Prima zi de gradinita

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

scenic,vad ca esti din turnu severin:)...si eu tot de acolo sunt,dar m-am mutat in Bucuresti din anul IV de facultate,adica din '97.

activeaza ti PM,plz



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_alexa spune:

azi e a 5-a zi de gradi....de luni am inceput
azi a fost cel mai bine din toate zilele.....a smiorcait un pic dar si-a revenit cand a vazut-o pe doamana
dc nu se imbolnaveste cred ca-i va si place intr-un final

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agadu spune:

i-am schimbat gradi fiica-mi din sep. si eram ingrozita de schimbare, mai mult ca ea. Vad ca s-a adaptat foarte bine, chiar, de necrezut ii e mai bine decat inainte. In ultimele 2-3 sapt tot plangea la vechea gradi, pana mi-am dat seama ca profa de engleza le-a spus povesti cu fantome, de avea cosmaruri noaptea si nu mai vroia la gradi din cauza ei, plus altele. Aici, unde am dus-o de vreo 4-5 saptamani, se intelege super cu educatoarea, a devenit mult, mult mai creativa, si mi se pare mie ca a invatat mai bine engleza dar si sa povesteasca mai complex. Educ are vreo 30 ani, se vede care are experienta si atat de directa, vesela si placuta, ca nu e de mirare.
pana la urma, desi m-am stresat, a iesit bine. Si pentru ca tot a facut varsta de 1 an si alergam de colo-colo, intre casa si gradi si servici, l-am dus si pe fiul meu. Si nu regret deloc. Sper sa fie bine si in continuare. voi ce experiente aveti? mai stie cineva de gradi asta noua din matei voievod nr 19? mie mi-a placut si cum arata in interior, iar de curte sunt foarte incantata, ca eu nu mai ajung sa ies seara cu ei in parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Pai,primesc si copii asha de mici??????????
agadu,activeaza ti PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna fetelor!
Care mai sunt impresiile dupa cateva luni de gradinita?
Maine incepem si noi. Azi am fost si am vorbit cu directoarea, ne-a aratat grupa la care va fi Stefan, am vazut-o pe "doamna" (daca nu cumva era bona), am vazut copiii care colorau...si chiar daca a stat cu capul in jos, rusinos, a spus "pa" si "la revedere" si mi-a spus ca vine si el maine sa se joace cu copiii si sa coloreze.
Stefan are 2 ani si 9 luni, va intra in grupa mica dar o va repeta, acum il duc pentru a mai socializa, a mai invata cantece, poezi....si pentru a-l invata cu sistemul acesta (si pentru a avea cateva ore libere si pentru mine, recunosc). Deocamdata nu am loc de munca, sunt in cautare, si prefer sa il duc acum, pentru cazul in care face nazuri la inceput, se mai imbolnaveste...sa fiu acasa. Ar fi cam nasol sa il duc doar cand as incepe munca, sa recunoastem ca nu prea poti sa ii spui unui sef dupa o saptamana sau doua de munca "vreau concediu medical, mi-e bolnav copilul". Asa ca...oricum, e spre binele lui sa mai cunoasca si alti copii, el e foarte sociabil, chiar daca e rasfatat de bunici, e un copil darnic, isi imparte jucariile si mancarea...acum sa vedem cum va fi. Maine e testul cel mare..oricum, stiu ca eu trebuie sa fiu tare...daca stau si plang langa el, va crede ca il las intr-un loc rau...si nu e asa...
Revin maine dupa-amiaza cu impresii.
A...eu a trebuit sa duc doar analizele, si pentru Stefan doar incaltari de interior si pijamale, atat.

