Prima zi de gradinita

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Eu m am pregatit moral in etape: cind am fost prin august pe la gradi, de verificare, ne au spus ca incep pe 1, dar sa mai sunam. Am sunat, mi au spus ca pe 7 septembrie. Am mai rasuflat usurata pentru aminarea primita (mai ales ca era una obiectiva, nu una provocata de mine). Am facut analizele (in asa fel incit sa fie valabile pe data respectiva), am luat aproape tot ce era de luat, sun iar. Tot de verificare. Incepe pe 14. Inca o saptamina "cadou", nici nu mai stiu ce sa cred, oricum analizele expira, dar mi au spus la telefon ca nu i problema. Sint tot mai speriata. Abia astept sa citesc cind mai posteaza cite o mamica experienta ei cu prima zi de gradi. Tzuni, mare noroc ai avut! :) O sa ncerc si eu, mai ales ca imi vine sa pling instant pricum, deci probabil vom boci impreuna si noi.
Sa va intreb ceva. La gradi de stat, ducem in prima zi educatoarei un buchet de flori si atit? Sau si altceva?
Nu ma refer acum la cele necesare copilului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Simt ca am un nod in stomac cand ma gandesc ca se apropie ziua de luni, prima zi de gradi; o sa fie prima data cand va sta fara cineva din familie, mami, tati sau buni; ieri, am facut un test: am fost la ikea, si a intrat pentru prima data la locul de joaca, acela cu bile; eram tare curioasa cum se comporta, daca nu ne vede pe langa ea; am bagat-o acolo, ne-am facut bezele si am plecat; o urmaream fara sa ne vada, ascunsi dupa alti parinti; a parut un pic dezorientata la inceput, dar apoi s-a acomodat; a desenat, s-a uitat la desene, s-a imprietenit cu un alt copil,ce mai, s-a distrat; in concluzie, s-a descurcat foarte bine, dar a fost prima data cand nu a carait ca vrea sa mai stea; cum ne-a vazut, a si venit la usita sa plecam;
asa ca, io ma incurajez cu gandul ca am fetita puternica si sociabila, si adaptarea va fi usoara;
sper ca toti copiii sa aiba un inceput usor la gradi, fara lacrimi din partea nimanui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Eu zic sa nu va faceti iluzii...De plans or sa planga, fie numai si pentru simplul fapt ca-i vor vedea pe altii plangand, care se va nimeri sa-i aduca parintii la aceeasi ora cu ei si atunci, din spirit de solidaritate, se gandesc ca ar cam trebui si ei sa inceapa.
Eu zau ca nu pricep de ce plang, ok, inteleg, despartirea de parinte, dar totusi...acolo nu-i trage pe roata nimeni, nu-s schingiuiti, au jucarii, copii, tot ce le trebuie. Ai mei (2 si 4 ani) nu numai ca au urlat, dar s-au si catzarat pe mine. Sotul era traumatizat de-a dreptul si se intreba disperat oare ce le-or face aia acolo de urla copchiii in halul ala...
Eu am 2 sfaturi:
-sa incerce sa-i duca parintele de care nu se simt atat de puternic atasati emotional, adica practic parintele cu care petrec mai putin timp in general, ca de atasat, probabil e atasat de amandoi parintii
-daca educatoarea de la gradi are imaginatie si timp sa vina in fiecare zi, macar cateva zile, cu o jucarie din clasa sau cu ceva ce l-ar putea distrage pe copil de la plans. La noi merge cu margele d-alea de insirat pe atza, asta la cea mare, ca la cel mic nu functioneaza nimic, urla de se zguduie cladirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Eu am inceput pregatirea ref gradi acu vreo jumatate de an inainte de a o duce, adica atunci cand am gasint gradinita. Maya este o fire extrem de sociabila, nefiind dependenta de nici unul dintre noi. Daca sunt eu langa ea, nu prea vrea sa stea cu altcineva, dar altfel nu are probleme sa stea numai cu tati sau cu bunicii toata ziua, de ex.

Am inceput si noi joia trecuta. Acum este deja a 5-a zi. M-am gandit sa o duc de joi, ca sa stea joi si vineri, apoi sa vina we si sa stea acasa, cu noi. M-am gandit ca dupa aceea, in we, ne intalnim cu bunici, prieteni, verisoare si toti o vor intreba cum a fost la gradi si cum este ea, entuziasta de fel, le va povesti si isi va dori si mai mult sa se mai duca....si bine am facut, se pare ca am avut dreptate.
Direct la program lung, nu sunt adepta programului scurt, decat daca ai posibilitatea sa lasi copilul la program scurt tot timpul, dar sa-l duci la scurt, apoi la lung, mi se pare ca mai rau il bulversezi si nu mai stie ce sa inteleaga.

Prima zi de gradi...
Am plecat plangand de la gradinitza pentru ca ... Maya a ajuns acolo si nici nu m-a mai bagat in seama! deci noi suntem pe invers: ea rade, vine, ma pupa, ma imbratiseaza si imi spune "pa mami, ne vedem diseara", iar eu plec bocind in fiecare zi.
I-a placut ff mult, au incantat-o WC-urile si chiuvetele acelea mici, copiii, faptul ca mananca si dorm toti. A mancat tot, la unele chiar 2 portii (a se citi mamaliga cu branza si smantana), a dormit de a rupt, o scula educatoarea pt ca ramanea ultima (peste 3 ore!), este ff incantata. In prima zi a uitat sa o pupe pe educatoare cand a plecat si a inceput sa planga pe drum ca nu a pupat-o. Am rezolvat cu "o pupi maine de 2 ori cand ajungi".
A fost si este mai greu cu trezitul de dimi, pt ca ea se culca la 23 si se scula la 10, acum incercam la 10 max sa fim in pat, pt ca la 7 si un pic ne trezim. Dar este normal, ma roaga "mami, mai dorm 5 min, 5 min...." si o mai las, ce sa fac?

Si este incantata, cu mici exceptii - de ex azi dimi am pupat-o si apoi am plecat fara sa ma vada ca plec si m-a sunat educatoarea sa-mi spuna ca a plans ca nu am pupat-o, si a trebuit sa o pup la tel, de mai aveam un pic si ma duceam la gradi s-o pup, invatatura de minte, alta data sa nu mai plec fara sa-i spun, cred ca asta a deranjat-o...

Noi doua ne intelegem foarte bine, exceptie facand momentele de criza, care au inceput de vreo 2-3 saptamani si pe care le face numai cu mine sau numai daca sunt si eu in preajma. Cu altcineva nu (ca de', de ce sa scapam noi?!). Care este explicatia, faptul ca eu o alint cel mai mult? dar si bunicii o fac, si tati...si cu ei nu face asa. Sau ca ma simte pe mine mai slaba? Cand face crize de nervi incerc sa o calmez frumos, bland, pt ca daca ma enervez si eu si fac o criza mai rau o intarat. Am incercat toate variantele...


Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Am si eu un nod in gat, si azi am fost la gradinita, nu cumva sa fi afisat ceva pe acolo si sa-mi scape... La noi e al doilea an, dupa un esec de anul trecut nici nu vrea sa auda de gradinita. Ii spune club sau scoala. Faza cu scoala o ia in serios, vrea sa-si faca teme la matematica, etc. In rest as spune ca de abia asteapta sa mearga, ma pune sa ii arat in calendar cand se duce la club. M-am scapat intr-o zi si i-am zis gradinita si mi-a zis ca daca-i mai zic gradinita nu mai vorbeste cu mine. Nu mai stiu ce sa-i fac, ma gandesc ca ajunge acolo si or sa-l contrazica ceilalti copii ca e gradinita si nu club si o sa zica ca l-am pacalit...
E cam aiurea, demult nu am mai fost asa stresata, mai ales ca l-au pus si la grupa mare, am crezut ca e o greseala prima data cand l-am vazut la grupa mare. Ar trebui sa intre la scoala la 6 ani si 7 luni. E cam mititel, da' nici la 7 ani si 7 luni nu pot sa-l dau, ca e prea mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Si la noi e putin ciudat legat de varsta; alex are 3 ani si 8 luni si va fi la grupa...mica; initial au vrut s-o bage la grupa mijlocie, de fapt era o grupa mixta, mijlocie cu mica, dar nu mi-a placut deloc educatoarea; parea asa, destul de rece si dura, asa ca am rugat frumos conducerea sa o lasa la o alta domnisoara educatoare, care are doar grupa mica; sunt sigura ca instinctul legat de educatoare nu m-a inselat, dar nu stiu ce vom face cu varsta de scoala; clar va fi prea mare pt clasa I; sper sa gasim o rezolvare pana atunci; oricum, la noi gradi incepe pe 21, asa ca mai am timp sa mai amanam momentul putin;
succes copiilor care incep maine gradi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

maine e prima zi de gradi si pt noi, Danut are deja 5 ani si intra direct in grupa mare....nu stiu cum va fi, el nu discuta foarte mult pe tema asta iar la discutiile provocate raspunde cam cum am vrea noi sa ne raspunda, am impresia ca ne spune ce vrem noi sa auzim, insa stiu ca e stresat pt ca nu aduce el subiectul in discutie...cand era sa plecam la munte in concediu numara zilele si intreba cate au mai ramas. Adevarul e ca inca nu are cum sa-si imagineze ce reprezinta gradinita pana nu vede cu ochii lui...am fost i-am prezentat educatoarea, se cunoaste cu 1-2 copii din zona, i-am arata sala de clasa, insa inca nu cred ca poate sa aiba o imagine completa decat dupa ce trece de prima zi si va vedea cum interactioneaza copiii intre ei, cam ce fac, cum se comporta educatoarea cu ei...etc...etc...primul impact si contact cred ca e foarte important.

Noi avem un avantaj si un dezavantaj: copilasii de grupa mare nu cred ca mai plang in hohote acolo in prima zi, si deci nu va avea pe cine sa imite, insa pe de alta parte el are deja 5 ani si trebuie sa-i cam prinda din urma, sa se integreze in colectiv, sa asimileze mai mult, sa se obisnuiasca cu o noua disciplina, un nou program .... Danut e un copil sociabil insa trebuie sa i se castige increderea, e foarte atent la tot ce e in jurul lui, e receptiv insa trebuie tratat cu sensibilitate, cu finete, e intelegator si nu suporta sa fie bruscat nici macar verbal...asa ca sper din tot sufletul sa aiba parte de o prima zi fara incidente stresante, o prima zi fructuoasa, interesanta, amuzanta, sa astepte cu nerabdare sa mearga a doua zi din nou, sa fie o experienta placuta....asta doresc si pt ceilalti copii-bobocei in primul an de gradinita

noi trebuie sa ducem asa, e gradi de stat:
- examen coproparazitologic, exudat faringian, aviz de clinic sanatos de la medicul de familie pt copil si parinti, dovada ca a primit pana in prezent toate vaccinarile obligatorii

despre flori la educatoare, am inteles ca s-a cam saturat lumea de flori. Asa ca eu am considerat mai nimerit sa iau o punguta de cadou si sa pun o cafea buna, o cutie de ciocalata fina, si poate si o crema....eu zic ca educatoarei ii vor fi mai utile chestiile astea si le va aprecia mai bine decat un buchet de flori care se ofileste si-l pune la gunoi in 2 zile. Si-apoi flori mai tot primeste, de 1 martie de ziua femeii, de ziua ei, si chiar maine va primi atatea flori cat nu va putea duce:P nu-i voi duce flori insa...asa am decis eu.

