Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna seara burtici,

Vai, nu-mi vine sa cred cat de harnicute ati fost...abia am reusit sa citesc tot din urma!

Aris, felicitari pentru baietel!!!

Voiam sa va intreb ceva: pe voi va doare burtica??? Pe mine ma doare destul de tare de vreo doua zile, nici macar peste noapte nu-mi trece! Oare o fi normal? Sunt tare ingrijorata si sper ca bebe e bine! Ma duruse si inainte sa ma duc la eco de 13 saptamani si atunci cand m-am dus i-am zis doctorului. El a zis sa nu ma ingrijorez ca pe parcursul sarcinii vor fi dureri si mai mari, ca uterul creste, etc... Nu stiu ce sa mai zic...

Acum imi trece prin cap ca poate ar fi bine sa merg in paralel cu doi medici, ca la cate vad pe la TV ma apuca groaza!
Voi cum procedati? Mergeti cu incredere pe mana unui singur medic de la inceput pana la sfarsit?



15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

bubulina1 eu si la sarcina trecuta, si la asta sunt cu placenta jos inserata.
trebuie sa ai grija de tine, si incet va urca.

eu, ca si data trecuta, fac tratament de sustinere a sarcinii, si sunt optimista.


12+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

pentru optimiste si sper ca mai sunt si altele in devenire.



Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Buna seara burtici,

Vai, nu-mi vine sa cred cat de harnicute ati fost...abia am reusit sa citesc tot din urma!

Aris, felicitari pentru baietel!!!

Voiam sa va intreb ceva: pe voi va doare burtica??? Pe mine ma doare destul de tare de vreo doua zile, nici macar peste noapte nu-mi trece! Oare o fi normal? Sunt tare ingrijorata si sper ca bebe e bine! Ma duruse si inainte sa ma duc la eco de 13 saptamani si atunci cand m-am dus i-am zis doctorului. El a zis sa nu ma ingrijorez ca pe parcursul sarcinii vor fi dureri si mai mari, ca uterul creste, etc... Nu stiu ce sa mai zic...

Acum imi trece prin cap ca poate ar fi bine sa merg in paralel cu doi medici, ca la cate vad pe la TV ma apuca groaza!
Voi cum procedati? Mergeti cu incredere pe mana unui singur medic de la inceput pana la sfarsit?



15+ cu


si eu am dureri destul de nasoale de burta. i-au no-spa si incet imi trece. din pacate nu pot sa stau in pat, ca nu ma lasa zmeul.
eu toata trecuta am fost la un singur medic, si am fost multumita de el. el m-a trimis la colegii lui pt. eco morfofetale.
la TV nu am timp sa ma uit, dar incerc sa nu bag in seama toate stirile de la "senzational".

12+
si Andrei (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

buna seara!

in primul rand, desi este f tarziu, vreau sa le urez si eu sarbatoritelor noastre pisik si florinela 79 "La multi ani!", multa sanatate , sa fiti fericite si sa va bucurati de bb-ii vostri.

alina, referitor la pozitia de somn pot spune cca inca nu am pb, dorm din orice pozitie si pe orice pozitie.
cat despre nastere....ce sa zic, is tare fricoasa insa daca dr. o sa zica ca pot sa nasc natural fara pb, atunci ma las pe mana lui.

bine ati venit la odisea noastra : monique si mirella

ayla pe mine m-ai lamurit cu sfaturile in ceea ce priveste masajul...nu-mi mai trebuie...ai dreptate, nu o sa murim cateva luni. ce nu facem de dragul lor? ne sacrificam noi..

mona, felicitari pt bb. las ca o sa vezi ce iubire mare o sa fie pe capul lu bb mare cand o sa-l vada pe bb mic
...cu siguranta va fi o perioada de adaptare.

inna, si eu la fel ca tine, tot cu dusul ma "intretin". m-au sfatuit fetele sa stau cumintica pana vad ca-mi zice dr-ul.

madyn, dupa cum descrii tu burtica ta, cred ca o sa ai in curand la semnatura un carucior roz

emilia2008, asteptam dezlegare la masaj de la ayla.pana atunci, ramanem doar cu amintirile

silvi8, hai anunta-ne si tu ca o sa ai carucior roz la semnatura..., cat despre miscarile lui bb, pregateste-te, urmezi, sa vezi emotii atunci.

pisik, si eu am aceiasi pb cu pantalonii, mi-am gasit unii cu snur, la FOX in real, f draguti, is mai sport .

zsuzu, sanatate puiutzului mic\. cred ca ti se rupe sufletul cand e bolnavior.

leeloo, oare asa mici sa fie pumnisorii bb-ilor nostri la 16 sapt? eu credeam ca is mai mari, cat despre pofte......eu nu am inca din cauza ca inca am greturi si vomit.

doranna,adee, mariak,dodo pui va doresc multa sanatate si un sa va faceti bine mai repede.

petrean, ce mai fac bb-ii tai? ma gandesc cum ti-o fi tie cand s-or apuca bb-ii tai sa "puna" la tine in burtica de-un fotbal, sau de-un tenis de picior.
valabil si pt ayla si grace

petra tudor, sa stai linistita, daca asa a zis dr. ai grija de bb si de tine

monnvas, suntem niste norocoase ca putem dormi din toate pozitiile, nu? da si cand ni s-o "infunda"....eu am zis ca fac gaura in saltea sa-mi bag burta
cat despre miscarile lu bb, ma incurajezi, sper sa fi fost el si nu altceva.oricum ar fi timpul sa-si faca bb de cap, nu?

simina, sa mergi sa vezi ce zice dr. nu vreau sa te sperii insa eu la a 2-a sarcina, am sangerat mai mult de 2 saptamani, si asa am ajuns la bucuresti unde a constatat dr. meu atual ca imi fusese facut la galati chiuretajul incomplet.
nu vreau sa te sperii, insa la mine asa a fost.
sa dea dd sa fii bine.



http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl
filmulet cu putzica lu bb 4 D
mitzica15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Ciao burtici!
N-am mai intrat de doua zile si voi deja ati inceput un nou capitol. Abia am reusit sa termin de citit tot ce ati scris, sunteti tare harnicute.

Novus n-am auzit de dr. Simedrea, dar de Cioata da. Tu vei naste la TM?

Petrean iti admir curajul. Intradevar un copil e un dar de la DD, eu stiu foarte bine pt ca ma chinui de 6 ani sa am un bebe.
Si eu sunt din Baia Mare, dar locuiesc in Timisoara de 10 ani.

Leeloo nu e obligatoriu ca eco si triplu test sa fie facute in aceeasi zi. Mie mi-a trecut in fisa masuratorile de la eco de 12 saptamani, cea la care s-a masurat pliul nucal. In fisa pe care a completat-o scria ca TT se faca intre sapt. 14-17, iar eco intre 11 si 14.

Si eu l-am simtit pe bebe, sunt convisa ca el a fost pt ca era ceva deosebit de ceea ce am simtit pana acum. Parca s-ar misca un pestisor prin burtic, il simt si dimineata si seara.

Despre somnic: dorm mai mult pe partea stanga dar si inainte dormeam la fel, si pe spate. N-am dormit niciodata pe burta. Continui sa ma trezesc de cateva ori pe noapte pt pp si adorm mai greu dupa aceea.
Pofte foarte serioase nu am avut, de genul ca daca nu mananc ceva mor. Dar imi place sa profit de aceasta perioada si sa mai am si "pofte". La fel ca multe dintre voi si eu ador muraturile as manca orice dar cu muraturi sa fie.

Aris26 felicitari pt baietel. Ce mai se pare ca vom face echipe de fotbal, baschet, handbal totul la masculin

Va doresc tuturor o seara placuta!

ZoRi 16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

continuare

lysabet, tare esti norocoasa cu doi bucatari sefi in casa. te rasfata nu gluma, chiar daca-ti dau salata cu multa lamaie.

iza, ce noroc oasa ai fost ca a miscat bb asa repede. se spune ca cica daca mai ai bb ii simti pe urmatorii mai repede.

plici, plici, asteptam sa ne aduci vesti despre bb.

aris, felicitari pt caruciorul albastru.

dyana, explica-i si tu sotului ca tb sa se obisnuiasca cu pofta ta de cumparaturi si ca o sa fie din ce in ce mai frecventa.
pregateste-l su\fleteste

bubulina, daca ai placenta jos inserata, nu cumva tb sa stai cat mai linistita? nu ti-a facut ceva recomandari?

http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl
filmulet cu putzica lu bb 4 D
mitzica15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Ciresica durerile pot fi de la ligamete si marirea uterului, dar daca sunt foarte puternice pot fi de la contactii. Ar trebui sa-ti treaca cu no-spa. Ai incercat? Insa cel mai bine ar fi sa mergi la dr. Si daca nu ai incredere in dr. tau eu zic sa mergi si la altul, asa ca sa fii tu linstita.
Eu am dureri de butic dar foarte scurte de genul intepaturilor mai ales daca fac miscari bruste. In schimb ma doare spatele, dar eu am avut si inainte dureri de spate deoarece coloana mea e in forma de S.

ZoRi 16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

zori, ai dreptate ca seamana miscarile cu un pestisor in burtica.
tare-i bine acum ca miscca bb-ii, ca stim si noi ca sunt bine, nu?

ciresica, daca dr. ti-a spus ca nu-s pb atunci stai linistita. stie el ce zice.
eu la sarcina asta nu am avut dureri decat mici contactii de 2-3 sec sau mici intepaturi tot asa, cateva sec .
nu am luat de loc no-spa.

http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl
filmulet cu putzica lu bb 4 D
mitzica15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

FETELOR!
nu se aude nimic cu stetoscopul.
suntem lesinati de ras, macar ne-am distrat.
a stat al meu sa auda inima lu bb si nic....nu se aude
abia se poate auzi inima noastra, in schimb celelalte zgomote pe care le faci iti sparg timpanele.

dar eu citisem ca de la 4 luni se poate auzi inima lui bb la stetoscop.
astept ziua de vineri sa-l si vad pe bb

http://community.webshots.com/album/564158202qLWcSl
filmulet cu putzica lu bb 4 D
mitzica15+

Mergi la inceput