga. La teorie e ok, in practica insa s-a lasat cu plansete jalnice. Nu ma mira insa, si mie imi venea sa plang cand vedeam puiutii aia mici asa de disperati .

Ooofff ... maine sa vedem ce-o fi!



mamma bis - o fetita si 25s de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

a inceput si matei gradinita...grupa mica, program scurt, gradi de stat..s-a acomodat surprinzator de bine, a dat cateva lacrimi in prima zi dupa ce a stat vreo 10 minute foarte brav...dar cand a vazut jalea din jur si cum plang mai toti copilasii..ce era sa faca? de a doua zi nu a mai plans, ba chiar abia asteapta gradinita, sare intr-un picior cand iesim din casa, zice ca merge si el la serviciu ca noi.

marele meu of sunt insa dotarile..la grupa mica, 22 copii inscrisi, au o sala de joaca ceva mai mare decat sufrageria noastra, NU au mese, NU au scaune (doar in sala de mese)..in rest copiii stau PE JOS si se uita la TV la desene animate si se joaca..in prima saptamana am fost rugati sa lasam copiii doar pana la ora 11, sa se acomodeze treptat.

ma cam bate gandul de gradi particulara..mai sunt pitici de grupa mica (,) care stau pe jos si nu au masute si scaunele? matei mi-a zis ieri cam dezamagit: nici azi nu am coorat la gradi (eu ii promisesem ca o sa coloreze, o sa modeleze plastelina, o sa invete poezii...)

ce activitati aveau puiutii vostri la grupa mica?




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

meg - mi se pare intr-adevar ciudat ce spui, ca si conditii, chiar daca e vorba de grupa mica. Adica fara activitati, mese, scaune etc. Nu stiu daca te ajuta cu ceva (nefiind in Ro), dar iti spun ce am facut noi in prima sapt. de gradi. La noi problema e acomodarea si lacrimile de despartire. Insa ca si conditii si comportamentul personalului, nu am nimic de reprosat. Suntem la program de 2 ore, de acomodare, dar chiar si asa mi-a venit cu 2 chestii lucrate de ei (un cartonas colorat cu 2 cirese si o bombonica tot asa, coloarata de ea) si imi spune franturi de poezii si cantecele pe care le-a "invatat" in clasa. Si ii mai scot si afara in astea 2 ore. Nu stiu cat, dar imi spune ca se joaca cu mingea, la tobogan etc. Oricum, nu am pretentii sa faca cine stie ce, dar si chestiile astea minore pe care le-au facut in prima sapt. sunt destule.



mamma bis - o fetita si 26s de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

exista o programa afisata care arata f bine...dupa primele 2 sapt de acomodare au diverse teme...familia mea, corpul meu, orasul meu, legumele, etc....dar cum se vor desfasura fara mese si scaune? vor colora stand pe jos? si de ce sa troneze in mijlocul salii televizorul? sa nu va descriu inghesuiala din holul in care se schimba TOATE grupele..azi un bunic era sa pelce cu ghiozdanul lui matei, daca nu eram pe faza chiar iesea pe usa...ca el nu stie cum arata ghiozdanul nepotelei si nu a vazut numele baiatului meu scris pe rucsac..asa ca a indesat peste casoleta cu mancarea lui matei papucii nepoatei...oooooof!

in schimb de "doamna" ne place tare mult, si mie si, SLava Domnului,si lui matei




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Pai daca e asa, ca au o programa ceva, poate scot TV-ul dupa astea 2 sapt. si pun masute si scaunele in clasa. Zic si eu. Ca intr-adevar, de colorat si desenat, pe jos e mai dificil.



mamma bis - o fetita si 26s de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

nu pun masute si scaune, ca am intrebat..si la grupa mica NU AU masute si scaunele ..na, va sta copilul acasa la masua si va colora, iar la gradi se va juca si se va uita la TV..orice e posibil, nu? noi sa fim sanatosi...




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Meg, ar trebui sa aiba masute si scaunele penrtu ca acolo se desfasoara cele mai multe activitati. Nu e problema nici sa stea pe covor dar nu prea mult din varii motive.
Si cu televizorul... mai usurel, poate o fi doar acum in perioada de acomodare.

La noi a fost mai "binishor" azi. Deci nu mi le-a exmatriculat Educatoarea mi-a spus zambind asa oarecum triumfator ca a fost mai binisor azi. Am intrebat-o ce parere a avut consilierul? i-a facut placere sa vorbeasca cu fetele mele? Ele nu stiau ca m-am prins ca l-a chemat pt ele. si tot zambind mi-a raspuns ca da, e OK. Am lasat-o asa fara sa mai dezvolt nimic.

A fost mai bine pt ca au modelat, desenat, cantat, au fost si in curte la joaca...deci au avut activitate
Problema e ca fura mancarea altor copii. Dar le voi face si in leg cu asta instructaj. Nu m-am gandit ca vor fura mancarea din mana copiilor.

Mult succes tuturor si acomodare cu cat mai putine lacrimi si fara probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

kariris, cate aventuri! daca nu ar fi stresant pentru tine ca mama, as zice ca e chiar o imagine amuzanta cu doua zgatii de fete furand mancarea copilasilor din jur




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput