Abuzul domestic - in actualitate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Mariana nu merita sa-ti traiesti viata alaturi de un asemenea barbat.
Sa va spun si eu o poveste: mama mea femeie simpla de la tara fara prea multa carte a avut o viata foarte grea alaturi de tatal meu, pe scurt:niciodata nu putea decide nimic nici pt ea nici pt copii, niciodata nu putea merge nicaieri fara acordul lui, tot timpul el hotara totul, ea niciodata nu avea nici un cuvant in casa, din cand in cand apareau si palme sau batai si asupra ei si asupra copiilor. Cand noi copiii ei am crescut am intrebat-o de ce a stat si aindurat atatea si raspunsul ei a fost pt voi(adica noi copiii), sa aveti un tata si o familie. Dar amintire mele despre aceasta familie sunt urmatoarele:nu aveam voie sa merg la nici o prietena, nu aveam voie sa merg la nici o aniversare, nici un prieten nu avea voie sa vina in vizita la mine, tot timpul NU SI NU, sa nu mai zic de momentele cand tata o batea pe mama si noi asistam. Si acum dupa 31 de ani de casnicie stiti ce viata are mama? tot aceiasi doar faptul ca nu o mai bate s-a schimbat, si in plus anul trecut aproape ca o convinsesem pe mama sa divorteze si surpriza casa in care locuiesc nici macar nu este pe numele ei deci daca ar divorta nu s-ar alege cu nimic material. Asta a fost asa pe scurt.
Sunt casatorita de 9 ani, am 3 copii dar niciodata nu as ezita sa iau viata de la capat singura cu 3 copii. In copilarie mi-am zis ca eu niciodata nu voi accepta jigniri si batai de la sotul meu asa cum a facut mama mea in primul rand pt copii pt ca un copil nu va fi niciodata fericit intr-o casa si afmilie unde nu este dragoste, respect si liniste.Multumesc lui Dumnezeu ca am un sot care ma iubeste si ma respecta si tot ce facem facem impreuna si el stie ca sunt o fire mai vulcanica si cand avem dispute(ca in orice familie) tot mereu ii zic sa nu-mi zica sa tac pt ca niciodata nu voi tace si nu voi accepta ceva ce nu-mi convine.
In concluzie decat o viat alaturi de un barbat care nu te respecta si nu te iubeste mai bine o viata singura si linistita, si gandeste-te ca si copiilor le-ar fi mai bine intr-un mediu linistit decat intr-un mediu plin de violenta.
Eu mai am un pricipiu: mai bine mananc un colt de paine pe zi dar in liniste si sa-mi tihneasca decat sa am masa plina de bunatati dar sa nu-mi tihneasca.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RosenB spune:

Din exterior pare usor adica barbat abuziv+consoarta victima trebuie musai sa rezulte <<despartire>> iar daca nu se intampla si victima nu ia atitudine, noua<<celorlalti>> ni se pare ca este cel putin masochista, DAR privit din interior prin ochii persoanei abuzate lucrurile nu stau chiar asa.Ea ajunge sa depinda afectiv(si financiar) de agresor,sa aiba incredere in el,sa se culpabilizeze sa i se para ca viata nu poate avea nici uns sens fara EL.Probabil ca ati auzit de sindromul Stockholm.In aceste cazuri ajutorul nu poate veni decat din exterior iar Politia ar trebui sa se autosesizeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Citat:
citat din mesajul lui RosenB

Din exterior pare usor adica barbat abuziv+consoarta victima trebuie musai sa rezulte <<despartire>> iar daca nu se intampla si victima nu ia atitudine, noua<<celorlalti>> ni se pare ca este cel putin masochista, DAR privit din interior prin ochii persoanei abuzate lucrurile nu stau chiar asa.Ea ajunge sa depinda afectiv(si financiar) de agresor,sa aiba incredere in el,sa se culpabilizeze sa i se para ca viata nu poate avea nici uns sens fara EL.Probabil ca ati auzit de sindromul Stockholm.In aceste cazuri ajutorul nu poate veni decat din exterior iar Politia ar trebui sa se autosesizeze.


RosenB ai dreptate. Eu am trait un cosmar numit casnicie din 1995 pana in 2005 si nu depindeam financiar deloc de el. Doar ca talentul unor asemenea oameni este sa te faca sa te simti vinovata. Eu ma simteam vinovata, eram convinsa ca sunt urata, grasa ( si in perioada aceea aveam 50 kg) si ca merit tot ceea ce mi se intampla.

Este foarte dureros . Doar ca intr-o buna zi m-am trezit ! Nu Politia sau familia te poate determina sa iesi dintr-o asemenea casnicie. Doar persoana implicata trebuie sa spuna GATA , NU MAI POT ! NU MERIT !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenanalbaru spune:

Sper sa nu ajung niciodata intr-o astfel de situatie, insa cert e ca nu as rezista...si probabil as lua viata de la capat indiferent cati copii as avea. Personal imi cunosc capacitatile si stiu ca m-as descurca indiferent de situatie...de fiecare data am facut-o.
Spre norocum meu, insa am un sot extraordinar care ma iubeste nespus si avem impreuna o printesa de 1 anisor. Suntem impreuna de 5 ani si casatoriti de 2 ani si va spun ca niciodata nu a ridicat nici macar tonul la mine, ce sa mai votbesc de violenta... Este genul de barbat cuminte si la locul lui, nu ii place nici macar sa se certe cred ca pot numara pe degete de cate ori ne-am certat si din prostioare bineinteles si...mai degraba ma certam singura ca el...nimic
Va doresc tuturor sa aveti liniste si pace in familie si daca nu o aveti e important sa o cautati pana o gasiti! Sa nu stati fara ea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

elena - felicitari!
insa nu prea vad cu ce le ajuta pe femeile abuzate sa stie ca tu ai avut noroc in viata sa gasesti un barbat bun. no offense

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si ca sa spun ceva si la subiect.
parerea mea este ca mare parte din femeile abuzate de catre soti au avut probleme in copilarie. plecand de la faptul ca parintii nu si-au dorit copilul respectiv, si daca tot nu au avut ce face si s-au ales cu inca un copil, macar sa fie baiat... n-a fost sa fie, caci e fetita. mare tragedie pt. unii barbati. copilaria continua cu abuzuri, care mai mari, care mai mici, iar fetita/viitoarea femeie ajunge sa considere oarecum normale anumite lucruri care se intampla in familie, plus stima de sine este foarte scazuta.
asa ca atunci cand va intra intr-o relatie, daca are si ghinionul sa intalneasca un barbat mai putin ortodox, ca sa zic asa, va profita de slabiciunea femeii si se ajunge la abuz, mai devreme sau mai tarziu.

de asta cred ca s-ar putea evita cazurile de abuzuri atunci cand nu se vor mai face diferentieri intre baieti si fete la nastere, atunci cand fetelor le va creste stima de sine in familie, cand vor fi pretuite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenanalbaru

Sper sa nu ajung niciodata intr-o astfel de situatie, insa cert e ca nu as rezista...si probabil as lua viata de la capat indiferent cati copii as avea. Personal imi cunosc capacitatile si stiu ca m-as descurca indiferent de situatie...de fiecare data am facut-o.
Spre norocum meu, insa am un sot extraordinar care ma iubeste nespus si avem impreuna o printesa de 1 anisor. Suntem impreuna de 5 ani si casatoriti de 2 ani si va spun ca niciodata nu a ridicat nici macar tonul la mine, ce sa mai votbesc de violenta... Este genul de barbat cuminte si la locul lui, nu ii place nici macar sa se certe cred ca pot numara pe degete de cate ori ne-am certat si din prostioare bineinteles si...mai degraba ma certam singura ca el...nimic
Va doresc tuturor sa aveti liniste si pace in familie si daca nu o aveti e important sa o cautati pana o gasiti! Sa nu stati fara ea!



Elena, nu te grabi, niciodata sa nu spui niciodata! Si barbat'miu este in general mata blanda si dupa aproape 9 ani as fi jurat ca il stiu si il cunosc si pe fata si pe dos, insa uite ca zgaraie, si inca zgarie rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Adevarul e ca in Romania pare sa nu se fi schimbat nimic in ceea ce priveste abuzul domestic. Parca traim acum 100 de ani ....si perpetuam.
E concluzia mea la inceput de an... cam amara...

O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Citat:
In aceste cazuri ajutorul nu poate veni decat din exterior iar Politia ar trebui sa se autosesizeze.

Asta e tare cu politia care se autosesizeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

si ca sa spun ceva si la subiect.
parerea mea este ca mare parte din femeile abuzate de catre soti au avut probleme in copilarie. plecand de la faptul ca parintii nu si-au dorit copilul respectiv, si daca tot nu au avut ce face si s-au ales cu inca un copil, macar sa fie baiat... n-a fost sa fie, caci e fetita. mare tragedie pt. unii barbati. copilaria continua cu abuzuri, care mai mari, care mai mici, iar fetita/viitoarea femeie ajunge sa considere oarecum normale anumite lucruri care se intampla in familie, plus stima de sine este foarte scazuta.
asa ca atunci cand va intra intr-o relatie, daca are si ghinionul sa intalneasca un barbat mai putin ortodox, ca sa zic asa, va profita de slabiciunea femeii si se ajunge la abuz, mai devreme sau mai tarziu.

de asta cred ca s-ar putea evita cazurile de abuzuri atunci cand nu se vor mai face diferentieri intre baieti si fete la nastere, atunci cand fetelor le va creste stima de sine in familie, cand vor fi pretuite.



Da-mi voie sa te contrazic, nu toate femeile abuzat vin cu probleme din copilarie, la fel cum nu toate femeile cu probleme din copilarie, vor ajunge sa fie abuzate de partenerii lor.


Mergi la inceput