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Am revenit! Mergem de 3 zile la gradinita si e foarte bine, surprinzator chiar! In prima zi doar s-a uitat dupa mine, l-au luat bonele si l-au dus la desene animate, pe la 11 am trecut pe acolo si mi l-a aratat in clasa (era cu spatele la usa si nu m-a vazut). Statea in semicerc la fel ca ceilalti copii, isi manca marul si o asculta pe educatoare. La 3 jumate cand m-am dus dupa el a intrat o bona in sala sa mi-l aduca, si cand i-a spus "Stefan, haide ca a venit mami" a izbucnit in plans, mi l-a adus in brate, s-a agatat de gatul meu si plangea in hohote...saracutul, mi-au dat si mie lacrimile, o fi crezut ca l-am abandonat, si cand m-a vazut..plansul a fost ca o refulare....
Dar si-a reveni rapid, si a zis ca mai vrea sa mearga la camin la copii...ieri cand l-am luat doar s-a suparat cand am mers dupa el, nu a mai plans...iar dimineata, pt prima oara, a plans un pic dupa mine, dar i-a trecut intr-un minut.
Si ii place, mi-au spus bonele ca mananca, doarme, este cuminte, cica nu se vede ca e in primele zile...adevarul e ca este obisnuit sa doarma in mai multe locuri, sa stea si cu altii nu doar cu mine...si ii este mai usor...

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com
Torturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaeladavid spune:

buna eu nu am avut parte inca de prima zi de gradi baietelul meu are 2 anisori si din toamna vreau sa-l dau la gradi imi puteti spune si mie cateva m-ar interesa prin sectoru 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Iata ca am ajuns si aici - la prima zi de gradi! Care va fi luni si ... cam astea sunt sentimentele mele.

Fii-mea are 2 ani si 1 luna si incepem cu grupa mini, la o gradinita particulara. Am tot citit ce povestiti voi aici, si cred ca pana la urma o sa ne fie bine. Doar sa trecem peste perioada de inceput. Sper sa nu planga prea mult (sau in orice caz, nu mai mult ca mine )


Mami si Sanziana


God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Buna ziua mamici.

Am observat ca de prin luna mai nu ati mai intrat la acest topic.
Daca totusi sunteti prin preajma , si aveti ceva timp la dispozitie , poate reusiti sa ma ajutati cu "bagajul prichindelului".

Eva are 1,10 luni iar de la 01.09. va merge la gradi , particulara , grupa mini , program 08-17.


Pentru inceput m-am gandit ca in rucsac sa pun : 2 tricouri/zi , 2 perechi colanti sau pantaloni scurti/zi depinde cat de cald va fi pe la inceputul lunii septembrie , pijama - 2 bucati una o voi lua pe la mijlocul saptamanii la spalat, pantofiori de pinza pentru interior - pe care cred ca ii voi lasa acolo , 2 prosopele , 5 bavetici plasticate interior - exterior textil , un sapun lichid sau solid inca nu sunt decisa (Eva este incantata in mod similiar de ambele variante), periutza , pasta , servetele umede , 4 pampersi zilnic , cana cu pai - lasat acolo, lista cu numerele de telefon : familie (mama , tata , bunicii) si medic pediatru.

Daca vi se pare ca am omis ceva si sunteti prin prejma , astept sugestii. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



Buna Mirtha!

Si noi incepem gradi tot la 01.09, tot la grupa mini, la privat. Eu cred ca ai cuprins mai mult decat este necesar .
Noua ne-a spus la obligatorii, urmatoarele:
- 1 schimb /zi;
- 1 pijamaluta pe care o schimbam cand dorim in cursul saptamanii;
- botosi/papuci pentru interior (am gasit unii f ok de la babyfox dar ajung pe la sfarsitul lunii in magazine, este cam devreme pt gradi ;
- scutece+serv umede, unde este cazul (si noi avem nevoie);

Nu ne-a spus nimic de sapun, servetele (am presupus ca este asigurat de ei).
Ref la periuta si pasta de dinti, Andrei se spala pe dinti dimineata si seara. Crezi ca asa mici cum sunt puii nostri se vor spala si inainte de somnul de pranz? Tb sa intreb.

Pupici multi Evei scumpe (vazut poze minunate cu Ale)


Mergi la inceput