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya1505 spune:

buna seara.
si la noi maine e prima zi de gradinita noi mergem la program prelungit,deci v-a manca si v-a dormi acolo,fetita mea are 4 ani si de anu trecut isi dorea foarte mult sa mearga la gradinta ,asa ca spers sa se acomodeze foarte repede cu noii colegi si sa se inteleaga cu toti,sper,pt ca iei nu ii placesa se joace cu baietyeii asa ca sper ssa fie ok si sa nu avem amine surprize degenu plansete si nu mais tiu eu,n-em pregatit deja rucasul cu pijamalele,prosopelul si incaltarile de interor si o pereche de pantaloni si bluzita de schimb.i-am cumparat flori dmanei educatoare pe care nu o cunoastem inca maine si domanei directoare care ne cunoaste,in rest succes la toti prichindeii care incep maine gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si noi incepem maine ... 3 ani si 4 luni, la stat. Si eu voi fi parintele cu pricina, pentru ca de ta-su se dezlipeste mai greu. Am niste emotii de nu mai pot ...

Plus ca nu m-am hotarat ce sa duc si mai ales cui sa duc, asa ca pana la ora asta n-am luat nimic la nimeni, nici macar un buchet de flori, iar acum m-au apucat grijile, daca o sa se uite alea ciudat la mine ?
Nu stiu exact cate educatoare sunt si cate ingrijitoare ... Fii-mea nu prea mananca singura, de-aia o las intai la program de 4 ore, dar n-am vorbit cu nimeni inca despre asta. Mi se pare oricum o organizare destul de slaba, nu stiu cu cine trebuie sa vorbesc despre programul ei si la cine sa ma duc cu plocoane ! Nici nu vreau sa exagerez, dar nici sa ratez momentul ...

Vorbim maine cu impresii proaspete ... Apropo, este cineva care se duce la graidnita nr. 67, din Baba Novac ? Cea de langa scoala 86.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am inceput azi Jale mare inca de dimineata !!! Ca ea nu vrea sa mearga la gradinita, ca daca merge, eu stau cu ea, nu ? Ca sa nu cumva s-o las acolo, ca ea vrea in parc, nu la gradinita etc.
Cand am plecat si a vazut cum veneau copiii valuri valuri, a inceput sa-i placa.
La gradinita, dupa cum spuneam, o organizare foarte proasta, nici un afis si o coada pana in afara curtii gradinitei, ca trebuia sa treci intai pe la cabinetul medical sa lasi fisa si avizele si toate cele. Dupa ce am lasat hartiile, am mers la grupa mica, ne-am gasit dulapul si ne-am lasat rucsacelul si fii-mea dadea sa intre foarte vesela in clasa, pentru ca vazuse multe jucarii si multi copii. Toate ar fi mers ca pe roate, DACA n-ar fi iesit urland din clasa o fetita, exact cand sa intram noi Atata i-a trebuit lui fii-mea, ca si-a adus aminte de ce suntem acolo si a inceput si ea sa planga Am incercat eu sa-i explic de una si de alta, dar nu mai vroia nimic, nici copii, nici jucarii, doar acasa. Pana la urma n-am avut ce face si am lasat-o in bratele educatoarei, plangand de sarea camasa pe ea, si o sa ma duc la 1 s-o iau.

Concluzia: cred ca am facut o mare greseala si nu i-am ascultat pe parintii de-aici, de pe forum, care m-au sfatuit sa n-o duc in prima saptamana, pana se mai linistesc spiritele ! Mare greseala, care nu stiu daca va putea fi reparata asa usor ... daca apuca sa prinda "ura" pe gradinita si i se pune pata, nu va fi usor s-o duc ...

Asa ca daca mai sunt parinti care inca nu si-au dus copiii, sfatul meu este sa mai astepte o saptamana.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput