Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (18)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Silvi, mult noroc fratelui tau in casnicie! In privinta rochiei, eu cred ca tine si de personalitatea ta, depinde daca te simti bine sa-ti arati burtica lumii intregi sau daca te simti mai in largul tau sa o tii doar pt tine. Si ar fi bine sa ne arati o poza! Am vazut fete care sunt foarte sexy insarcinate, dar si fete care nu sunt asa de gratioase...

Fetelor, eu m-am programat pt luni la triplul test.Oare atunci o sa fac si ecograf? Doctorul era f grabit si nu am apucat sa-l intreb. Si as vrea sa va mai intreb ceva. Ecografele 3d sau 4d se fac transvaginal? Nu de alta, dar au casunat prietenele pe mine ca vor sa mearga sa-l vada pe bebe, sa vada ele cu ochii lor daca are putza sau nu si mi-ar fi cam aiurea daca ar fi transvaginal...eu sunt cam pudica.. Multumesc!

Silvia 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Eu ma duc 2/saptamana in dragon si europa pt ca mama face comert cu haine da n-am vazut rochii de ocazie frumoase , numai porcarii cu paiete sclipiciuri si bretele...mi-e sila sa ma uit la ele...
Eu plec cu ai mei si cu nasii la turci sa ne luam pt nunta...am auzit ca a colo chiar ai de unde alege.....si are si mama posibilitatea sa-si gaseasca o rochie , ca la noi nu gaseste rochii frumoase pt femei mai durdulii

Citat:
citat din mesajul lui ADA1974

Si eu am sa merg pe 8 noiembrie la o nunta, dar am noroc ca mi-am cumparat o rochita anul asta (pe care am imbracat-o deja de 2 ori): este maro-roscat, are un fel de sutien in partea de sus, iar sub sani are o bentita aurie, din care pleaca rochita plisata, din voal. Este captusita cu un material elastic, iar in partea de jos are aceeasi terminatie de voal plisata, si in spate si in fata vine in colt.
Am luat-o dintr-un fel de angro (Flora - pt cine stie), a costat 190 lei, dar era singura, si nu am mai vazut.
Rochii de ocazie gasesti peste tot in Bucuresti, numai ca unele magazine (chiar si in Unirea, Cocor, etc.) aduc marfa din Europa si Niro, si le dau la preturi duble (stiu sigur pt ca matusa mea lucreaza la o patroana in Unirea si mi-a spus ca are preturi aproape duble fata de standul pe care il are aceeasi patroana in Titan, si ca marfa o ia din angro - pt. ca mai demult a fost si matusa mea cu ea la cumparaturi).
Pentru ca nu vreau sa dau milioane bune pe o rochie, eu mai intai dau o raita prin magazine, si incerc sa iau ceva ce nu am vazut prea des, de frica sa nu am surprize la nunta si sa fim 2 cu acelasi model.


ada 14+ si ana-gabriela 3ani + 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

MITITICA82, imi pare rau ca suntem deja o gasca asa de mare, dar sper ca se rezolva de la sine. Oricum, eu cu 1 cm inteleg ca stau bine fata de alte fete, asa ca tac din gura. Referitor la sex, eu am pauza deja de 2 luni intrucat am sarcini pierdute si nu am putut risca. Daca imi da pauza definitiv, cred ca sotzul meu da divort . Eu nu iau no-spa, nu am avut pana acum nicio contractie si sper sa nu am nici in continuare.
silvia4 3D si 4D se fac abdominal. Medicul meu mi-a zis cand am fost sapt asta ca de la urmatoarea eco (morfo de 14) fac numai abdominal.
ADA1974, www .yokko. ro - fara spatii.
simina,

Bubulina

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Draga mea ..nu am facut de cand sunt gravida decat odata (si asa cum imi spunea si medicul la inceputul sarcinii "incet si trist" ).
La drept vorbind nu am nici chef si nici ok nu ma simt - imi produc mai mult ingrijoraresi teama sa nu patesc ceva.
La placenta jos inserata, m-a averizart de sangerari, asa ca:
FARA STRES, EFORT, BAIE FIERBINTE(dus potrivit de cald),SEX.
Deci va dati seama ca ar tb sa stam in CM, acasa linistite, odihnite si relaxate, intins in pat - pentru a nu avea probleme.
Ideea e ca medical nu da nimeni.....desi ar trebui, pentru a evita orice risc.

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

scuze de balbe, sunt la serv si am atentia distribuita

fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

silvia, multumesc pentru urarile ptr fratele meu. sper sa vin miercuri si cu poza ca sa va dati cu parerea despre rochie...

simina, sper sa gasesti la turci rochita si tot ce vrei. colega mea si-a luat hainuta de piele f frumoasa de acolo.

florinela, eu cred ca la cate restrictii ti-au impus, ai merita si un cm. dr mea de familie imi da daca vreau ptr orice da nu vreau eu ca nu vreau sa mint sa nu cumva sa atrag relele...am si eu un pitic pe creieras...

fetelor va urez un week-end minunat!
eu revin miercuri, sper cu vesti bune si cu un carucior albastru!
pana atunci sa fiti cumintele, sa va odihniti si sa aveti grija de pitici!
toate burticile!!!

silvi 15 +
VINE BEBE
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Mititica 82, Bubulina si mie mi-a zis ceva medicul de placenta jos inserata cam tot ceva cu 1 cm dar a zis sa nu-mi fac griji si la urmatoarea eco la 24 sapt o sa vedem cum e ... sper sa nu fie probleme, nu?
Sincer nu m-am stresat pana nu v-am ''auzit'' pe voi ...

Sa aveti un week-end placut !

18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Am gasit ceva legat de placenta jos inserata:

Termenul de placenta previa este folosit in obstetrica pentru a descrie inserarea joasa a placentei in interiorul cavitatii uterine. Denumirea de "praevia" vine din latina si inseamna "in fata", deci, stricto sensu, placenta praevia inseamna ca placenta "precede" copilul, aflandu-se intre acesta si canalul cervical prin care se produce expulzia sa din cavitatea uterina in momentul nasterii.

Diagnosticul acestei conditii se face in covarsitoarea parte a cazurilor prin echografie. Interesant este faptul ca se poate vorbi de placenta praevia numai incepand de la varsta de gestatie de 28 de saptamani. Inainte de aceasta data este incorect a pune acest diagnostic. Segmentul inferior se afla la 0,5 cm de orificiul intern al canalului cervical la varsta gestationala de 20 de saptamani, iar pana la varsta de 28 de saptamani nu se produc modificari spectaculoase la acest nivel. Dupa aceasta varsta apare o crestere de circa 10 ori a segmentului pana la varsta de 38 de saptamani. Dezvoltarea aceasta a segmentului este mai mare in portiunea anterioara a uterului, astfel incat o placenta jos inserata posterior are sanse mai mari sa devina praevia. Daca Dumneavoastra aveti varsta gestationala sub 28 saptamani, atunci nu trebuie sa va faceti probleme... deocamdata.

Daca si dupa data sus mentionata placenta ramane inserata, partial sau total, in segmentul inferior, atunci diagnosticul de placenta praevia este cel corect. De obicei cam 25% din examinarile ecografice de rutina efectuate in trimestrul II releva placente jos inserate. Dintre acestea doar 5% raman praevia dupa 28 de saptamani, si dintre acestea din urma doar 1/3 sunt placente praevia la termen.

Dupa modul in care placenta se insera raportat la orificiul canalului cervical, exista mai multe tipuri de placenta praevia: I: Placenta jos inserata - pozitionata la cca 5 cm de orificiul intern (OI) cervical II: Placenta praevia marginala - localizata la marginea OI, fara sa-l acopere III: Placenta praevia partiala - ce acopera partial OI IV: Placeta praevia totala - ce acopera complet OI.

Dupa cum puteti cu usurinta sa trageti concluzia, in caz de placenta praevia, nasterea pe cale normala (vaginala) este imposibil a se desfasura normal, delivrenta facandu-se prin operatie cezariana. Inainte de momentul nasterii aceasta afectiune se poate insoti de numeroase probleme, dintre care cea mai frecvent intalnita este aparitia unor sangerari in ultimul trimestru de sarcina, cu un maxim in jurul varstei de 34 de saptamani. Sangerarea incepand inca din trimestrul II este asociata cu un prognostic fetal relativ sumbru. De fapt aceasta a ramas cea mai mare problema la momentul actual: afectarea fatului.

Daca acum 150 de ani mortalitatea materna era cam de 30%, in prezent in tarile dezvoltate nu s-a mai raportat nici un deces matern datorat placentei praevia. Placenta praevia se asociaza cu prezentatia pelviana in procent destul de mare (peste o treime). Fatul este supus unor riscuri destul de mari: nastere prematura (datorita faptului ca deseori este necesara terminarea nasterii inainte de termen datorita aparitiei complicatiilor), intarziere de crestere (placenta nu furnizeaza suficienti nutrienti sau oxigen datorita faptului ca insertia joasa este facuta intr-o zona nefavorabila). De multe ori placenta este anormal inserata in peretele uterin (adica este foarte aderenta, conditie denumita placenta acreta). "


18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

novus, eu nu mai sunt asa ingrijorata dupa ce am vorbit cu alte fete care fie au sarcini mai mari, fie au nascut deja. Dar cand am l-am auzit pe medic spunand: "e cam jos!" si eu nici macar nu stiam despre ce e vorba, normal ca neavand experienta m-am speriat un pic, la mine e prima sarcina.
Sefa mea mi-a zis: si de ce nu iti iei medical? Lasand gluma la o parte, daca e nevoie, o sa imi iau, dar altfel eu nu am o munca asa stresanta si sa stau 6 luni mai mult prin pat nu e dorinta mea cea mai mare. Eu sunt optimista, sper sa se rezolve.

Bubulina

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

2-10 , 2-10 ..proba proba
Am pus niste poze...sa vedem dc apar!!

http://community.webshots.com/album/567523053jlmtGa?vhost=community

Mergi la inceput