Abuzul domestic - in actualitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

Violeta,

M-am referit la cum sa previi stationarea de catre victime in astfel de relatii abuzive, nu palma de la sot. Pe asta, daca e violent, nu prea ai cum sa o previi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

E foarte greu sa scoti pe cineva dintr-o asemenea relatie, atita timp cit ea nu vrea sa iasa.
Parerea mea este ca nu a fost prima data in familia Dragulescu, si ca divortul a fost intentat cu un scop, din pacate relatia abuziva se transforma la un moment dat intr-o relatie de simbioza intre abuzator si victima.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

Yasmine, in ce sens de simbioza? Apropo, bravo pt. subiect!

Intreb pt. ca s-ar putea si eu sa fiu implicata intr-o relatie cu tente abuzive. Nu in sensul de violenta fizica, dar la alt subiect fetele mi-au raspuns ca s-ar putea sa intre totusi la aceasta categorie - vorbe urate, jigniri, injuraturi, mici santaje, etc.

De asta, incepe sa ma intereseze tot mai mult acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Pepene, activeaza-ti PM.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

pepene,nici asta nu ai cum sa pervii...dupa parerea mea

un om violent e violent ca asa e el.... si-l apuca orice ai face tu...
de ce e violent aia e de discutat...si nu e cazul aici...

motive se gasesc si daca nu se gasesc inventeaza...ba ca te-ai uitat,ba ca nu te-ai uitat nu stiu cum si nu stiu unde...ba ca mancarea nu-i asa,ba ca ala nu sta drepti...nu stiu...mii de motive...
fiecare om e nervos la un moment dat,dar asta nu inseamna ca ne varsam nervii pe cel de langa noi cu parul,cu pumnul si picioarele etc...sau verbal....


Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta69

pepene,nici asta nu ai cum sa pervii...dupa parerea mea

un om violent e violent ca asa e el.... si-l apuca orice ai face tu...
de ce e violent aia e de discutat...si nu e cazul aici...

motive se gasesc si daca nu se gasesc inventeaza...ba ca te-ai uitat,ba ca nu te-ai uitat nu stiu cum si nu stiu unde...ba ca mancarea nu-i asa,ba ca ala nu sta drepti...nu stiu...mii de motive...
fiecare om e nervos la un moment dat,dar asta nu inseamna ca ne varsam nervii pe cel de langa noi cu parul,cu pumnul si picioarele etc...sau verbal....


Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!



Trebuie sa te contrazic.
Violenta se invata, sau se dobandeste.
Majoritatea barbatilor violenti (exista si femei, care-si bat copiii, ca deh, ei sunt mai slabi), fac exact ce au vazut in familie, adica continua violenta pe care au vazut-o sau care le-a parvenit lor. Cealalta parte este cea care din cauza frustrarilor pe care le traiesc zilnic cauta sa invinovateasca pe ceilalti, mereu pe cei mai slabi decit ei - nu numai dpdv fizic sau psihic. Exista femei puternice, femei care isi intretin familia singure, care se iau de piept su lumea, si care atunci cind nu le vede nimeni devin victimele animalelor cu chip de om care le sunt soti, tati, bunici.

Intotdeauna abuzul este verbal in prima faza, si apoi abuzul emotional, ajungi intr-o buna zi sa crezi ca intr-adevar nu esti buna de nimic, nu te pricepi la nimic, si meriti sa se strige la tine, sa fii injurata si injosita verbal. E doar inceputul, restul urmeaza.

http://en.wikipedia.org/wiki/Susan_Still_(Women%27s_rights_activist)
http://de.youtube.com/watch?feature=related&v=jGcAzX9E3qU
http://de.youtube.com/watch?v=YB3FVun7K2k
Probabil ati vazut cazul ei la Oprah.

Pepene daca citesti cu atentie subiectul despre abuz al Alyssiei (btw pacat ca nu mai scrie, mi-e dor sa o citesc, si sper din tot sufletul ca ii merge bine) ai sa intelegi.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepene spune:

Yasmine, o sa citesc cu atentie subiectul recomandat de tine, si o sa ma uit si pe link-uri.

o sa incerc de asemenea sa imi activez mesajele private.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Yasmine (eu sint Alyssa)

Cum poti sa il previi? Dar mai ales sa nu intri intr-o astfel de relatie? Sa ai un self esteem sanatos si ridicat!
Sa iti stii adevarata valoare si sa stii ca nimeni, in nici o situatie nu are voie sa te jigneasca, sa te faca sa te simti inferioara, sa te bata! Daca se intimpla, mergi mai departe.

Sa stii ca nu ai venit pe lumea asta sa rezolvi problemele nimanui, sa salvezi pe nimeni, sa fii Superwoman! Asta vorbind ca toti, absolut toti abuzatorii au o mica problema pe care se asteapta ca TU sa o arezolvi pentru ei, ca tu sa ii ajuti!


Este trist ce s-a intimplat, dar si mai trist ca Larisa este in gura tuturor acum. Va fi supusa presiunii si influentei persoanelor "de bine" al sportului romanesc sa taca din gura ca se se musamalizeze toata povestea.
Familia sotului ei... ce sa spun de toata jena. Sa nu uite insa ca ea este mama nepotilor lor. Macar pentru asta un pic respect nu ar strica!

Ii va fi greu, foarte greu mai ales ca este la faza in care l-ar ierta daca s-ar schimba... offf... daca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Yasmine ,eu nu te contrazic...ca de asta am scapat slava-domnului!!!
ma gandeam ca meteahna asta o ai cand intri intr-o relatie,nu ziceam ca te nasti violent
la inceput fiind totul roz nu se manifesta...
pe urma usurel asa (cand relatia se mai aseaza)se incepe cu violenta verbala si de aici pana la violenta fizica e doar un mic pas...




Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Yasmine (eu sint Alyssa)

Cum poti sa il previi? Dar mai ales sa nu intri intr-o astfel de relatie? Sa ai un self esteem sanatos si ridicat!
Sa iti stii adevarata valoare si sa stii ca nimeni, in nici o situatie nu are voie sa te jigneasca, sa te faca sa te simti inferioara, sa te bata! Daca se intimpla, mergi mai departe.

Sa stii ca nu ai venit pe lumea asta sa rezolvi problemele nimanui, sa salvezi pe nimeni, sa fii Superwoman! Asta vorbind ca toti, absolut toti abuzatorii au o mica problema pe care se asteapta ca TU sa o arezolvi pentru ei, ca tu sa ii ajuti!


Este trist ce s-a intimplat, dar si mai trist ca Larisa este in gura tuturor acum. Va fi supusa presiunii si influentei persoanelor "de bine" al sportului romanesc sa taca din gura ca se se musamalizeze toata povestea.
Familia sotului ei... ce sa spun de toata jena. Sa nu uite insa ca ea este mama nepotilor lor. Macar pentru asta un pic respect nu ar strica!

Ii va fi greu, foarte greu mai ales ca este la faza in care l-ar ierta daca s-ar schimba... offf... daca!


Stim amandoua ca nu se schimba!
Si mai cred ca amandoua am vazut in interviul lui Marian, scuzele si eschivarile alor nostri.
Pe de o parte in prima clipa am simtit ca e bine ca a iesit in fata cu povestea ei Larisa, pe de alta parte cred si eu ca si tine, ca riscul ca ceilalti sa se bage e mare, si ea sa-l ierte. Mi s-a rupt sufletul cind am vazut-o vanata la ochi, am privit parca intr-o oglinda.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

Mergi la inceput